Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

15 kwietnia 2011 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Kalifornia. Konsul honorowy RP Tadeusz Taube kończy 80 lat

0 1 A A
Tad Taube inauguruje kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu...<br />
 <br />
<br />
 (Taube Foun
Tad Taube inauguruje kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu...


(Taube Foun

Jeden z najbardziej znanych konsulów honorowych Rzeczypospolitej w świecie, Tadeusz Taube, pełniący ten urząd w Kalifornii, obchodził swoje 80 urodziny.






AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest bez wątpienia postacią bardzo barwną. Przyszedł na świat w kwietniu 1931 roku w Krakowie w rodzinie polskich Żydów. Wiosną 1939 roku Tubowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i ostatecznie osiedli w Kalifornii.

Mały Tad (jak nazywano go w domu) wykazywał od dziecka talenty artystyczne. Jako kilkulatek zagrał nawet dziecięcą rolę w filmie hollywoodzkim. Studia ukończył w Stanford University, po czym zajął się biznesem.

Wspólnie z innym żydowskim imigrantem z Europy Środkowo-Wschodniej Josephem Koret zajął się z wielkim powodzeniem unowocześnianiem i dynamizowaniem produkcji tekstylnej i odzieżowej. Dzięki patentowi ich firmy Koratron zrewolucjonizowaniu uległa produkcja tkaniny używanej do szycia popularnych dżinsów.

Zakup tej technologii przez potentata branży, posiadającego siedzibę w San Francisco, Levi Strauss Company, był momentem przełomowym. Potem Levi Strauss odkupił całe przedsiębiorstwo.

Fortunę zdobytą w biznesie, Tad Taube wykorzystywał do inicjowania wielu przedsięwzięć edukacyjnych, kulturalnych, charytatywnych i humanitarnych. Był m.in. fundatorem studiów żydowskich w swojej alma mater Stanford University, wspiera działający w ramach tej uczelni słynny ośrodek historyczny Hoover Institution. Stał się właścicielem drużyny futbolu amerykańskiego Oakland Invaders.

Po 1989 roku i transformacji politycznej w Polsce, Tad Taube skupił się także na budowaniu nowej jakości stosunków polsko-żydowskich. W sposób naturalny zaczął wspomagać restytucję życia żydowskiego w rodzinnym Krakowie. To m.in. dzięki jego wsparciu światowym rozgłosem cieszy się doroczny Festiwal Kultury Żydowskiej.

Wspomaga także działania ogólnopolskiej gminy żydowskiej, Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. Stworzył zajmującą się propagowaniem obecności i kultury żydowskiej w Polsce Taube Foundation for Jewish Life and Culture. Od ponad roku w stolicy funkcjonuje też Centrum Taubego powołane w tym celu.

Od początku Tad Taube wspierał ideę budowy w Warszawie Muzeum historii Żydów Polskich i jest w USA głównym propagatorem tej idei. Aktywnie zabiega o fundusze mające wspierać ten cel.

Tad Taube jest osobą doskonale rozpoznawalną przez zajmujący się dokumentowanie żydowskiej obecności ośrodkiem Teatr NN – Brama Grodzka.

Jest postacią cieszącą się uznaniem kolejnych prezydentów RP: Lacha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego. W 2004 roku uhonorowany został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Przed rokiem konsul Taube doprowadził do zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy ważnymi w jego życiu miastami: Krakowem i San Francisco. Uważa, że ze względu na unikalnych charakter obu miast w swych ojczyznach, mogą one wkrótce stać się przykładem modelu takiej współpracy w skali międzynarodowej.

Jest także od lat organizatorem przyjazdów do Polski dużych grup amerykańskich Żydów, których korzenie rodzinne sięgają naszego kraju. Co cenne, celem podróży jest nie tylko odwiedzanie miejsce związanych z martyrologią narodu Żydowskiego, ale także poznawanie Polski współczesnej oraz faktów związanych z jej obecną pozycją w Europie i świecie. W tym także licznych przykładów dobrego układania stosunków z Izraelem i diasporą żydowską.

Kreując wydarzenia skali międzynarodowej, Tad Taube, nie zapomina o swoich obowiązkach konsularnych. Konsulat Honorowy RP w Belmont ma drzwi szeroko otwarte dla Polaków potrzebujących pomocy, dyplomatów innych państw, jakich w Kalifornii nie brak oraz wszystkich Amerykanów zainteresowanych Polską.

W zgodnej opinii szefa polskiej dyplomacji Radka Sikorskiego, ambasadora RP w Waszyngtonei Roberta Kupieckiego i konsul generalnej RP w Los Angeles Joanny Kozińskiej-Frybes, postaci takie jak Tadeusz Taube są bezcenne.

Z okazji 80-lecia i celebracji rocznicy, do jubilata napłynęły gratulacje i życzenia z całego świata, w tym wiele z Polski. Nadawców Tad Taube tradycyjnie utrzymuje w dyskrecji, choć nieoficjalnie dowiadujemy się, że chodzi o ludzi z pierwszych stron gazet.


Toast za Taubego!

Prezentujemy treść toastu, jakim honorował w San Francisco Tadeusza Taubego w 2005 roku ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski.

Szanowny Panie Taube! Panie! Panowie! Drodzy Przyjaciele!

Chciałbym serdecznie powitać uczestników dzisiejszego spotkania i szczególną wdzięczność wyrazić jego gospodarzowi, panu Tadowi Taubemu. Będąc krakowianinem z urodzenia, a dziś kalifornijskim przedsiębiorcą i mecenasem, pan Taube jest postacią bardzo zasłużoną dla sprawy kształtowania stosunków polsko-żydowskich, głęboko zaangażowaną w odrodzenie i rozwój kultury żydowskiej w Polsce.

Pan Taube zechciał nas tu wszystkich zebrać w ważnym i pożytecznym celu. Zgodnie z zamysłem Szanownego Gospodarza, przybycie każdego z gości na dzisiejszy obiad jest deklaracją wsparcia bardzo ważnej i powszechnie oczekiwanej inicjatywy zbudowania w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Za tę cenną gotowość przyjmijcie Państwo moje najszczersze podziękowania.

Szanowni Państwo!

Polska, kraj w którym do 1939 roku mieszkała najliczniejsza w Europie społeczność żydowska, przechowuje bolesną pamięć o zagładzie tego narodu dokonanej przez niemieckich nazistów na naszej podbitej ziemi. W wielu formach Polacy starają się upamiętnić to straszliwe doświadczenia, dać wyraz naszej żałoby i współczucia.

Miejsca pamięci dramatu narodu żydowskiego są u nas szczególnie starannie pielęgnowane. Ale jest zjawiskiem niezwykłym, że we współczesnej Polsce rośnie zaciekawienie minionym światem polskich Żydów. Ich dziejami i obyczajami. Bogatą kulturą, wrośniętą w naszą historię i jakże długo rozwijającą się właśnie wśród nas.

Każdy kto zna obecną Polskę dostrzeże bez trudu, że Polacy, przyjąwszy wielkie moralne zobowiązanie nieprzemijającej pamięci o zbrodni Holocaustu, dziś dodają do niego inne jeszcze przyrzeczenie – obiecują sobie i światu ocalić od zapomnienia obraz minionego życia Żydów w naszym kraju.

Pragną pamiętać, że byli wśród nas. Ze swoją tradycją i filozofią. Literaturą i religią. Wiele od nas brali i równie wiele dawali nam od siebie. Żyli pełnią życia. Byli o miedzę, przez płot, od prawie tysiąca lat. I nagle zniknęli.

Ale my nie chcemy, by pamięć tamtego świata zaginęła. Chcemy wznieść Muzeum Historii Żydów Polskich, w którym tragedii holokaustu poświęcimy poczesną, należną część prezentacji. Ale jako naród, który niejeden raz w dziejach na nowo zrywał się do życia, chcemy – czcząc pamięć tych, którzy zginęli i chyląc czoła przed tymi, którzy przetrwali tę najstraszniejszą kaźnię, przekazać całemu światu naszą wiarę w zwycięstwo życia!

Muzeum Historii Żydów Polskich, nad którego projektem i budową objąłem patronat, będzie przywracało pamięć żydowskiego świata w Polsce. Będzie opowieścią o długiej, twórczej i bogatej obecności wielu pokoleń Żydów między nami.

Ożywimy miniony świat cadyków z Góry Kalwarii, ubogich sztetlów i fabrykanckich pałaców. XV-wiecznej jesziwy i XX-wiecznych kawiarni literackich. Przypomnimy patriotów polskich: bohaterskiego pułkownika Berka Joselewicza poległego za Polskę w boju z Austriakami i żydowskich żołnierzy spod Monte Cassino.

Przypomnimy teatr Ester Rachel Kamińskiej i wielkiego pianistę Artura Rubinsteina, który Mazurkiem Dąbrowskiego protestował przeciw niesprawiedliwej nieobecności Polski – założycielki ONZ, na koncercie w Operze w San Francisco uświetniającym powstanie tej organizacji.

Przypomnimy, że bez wielu Żydów pochodzących z Polski, trudno wyobrazić sobie i polską, i światową kulturę. Tu urodzili się laureaci nagrody Nobla: Albert Michelson i Isaac Beshevis Singer,przemysłowcy André Citröen i Max Factor, badacz witamin i twórca ich nazwy Kazimierz Funk oraz twórca potęgi Hollywoodu Samuel Goldwyn.

Stąd pochodził współtwórca państwa Izrael Dawid Ben Gurion orazpremier tego państwa, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Menachem Begin.

Od ponad półwiecza złowrogi cień Holocaustu przykrywa długie dzieje wspólnej historii Polaków i Żydów. A przecież wiele działo się przedtem i potem. Nie będziemy unikać spraw trudnych. Nie zapomnimy niechlubnych wydarzeń. Chcemy by rzetelna wiedza o przeszłości posłużyła dobrej, polsko-żydowskiej przyszłości.

Chcemy, by Muzeum, nowoczesne, porywająco zaprojektowane przez fińskich architektów, było centrum informacyjnym i szkoleniowym. By edukowało, wypełniając lukę w pamięci pokoleń, dziś już, nie tylko w Polsce, dotkliwie odczuwaną.

Pragnę wznieść toast:
- za zdrowie i pomyślność Gospodarza, Pana Tada Taube
- za powodzenie projektu budowy Muzeum Historii Żydów Polskich
- za polsko-żydowskie pojednanie i przyjaźń oraz wszechstronną współpracę Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Pozostałe informacje

Za jej złamanie można słono zapłacić. Lepiej być cicho
wybory 2024

Za jej złamanie można słono zapłacić. Lepiej być cicho

W piątek o północy, podobnie jak przed dwoma tygodniami, zaczęła się cisza wyborcza. Od tego momentu aż do zakończenia niedzielnego głosowania zabronione są: agitacja, wygłaszanie politycznych przemówień czy podawanie sondaży. Kary za jej złamanie mogą być dotkliwe.

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!