Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 grudnia 2015 r.
19:02

Elżbieta Kruk (PiS) chce repolonizować media. "To poważny problem"

0 78 A A
Elżbieta Kruk
Elżbieta Kruk

Uporządkowanie kwestii udziału zagranicznych wydawców na rynku mediów prywatnych zapowiada Elżbieta Kruk, lubelska posłanka Prawa i Sprawiedliwości. – Jest to poważny problem – stwierdziła parlamentarzystka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Telewizji Republika Kruk przekonywała, że duża obecność na naszym rynku zagranicznych podmiotów (a zwłaszcza niemieckich) jest zbyt rzadko podejmowana w debacie publicznej. Jako przykład podała m.in. koncern Polska Press Grupa, który ma ponad 90 proc. udziałów w prasie regionalnej. Należy do niego 20 z 24 najpopularniejszych codziennych gazet lokalnych (do 2014 roku był właścicielem także Dziennika Wschodniego). Posłanka wspomniała też o Grupie Bauer, Ringier Axel Springer Polska i Burda International Polska, które wydają po 20-30 tytułów i prowadzą serwisy internetowe.

– Są bardziej nastawione na zysk niż na własnym rynku, mniej dbają o jakość, co powoduje tabloidyzację – oceniała Kruk. – Polacy muszą sobie zdać sprawę z zakresu tego problemu. Inaczej muszą też myśleć o tym urzędy.

Według posłanki w innych krajach Unii Europejskiej bardziej dba się o pozycję rodzimych mediów. – Są tam ustawowo określone procentowe udziały w rynkach. Ale potrzebne są również inne instrumenty: analizy zmian na rynku oraz badania czy taka dominacja nie szkodzi np. pluralizacji mediów – zaznaczyła.

Kruk przekonuje, że brak debaty publicznej nad repolonizacją mediów jest spowodowany właśnie tym, że większość tytułów posiada zagraniczny kapitał. Zapowiedziała także, że Prawo i Sprawiedliwość uporządkuje tę kwestię, choć na pewno spotka się to z „niezrozumieniem i oburzeniem”.

W nowej kadencji Sejmu Elżbieta Kruk została przewodniczącą sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu. W przeszłości była m.in. szefową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest współautorką projektu ustawy o mediach publicznych, przygotowanego pod kierownictwem wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego.

Najgłośniej było o niej kilka lat temu gdy swoim zachowaniem w Sejmie wzbudziła u dziennikarzy podejrzenia, iż znajduje się pod wpływem alkoholu. – W związku z tym, że co? Że miałam urodziny dwa dni temu? – odparła, zapytana, czy jest „w stanie wskazującym”. Następnie wyraziła zdziwienie takimi pytaniami, zapewniając, że potrafi pracować dobrze i potrafi „coś tam, coś tam”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 10 grudnia 2015 r. o 16:49

Pamiętacie że raz była po kielichu ,a że mądrze gada to tego już nie widzicie.

Nie udało mi się słyszeć ani widzieć !!

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 16:14
http://videosejm.pl/video/1949-pawel-kukiz-piotr-apel-pytanie-z-10-grudnia-2015-r-4-posiedzenie-sejmu-rp-viii-kadencji a Kukiz na to ;)
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2015 r. o 11:58

brzydzę się pijanych mord,a szczególnie pijanych w Sejmie się brzydzę. Brzydzę się  katolikami, którzy łżą jak Judasz, i jak judasz nie przestrzegają swoich przykazań. Nie lubię też kruków ani innych ścierw które mi obrzydzają życie. 

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 11:56
cośb tam, coś tam w pijackim zwidzie i będzie dobrze. Pod skrzydłami prezesa znalazł się nie jeden podejrzany czy budzący zainteresowanie sądu i prokuratury..Nie dadzą zrobić sobie krzywdy, przez kilka lat//Potem załatwimy sitwę ich sposobem.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 08:04
Kilka lat w więzieniu spędził Lew Rywin który chciał tego samego. Chyba najwyższy czas go zrehabilitować !!!
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 09:01
Wszystko to prawda , ale na jej mówieniu się to kończy. Była członkiem kr .Rady radia i Telewizji i co zrobiła? Ona jest dobra chyba tylko do kieliszka? Tow.Kruk w Lublinie coś znaczył ,ale ona?Sitwa powoduje ,że została jedynką na liście i niezorientowani ludziska ojca Rydzyka oddali głos na jedynkę.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 08:50
Mądrze gada, polać jej ;-)
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 08:12
Coś tam coś tam wie. Wytrzeżwiała już czy nie?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 07:29
POLSKA WÓDKA jest najlepsza, ale nie dla wszystkich
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 07:06
Kiedy jesteś zły wypij piwo albo trzy!
Avatar
jan / 10 grudnia 2015 r. o 16:49

Pamiętacie że raz była po kielichu ,a że mądrze gada to tego już nie widzicie.

Nie udało mi się słyszeć ani widzieć !!

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 16:14
http://videosejm.pl/video/1949-pawel-kukiz-piotr-apel-pytanie-z-10-grudnia-2015-r-4-posiedzenie-sejmu-rp-viii-kadencji a Kukiz na to ;)
Avatar
Stanisław / 10 grudnia 2015 r. o 11:58

brzydzę się pijanych mord,a szczególnie pijanych w Sejmie się brzydzę. Brzydzę się  katolikami, którzy łżą jak Judasz, i jak judasz nie przestrzegają swoich przykazań. Nie lubię też kruków ani innych ścierw które mi obrzydzają życie. 

Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 11:56
cośb tam, coś tam w pijackim zwidzie i będzie dobrze. Pod skrzydłami prezesa znalazł się nie jeden podejrzany czy budzący zainteresowanie sądu i prokuratury..Nie dadzą zrobić sobie krzywdy, przez kilka lat//Potem załatwimy sitwę ich sposobem.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2015 r. o 08:04
Kilka lat w więzieniu spędził Lew Rywin który chciał tego samego. Chyba najwyższy czas go zrehabilitować !!!
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 09:01
Wszystko to prawda , ale na jej mówieniu się to kończy. Była członkiem kr .Rady radia i Telewizji i co zrobiła? Ona jest dobra chyba tylko do kieliszka? Tow.Kruk w Lublinie coś znaczył ,ale ona?Sitwa powoduje ,że została jedynką na liście i niezorientowani ludziska ojca Rydzyka oddali głos na jedynkę.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 08:50
Mądrze gada, polać jej ;-)
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 08:12
Coś tam coś tam wie. Wytrzeżwiała już czy nie?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 07:29
POLSKA WÓDKA jest najlepsza, ale nie dla wszystkich
Avatar
Gość / 9 grudnia 2015 r. o 07:06
Kiedy jesteś zły wypij piwo albo trzy!
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 maja 2022 r.

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Lublin. Już planują lato dla małych uchodźców i chcą zaprosić polskie dzieci

Mali uchodźcy wciąż mogą korzystać z pomocy świetlicy działającej w Galerii Labirynt. W planach na lato są spotkania integrujące małych Ukraińców i Polaków.

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Zmiany koło dworca PKS w Lublinie. Tego budynku już nie ma

Obok Dworca Głównego PKS zburzono jeden z budynków handlowych. Pozostałe na razie zostają.

Łukasz Maciec wraca do ringu

Łukasz Maciec wraca do ringu

Pięściarz z Lublina w piątek w Środzie Wielkopolskiej zmierzy się z Joelem Julio

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Lublin. 160 osób na bruk. Przez sankcje

Szwajcarska firma likwiduje swoje podmioty w Polsce. Taka zapowiedź to efekt odrzucenia przez polski rząd wniosku firmy o skreślenie z listy podmiotów objętych sankcjami. W tle jest rosyjski oligarcha i najazd armii Putina na Ukrainę.

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy
wideo
film

Premier: KE zaakceptowała krajowy plan odbudowy

Komisja Europejska zaakceptowała polski krajowy plan odbudowy, a pieniądze z unijnych funduszy na rzecz odbudowy po pandemii COVID-19 za kilka miesięcy popłyną do Polski szerokim strumieniem - zapewnił Mateusz Morawiecki.

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?
zdjęcia
galeria

IPN znalazł ludzkie kości na górkach czechowskich. Co na to TBV i miasto?

Około 50 fragmentów ludzkich kości należących do dwóch osób odnaleźli specjaliści z IPN na górkach czechowskich. Teraz znaleziskiem zajmą się eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej.

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina
22 maja 2022, 12:00

Zamość. ZOO zaprasza do siebie do kina

22 maja przypada Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu postanowił to uczcić.

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
zdjęcia
galeria

Czy to przyszli lekarze? Dni otwarte Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Jeszcze w piątek będzie można odwiedzić Uniwersytet Medyczny, żeby poznać ofertę uczelni.

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show. Coś specjalnie dla rolników już w ten weekend

Zielone Agro Show w Ułężu (powiat rycki) już w ten weekend. „Jest pierwszą imprezą w Polsce poświęconą nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła” – zapewniają organizatorzy.

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera
Zdjęcia tuż przed otwarciem
galeria

Nowy odcinek S19 w Lubelskiem. Otwarcie uzależnione od kalendarza premiera

Najprawdopodobniej w sobotę zostanie otwarty 20-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 między Kraśnikiem i Niedrzwicą Dużą. To ostatni fragment ekspresówki z Lublina do Rzeszowa, jaki nie został jeszcze oddany do użytku.

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Granica Terespol i Ar-Tig Huta Dąbrowa będą do końca walczyć o utrzymanie

Sytuacja obu ekip na tym etapie rozgrywek nie wygląda różowo. Granica i Ar-Tig zajmują bowiem dwa ostatnie miejsca

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin
wideo
film

Lubelskie. 20 ton na kołach, a za kierownicą pijany Rosjanin

Na opublikowanym przez policję nagraniu widać, jak ciężarówka jedzie środkiem jezdni. I t w miejscu przejścia dla pieszych.

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu
21 maja 2022, 17:00

"Jak rozlana woda" - nowy spektakl Teatru Pierwszego Kontaktu

W sobotę, 21 maja o godz. 17 w Domu Kultury Błonie (ul. Dragonów 2) zostanie zorganizowana premiera nowego spektaklu Teatru Pierwszego Kontaktu pt. "Jak rozlana woda".

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Kancelaria prawna – jakimi sprawami się zajmuje?

Nieznajomość prawa szkodzi – tak mówi jedna z podstawowych prawniczych zasad. Trudno jednak wymagać od przeciętnego Kowalskiego biegłości we wszystkich przepisach, kruczkach, pozwach, wnioskach czy procedurach sądowych. Kancelaria prawna jest podmiotem zatrudniającym adwokatów lub radców prawnych, którzy służą poradą prawną oraz reprezentują swoich klientów przed sądami, organami administracji, czy w trakcie transakcji biznesowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!