Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 grudnia 2019 r.
17:27

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla z rąk króla Szwecji na ceremonii w Sztokholmie

555 67 A A
(fot. Screen z Facebooka)

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla za ubiegły rok - Olga Tokarczuk - odebrała złoty medal oraz dyplom z rąk szwedzkiego króla Karola XVI Gustawa. Uroczysta ceremonia, która odbywa się dzisiaj w Sztokholmie, to zwieńczenie tzw. tygodnia noblowskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

- Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Ma niesamowite zmysł obserwacji. To razem z jej opętaniem mitologią tworzy niesamowitą prozę - mówił Per Wastberg, członek Akademii Szwedzkiej.

Szwed złożył noblistce gratulacje w języku polskim.

10 października Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Akademia Szwedzka argumentowała wtedy, że Polka została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Dzisiaj list gratulacyjny do Olgi Tokarczuk napisał prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

- Wielce Szanowna Laureatko! Proszę przyjąć słowa uznania i gratulacje z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nobla. W dniu wręczenia lauru chcę wyrazić radość, że Akademia Szwedzka uhonorowała Pani twórczość, w której zagadnienia uniwersalne i polska wrażliwość tak znakomicie się dopełniają. Cieszę się, że Pani kunszt pisarski, który doceniają od dawna czytelnicy, krytycy i badacze w kraju i za granicą, znalazł teraz najwyższą ocenę w oczach członków Komitetu Noblowskiego - napisał Andrzej Duda.

<<<TREŚĆ CAŁEGO LISTU GRATULACYJNEGO OD PREZYDENTA RP>>>

Oficjalne gratulacje przesłał także Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Składając raz jeszcze gratulacje z okazji uhonorowania Pani Nagrodą Nobla za rok 2018 w dziedzinie literatury, serdecznie zapraszam Panią, w dogodnym dla Pani terminie, do złożenia wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - napisał minister.

Piotr Gliński zaprosił również noblistkę do siedziby ministerstwa. - Będzie mi niezwykle miło osobiście podziękować Pani za wkład w rozsławienie polskiej literatury w świecie - uzasadnił.

Laureaci Nagrody Nobla w 2019 roku:

  • Fizyka: James Peebles, Michel Mayor, Didier Queloz
  • Chemia: John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham, Akira Yoshino
  • Fizjologia lub medycyna: William Kaelin Jr., Peter J. Ratcliffe, Gregg L. Semenza
  • Literatura: Peter Handke, Olga Tokarczuk (za rok 2018)
  • Pokojowa: Abiy Ahmed
  • Ekonomia: Abhijit Banerjee, Esther Duflo, Michael Kremer
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lewactwo dostaje pokojową lub z literatury / 10 grudnia 2019 r. o 18:17
+11
Od kilkunastu lat nagroda Nobla w zakresie pokoju lub literatury jest politycznie naznaczona i jest dawana głównie osobom o lewicowych lub skrajnie lewicowych poglądach, dlatego straciła prestiż i znaczenie. Jeszcze liczą się nagrody Nobla w zakresie Chemii, Fizyki, Medycyny i Biologii bo tam trzeba mieć KONKRETNE, miarodajne i obiektywne osiągnięcia .
Avatar
napisać historię od nowa / 11 grudnia 2019 r. o 09:26
+10
Ta, która chce Polakom "pisać historię od nowa": "- Rodzina mojego ojca. Mało wiem o niej, niewiele się zachowało wspomnień i dokumentów, a i mnie samą jakoś specjalnie nie interesowało szukanie genetycznych korzeni."
Avatar
ZŁOTE MYŚLI NOBLYSTKI / 10 grudnia 2019 r. o 23:09
+7
"– Myślę, że mięso będzie obłożone ogromną akcyzą i tylko najbogatsi ludzie będą sobie mogli na to pozwolić." - Olga Tokarczuk.
Avatar
P0 linii noblistek / 10 grudnia 2019 r. o 20:03
+7
"Oto Partia – ludzkości wzrok. Oto Partia: siła ludów i sumienie. Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok."
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 r. o 18:25
+7
Już nie da się słuchać tego lewackiego samogwałtu na uszach. Raz dostała dwa odbiera.
Avatar
gość / 11 grudnia 2019 r. o 10:37
+6
A poślica Wcisło kiedy zamieści baner o tym jak "nieprzeciętnie dumna " jest z naszej noblistki i będzie latała z jej książką pod pachą? Choć domyslam się że 3/4 naszych posłow i poślić do chwili ogłoszenia nominacji nie miało bladego pojęcia o kimś takim jak Tokarczuk.
Avatar
DYSKWALIFIKACJA / 11 grudnia 2019 r. o 10:01
+6
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź tej pani można znaleźc w Internmecie
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 09:12
+6
Ukraina sie cieszy, pierwszy Nobel w ich historii.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 09:12
+6
Czy Polak, reprezentant Narodu, który ocalił najwięcej Żydów podczas 2WŚ, może oklaskiwać osobę za następującą wypowiedź: "... to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów(...)" ??
Avatar
Cenzura prewencyjna / 11 grudnia 2019 r. o 09:07
+5
Zbanowała połowę ludzi w Internecie - nawet tych, co słowa o niej nie napisali.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 11:32
0
Olga Tokarczuk: "Jakie to bogactwo Szwecja sobie przygarnęła wraz z imigrantami. Jaki to jest potencjał różnych sposobów myślenia, wrażliwości, puli genetycznej." Tymczasem w Hässleholm. Dwie osoby ranne w wyniku strzelaniny w pobliżu kilku przedszkoli i szkoły.
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 10:28
0
Pani Olga siedziała tuż obok króla. Przed kamerami tak mocno troszczy się o "niewolnictwo" i "kolonizację swojego narodu", Dlaczego nie szepnęła królowi, by w końcu przeprosił za potop i oddał skradzione fanty?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 13:39
+2
Szwecja - ten kraj już nigdy nie będzie taki jak kiedyś. Protestancki kościół św. Pawła w szwedzkim Malmo otrzymał nowy ołtarz, na którym Adam i Ewa zostali zastąpieni przez gejowską parę, natomiast wąż jest... transseksualny.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 13:29
+4
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź tej pani można znaleźc w Internmecie
No i co - nieprawda? Ludzie, ogarnijcie się, Polacy nie są idealnym narodem i niejedno mamy za uszami. Można się do tego przyznać i żyć dalej, albo skrzętnie ukrywać zachowując się jak trzylatek: "zamknę oczy, to nie będzie mnie widać". Wielu ludzi jest normalnych, godnych szacunku, ale mamy tez w historii niejedną kanalię.
W 1648 r. Kozacy Chmielnickiego, żydożercy, oblegali Lwów. Chmielnicki zażądał od polskich obrońców Lwowa wydania Żydów z miasta. Polscy obrańcy pokazali Chmielnickiemu gest Kozakiewicza, nie wydali Żydów bo to poddani Króla i Rzeczpospolitej. I ta symboliczna sytuacja wiele mówi o realacjach Polaków, Żydów i Ukrainców, ale i o zakłamywaniu prawdy o tych relacjach przez naszą noblistkę.
No ale w czym masz problem? Przecież pisałem, że w naszej historii byli ludzie normalni i kanalie też. Pewnie tych pierwszych było dużo więcej. Ale nie ma co twierdzić, że jesteśmy cudowni, wspaniałomyślni i bronimy wszystkich skrzywdzonych nadstawiając przy okazji drugi własny policzek. Widać to wyraźnie na niniejszym forum, gdzie ni z tego, ni z owego wyzywa się oponentów w dyskusji od lewaków, czerwonych świń, albo w drugą stronę - ciemnogrodu, moherów itp. Kompletny brak szacunku. Nie ukrywam, że sam się parę razy dałem ponieść emocjom, ale tylko sprowokowany. A że coraz bardziej się zapędzamy w swoich internetowych szaleństwach, więc hejt się rozwija. Nie mów mi więc o wzajemym szacunku i obronie słabszych i pokrzywdzonych, bo duża część tu komentujących jest gotowa pobić zwolenników LGBT, czy ciemnoskórych, a inni (w innym wątku) sugerują spuszczenie bombki na Godziszów i jego mieszkańców. Co się porobiło z ta krainą???
 NIE ŚCIEMNIAJ _K_ - proszę o nazwiska Polaków, daty i liczby. Wskaż konkretne osoby narodowości polskiej odpowiedzialne za "kolonizację""niewolnictwo" oraz "mordowanie Żydów"
 NIE ŚCIEMNIAJ _K_ - proszę o nazwiska Polaków, daty i liczby. Wskaż konkretne osoby narodowości polskiej odpowiedzialne za "kolonizację""niewolnictwo" oraz "mordowanie Żydów" rozwiń
Avatar
_K_ / 11 grudnia 2019 r. o 12:47
-3
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź tej pani można znaleźc w Internmecie
No i co - nieprawda? Ludzie, ogarnijcie się, Polacy nie są idealnym narodem i niejedno mamy za uszami. Można się do tego przyznać i żyć dalej, albo skrzętnie ukrywać zachowując się jak trzylatek: "zamknę oczy, to nie będzie mnie widać". Wielu ludzi jest normalnych, godnych szacunku, ale mamy tez w historii niejedną kanalię.
W 1648 r. Kozacy Chmielnickiego, żydożercy, oblegali Lwów. Chmielnicki zażądał od polskich obrońców Lwowa wydania Żydów z miasta. Polscy obrańcy pokazali Chmielnickiemu gest Kozakiewicza, nie wydali Żydów bo to poddani Króla i Rzeczpospolitej. I ta symboliczna sytuacja wiele mówi o realacjach Polaków, Żydów i Ukrainców, ale i o zakłamywaniu prawdy o tych relacjach przez naszą noblistkę.
No ale w czym masz problem? Przecież pisałem, że w naszej historii byli ludzie normalni i kanalie też. Pewnie tych pierwszych było dużo więcej. Ale nie ma co twierdzić, że jesteśmy cudowni, wspaniałomyślni i bronimy wszystkich skrzywdzonych nadstawiając przy okazji drugi własny policzek. Widać to wyraźnie na niniejszym forum, gdzie ni z tego, ni z owego wyzywa się oponentów w dyskusji od lewaków, czerwonych świń, albo w drugą stronę - ciemnogrodu, moherów itp. Kompletny brak szacunku. Nie ukrywam, że sam się parę razy dałem ponieść emocjom, ale tylko sprowokowany. A że coraz bardziej się zapędzamy w swoich internetowych szaleństwach, więc hejt się rozwija. Nie mów mi więc o wzajemym szacunku i obronie słabszych i pokrzywdzonych, bo duża część tu komentujących jest gotowa pobić zwolenników LGBT, czy ciemnoskórych, a inni (w innym wątku) sugerują spuszczenie bombki na Godziszów i jego mieszkańców. Co się porobiło z ta krainą???
No ale w czym masz problem? Przecież pisałem, że w naszej historii byli ludzie normalni i kanalie też. Pewnie tych pierwszych było dużo więcej. Ale nie ma co twierdzić, że jesteśmy cudowni, wspaniałomyślni i bronimy wszystkich skrzywdzonych nadstawiając przy okazji drugi własny policzek. Widać to wyraźnie na niniejszym forum, gdzie ni z tego, ni z owego wyzywa się oponentów w dyskusji od lewaków, czerwonych świń, albo w drugą stronę - ciemnogrodu, moherów itp. Kompletny brak szacunku. Nie ukrywam, że sam się parę razy dałem po... rozwiń
Avatar
Gość 51 / 11 grudnia 2019 r. o 12:30
+4
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź tej pani można znaleźc w Internmecie
No i co - nieprawda? Ludzie, ogarnijcie się, Polacy nie są idealnym narodem i niejedno mamy za uszami. Można się do tego przyznać i żyć dalej, albo skrzętnie ukrywać zachowując się jak trzylatek: "zamknę oczy, to nie będzie mnie widać". Wielu ludzi jest normalnych, godnych szacunku, ale mamy tez w historii niejedną kanalię.
 W 1648 r. Kozacy Chmielnickiego, żydożercy, oblegali Lwów. Chmielnicki zażądał od polskich obrońców Lwowa wydania Żydów z miasta. Polscy obrańcy pokazali Chmielnickiemu gest Kozakiewicza, nie wydali Żydów bo to poddani Króla i Rzeczpospolitej. I ta symboliczna sytuacja wiele mówi o realacjach Polaków, Żydów i Ukrainców, ale i o zakłamywaniu prawdy o tych relacjach przez naszą noblistkę.
 W 1648 r. Kozacy Chmielnickiego, żydożercy, oblegali Lwów. Chmielnicki zażądał od polskich obrońców Lwowa wydania Żydów z miasta. Polscy obrańcy pokazali Chmielnickiemu gest Kozakiewicza, nie wydali Żydów bo to poddani Króla i Rzeczpospolitej. I ta symboliczna sytuacja wiele mówi o realacjach Polaków, Żydów i Ukrainców, ale i o zakłamywaniu prawdy o tych relacjach przez naszą noblistkę. rozwiń
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 11:42
+4
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź tej pani można znaleźc w Internmecie
No i co - nieprawda? Ludzie, ogarnijcie się, Polacy nie są idealnym narodem i niejedno mamy za uszami. Można się do tego przyznać i żyć dalej, albo skrzętnie ukrywać zachowując się jak trzylatek: "zamknę oczy, to nie będzie mnie widać". Wielu ludzi jest normalnych, godnych szacunku, ale mamy tez w historii niejedną kanalię.
 DLACZEGO Adamie piszesz w LICZBIE MNOGIEJ ?  MÓWISZ ZA SIEBIE?  jesli nie, to PODAJ PRZYJKŁADY TYCH "KOLONIZACJI" I " mordów Żydów" - nazwiska, daty oraz kontekst historyczny i faktograficzny  poproszę.
 DLACZEGO Adamie piszesz w LICZBIE MNOGIEJ ?  MÓWISZ ZA SIEBIE?  jesli nie, to PODAJ PRZYJKŁADY TYCH "KOLONIZACJI" I " mordów Żydów" - nazwiska, daty oraz kontekst historyczny i faktograficzny  poproszę. rozwiń
Avatar
gość / 11 grudnia 2019 r. o 10:37
+6
A poślica Wcisło kiedy zamieści baner o tym jak "nieprzeciętnie dumna " jest z naszej noblistki i będzie latała z jej książką pod pachą? Choć domyslam się że 3/4 naszych posłow i poślić do chwili ogłoszenia nominacji nie miało bladego pojęcia o kimś takim jak Tokarczuk.
Avatar
Polak / 11 grudnia 2019 r. o 10:29
0
Czy Polak, reprezentant Narodu, który ocalił najwięcej Żydów podczas 2WŚ,  może oklaskiwać osobę za następującą wypowiedź: "... to "właściciele niewolników" i "mordercy Żydów(...)" ??
 Klask, klask, klask...brawo ...
Avatar
Noblista -naukowiec / 11 grudnia 2019 r. o 10:08
+2
Szwecja sama żyje w oparach mitologii, a patrzenie na takie show jest żałosne. Wybitni naukowcy i bez nagrody Nobla będą wiecznie znani na cały świat, a ci "humaniści" z politycznego nadania jak "Bolek" czy "Polka" Tokarczuk wcześniej czy później zostaną zdemaskowani i znikną za kurtyną wstydu.