Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 czerwca 2020 r.
8:50

Kolejne kraje europejskie otwierają swoje granice dla turystów

Autor: Zdjęcie autora PAP
4 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Od środy obywatele państw Unii Europejskiej mogą podróżować do Włoch, w czwartek swoje granice otwiera Austria. Niemcy, Czechy, Francja i Grecja planują to uczynić 15 czerwca. A Hiszpania otworzy się 22 czerwca. Obecnie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal zaleca swoim obywatelom unikanie wszelkich podróży zagranicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oprócz normalnie przeprowadzanych kontroli na granicach Polski będących zarazem zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej, w portach morskich i na lotniskach, kontrolowani są również podróżni przekraczający granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Polacy wracający do kraju z zagranicy mają obowiązek przejścia 14-dniowej kwarantanny domowej. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował we wtorek, że nowe rekomendacje związane z wyjazdami zagranicznymi będą przedstawione mniej więcej w połowie miesiąca.

Przybywający do Włoch obywatele krajów UE nie będą musieli od środy przechodzić obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny - oznacza to otwarcie kraju dla zagranicznych turystów. Włosi mogą również od środy bez przeszkód poruszać się wewnątrz swojego kraju. Władze od dwóch tygodni znoszą kolejne obostrzenia. Działają już hotele, restauracje, bary, sklepy i punkty usługowe, wierni mogą uczestniczyć w mszach i nabożeństwach, a turyści wypoczywać na plażach.

Niemiecki rząd ogłosił w środę, że obywatele tego kraju będą mogli od 15 czerwca swobodnie podróżować do krajów UE, Wielkiej Brytanii i nienależących do wspólnoty krajów strefy Schengen. Od tego dnia zniesione mają być też kontrole na wszystkich niemieckich przejściach granicznych. Dla przybywających do tego kraju obywateli państw UE oznacza to, że sytuacja wróci do tej sprzed wybuchu pandemii. W Niemczech działają już wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach.

O północy z środy na czwartek całkowicie otwarto granicę między Czechami a Słowacją. Już wcześniej zniesiono niektóre ograniczenia dla przemieszczających się między Czechami a Austrią, Niemcami i Węgrami. Od 15 czerwca Czesi będą mogli swobodnie podróżować po krajach UE, a obywatele tych państw przybywać do Czech. W zależności od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach może się to jednak łączyć z dodatkowymi restrykcjami. Wszyscy sąsiedzi Czech i większość krajów Europy Środkowej została uznana za bezpieczne rejony i ruch między nimi nie będzie w żaden sposób dodatkowo ograniczany. W Czechach otwarte są już wszystkie sklepy, restauracje, bary, hotele, działają muzea, baseny i większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal należy utrzymywać odpowiedni dystans i zasłaniać twarz.

Kontrole na słowackich przejściach granicznych - poza tymi z Czechami - będą obowiązywały co najmniej do 26 czerwca. Z niewielkimi wyjątkami cudzoziemcy na razie nie mogą przekraczać granicy, a Słowacy opuszczać kraju.

W czwartek Austria otworzy swoje granice z wszystkimi sąsiadującymi z nią krajami z wyjątkiem Włoch, wcześniej planowano, że stanie się to 15 czerwca. "W stosunku do tych państw wracamy do sytuacji sprzed wybuchu epidemii" - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg dodając, że kontrole na granicy austriacko-włoskiej zostaną zniesione najwcześniej jak to będzie możliwe. W Austrii działają już sklepy, restauracje, bary, hotele, parki i muzea.

Hiszpania ma stopniowo otwierać się dla turystów od 22 czerwca - zapowiedział w środę przedstawiciel ministerstwa turystyki. Na początku przyjeżdżać do kraju będą mogli mieszkańcy państw uznawanych za bezpieczniejsze epidemicznie. Władze Hiszpanii pierwotnie planowały otworzyć granice 1 lipca. Teoretycznie turyści z państw unijnych już teraz mogą wypoczywać w tym kraju, ale wiąże się to z obowiązkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny. Otwarte są już hotele, sklepy, plaże, baseny, kościoły, muzea, restauracje i bary - w niektórych regionach ich działalność jest jednak ograniczona. Nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek w środkach transportu zbiorowego i w przestrzeni publicznej, gdy nie da się zachować bezpiecznej, dwumetrowej odległości od innych ludzi.

Portugalski minister spraw wewnętrznych Aduardo Cabrita ogłosił w środę, że granica między jego krajem a Hiszpanią powinna pozostać zamknięta do początku lipca. Władze tego kraju nie określiły jeszcze dokładnie od kiedy do Portugalii będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, ale oczkuje się, że stanie się to do początku lipca. Osoby przylatujące do Portugalii najprawdopodobniej nie będą musiały przechodzić kwarantanny, ale ich stan zdrowia będzie kontrolowany przy wjeździe. W kraju zniesiono prawie wszystkie wprowadzone na czas epidemii ograniczenia. 6 czerwca oficjalnie otworzone zostaną plaże w całym kraju, na których jednak trzeba będzie zachować odstęp i inne środki ostrożności. Zaleca się, aby ludzie przebywający w przestrzeni publicznej zasłaniali twarz.

Francja planuje otworzyć swoje granice dla obywateli państw UE i strefy Schengen 15 czerwca, tego samego dnia planuje to uczynić Belgia. Przyjeżdżających do tych krajów nie będzie obowiązywała kwarantanna. Od wtorku we Francji na nowo otwierane są restauracje, kawiarnie, muzea i inne atrakcje turystyczne. W niektórych regionach można już wybrać się na plażę i do parku. Korzystający z komunikacji publicznej muszą nadal używać maseczek.

W piątek greckie ministerstwo turystyki poinformowało, że obywatele 29 krajów świata będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania po przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny. Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przekazał w poniedziałek, że do grupy tych państw dopisano również Polskę, której początkowo nie było na liście. Obecnie wszyscy przybywający do Grecji turyści muszą poddać się badaniu na obecność koronawirusa i poddać co najmniej siedmiodniowej kwarantannie. Po 15 czerwca obowiązek ten będzie dotyczył tylko pasażerów przybywających z lotnisk położonych w szczególnie zagrożonych regionach. Niezależnie od tego wszyscy turyści mają być poddawani wyrywkowym testom. Na razie loty międzynarodowe przyjmuje tylko lotnisko w Atenach, od połowy miesiąca ma do niego dołączyć port lotniczy w Salonikach. Od poniedziałku w kraju mogą otwierać się hotele, baseny, kampingi i pola golfowe. Działają sklepy, bary, restauracje i kościoły.

Turyści z 19 państw unijnych będą mogli od 9 czerwca przylecieć na Cypr, będą jednak musieli przedstawić przy wjeździe aktualne badanie potwierdzające, że nie są zakażeni koronawirusem. Dla niektórych krajów, ale nie dla Polski, obowiązek ten zostanie zniesiony 20 czerwca. Na Cyprze od początku miesiąca wznowiły działalność hotele, działają też restauracje i bary, otworzono plaże, ale urlopowicze będą na nich musieli zachować odpowiednią odległość.

Od 28 maja obywatele dziesięciu państw UE, w tym m.in Polski, Niemiec, Austrii i Czech, mogą przekraczać granicę chorwacką na takich samych zasadach jak przed pandemią, muszą jednak podać przy wjeździe swoje dane, które mogą być później wykorzystane przez władze sanitarne. Mieszkańcy pozostałych krajów Unii również mogą przyjechać do Chorwacji, ale muszą udowodnić cel swojej wizyty, np. przedstawić rezerwację hotelu. W kraju mogą działać hotele i restauracje, otwarte są plaże.

Quiz: Gdzie leżą Seszele? Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii

Gdzie leżą Seszele? Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii
e-Wydanie

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium