Leonhard Euler - wyszukiwarka google upamiętnia 306 rocznicę urodzin matematyka i fizyka ze Szwajcarii.
Prace Eulera dotyczyły także mechaniki, optyki i astronomii. W dziedzinie fizyki zajmował się m.in. ciałem stałym, a w astronomii teorią księżyca.
Czu można go nazwać geniuszem? Tak.
W wieku 13 lat Leonhard, rozpoczął studia na Uniwersytecie Bazylejskim. Jego talent szybko odkrył prywatny nauczyciel do którego przychodził Euler. Trzy lata później Euler porównywał już systemy filozoficzne Kartezjusza i Newtona. Dzięki temu otrzymał stopień magistra filozofii.
W 1726 roku ukończył swoją rozprawę doktorską na temat rozchodzenia się dźwięku. Później trafił na Petersburski Uniwersytet Państwowy.
W 1734 roku Euler ożenił się z Katarzyną Gsell, córką artysty malarza z petersburskiego gimnazjum. Małżonkowie kupili dom nad Newą. Doczekali się trzynaściorga potomstwa. Niestety tylko pięcioro dzieci przeżyło lata dziecięce.
Później Euler wyjechał do Berlina. Pracował w Pruskiej Akademii Nauk.
Niestety w 1735 Euler prawie całkowicie stracił wzrok w prawym oku. Potem zmagał się z chorobą drugiego, co doprowadziło do prawie całkowitej ślepoty. Euler zmarł w 18 września 1783.
Do tej pory jest uważany za jednego z najwybitniejszych matematyków w historii. Większą część życia spędził w Rosji i Prusach.