Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lipca 2018 r.
9:27

Opętanie czy choroba psychiczna? Naukowe spojrzenie na egzorcyzmy

19 5 A A

Czasem łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie – uważa psycholog, który bada zjawisko nagłych zmian zachowania i tożsamości przypisywanych opętaniu. Jego zespół przeprowadza pogłębione wywiady kliniczne i konsultacje psychiatryczne z osobami, które korzystają z egzorcyzmów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Interesuje nas obraz kliniczny osób, które zgłaszają się do egzorcystów z nagłymi zmianami zachowania. Niektóre z tych osób mają wrażenie, jakby w ich ciało wchodziła obca siła, zmienia się ich tożsamość, zaczynają krzyczeć, bluźnić, czołgać się po ziemi, mają drgawki – opowiada dr Igor Pietkiewicz z Centrum Badań nad Traumą i Dysocjacją Uniwersytetu SWPS. Jego zespół przeprowadza pogłębione wywiady kliniczne i konsultacje psychiatryczne z osobami, które korzystają z egzorcyzmów.

Wyjaśnia, że mechanizmy odpowiedzialne za te zmiany mogą być różne. - Chcemy wiedzieć, co te osoby odczuwają, kiedy tracą kontrolę nad sobą, jak wiele pamiętają o tym co się z nimi dzieje, jak funkcjonują w życiu codziennym, jak radzą sobie ze stresem i czy mają jakiekolwiek objawy związane z traumą - wymienia dr Pietkiewicz.

Psycholog i ksiądz-psycholog

W interdyscyplinarnym zespole projektu, oprócz specjalistów ochrony zdrowia (psycholog, psychoterapeuta i lekarz psychiatra) bierze też udział ksiądz-psycholog, a naukowcy współpracują z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, a także z proboszczami i egzorcystami z całej Polski. Dzięki współpracy z duchownymi, naukowcom udaje się dotrzeć do osób zgłaszających się na egzorcyzmy.

Psycholog wyjaśnia, że pojęcie opętania można rozpatrywać na różnych płaszczyznach. - W wielu kulturach, społecznościach, ludzie przypisują pewnym zachowaniom ludzkim wpływ czynników duchowych. Czyli np. jak ktoś zaczyna się dziwnie zachowywać - ma drgawki, krzyczy, bluźni lub traci świadomość - to społeczność uważa, że jest pod wpływem ducha, bóstw, duchów przodków. To kulturowe rozumienie opętania - tłumaczy.

Kiedy duch jest zły

Opętanie jest też kategorią teologiczną. - W wielu religiach wierzący są zdania, że na człowieka mogą działać siły nadprzyrodzone. I tak np. w Kościele katolickim uważa się, że niektóre osoby zachowują się w określony sposób, bo są pod wpływem złego ducha. Również księża próbują dokonać rozeznania i w niektórych sytuacjach proponują egzorcyzm, jako antidotum na opętanie – opowiada i dodaje: - Oczywiście nie zajmujemy się opętaniem w rozumieniu teologicznym. Nauka nie jest w stanie stwierdzić, czy siły nadprzyrodzone istnieją czy nie. Nie mamy do tego aparatu badawczego.

Czasem bowiem jednak bywa tak, że chociaż rodzina lub lokalna społeczność uważa kogoś czasem za opętanego, to teolog nie podziela ich zdania, bo podejrzewa, że przyczyną niezrozumiałego zachowania mogą być konflikty psychologiczne.

- A wtedy ksiądz prosi o konsultacje psychologa lub lekarza. Niestety, chociaż Watykan zaleca konsultacje kliniczne zanim jakiekolwiek egzorcyzmy zostaną poczynione, nie wszyscy egzorcyści je polecają - mówi dr Pietkiewicz.

Opętanie według lekarza

Jak jednak dodał psycholog, nawet jeśli egzorcyści kierują petenta na konsultację psychiatryczną, to skupia się ona często na ustaleniu, czy można tam mówić o chorobie psychicznej. Tymczasem nagłe zmiany zachowania i tożsamości wiązać się mogą z zupełnie innymi jednostkami klinicznymi, które akurat w Polsce są słabo rozpoznawane. - U takiej osoby mogą częściej występować zaburzenia dysocjacyjne (związane z traumą) lub zaburzenia osobowości - opowiada. Dodaje, że wśród osób przekierowanych od egzorcystów mogą być też osoby neurotyczne, przeżywające konflikty dotyczące pragnienia wsparcia i uwagi ze strony innych. I zwraca uwagę, że psychologiczna pomoc dla danej osoby będzie inaczej wyglądała w każdym z tych przypadków.

Jak wyjaśnia psycholog, egzorcyzmy to przyjęty kulturowo, alternatywny sposób radzenia sobie z trudnościami. - Uznanie, że pewne zachowania są skutkiem działania złego ducha, może być z jednej strony trudne, ale może być też wygodne - dla tej osoby i dla jej rodziny. Dzięki temu rodzina nie zajmuje się np. problemem nadużyć w domu, tylko skupia się na pokonaniu złego ducha podczas egzorcyzmów - opowiada naukowiec.

Zły duch jest dobry

- Czasem łatwiej problem zrzucić na złego ducha, niż przyznać się, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie. Jeszcze trudniej jest konfrontować się z urazami psychicznymi, na które ofiary przemocy lub nadużyć reagują fobicznie – mówi szef zespołu badaczy.

Jak wyjaśnia, korzystanie z pomocy egzorcysty może korzystnie działać na daną osobę. - Ale zdarzają się sytuacje, kiedy udział w grupowych czy indywidualnych egzorcyzmach może retraumatyzować, uruchamiać trudne wspomnienia i związane z nimi emocje, wrażenia sensorycze - ostrzega naukowiec. Przywołuje przykład kobiety, która była molestowana seksualnie, jako dziecko i podczas egzorcyzmów zaprezentowała objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD).

- Sytuacja podczas rytuału, kiedy ktoś trzyma daną osobę, obezwładnia ją, stosuje siłę, w dominujący sposób narzuca swoją wolę, może przywołać urazowe wspomnienia - zwrócił uwagę dr Pietkiewicz. - Taka osoba może poczuć się jak wcześniej, nie będzie wiedziała co robi, będzie bardzo przerażona, a może wściekła. Będzie próbować uciec, a jeśli nie - może dojść do utraty świadomości - opisuje psycholog.

Różne kościoły, różne kultury

Zjawisko opętania spotyka się jednak w przeróżnych kulturach i religiach. - W Polsce egzorcyzmy są dosyć popularne. W innych krajach w Kościele katolickim raczej nie ma instytucji egzorcysty - wierny rozmawia z biskupem, który wyznacza księdza do pomocy. Polsce jednak, jest grupa księży, która dostała mandat na wykonywanie tych rytuałów - informuje psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Dr Pietkiewicz prowadził wcześniej podobne badania na Mauritiusie, gdzie nagłe zmiany zachowania przypisywano nie tylko szatanowi, ale lokalnym bóstwom. - Bycie opętanym przez bóstwo hinduskie czy buddyjskie może być postrzegane, jako bardziej nobilitujące. Nawet, jeśli tracę świadomość i kontrolę nad sobą, to mam kontakt z bóstwem, przez które zostałem wybrany. Nie ma to tak negatywnego wydźwięku, jak bycie opętanym przez szatana - opowiada dr Pietkiewicz i podaje przykład kobiety z Mauritiusa. Opowiadała ona o sobie, że jest miła, układna i nie mówi o innych złego słowa. Ale jak zobaczyła swojego męża flirtującego z inną kobietą, stała się agresywna i dźgnęła go nożem. „Ta kobieta była przekonana, że to nie ona to zrobiła, ale bogini Kali, która w nią wstąpiła.

Podczas badań nad opętaniem - jak zapewnia dr Pietkiewicz - naukowcy z szacunkiem odnoszą się do poglądów religijnych badanej osoby. Jeśli psychologom wydaje się, że w jej przypadku wskazana byłaby psychoterapia, a dla niej z kolei ważny jest kontakt z duszpasterzem, to zastanawiają się, jak najskuteczniej zapewnić obie te formy wsparcia i pogodzić je ze sobą.

- Dotąd bardzo mało było psychologicznych i psychiatrycznych badań nad opętaniem. Polskie badania są unikalne w skali światowej - zapewnia naukowiec.

Szczegóły dot. badania dostępne są na stronie www.badaniepsyche.pl/opetanie

W ramach projektu, planowana jest konferencja poświęcona współpracy pomiędzy przedstawicielami sektora ochrony zdrowia i duszpasterzami. Będą też prowadzone warsztaty dla księży, mające na celu rozwijanie ich kompetencji w zakresie rozpoznawania pewnych objawów klinicznych i kierowanie petentów na odpowiedni rodzaj diagnostyki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 28 lipca 2018 r. o 11:05
+3
Najbardziej "opętani" są egzorcyści. Przy czym ich stan z opetaniem nie ma nic wspólnego. Egzorcyści sami są chorzy psychicznie. To dewianci czerpiący satysfakcję ze znęcania się i upodlania.
Avatar
internista... / 28 lipca 2018 r. o 10:21
+3
...psimi kupami powinni zająć się właściciele czworonogów! Sam zaś artykuł traktuje o biednych ludziach zmanipulowanych przez wyrafinowane kanalie w kieckach, które nie tylko opowiadają bzdury, ale także bezkarnie molestują oraz gwałcą Wasze dzieci. Oczywiście za przyzwoleniem opiekunów prawnych i rodziców!
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 29 lipca 2018 r. o 10:01
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
J / 28 lipca 2018 r. o 10:01
-3
Wy się lepiej zajmijcie psimi kupami na chodnikach, dziurami w drogach itp., a nie tematyką o której nie macie jakiegokolwiek pojęcia. " - o to, to, to......................................
Avatar
Gość / 28 lipca 2018 r. o 09:48
-4
Wy się lepiej zajmijcie psimi kupami na chodnikach, dziurami w drogach itp., a nie tematyką o której nie macie jakiegokolwiek pojęcia.
Avatar
KZ NSZZ "S" ORG. / 29 lipca 2018 r. o 10:01
0
szukajcie na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow 11  resztę obejmuje PiS – lamowska cenzura.
Avatar
Ja / 28 lipca 2018 r. o 11:05
+3
Najbardziej "opętani" są egzorcyści. Przy czym ich stan z opetaniem nie ma nic wspólnego. Egzorcyści sami są chorzy psychicznie. To dewianci czerpiący satysfakcję ze znęcania się i upodlania.
Avatar
internista... / 28 lipca 2018 r. o 10:21
+3
...psimi kupami powinni zająć się właściciele czworonogów! Sam zaś artykuł traktuje o biednych ludziach zmanipulowanych przez wyrafinowane kanalie w kieckach, które nie tylko opowiadają bzdury, ale także bezkarnie molestują oraz gwałcą Wasze dzieci. Oczywiście za przyzwoleniem opiekunów prawnych i rodziców!
Avatar
J / 28 lipca 2018 r. o 10:01
-3
Wy się lepiej zajmijcie psimi kupami na chodnikach, dziurami w drogach itp., a nie tematyką o której nie macie jakiegokolwiek pojęcia. " - o to, to, to......................................
Avatar
Gość / 28 lipca 2018 r. o 09:48
-4
Wy się lepiej zajmijcie psimi kupami na chodnikach, dziurami w drogach itp., a nie tematyką o której nie macie jakiegokolwiek pojęcia.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego

W związku z dużą ilością pytań od zaniepokojonych pacjentów onkologicznych po informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej ograniczenia planowych zabiegów, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. przyłącza się do stanowiska środowisk onkologicznych o nieprzerywanie leczenia i wykonywanie badań diagnostycznych.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 października 2020 r.

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Puławy: Chcą podnieść podatki. Nie wszystkie

Podczas najbliższej sesji, radni zdecydują o wysokości podatków w 2021 roku. Zgodnie z propozycją prezydenta, część z nich, jak ten od mieszkalnych części budynków, czy małej działalności gospodarczej, pozostaną na dotychczasowym poziomie. Więcej zapłacą za to supermarkety.

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Lubelskie: Protesty w obronie praw kobiet przeszły ulicami miast w naszym regionie

Kobiety i wspierający je mężczyźni protestowali w środę w wielu miastach w woj. lubelskim. Największa demonstracja w obronie praw kobiet była w Lublinie - uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób. Manifestanci wyszli na ulice także w Zamościu czy Świdniku.

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]
film

Kolejny dzień protestów. Na ulice wyszły także mieszkanki Kraśnika [wideo]

Środa była kolejnym dniem strajków kobiet w całej Polsce. Na ulice wyszły również mieszkanki Kraśnika.

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]
galeria

Protest w obronie praw kobiet w Zamościu. "Nie jestem inkubatorem" [zdjęcia]

W środę kobiety ponownie protestowały na ulicach wielu miast w całym kraju. Nie inaczej było w Zamościu, gdzie swój sprzeciw zamanifestowały mieszkanki oraz mieszkańcy.

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet
Zdjęcia
galeria

Czarny marsz w Świdniku. Kolejny protest w obronie praw kobiet

Środa była kolejnym dniem protestów kobiet w całej Polsce. Na ulice Świdnika ponownie wyszli mieszkańcy tego miasta.

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Łuków: Będzie rozprawa w sprawie ataku nieletnich na Wietnamkę

Sąd Rejonowy wyznaczył termin pierwszej rozprawy w sprawie ataku nieletnich chuliganów na Wietnamkę. 59-latka od wielu lat mieszka w Łukowie.

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Tak dużej manifestacji dawno w Lublinie nie było. Protest kobiet przeszedł przez centrum miasta

– Może ta inicjatywa będzie drobnym kamykiem, który spowoduje lawinę dla dalszych zmian – zastanawiał się 22-letni Marcin, jeden z uczestników wczorajszej manifestacji przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego. W największym od lat zgromadzeniu w Lublinie wzięło udział nawet 8-10 tys. osób.

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławianki znów demonstrowały w obronie swoich praw [zdjęcia, wideo]

"Rewolucja jest kobietą", "moje ciało - mój wybór", "wybór - nie zakaz" - to część haseł, jakie na transparentach wypisały uczestniczki kolejnej już w tym tygodniu antyrządowej pikiety w obronie tzw. kompromisu aborcyjnego. Pod puławskim Ratuszem protestowały setki mieszkańców.

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

Ulica Lipowa w Lublinie, 1938 r. Świadectwo remontowo-drogowe

– Fotografia doskonale ilustruje jak często na obszarze Lublina wykonywane były różnego rodzaju roboty ziemne, które bezpowrotnie niszczyły znajdujące się pod poziomem gruntu obiekty archeologiczne i historyczne nawarstwienia. Niestety wtedy, roboty te nie były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, co niestety skutkowało bezpowrotną utratą ww. elementów obrazujących historię rozwoju miasta – napisał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków pokazując zdjęcie z 1938 roku.

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym
30 października 2020, 12:00

Urodziny Marii Kuncewiczowej. Spacer i oprowadzanie kuratorskie w Kazimierzu Dolnym

Z okazji urodzin swojej patronki, Marii Kuncewiczowej, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Dom Kuncewiczów, zaprasza na oprowadzanie kuratorskie oraz spacer sentymentalny w dniach 30-31 października.

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka
3 listopada 2020, 16:30

Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach w Kinie Bajka

"Echa Katynia" - to hasło pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach, który odbył się w październiku w Warszawie. W listopadzie wybrane filmy zostaną wyświetlone w ramach retrospektywy w Kinie Bajka.

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"
galeria

Nauczycielka szkoły w Kraśniku: "Błyskawica to symbol szatana"

„Błyskawica to symbol szatana. Niektórzy z was więc demonstrują, że chcą mu służyć?” – napisała do pełnoletnich uczniów jedna z nauczycielek Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku. Uprzedziła też, że osoby prowokujące nieodpowiednią symboliką na zdalnych lekcjach zostaną z nich wyrzucone. Co na to szkoła?

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Tanie linie anulują loty z Portu Lotniczego Lublin. Cztery trasy zostaną zawieszone

Fatalne wieści dla Portu Lotniczego Lublin. W związku z cięciami w zimowych rozkładach dwóch linii lotniczych w listopadzie zawieszone zostaną loty do Dublina, Londynu Luton, Doncaster Sheffield i Oslo Torp. Do połowy grudnia z lotniska będą wykonywane rejsy jedynie w dwóch kierunkach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.