Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 stycznia 2010 r.
18:34
Edytuj ten wpis

Najważniejsze zmiany w przepisach w 2010 roku

0 0 A A

Wzrośnie płaca minimalna i zasiłki dla bezrobotnych. Podrożeją papierosy i ubezpieczenia OC/ AC. Sprawdź co zmieni się w przepisach polskiego prawa w 2010 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 1.317 zł. Idzie za tym wzrost innych naliczanych od niej wypłat, np. maksymalnej odprawy za zwolnienie pracownika z powodu likwidacji firmy lub stanowiska, zasiłku chorobowego, dodatku za pracę nocną, odszkodowania za mobbing w pracy.

Elektroniczny pozew o zapłatę

Od stycznia pozwy o zapłatę w postępowaniu upominawczym, można będzie wnosić elektronicznie. Bez względu na wartość sporu, takie pozwy należy kierować do sądu rejonowego w Lublinie. Pozew można będzie złożyć logując się na stronie internetowej tego sądu i powód występujący osobiście, nie będzie potrzebował do tego elektronicznego podpisu.

Nakazy zapłaty wydawane będą powodom elektronicznie, a w formie papierowej rozsyłane bezpośrednio pozwanym. Będą oni mogli wnieść sprzeciw elektronicznie albo w formie papierowej.

Wykup mieszkań spółdzielczych nadal ,,za złotówkę’’

Mimo zapowiedzi zmian, od nowego roku nadal obowiązywać będą dotychczasowe zasady przekształcania spółdzielczych mieszkań lokatorskich na własnościowe, a własnościowych w odrębną własność, z udziałem w gruncie.

Tak więc nadal lokator, który nie zalega z czynszem, będzie mógł złożyć w spółdzielni wniosek o wykup mieszkania i spłaci tylko koszty jego budowy oraz nominalną wartość umorzonego kredytu, zaciągniętego przez spółdzielnie na jego budowę.

W praktyce może to być od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, do których doliczyć należy opłatę za notariusza (od stycznia 329 zł) oraz za założenie księgi wieczystej (260 zł). udnia tego roku, muszą załatwić do 30 czerwca przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur i rent

Emeryci i renciści dostaną od 1 marca podwyżkę świadczeń. Wstępnie zapisano w budżecie, że podwyżka wyniesie 4,1 proc. i dotyczyć będzie nie tylko emerytur i rent, ale także wszystkich dodatków do nich.

Byli esbecy dostaną mniejsze emerytury

Koniec z przywilejami dla byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL. Zgodnie z nową ustawą dezubekizacyjną, od początku nowego roku, byli esbecy, a także członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego mają otrzymywać o nawet połowę mniejsze świadczenia emerytalne. Według wstępnych wyliczeń, ustawa może objąć ponad 40 tys. osób.

Składki na pomostówki

Od początku stycznia pracodawcy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze zobowiązani będą do odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Obowiązek ten nakładają przepisy ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Nie daj się wylosować

Tylko do 11 stycznia osoby które rozpoczęły pierwszą pracę, mają czas na wybór tzw. drugiego filaru, w którym gromadzona będzie ich przyszła emerytura.

Zasada ta dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r. Po podjęciu pracy i zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego, powinny one w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy z pracodawcą, przystąpić do jednego z 14 otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

Zwolnienie z abonamentu RTV

Po wejściu w życie ustawy o opłatach abonamentowych, co ma nastąpić w I kwartale, krąg osób zwolnionych z płacenia abonamentu poszerzy się o emerytów po ukończeniu 60 lat, których świadczenie nie przekracza połowy średniej miesięcznej pensji (obecnie 1.350 zł), osoby na zasiłkach przedemerytalnych, bezrobotnych oraz osoby korzystające z pomocy społecznej.

Świadczenie pielęgnacyjne

Od 1 stycznia obowiązują korzystne zmiany w przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Najistotniejsze polegają na tym, że nie liczy się dochodu rodziny oraz że świadczenie ustalane jest na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności osoby nad którą sprawujemy opiekę (dzieckiem lub osobą dorosłą), a nie jak było do tej pory na 12 - miesięczny okres zasiłkowy.

Świadczenie pielęgnacyjne wynosi 520 zł miesięcznie i przysługuje osobie zdolnej do pracy, która rezygnuje z niej lub nie podejmuje zatrudnienia, by sprawować opiekę nad najbliższym członkiem rodziny. Z

Urlopy ojcowskie i macierzyńskie

Od nowego roku ojcowie mogą brać tydzień płatnego urlopu na dziecko, niezależnie od urlopu macierzyńskiego dla matki dziecka. Urlop przysługuje im do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Od stycznia tego roku także mamy skorzystają z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Będzie on udzielany jednorazowo. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego - na pisemny wniosek pracownicy. Trzeba go złożyć w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania przez nią z tego dodatkowego urlopu.
* W 2010 i 2011 roku po urodzeniu jednego dziecka będzie (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) do dwóch tygodni dodatkowego wolnego,
* w 2012 i 2013 - do 4 tygodni,
* w 2014 - do 6 tygodni.

Wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Od nowego roku bezrobotni otrzymywać będą wyższe zasiłki. Podstawowa kwota wzrośnie z obecnych 575 zł do 717 zł, ale wypłacana będzie tylko przez trzy miesiące przebywania na bezrobociu.

Potem wynosić będzie 563 zł i wypłacana będzie do końca okresu zasiłkowego, który nadal wynosić będzie pół roku lub rok (tylko w powiatach, w których stopa bezrobocia półtora razy przekracza przeciętną stopę bezrobocia w kraju).

Przez rok zasiłek nadal otrzymywać będą również bezrobotni w wieku powyżej 50 lat i z ponad 20-letnim stażem pracy.

Bezrobotni którzy mają przyznany już zasiłek lub otrzymają go do końca roku, będą go w przyszłym roku dostawać w przyznanej wysokości do końca okresu zasiłkowego.

Na maturze matematyka obowiązkowa

W maju wszyscy maturzyści będą zdawali egzamin z matematyki, bo od tego roku jest to przedmiot obowiązkowy. Matematyka, jako obowiązkowa wróciła na maturę po 26 latach.

Inaczej popłyną unijne pieniądze

Od Nowego Roku zmienia się ustawa o finansach publicznych w części dotyczącej przepływu unijnych dotacji.

Teraz fundusze powędrują z Brukseli poprzez NBP, do BGK i potem prosto do beneficjentów, którzy ubiegają się o dotacje. Odbędzie się to z ominięciem nie tylko ministerstw, ale także budżetów województw.

Ale marszałkowie województw nadal będą dysponować unijnymi pieniędzmi z Regionalnych Programów Operacyjnych, funduszy na Kapitał Ludzki czy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i to oni będą podpisywać umowy z beneficjentami.

Od nowego roku PIT-y przez internet

Przede wszystkim to dobra wiadomość dla przedsiębiorców i osób pracujących za granicą. Za 2009 r. będą mogli rozliczyć się przez internet. Resort finansów rozszerzył liczbę formularzy, które można przesłać za pośrednictwem komputera bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Ułatwienie to będzie dotyczyć nie tylko PIT-37, ale również formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. W tradycyjny sposób muszą rozliczyć się osoby, które za 2009 r. opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową.

Drożeją papierosy...

Ponieważ w ustawie o podatku akcyzowym w 2010 r. wprowadzono wyższą akcyzę na papierosy, podrożeje też paczka papierosów. Akcyza wrośnie ze 138,50 zł na 146,83 zł za tysiąc sztuk, co w przeliczeniu na średnią cenę paczki papierosów, oznacza jej wzrost o 33 gr.

... i paliwa opałowe

Ta sama ustawa o podatku akcyzowym spowoduje podwyższenie stawek na niektóre paliwa opałowe.

Podatek od gier

Wchodzi w życie ustawa z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz.U. nr 201, poz. 1540.

Opłata paliwowa

Jak co roku następuje zwiększenie (zwaloryzowanie o inflację) stawki tej opłaty - zob. Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z 10 grudnia 2009 r. w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2010 (Mon.Pol. nr 80, poz. 995).

Do lekarza bez legitymacji

* od 1 stycznia ZUS nie będzie poświadczać legitymacji ubezpieczeniowych, dlatego nie będą one stanowić dowodu opłacania składek zdrowotnych podczas wizyty u lekarza. Chorzy muszą pamiętać, żeby zabrać ze sobą do lekarza każdy inny dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, a w szczególności opłacanie składek zdrowotnych.

Internetowy Dziennik Ustaw

W dniu 1 stycznia 2010 roku uruchomiony zostanie oficjalny, urzędowy elektroniczny dziennik aktów prawnych. Rządowe Centrum Legislacji zapewni nam nieodpłatny wgląd wraz z możliwością pobrania ze stron internetowych Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego (będą one stanowiły źródło obowiązującego w Polsce prawa). Nie będzie zaś udostępniany Monitor Polski B, który jest dziennikiem urzędowym, ponieważ zawiera tylko ogłoszenia spółek.
Ma powstać także skorowidz alfabetyczny aktów prawnych wraz z orzecznictwem.

Zmiany w straży miejskiej

Od 24 grudnia strażnicy miejscy dostali nowe uprawnienia:
* mogą w samochodach używać niebieskich, świetlnych sygnałów tak, jak policja
* wolno im używać paralizatorów
* nowe przepisy zezwalają na konne patrole
* 29 sierpnia ustalono Dniem Strażnika Miejskiego.

Ubezpieczenia OC i AC

Dla zmotoryzowanych bardzo ważne są ubezpieczenia w zakresie OC i AC. Obecnie należą one do najniższych w Europie. Ale w 2010 roku może się to zmienić. Wiele firm sygnalizuje, że do ubezpieczeń OC musi dopłacać a więc niezbędne są podwyżki. Jeśli tylko jedna firma podniesie wysokość stawek, to inne pójdą jej śladem.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 27 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 17

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 4 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 64 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 3

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.