Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 września 2018 r.
15:05

Polska broń na kieleckich targach [zdjęcia]

0 10 A A

Czołgi, śmigłowce, wozy piechoty, broń strzelecka, drony - to tylko część sprzętu prezentowanego w ramach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jak co roku, nie zabrakło tam również lubelskich akcentów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kielecki salon to jedne z największych takich targów w Europie; zaraz po Paryżu i Londynie. Imprezę zorganizowano już po raz 26. Na MSPO prezentowane są nie tylko sprawdzone rozwiązania, ale i zbrojeniowe nowości producentów z całego świata. W tegorocznej edycji salonu uczestniczy ponad 600 firm z 31 krajów. Wśród wystawców są między innymi przedstawiciele Australii, Chin, Francji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. W tym roku partnerem strategicznym MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa, która skupia państwowe zakłady tej branży.

Duże kontrakty

- Nie ma silnego Wojska Polskiego bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Z drugiej strony, nie ma silnego przemysłu zbrojeniowego, jeśli nie będą kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego zamówienia ze strony sił zbrojnych - mówił podczas oficjalnego otwarcia targów Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. 

Minister zapewnił, że MON nie rezygnuje z żadnego z programów modernizacji wojska. Zapowiedział, że do końca roku sfinalizowany zostanie duży kontrakt na zakup sprzętu dla armii. Błaszczak nie sprecyzował jednak, o jakiego rodzaju sprzęt chodzi. 

Motywem wiodącym obecnej edycji MSPO jest stulecie odzyskania niepodległości. Z tego powodu ekspozycja polskich wystawców dominuje na targach. Huta Stalowa Wola pokazuje nowy wóz bojowy piechoty, opracowany w ramach projektu „Borsuk”. Pojazd ten miał premierę podczas ubiegłorocznej edycji MSPO. Obecna wersja jest jednak bardziej zaawansowana technicznie. 

Konfiguracja morska

Firma AMZ Kutno zaprezentowała m.in. dwie wersje pojazdów „Tur”. To wielozadaniowy wóz opancerzony dla wojsk specjalnych. Powstaje w ramach programu „Pegaz”. Ważący 9 ton pojazd może zabrać ładunek o masie do dwóch ton. Pod maską ma silnik o pojemności blisko 6 litrów i mocy 280 KM.

W ramach MSPO prezentują się również przedstawiciele branży lotniczej, a wśród nich firma Leonardo i należące do niej PZL-Świdnik. Włoski koncern prezentuje na swoim stoisku m.in. model samolotu szkolno-bojowego M-346 „Master”. Dwanaście takich maszyn zamówiło polskie wojsko. Osiem z nich trafiło już do bazy w Dęblinie. Na stoisku włoskiej firmy zobaczymy również model śmigłowca AW101 w konfiguracji morskiej oraz modele śmigłowców produkowanych przez PZL-Świdnik.

Firma prezentuje się również na wystawie statycznej, przed główną halą targów. Świdnicki zakład pokazuje tam śmigłowiec W-3PL Głuszec, wykorzystywany przez polską armię oraz znacznie mniejszą, ale nowszą konstrukcję - model SW-4 „Solo”, w wersji umożliwiającej zdalne pilotowanie.

Dni otwarte

W Kielcach prezentowanych jest też kilka innych śmigłowców. Oprócz maszyn ze Świdnika, przyleciał tam również amerykański szturmowy AH-64 Apache. Odwiedzający targi mogą sami zasiąść z sterami tej maszyny.

Na wystawie prezentowany jest także budowany w Mielcu śmigłowiec Black Hawk, zakupiony dla polskiej policji. Tuż obok można podziwiać znacznie większą maszynę: ukraiński, wielozadaniowy Mi-8 MSB.

Salon w Kielcach rozpoczął się we wtorek i potrwa do piątku. W tych dniach wystawę odwiedzali przedstawiciele branży zbrojeniowej. Na sobotę i niedzielę zaplanowano natomiast „dni otwarte” dla wszystkich, zainteresowanych militariami.

Odwiedzający MSPO będą mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez nasze wojsko oraz produkty, oferowane przez krajowe firmy.

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium