Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 września 2009 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Kardynał Dziwisz z Orłem Jana Karskiego

Kardynał Stanisław Dziwisz odebrał dziś Nagrodę Orła Jana Karskiego. Hierarcha został uhonorowany za "niesienie prawdy Jana Pawła II, że antysemityzm jest grzechem”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W niezwykle okazałej scenerii Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie statuetkę wręczali prezes Towarzystwa Jana Karskiego Kazimierz Pawełek, wiceprezes prof. Feliks Tych, sekretarz Jerzy Miszczak i członek zarządu Wojciech Hetman.

Uroczystość miała miejsce w drugim dniu Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju "Ludzie i Religie” organizowanego przez Metropolię Krakowską i Wspólnotę Świętego Idziego. Jest to kontynuacja podobnych kongresów i modlitw o pokój zainicjowanych przez Jana Pawła II, w 1986 roku w Asyżu.

Ceremonia rozpoczęła się od odczytania przez księdza biskupa profesora Tadeusza Pieronka posłania do zebranych od laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela, który nie mógł osobiście przybyć do Krakowa. W swym emocjonalnym wystąpieniu definiował wojnę jako zło absolutne i nawoływał do odmawiania mu wszelkiej gloryfikacji. Mówił, że wojny toczą ze sobą dorośli, ale najczęściej giną dzieci.

Bezradni świadkowie zmagań dorosłych i ich niewinne ofiary. Apelował o pełną mobilizację dla dzieła odarcia wojny ze wszelkiej mitologii i pokusy prowadzenia.

Biskup Pieronek zaprezentował także list od prof. Szewacha Weissa, długoletniego ambasadora Izraela w Polsce, podkreślającego wyjątkowość postaci Jana Karskiego i jego wojennej misji powstrzymania Holocaustu, a także znaczenie ustanowionej przezeń i przyznawanej od 10 lat Nagrody Orła, trafiającej każdego roku do osób nie tylko wybitnych, ale także bliskich mu ideowo.

W laudacji uzasadniającej przyznanie nagrody zwrócono uwagę na konsekwentną i odważną identyfikację kardynała Stanisława Dziwisza z dziełem papieża Jana Pawła II w materii definiowania antysemityzmu.

Tak, jak papież-Polak nie wahał się nazywać go grzechem, tak czyni jego najbliższy współpracownik i sukcesor na Metropolii Krakowskiej. Nie jest to postawa powszechna wśród polskich biskupów.

Metropolita krakowski występuje także jednoznacznie przeciwko pomniejszaniu zbrodni Holocaustu i jej relatywizowaniu. Choćby poprzez nadużywanie pojęcia "Holocaust” dla opisywania innych zbrodni nie mających nic wspólnego z hitlerowskim planem zgładzenia całego narodu żydowskiego (np. zbrodnią w Katyniu).

W laudacji, zwrócono także uwagę na znane już wystąpienie kard. Stanisław Dziwisza z 6 marca br. w auli krakowskiego Ignatianum, w którym opisując złożoność i bolesność relacji ze światem żydowskim i drodze do ich naprawiania, zwracał uwagę na "kamienie milowe” tej drogi.

M.in. pamiętne spotkanie Jana Pawła II z Wielkim Rabinem Rzymu Elio Toaffem w 1986 roku, gdy papież nazwał chrześcijan i Żydów "odnalezionymi po latach braćmi” czy pielgrzymkę Ojca Świętego do Ziemi Świętej w 2000 roku, gdy do mówił: "Musimy pracować, aby nadeszła nowa era pojednania i pokoju między Żydami i chrześcijanami. Przez moją wizytę składam przyrzeczenie, że Kościół katolicki uczyni wszystko, co możliwe, aby ta wizja nie pozostała jedynie marzeniem, ale stała się rzeczywistością”.

Kardynał Dziwisz wyłania się w Kościele polskim, jako naturalny lider formacji ściśle związanej z nurtem Soboru Watykańskiego II oraz wynikającymi z niego relacjami z Żydami ogłoszonymi w deklaracji w "Nostra aetate”. To rodzi nadzieję na przyszłość.

Dziękując za Nagrodę, kard. Stanisław Dziwisz mówił: "Z całą pewnością nikt, kto zna dokonania Jana Karskiego, nie może bez wzruszenia przyjąć nagrody noszącej jego imię. O tym wielkim Polaku i człowieku głębokiej wiary powiedziano, że w pojedynkę próbował zapobiec tragedii Holokaustu.

[...] Kiedy myślimy dziś o tym, przed jakim wyzwaniem stanął w godzinie próby Jan Karski, powracają jak echo słowa Jana Pawła II skierowane do Polaków w niełatwym dla nich czasie, w roku 1983, po dwóch latach stanu wojennego.

Ojciec Święty powiedział wówczas: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Jan Karski poruszony straszliwym losem ludzi innego pochodzenia i innej wiary, zdobył się na czyny heroiczne. Można by dodać, że zdobył się na czyny, których inni od niego nie wymagali, bo nie wymagali ich też od siebie. Historia Jana Karskiego uczy nas, do czego może dojść ludzkość, gdy wymaga od siebie zbyt mało.”.

Hierarcha dodał, że z misji Karskiego wciąż wynika moralny postulat solidarności dla skonfliktowanego, podzielonego nienawiścią i ogarniętego wojnami świata. Dla wszystkich Polaków zaś powinno być dumą, że takiego jak on mieliśmy pomiędzy sobą.

Kraków jest miastem szczególnie ulubionym przez Orła Jana Karskiego. W pierwszej edycji trafił on do rąk ks. prof. Józefa Tischnera, w 2005 do "Tygodnika Powszechnego”, a dwa lata później do ks. bp. prof. Tadeusza Pieronka.

Pozostałe informacje

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Frassati Fajsławice nie zaliczy weekendu do udanych

Bug Hanna rozgromił GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Unia Rejowiec lepsza od Spółdzielcy Siedliszcze. Brat Siennica Nadolna wywiózł trzy punkty z terenu Włodawianki Włodawa. Zwycięstwo Bugu Hanna nad GKS Łopiennik 10:1. Siedem goli na boisku w Żółkiewce

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium