Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

6 maja 2020 r.
10:37

Minister zdrowia: Wybory powinny odbyć się w tradycyjnej formie za dwa lata

64 12 A A
(fot. Adam Guz/KPRM)

Moje rekomendacje są niezmienne - z punktu widzenia medycznego, wybory prezydenckie powinny odbyć się w tradycyjnej formie za dwa lata - powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej nie jest remedium na zagrożenia związane z epidemią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szumowski przyznał w porannej rozmowie w Onet.pl, że organizacja wyborów 10 maja "byłaby niezwykle trudna i jest to proces skomplikowany".

Przypomniał swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym wybory w formie tradycyjnej powinny odbyć się za dwa lata. - Moje rekomendacje są niezmienne - wybory powinny być w tradycyjnej formie za dwa lata, wtedy nie będziemy rozmawiali o takich sprawach jak wybory, tylko zajmowali się zdrowiem i bezpieczeństwem. Ta propozycja leży na stole, jest podpisana również przeze mnie. Uważam, że to jest z punktu widzenia medycznego forma, która jest do zaakceptowania - powiedział Szumowski.

- Niestety opozycja mówi, że to ją nie interesuje i że interesuje ją tylko i wyłącznie pewien spór. Przecież można dojść do porozumienia i zgodzić się, że przedłużamy kadencję (prezydenta) o dwa lata, co nie jest, z tego co wiem, w interesie opcji, która obecnie rządzi, czyli Zjednoczonej Prawicy, bo w końcu wtedy kolejna kadencja Andrzeja Dudy jest skrócona, jest tylko dwuletnia, nie może on dalej kandydować - dodał minister.

Jego zdaniem, jeśli opozycji naprawdę chodziłoby o bezpieczeństwo, to powinna zgodzić się na tę propozycję.

Podkreślił zarazem, że nieprawdziwe jest twierdzenie, iż wprowadzenie stanu klęski żywiołowej jest remedium na zagrożenia związane z epidemią. W jego ocenie, "jesień jest znacznie gorszym terminem pod względem bezpieczeństwa".

Odnosząc się do obecnego stanu epidemii w Polsce, minister zdrowia powiedział, że mamy do czynienia "ze stanem równowagi". - Epidemia zaczyna być mniej więcej, jeśli w ogóle można tak powiedzieć, w jakiś sposób kontrolowana - stwierdził.

Dodał, że jeśli zacznie wzrastać liczba zachorowań, to będzie to sygnał do wprowadzenia "hamulca w tempie odmrażania gospodarki". Zaznaczył jednocześnie, że potrzebujemy gospodarki, która zapewni nam stabilny system ochrony zdrowia.

Dlatego - jak mówił - ważne jest, by ochronić rynek pracy. Zaapelował do samorządów, aby pierwszeństwo w dostępie do przedszkoli i żłobków miały osoby, które muszą pracować.

Zapowiedział, że decyzja w sprawie zdejmowania kolejnych obostrzeń będzie oparta o dane dot. zachorowań. - To już zakomunikowaliśmy, że kolejny etap prawdopodobnie nastąpi za dwa tygodnie. (...) Konkretna data będzie uwarunkowana warunkami epidemicznymi - powiedział.

Jak stwierdził, w majówkę można było zauważyć rozluźnienie społeczeństwa, jeśli chodzi o stosowanie się do obostrzeń. - Mam wrażenie, że taki strach, obawa przed wirusem trochę wyparowała razem ze słońcem i z dobrą pogodą, a ten wirus jest i on zakaża. Niestety, widzimy, że zbiera swoje żniwo, widzimy, że mogą być kolejne zakażenia. My naprawdę nie jesteśmy w fazie spadkowej, więc powinniśmy zachowywać bardzo daleko idące zdystansowanie się - podkreślił Szumowski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 18:31
+7
... w ostatnich 3. miesiącach w całym demokratycznym świecie wybory na różnych szczeblach odbyły się w kilkunastu krajach. Dlaczego w Polsce ma ich nie być w konstytucyjnym terminie? Dlaczego Polska ma być traktowana inaczej? Ile stolic chce destabilizacji polskiego panstwa? Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie” - TARGOWICA znowu się uaktywnia?
... w ostatnich 3. miesiącach w całym demokratycznym świecie wybory na różnych szczeblach odbyły się w kilkunastu krajach. Dlaczego w Polsce ma ich nie być w konstytucyjnym terminie? Dlaczego Polska ma być traktowana inaczej? Ile stolic chce destabilizacji polskiego panstwa? Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem p... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 18:25
+7
Szanowni Państwo. Myślże, że już najwyższy czas zgłaszać posty gościa o nicku  TECZOWY_ZSL  do moderacji. Powinniśmy to robić masowo i wyrwać chwasta - kłamcę i manipulatora, trolla PiSowskiego opłacanego prawdopodobnie z naszych podatków.
prawda boli ?
Prawda, to jest taka, że ty kłamiesz, przeinaczasz, wrzucasz jakieś teksty niezwiązane z tematem, usuwasz własne posty, by wkleić je niżej, jako niby świeższe, a wszystko to jest podszyte bezrefleksyjną propagandą proPiSowską. Jak ty się nie wstydzisz w lustro spoglądać?
  Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść... - Konfucjusz
  Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść... - Konfucjusz rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 20:08
+4
Polakom gratulujemy właściwego podejścia do zaleceń higienicznych: - zgony w Polsce: marzec 2018: 40 700 marzec 2019: 36 344 marzec 2020: 36 557 i ... Włochom też : od 01 Stycznia do 30 kwietnia 2018 - 235.021 zgonów 2019 - 237.994 zgonów 2020 - 223.730 zgonów
Avatar
Motorlublin / 6 maja 2020 r. o 13:03
+1
Nawet gdyby Pan Szumowski mówił prawdę to jest już skrajnie niewiarygodny. Oni nie wiedzą kiedy szczyt nie wiedzą czego jest mało testów jak od tygodni wiadomo gdzie są tzw wąskie gardła. Dlaczego losowo nie bada się np dużych firm głównie sklepy urzędy policja. Mielibyśmy jakiś obraz procentowy. Dzięki PZPN będziemy mieć jakikolwiek ogląd sytuacji po zbadaniu 800 osób w środowisku piłkarskim. Niestety mentalność wschodnia czyli brak poszanowania prawa reguł robienie wszystkiego na sznurek i kawałek plastra na zasadzie jakoś to będzie. Niestety mamy teraz strumień najgorszych postaw Polaków które już doprowadziły kiedyś do podziałów kraju. Te 30-40% myślących proeuropejskich ludzi nie pociągnie tego kraju gdy inne 40% ciągnie nas w stronę Wenezueli Chin i Rosji. Sieroty po PRL rozwalają kraj
Nawet gdyby Pan Szumowski mówił prawdę to jest już skrajnie niewiarygodny. Oni nie wiedzą kiedy szczyt nie wiedzą czego jest mało testów jak od tygodni wiadomo gdzie są tzw wąskie gardła. Dlaczego losowo nie bada się np dużych firm głównie sklepy urzędy policja. Mielibyśmy jakiś obraz procentowy. Dzięki PZPN będziemy mieć jakikolwiek ogląd sytuacji po zbadaniu 800 osób w środowisku piłkarskim. Niestety mentalność wschodnia czyli brak poszanowania prawa reguł robienie wszystkiego na sznurek i kawałek plastra na zasadzie jakoś to będzie. Niest... rozwiń
Avatar
nimrod32 / 6 maja 2020 r. o 12:24
+1
typ który nie jest w stanie określić co będzie za 2 tygodnie, kategorycznie stwierdza że powszechne wybory prezydenta mogą odbyć się za 2 lata.
Avatar
Japolan / 6 maja 2020 r. o 11:08
+1
Czy ten człowiek wie, co mówi? Niewiele dni temu opowiadał się za wyborami korespondencyjnymi (jako bezpiecznymi epidemicznie). Teraz wspiera pomysł pana Jarosława Gowina. Jak można mu wierzyć?
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:59
-3
Bo jeżeli masz na myśli prof. Witolda Modzelewskiego, to jest on tu mało obiektywny, skoro wchodzi w skład Rady Programowej PiS...
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:57
-3
Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie
Jeszcze uściślij, o którego profesora Modzelewskiego ci chodziło. Czy przypadkiem nie o Karola Modzelewskiego, który nie żyje od roku z lekkim okładem?
Jeszcze uściślij, o którego profesora Modzelewskiego ci chodziło. Czy przypadkiem nie o Karola Modzelewskiego, który nie żyje od roku z lekkim okładem? rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:54
-3
Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie
Jakiego kryzysu politycznego? Chodzi ci o to, że PiS traci poparcie? Taki prezydent, jak obecnie, to żaden tam niezbędny uczestnik procesu rządzenia. Nawet partyjnym notariuszem trudno go nazwać. A wybór kogokolwiek na to stanowisko w czasie pandemii nie będzie miał charakteru demokratycznego. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy PKW odebrano prawo przeprowadzenia wyborów, a zajmuje się tym partia wystawiająca swojego kandydata. Jeśli PiS ma takich wyborców, jak ty, TECZOWY_ZSL , to nic dziwnego, że Polska pędzi w przepaść.
Jakiego kryzysu politycznego? Chodzi ci o to, że PiS traci poparcie? Taki prezydent, jak obecnie, to żaden tam niezbędny uczestnik procesu rządzenia. Nawet partyjnym notariuszem trudno go nazwać. A wybór kogokolwiek na to stanowisko w czasie pandemii nie będzie miał charakteru demokratycznego. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy PKW odebrano prawo przeprowadzenia wyborów, a zajmuje się tym partia wystawiająca swojego kandydata. Jeśli PiS ma takich wyborców, jak ty, TECZOWY_ZSL , to nic dziwnego, że Polska pędzi w przepaść. rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 10:58
-3
Jaka jest podstawa prawna do tego, by przedłużyć panu Dudzie kadencję?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 20:08
+4
Polakom gratulujemy właściwego podejścia do zaleceń higienicznych: - zgony w Polsce: marzec 2018: 40 700 marzec 2019: 36 344 marzec 2020: 36 557 i ... Włochom też : od 01 Stycznia do 30 kwietnia 2018 - 235.021 zgonów 2019 - 237.994 zgonów 2020 - 223.730 zgonów
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 18:31
+7
... w ostatnich 3. miesiącach w całym demokratycznym świecie wybory na różnych szczeblach odbyły się w kilkunastu krajach. Dlaczego w Polsce ma ich nie być w konstytucyjnym terminie? Dlaczego Polska ma być traktowana inaczej? Ile stolic chce destabilizacji polskiego panstwa? Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie” - TARGOWICA znowu się uaktywnia?
... w ostatnich 3. miesiącach w całym demokratycznym świecie wybory na różnych szczeblach odbyły się w kilkunastu krajach. Dlaczego w Polsce ma ich nie być w konstytucyjnym terminie? Dlaczego Polska ma być traktowana inaczej? Ile stolic chce destabilizacji polskiego panstwa? Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem p... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 6 maja 2020 r. o 18:25
+7
Szanowni Państwo. Myślże, że już najwyższy czas zgłaszać posty gościa o nicku  TECZOWY_ZSL  do moderacji. Powinniśmy to robić masowo i wyrwać chwasta - kłamcę i manipulatora, trolla PiSowskiego opłacanego prawdopodobnie z naszych podatków.
prawda boli ?
Prawda, to jest taka, że ty kłamiesz, przeinaczasz, wrzucasz jakieś teksty niezwiązane z tematem, usuwasz własne posty, by wkleić je niżej, jako niby świeższe, a wszystko to jest podszyte bezrefleksyjną propagandą proPiSowską. Jak ty się nie wstydzisz w lustro spoglądać?
  Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść... - Konfucjusz
  Kto trzęsie drzewem prawdy, temu padają na głowę obelgi i nienawiść... - Konfucjusz rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 14:46
-5
Szanowni Państwo. Myślże, że już najwyższy czas zgłaszać posty gościa o nicku  TECZOWY_ZSL  do moderacji. Powinniśmy to robić masowo i wyrwać chwasta - kłamcę i manipulatora, trolla PiSowskiego opłacanego prawdopodobnie z naszych podatków.
prawda boli ?
Prawda, to jest taka, że ty kłamiesz, przeinaczasz, wrzucasz jakieś teksty niezwiązane z tematem, usuwasz własne posty, by wkleić je niżej, jako niby świeższe, a wszystko to jest podszyte bezrefleksyjną propagandą proPiSowską. Jak ty się nie wstydzisz w lustro spoglądać?
Prawda, to jest taka, że ty kłamiesz, przeinaczasz, wrzucasz jakieś teksty niezwiązane z tematem, usuwasz własne posty, by wkleić je niżej, jako niby świeższe, a wszystko to jest podszyte bezrefleksyjną propagandą proPiSowską. Jak ty się nie wstydzisz w lustro spoglądać? rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 14:02
-7
Szanowni Państwo. Myślże, że już najwyższy czas zgłaszać posty gościa o nicku TECZOWY_ZSL do moderacji. Powinniśmy to robić masowo i wyrwać chwasta - kłamcę i manipulatora, trolla PiSowskiego opłacanego prawdopodobnie z naszych podatków.
Avatar
Motorlublin / 6 maja 2020 r. o 13:03
+1
Nawet gdyby Pan Szumowski mówił prawdę to jest już skrajnie niewiarygodny. Oni nie wiedzą kiedy szczyt nie wiedzą czego jest mało testów jak od tygodni wiadomo gdzie są tzw wąskie gardła. Dlaczego losowo nie bada się np dużych firm głównie sklepy urzędy policja. Mielibyśmy jakiś obraz procentowy. Dzięki PZPN będziemy mieć jakikolwiek ogląd sytuacji po zbadaniu 800 osób w środowisku piłkarskim. Niestety mentalność wschodnia czyli brak poszanowania prawa reguł robienie wszystkiego na sznurek i kawałek plastra na zasadzie jakoś to będzie. Niestety mamy teraz strumień najgorszych postaw Polaków które już doprowadziły kiedyś do podziałów kraju. Te 30-40% myślących proeuropejskich ludzi nie pociągnie tego kraju gdy inne 40% ciągnie nas w stronę Wenezueli Chin i Rosji. Sieroty po PRL rozwalają kraj
Nawet gdyby Pan Szumowski mówił prawdę to jest już skrajnie niewiarygodny. Oni nie wiedzą kiedy szczyt nie wiedzą czego jest mało testów jak od tygodni wiadomo gdzie są tzw wąskie gardła. Dlaczego losowo nie bada się np dużych firm głównie sklepy urzędy policja. Mielibyśmy jakiś obraz procentowy. Dzięki PZPN będziemy mieć jakikolwiek ogląd sytuacji po zbadaniu 800 osób w środowisku piłkarskim. Niestety mentalność wschodnia czyli brak poszanowania prawa reguł robienie wszystkiego na sznurek i kawałek plastra na zasadzie jakoś to będzie. Niest... rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:59
-3
Bo jeżeli masz na myśli prof. Witolda Modzelewskiego, to jest on tu mało obiektywny, skoro wchodzi w skład Rady Programowej PiS...
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:57
-3
Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie
Jeszcze uściślij, o którego profesora Modzelewskiego ci chodziło. Czy przypadkiem nie o Karola Modzelewskiego, który nie żyje od roku z lekkim okładem?
Jeszcze uściślij, o którego profesora Modzelewskiego ci chodziło. Czy przypadkiem nie o Karola Modzelewskiego, który nie żyje od roku z lekkim okładem? rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2020 r. o 12:54
-3
Prof. Modzelewski: "Wybory trzeba przeprowadzić. Nie możemy przedłużać rodzącego się kryzysu politycznego czyli ustrojowego" „Taki jest nasz ustrój państwowy, że prezydent jest niezbędnym uczestnikiem procesu rządzenia władzy wykonawczej. Bez niego żadnej ustawy nie będzie. Jego legitymacja musi mieć charakter demokratyczny. Wybory trzeba przeprowadzić w możliwie najszybszym terminie
Jakiego kryzysu politycznego? Chodzi ci o to, że PiS traci poparcie? Taki prezydent, jak obecnie, to żaden tam niezbędny uczestnik procesu rządzenia. Nawet partyjnym notariuszem trudno go nazwać. A wybór kogokolwiek na to stanowisko w czasie pandemii nie będzie miał charakteru demokratycznego. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy PKW odebrano prawo przeprowadzenia wyborów, a zajmuje się tym partia wystawiająca swojego kandydata. Jeśli PiS ma takich wyborców, jak ty, TECZOWY_ZSL , to nic dziwnego, że Polska pędzi w przepaść.
Jakiego kryzysu politycznego? Chodzi ci o to, że PiS traci poparcie? Taki prezydent, jak obecnie, to żaden tam niezbędny uczestnik procesu rządzenia. Nawet partyjnym notariuszem trudno go nazwać. A wybór kogokolwiek na to stanowisko w czasie pandemii nie będzie miał charakteru demokratycznego. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy PKW odebrano prawo przeprowadzenia wyborów, a zajmuje się tym partia wystawiająca swojego kandydata. Jeśli PiS ma takich wyborców, jak ty, TECZOWY_ZSL , to nic dziwnego, że Polska pędzi w przepaść. rozwiń
Avatar
nimrod32 / 6 maja 2020 r. o 12:24
+1
typ który nie jest w stanie określić co będzie za 2 tygodnie, kategorycznie stwierdza że powszechne wybory prezydenta mogą odbyć się za 2 lata.