Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 lipca 2018 r.
9:27

Opętanie czy choroba psychiczna? Naukowe spojrzenie na egzorcyzmy

19 5 A A

Czasem łatwiej zrzucić problem na złe duchy, niż przyznać, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie – uważa psycholog, który bada zjawisko nagłych zmian zachowania i tożsamości przypisywanych opętaniu. Jego zespół przeprowadza pogłębione wywiady kliniczne i konsultacje psychiatryczne z osobami, które korzystają z egzorcyzmów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Interesuje nas obraz kliniczny osób, które zgłaszają się do egzorcystów z nagłymi zmianami zachowania. Niektóre z tych osób mają wrażenie, jakby w ich ciało wchodziła obca siła, zmienia się ich tożsamość, zaczynają krzyczeć, bluźnić, czołgać się po ziemi, mają drgawki – opowiada dr Igor Pietkiewicz z Centrum Badań nad Traumą i Dysocjacją Uniwersytetu SWPS. Jego zespół przeprowadza pogłębione wywiady kliniczne i konsultacje psychiatryczne z osobami, które korzystają z egzorcyzmów.

Wyjaśnia, że mechanizmy odpowiedzialne za te zmiany mogą być różne. - Chcemy wiedzieć, co te osoby odczuwają, kiedy tracą kontrolę nad sobą, jak wiele pamiętają o tym co się z nimi dzieje, jak funkcjonują w życiu codziennym, jak radzą sobie ze stresem i czy mają jakiekolwiek objawy związane z traumą - wymienia dr Pietkiewicz.

Psycholog i ksiądz-psycholog

W interdyscyplinarnym zespole projektu, oprócz specjalistów ochrony zdrowia (psycholog, psychoterapeuta i lekarz psychiatra) bierze też udział ksiądz-psycholog, a naukowcy współpracują z Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, a także z proboszczami i egzorcystami z całej Polski. Dzięki współpracy z duchownymi, naukowcom udaje się dotrzeć do osób zgłaszających się na egzorcyzmy.

Psycholog wyjaśnia, że pojęcie opętania można rozpatrywać na różnych płaszczyznach. - W wielu kulturach, społecznościach, ludzie przypisują pewnym zachowaniom ludzkim wpływ czynników duchowych. Czyli np. jak ktoś zaczyna się dziwnie zachowywać - ma drgawki, krzyczy, bluźni lub traci świadomość - to społeczność uważa, że jest pod wpływem ducha, bóstw, duchów przodków. To kulturowe rozumienie opętania - tłumaczy.

Kiedy duch jest zły

Opętanie jest też kategorią teologiczną. - W wielu religiach wierzący są zdania, że na człowieka mogą działać siły nadprzyrodzone. I tak np. w Kościele katolickim uważa się, że niektóre osoby zachowują się w określony sposób, bo są pod wpływem złego ducha. Również księża próbują dokonać rozeznania i w niektórych sytuacjach proponują egzorcyzm, jako antidotum na opętanie – opowiada i dodaje: - Oczywiście nie zajmujemy się opętaniem w rozumieniu teologicznym. Nauka nie jest w stanie stwierdzić, czy siły nadprzyrodzone istnieją czy nie. Nie mamy do tego aparatu badawczego.

Czasem bowiem jednak bywa tak, że chociaż rodzina lub lokalna społeczność uważa kogoś czasem za opętanego, to teolog nie podziela ich zdania, bo podejrzewa, że przyczyną niezrozumiałego zachowania mogą być konflikty psychologiczne.

- A wtedy ksiądz prosi o konsultacje psychologa lub lekarza. Niestety, chociaż Watykan zaleca konsultacje kliniczne zanim jakiekolwiek egzorcyzmy zostaną poczynione, nie wszyscy egzorcyści je polecają - mówi dr Pietkiewicz.

Opętanie według lekarza

Jak jednak dodał psycholog, nawet jeśli egzorcyści kierują petenta na konsultację psychiatryczną, to skupia się ona często na ustaleniu, czy można tam mówić o chorobie psychicznej. Tymczasem nagłe zmiany zachowania i tożsamości wiązać się mogą z zupełnie innymi jednostkami klinicznymi, które akurat w Polsce są słabo rozpoznawane. - U takiej osoby mogą częściej występować zaburzenia dysocjacyjne (związane z traumą) lub zaburzenia osobowości - opowiada. Dodaje, że wśród osób przekierowanych od egzorcystów mogą być też osoby neurotyczne, przeżywające konflikty dotyczące pragnienia wsparcia i uwagi ze strony innych. I zwraca uwagę, że psychologiczna pomoc dla danej osoby będzie inaczej wyglądała w każdym z tych przypadków.

Jak wyjaśnia psycholog, egzorcyzmy to przyjęty kulturowo, alternatywny sposób radzenia sobie z trudnościami. - Uznanie, że pewne zachowania są skutkiem działania złego ducha, może być z jednej strony trudne, ale może być też wygodne - dla tej osoby i dla jej rodziny. Dzięki temu rodzina nie zajmuje się np. problemem nadużyć w domu, tylko skupia się na pokonaniu złego ducha podczas egzorcyzmów - opowiada naukowiec.

Zły duch jest dobry

- Czasem łatwiej problem zrzucić na złego ducha, niż przyznać się, że się ma jakiś psychologiczny problem lub coś trudnego dzieje się w rodzinie. Jeszcze trudniej jest konfrontować się z urazami psychicznymi, na które ofiary przemocy lub nadużyć reagują fobicznie – mówi szef zespołu badaczy.

Jak wyjaśnia, korzystanie z pomocy egzorcysty może korzystnie działać na daną osobę. - Ale zdarzają się sytuacje, kiedy udział w grupowych czy indywidualnych egzorcyzmach może retraumatyzować, uruchamiać trudne wspomnienia i związane z nimi emocje, wrażenia sensorycze - ostrzega naukowiec. Przywołuje przykład kobiety, która była molestowana seksualnie, jako dziecko i podczas egzorcyzmów zaprezentowała objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD).

- Sytuacja podczas rytuału, kiedy ktoś trzyma daną osobę, obezwładnia ją, stosuje siłę, w dominujący sposób narzuca swoją wolę, może przywołać urazowe wspomnienia - zwrócił uwagę dr Pietkiewicz. - Taka osoba może poczuć się jak wcześniej, nie będzie wiedziała co robi, będzie bardzo przerażona, a może wściekła. Będzie próbować uciec, a jeśli nie - może dojść do utraty świadomości - opisuje psycholog.

Różne kościoły, różne kultury

Zjawisko opętania spotyka się jednak w przeróżnych kulturach i religiach. - W Polsce egzorcyzmy są dosyć popularne. W innych krajach w Kościele katolickim raczej nie ma instytucji egzorcysty - wierny rozmawia z biskupem, który wyznacza księdza do pomocy. Polsce jednak, jest grupa księży, która dostała mandat na wykonywanie tych rytuałów - informuje psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Dr Pietkiewicz prowadził wcześniej podobne badania na Mauritiusie, gdzie nagłe zmiany zachowania przypisywano nie tylko szatanowi, ale lokalnym bóstwom. - Bycie opętanym przez bóstwo hinduskie czy buddyjskie może być postrzegane, jako bardziej nobilitujące. Nawet, jeśli tracę świadomość i kontrolę nad sobą, to mam kontakt z bóstwem, przez które zostałem wybrany. Nie ma to tak negatywnego wydźwięku, jak bycie opętanym przez szatana - opowiada dr Pietkiewicz i podaje przykład kobiety z Mauritiusa. Opowiadała ona o sobie, że jest miła, układna i nie mówi o innych złego słowa. Ale jak zobaczyła swojego męża flirtującego z inną kobietą, stała się agresywna i dźgnęła go nożem. „Ta kobieta była przekonana, że to nie ona to zrobiła, ale bogini Kali, która w nią wstąpiła.

Podczas badań nad opętaniem - jak zapewnia dr Pietkiewicz - naukowcy z szacunkiem odnoszą się do poglądów religijnych badanej osoby. Jeśli psychologom wydaje się, że w jej przypadku wskazana byłaby psychoterapia, a dla niej z kolei ważny jest kontakt z duszpasterzem, to zastanawiają się, jak najskuteczniej zapewnić obie te formy wsparcia i pogodzić je ze sobą.

- Dotąd bardzo mało było psychologicznych i psychiatrycznych badań nad opętaniem. Polskie badania są unikalne w skali światowej - zapewnia naukowiec.

Szczegóły dot. badania dostępne są na stronie www.badaniepsyche.pl/opetanie

W ramach projektu, planowana jest konferencja poświęcona współpracy pomiędzy przedstawicielami sektora ochrony zdrowia i duszpasterzami. Będą też prowadzone warsztaty dla księży, mające na celu rozwijanie ich kompetencji w zakresie rozpoznawania pewnych objawów klinicznych i kierowanie petentów na odpowiedni rodzaj diagnostyki.

Pozostałe informacje

Marcin Dmowski

Burmistrz Świdnika z dyplomem Collegium Humanum. „Czuję się pokrzywdzony przez uczelnię”

Marcin Dmowski, który od niedawna sprawuje funkcję burmistrza Świdnika przyznaje, że zdobył dyplom na studiach MBA w Collegium Humanum. „Uczciwi ludzie cierpią przez nieuczciwe praktyki władz uczelni”

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń (relacja na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń. Rewanżowy mecz półfinałowy PGE Ekstraligi startuje o godz. 19.30, a gospodarze muszą wygrać przynajmniej 12 punktami, jeżeli chcą znowu powalczyć o złoty medal.

Alert RCB: w nocy możemy spodziewać się intensywnych opadów. Wojewoda spotkał się ze służbami

Alert RCB: w nocy możemy spodziewać się intensywnych opadów. Wojewoda spotkał się ze służbami

Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali dzisiaj po południu Alert RCB informujący, że w nocy z piątku na sobotę w regionie możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Możliwe są także podtopienia. W związku z aktualną i prognozowaną sytuacją pogodową wojewoda Komorski spotkał się dzisiaj z kierownictwem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Jedziemy dla Fundacji Krewniacy! Celebrity Race już wkrótce w Lublinie
NASZ PATRONAT

Jedziemy dla Fundacji Krewniacy! Celebrity Race już wkrótce w Lublinie

To będzie nie lada gratka dla fanów motoryzacji. W Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy WORD w Lublinie będzie można zobaczyć w akcji kierowcę rajdowego Marka Sudera, a także przejechać się autami elektrycznymi z lubelskimi VIP-ami. Wszystko w szczytnym celu, dla Fundacji Krewniacy, w ramach Celebrity Race organizowanego przez Giełdę Eventów oraz Auto-Remont Lipert.

Sergi Samper debiutuje dzisiaj w podstawowym składzie Motoru

Motor Lublin - Górnik Zabrze. Jest pierwszy gol na Arenie (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Górnik Zabrze. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18.

Krajowa Administracja Skarbowa świętuje
ZDJĘCIA
galeria

Krajowa Administracja Skarbowa świętuje

W piątek w Lublinie odbyły się obchody święta Krajowej Administracji Skarbowej. Były pokazy musztry i sprzętu wykorzystywanego na co dzień przez KAS. Nie zabrakło także odznaczeń dla pracowników.

Aleja miałaby powstać w pobliżu starej hali
Puławy

Radna proponuje Aleję Puławskich Olimpijczyków

W Puławach co pewien czas pojawia się pomysł na uhonorowanie znanych osób związanych z miastem poprzez utworzenie specjalnej alei z pamiątkowymi tablicami. Najnowsza propozycja dotyczy sportowców, którzy brali udział w olimpiadach.

W Kraśniku kibice już nie zmokną

W Kraśniku kibice już nie zmokną

Kraśnicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przeprowadzi modernizację trybun na stadionie w dzielnicy Fabrycznej. W ramach projektu zbudowane zostanie zadaszenie pięciu sektorów.

Outsourcing procesów biznesowych – oszczędź czas i pieniądze dzięki wsparciu zawodowców

Outsourcing procesów biznesowych – oszczędź czas i pieniądze dzięki wsparciu zawodowców

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z zaangażowaniem w wiele procesów, zarówno w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, jak i formalnościami zgodnymi z przepisami prawa. Do tego dochodzą jeszcze kwestie księgowe, marketingowe i rozwojowe. Nie musisz wszystkich obowiązków przydzielać swoim pracownikom. Nowoczesnym rozwiązaniem jest outsourcing procesów biznesowych firmie zewnętrznej. Na czym to polega? Jak może Ci pomóc w praktyce? Sprawdź!

Pierwszy fragment obwodnicy liczy 5,2 km długości
Nałęczów
galeria
film

Otwierają obwodnicę Nałęczowa. Kierowcy pojadą nią w poniedziałek

Dzisiaj przed południem na estakadzie nowej drogi wojewódzkiej nad doliną Bochotniczanki symbolicznie otwarto pierwszy etap obwodnicy Nałęczowa. - To państwo dało pieniądze na tę drogę - podkreślił marszałek Jarosław Stawiarski. Inwestycja pochłonęła, licząc z wykupem gruntów, 156 mln zł.

Drzwi zewnętrzne od Hörmann. Co je wyróżnia?

Drzwi zewnętrzne od Hörmann. Co je wyróżnia?

Dobre drzwi wejściowe do domu to przede wszystkim zapora zapewniająca bezpieczeństwo domownikom i ich mieniu. Oprócz tego są przegrodą, dzięki której do środka nie przedostaje się zimne powietrze. Ponadto doskonale się prezentują i mają dodatkowe funkcje. Gdzie znaleźć takie produkty? Dzięki Hörmann wcale nie trzeba ich szukać.

W Lublinie autobusy elektryczne będą miały łatwiej

W Lublinie autobusy elektryczne będą miały łatwiej

Miasto Lublin planuje przebudowę lub budowę pięciu pętli autobusowych w mieście, tak aby można było na nich ładować autobusy elektryczne. Trwają poszukiwania wykonawcy.

Karawan potrącił na cmentarzu kobietę. Zabrało ją lotnicze pogotowie

Karawan potrącił na cmentarzu kobietę. Zabrało ją lotnicze pogotowie

Na cmentarzu w Grabowcu doszło do groźnego potrącenia pieszej. Na miejscu interweniował śmigłowiec LPR

Dwa nowe, zielone skwery w Lublinie jeszcze w tym roku

Dwa nowe, zielone skwery w Lublinie jeszcze w tym roku

Miasto Lublin planuje budowę dwóch niewielkich skwerów dla mieszkańców jeszcze w tym roku. O planach ich budowy informowaliśmy już jakiś czas temu. Teraz Ratusz wybrał wykonawców inwestycji, która wpisuje się w propozycję „Miejsca dla Ciebie” z Zielonego Budżetu miasta.

Kobiety rządzą w Radości
foto
galeria

Kobiety rządzą w Radości

To była wyjątkowa impreza w klubie Radość - Miasto Kobiet. Tak zwana imprezowa wisienka na wakacyjnym torcie. Plenerowa, klimatyczna miejscówka pod gołym niebem, najlepsze dźwięki oraz Wy. Zobaczcie, co się działo imprezie. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium