Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 kwietnia 2011 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Kalifornia. Konsul honorowy RP Tadeusz Taube kończy 80 lat

0 1 A A
Tad Taube inauguruje kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu...<br />
 <br />
<br />
 (Taube Foun
Tad Taube inauguruje kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu...


(Taube Foun

Jeden z najbardziej znanych konsulów honorowych Rzeczypospolitej w świecie, Tadeusz Taube, pełniący ten urząd w Kalifornii, obchodził swoje 80 urodziny.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest bez wątpienia postacią bardzo barwną. Przyszedł na świat w kwietniu 1931 roku w Krakowie w rodzinie polskich Żydów. Wiosną 1939 roku Tubowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i ostatecznie osiedli w Kalifornii.

Mały Tad (jak nazywano go w domu) wykazywał od dziecka talenty artystyczne. Jako kilkulatek zagrał nawet dziecięcą rolę w filmie hollywoodzkim. Studia ukończył w Stanford University, po czym zajął się biznesem.

Wspólnie z innym żydowskim imigrantem z Europy Środkowo-Wschodniej Josephem Koret zajął się z wielkim powodzeniem unowocześnianiem i dynamizowaniem produkcji tekstylnej i odzieżowej. Dzięki patentowi ich firmy Koratron zrewolucjonizowaniu uległa produkcja tkaniny używanej do szycia popularnych dżinsów.

Zakup tej technologii przez potentata branży, posiadającego siedzibę w San Francisco, Levi Strauss Company, był momentem przełomowym. Potem Levi Strauss odkupił całe przedsiębiorstwo.

Fortunę zdobytą w biznesie, Tad Taube wykorzystywał do inicjowania wielu przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych, charytatywnych i humanitarnych. Był m.in. fundatorem studiów żydowskich w swojej alma mater Stanford University, wspiera działający w ramach tej uczelni słynny ośrodek historyczny Hoover Institution. Stał się właścicielem drużyny futbolu amerykańskiego Oakland Invaders.

Po 1989 roku i transformacji politycznej w Polsce, Tad Taube skupił się także na budowaniu nowej jakości stosunków polsko-żydowskich. W sposób naturalny zaczął wspomagać restytucję życia żydowskiego w rodzinnym Krakowie. To m.in. dzięki jego wsparciu światowym rozgłosem cieszy się doroczny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Wspomaga także działania ogólnopolskiej gminy żydowskiej, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Stworzył zajmującą się propagowaniem obecności i kultury żydowskiej w Polsce Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Od ponad roku w stolicy funkcjonuje też Centrum Taubego powołane w tym celu.

Od początku Tad Taube wspierał ideę budowy w Warszawie Muzeum historii Żydów Polskich i jest w USA głównym propagatorem tej idei. Aktywnie zabiega o fundusze mające wspierać ten cel.

Tad Taube jest osobą doskonale rozpoznawalną przez zajmujący się dokumentowanie żydowskiej obecności ośrodkiem Teatr NN – Brama Grodzka.

Jest postacią cieszącą się uznaniem kolejnych prezydentów RP: Lacha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego. W 2004 roku uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Przed rokiem konsul Taube doprowadził do zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy ważnymi w jego życiu miastami: Krakowem i San Francisco. Uważa, że ze względu na unikalnych charakter obu miast w swych ojczyznach, mogą one wkrótce stać się przykładem modelu takiej współpracy w skali międzynarodowej.

Jest także od lat organizatorem przyjazdów do Polski dużych grup amerykańskich Żydów, których korzenie rodzinne sięgają naszego kraju. Co cenne, celem podróży jest nie tylko odwiedzanie miejsce związanych z martyrologią narodu Żydowskiego, ale także poznawanie Polski współczesnej oraz faktów związanych z jej obecną pozycją w Europie i świecie. W tym także licznych przykładów dobrego układania stosunków z Izraelem i diasporą żydowską.

Kreując wydarzenia skali międzynarodowej, Tad Taube, nie zapomina o swoich obowiązkach konsularnych. Konsulat Honorowy RP w Belmont ma drzwi szeroko otwarte dla Polaków potrzebujących pomocy, dyplomatów innych państw, jakich w Kalifornii nie brak oraz wszystkich Amerykanów zainteresowanych Polską.

W zgodnej opinii szefa polskiej dyplomacji Radka Sikorskiego, ambasadora RP w Waszyngtonei Roberta Kupieckiego i konsul generalnej RP w Los Angeles Joanny Kozińskiej-Frybes, postaci takie jak Tadeusz Taube są bezcenne.

Z okazji 80-lecia i celebracji rocznicy, do jubilata napłynęły gratulacje i życzenia z całego świata, w tym wiele z Polski. Nadawców Tad Taube tradycyjnie utrzymuje w dyskrecji, choć nieoficjalnie dowiadujemy się, że chodzi o ludzi z pierwszych stron gazet.


Toast za Taubego!

Prezentujemy treść toastu, jakim honorował w San Francisco Tadeusza Taubego w 2005 roku ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski.

Szanowny Panie Taube! Panie! Panowie! Drodzy Przyjaciele!

Chciałbym serdecznie powitać uczestników dzisiejszego spotkania i szczególną wdzięczność wyrazić jego gospodarzowi, panu Tadowi Taubemu. Będąc krakowianinem z urodzenia, a dziś kalifornijskim przedsiębiorcą i mecenasem, pan Taube jest postacią bardzo zasłużoną dla sprawy kształtowania stosunków polsko-żydowskich, głęboko zaangażowaną w odrodzenie i rozwój kultury żydowskiej w Polsce.

Pan Taube zechciał nas tu wszystkich zebrać w ważnym i pożytecznym celu. Zgodnie z zamysłem Szanownego Gospodarza, przybycie każdego z gości na dzisiejszy obiad jest deklaracją wsparcia bardzo ważnej i powszechnie oczekiwanej inicjatywy zbudowania w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Za tę cenną gotowość przyjmijcie Państwo moje najszczersze podziękowania.

Szanowni Państwo!

Polska, kraj w którym do 1939 roku mieszkała najliczniejsza w Europie społeczność żydowska, przechowuje bolesną pamięć o zagładzie tego narodu dokonanej przez niemieckich nazistów na naszej podbitej ziemi. W wielu formach Polacy starają się upamiętnić to straszliwe doświadczenia, dać wyraz naszej żałoby i współczucia.

Miejsca pamięci dramatu narodu żydowskiego są u nas szczególnie starannie pielęgnowane. Ale jest zjawiskiem niezwykłym, że we współczesnej Polsce rośnie zaciekawienie minionym światem polskich Żydów. Ich dziejami i obyczajami. Bogatą kulturą, wrośniętą w naszą historię i jakże długo rozwijającą się właśnie wśród nas.

Każdy kto zna obecną Polskę dostrzeże bez trudu, że Polacy, przyjąwszy wielkie moralne zobowiązanie nieprzemijającej pamięci o zbrodni Holocaustu, dziś dodają do niego inne jeszcze przyrzeczenie – obiecują sobie i światu ocalić od zapomnienia obraz minionego życia Żydów w naszym kraju.

Pragną pamiętać, że byli wśród nas. Ze swoją tradycją i filozofią. Literaturą i religią. Wiele od nas brali i równie wiele dawali nam od siebie. Żyli pełnią życia. Byli o miedzę, przez płot, od prawie tysiąca lat. I nagle zniknęli.

Ale my nie chcemy, by pamięć tamtego świata zaginęła. Chcemy wznieść Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym tragedii holokaustu poświęcimy poczesną, należną część prezentacji. Ale jako naród, który niejeden raz w dziejach na nowo zrywał się do życia, chcemy – czcząc pamięć tych, którzy zginęli i chyląc czoła przed tymi, którzy przetrwali tę najstraszniejszą kaźnię, przekazać całemu światu naszą wiarę w zwycięstwo życia!

Muzeum Historii Żydów Polskich, nad którego projektem i budową objąłem patronat, będzie przywracało pamięć żydowskiego świata w Polsce. Będzie opowieścią o długiej, twórczej i bogatej obecności wielu pokoleń Żydów między nami.

Ożywimy miniony świat cadyków z Góry Kalwarii, ubogich sztetlów i fabrykanckich pałaców. XV-wiecznej jesziwy i XX-wiecznych kawiarni literackich. Przypomnimy patriotów polskich: bohaterskiego pułkownika Berka Joselewicza poległego za Polskę w boju z Austriakami i żydowskich żołnierzy spod Monte Cassino.

Przypomnimy teatr Ester Rachel Kamińskiej i wielkiego pianistę Artura Rubinsteina, który Mazurkiem Dąbrowskiego protestował przeciw niesprawiedliwej nieobecności Polski – założycielki ONZ, na koncercie w Operze w San Francisco uświetniającym powstanie tej organizacji.

Przypomnimy, że bez wielu Żydów pochodzących z Polski, trudno wyobrazić sobie i polską, i światową kulturę. Tu urodzili się laureaci nagrody Nobla: Albert Michelson i Isaac Beshevis Singer,przemysłowcy André Citröen i Max Factor, badacz witamin i twórca ich nazwy Kazimierz Funk oraz twórca potęgi Hollywoodu Samuel Goldwyn.

Stąd pochodził współtwórca państwa Izrael Dawid Ben Gurion orazpremier tego państwa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Menachem Begin.

Od ponad półwiecza złowrogi cień Holocaustu przykrywa długie dzieje wspólnej historii Polaków i Żydów. A przecież wiele działo się przedtem i potem. Nie będziemy unikać spraw trudnych. Nie zapomnimy niechlubnych wydarzeń. Chcemy by rzetelna wiedza o przeszłości posłużyła dobrej, polsko-żydowskiej przyszłości.

Chcemy, by Muzeum, nowoczesne, porywająco zaprojektowane przez fińskich architektów, było centrum informacyjnym i szkoleniowym. By edukowało, wypełniając lukę w pamięci pokoleń, dziś już, nie tylko w Polsce, dotkliwie odczuwaną.

Pragnę wznieść toast:
- za zdrowie i pomyślność Gospodarza, Pana Tada Taube
- za powodzenie projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich
- za polsko-żydowskie pojednanie i przyjaźń oraz wszechstronną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 czerwca 2018 o 13:56
0
Andre Citroen nie urodził się w Polsce
Avatar
Gość / 7 czerwca 2018 o 13:56
0
Andre Citroen nie urodził się w Polsce
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 24 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 24 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 34 15

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 10 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 20 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 14 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 24 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.