Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 grudnia 2019 r.
12:25

Przemówienie noblowskie Olgi Tokarczuk. "Wiele osób stoi za takim sukcesem"

17 19 A A
(fot. Screen z Youtube)

- Tak naprawdę to wiele osób stoi za takim sukcesem. Mowa o tych, którzy wspierają, motywują i inspirują - powiedziała pisarka Olga Tokarczuk podczas swojego przemówienia noblowskiego. Polska laureatka Literackiej Nagrody Nobla odebrała wczoraj to wyróżnienie podczas oficjalnej ceremonii w Sztokholmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Noblistka zaczęła swoje przemówienie od nawiązania do filmu "Żona" z 2017 roku w reżyserii Bjorna Runge i Jeleny Vanoverbeek. Jak powiedziała, osią historii w tej produkcji jest motyw zdobycia Literackiej Nagrody Nobla przez Josepha Castlemana. W toku rozwoju akcji okazuje sie jednak, że prawdziwą autorką bestselleru jest jego żona Joan. Olga Tokarczuk żartobliwie zapewniła, że to ona napisała książki podpisane swoim nazwiskiem.

Jej zdaniem, ten właśnie film pokazuje pewne szczególne zjawisko - nagrody są w stu procentach utożsamiane tylko z ich zdobywcami. - Tak naprawdę to wiele osób stoi za takim sukcesem. Mowa o tych, którzy wspierają, motywują i inspirują. Kieruję moje podziękowania do tych, którzy troszczyli się o mnie, kiedy pisałam oraz do tych, którzy robili research, edytowali moje teksty i wspierali mnie w trudnych chwilach. Byli ludzie, którzy mieli opinię inną od mojej i nie wahali się powiedzieć "nie" - tłumaczy polska noblistka, która w kolejnych słowach podziękowała również tłumaczom jej książek.

Tokarczuk stwierdziła, że dostąpiła zaszczytu bycia uhonorowaną w gronie znakomitych naukowców. - Myślimy, że jest ogromna różnica pomiędzy naukowcami a artystami. Ale to nie jest prawda. Eksplorowanie dziedzin innych od mojej było dla mnie niezwykle inspirujące - mówiła.

Na koniec noblistka dodała, że w dniu wygłaszania przez nią przemówienia mija dokładnie 110 lat od momentu, w którym pierwsza kobieta wygrała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - mowa o szwedzkiej pisarce Selmie Lagerlof. - Kłaniam jej się nisko oraz wszystkim innym pisarkom, które przekroczyły bariery narzucone im przez społeczeństwo. One miały odwagę opowiedzieć głośno i wyraźnie swoje historie całemu światu. Czuję ich energię za swoimi plecami. To właśnie my zdobyłyśmy Nagrodę Nobla - zakończyła swoje przemówienie Tokarczuk.

10 października Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. Akademia Szwedzka argumentowała wtedy, że Polka została wyróżniona za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".

Warto dodać, że pisarka jest piątym autorem z Polski, który został wyróżniony w dziedzinie literatury. Przed nią tego zaszczytu dostąpili: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) oraz Wisława Symborska (1996).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 13:04
+12
Na jakim kontynencie mieliśmy kolonie i skąd sprowadzalismy niewolników?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 12:43
+12
a propos Szwecji - Kiedy wydadzą nam Stefana MICHNIKA ?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 12:30
+8
2015.10.07 - "Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy, jako kolonizatorzy, (...) jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów." - taką wypowiedź można znaleźć w Internecie
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 12:33
+7
Zydzi i Ukraińcy są chyba najbardziej zadowoleni z tej nagrody. Światopoglądowo wpisuje się w stosowaną od dziesięcioleci wobec Polaków kontrowersyjną narrację.
Avatar
bez komentarza / 11 grudnia 2019 r. o 13:11
+6
"Olga Tokarczuk, Polish writer with Ukrainian roots wins..."
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 08:55
+5
Nasze kolonie drogi Panie  to Ukraina  Białoruś itd.  A niewolnicy to chłopi panszczyzniani. Czyli przodkowie Szanownego Pana . Tak na 90 procent. Niestety...
  Ruska i litewska szlachta po Unii dobrowolnie przyjęły polskość. Przykład? Proszę bardzo: kniaź ruski Jarema Wiśniowiecki albo litewski książę Radziwiłł. - ps dziękuję za wnikliwą analizę moich przodków ;) Wypada się tylko cieszyć, że nie przyjechali z czerwoną szmatą na ruskich tankach lub nie byli turystami ze szkolenia na Schleswigu-Holsteinie ;)
Avatar
KTO ZA TYM STOI ? / 11 grudnia 2019 r. o 14:19
+5
typ z Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg: „OT odkrywa historię Polski jako kraju(..) posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu. OT nie ucieka od niewygodnej prawdy, nawet pod groźbą śmierci (..)”. - czy oni dobrze się tam czują ? A może zostali "ubogaceni kulturowo"?
Avatar
NA NOWO PISZĄC HISTORIĘ / 12 grudnia 2019 r. o 09:14
+4
Ukraińcy się cieszą z nobla... laureatka "na nowo pisze historię"... skoro tak, to może wyjaśni i przekaże całemu światu jak to się stało, że w 1937 Ukraińcy nie doliczyli się kilku milionów swoich obywateli ??? Cóż to za kolonialna i mordercza siła spowodowala taką stratę ?
Avatar
bez komenatrza / 11 grudnia 2019 r. o 13:10
+4
"A Pole of Ukrainian origin received the Nobel Prize in Literature............."
Avatar
ukrainski punk widzenia? / 13 grudnia 2019 r. o 10:00
+1
Forum Żydów Polskich noblistce Tokarczuk wyjaśnia. "To sąsiedzi Polski robili straszne rzeczy: zniewalali Europę (Niemcy) mordując miliony ludzi (Holokaust), a pół Azji (Rosjanie), wysiedlając całe narody i skazując na śmierć głodową (Ukraińców za Stalina)."
Avatar
dapens / 10 stycznia 2020 r. o 09:13
0
Widzieliście - virtualo.pl/autor/olga-tokarczuk-a47712/ Myślicie, że to jest przypadek? No nie jest... Tokarczuk zapracowała na to przez lata, a teraz zbiera żniwa. I moim zdaniem zdecydowanie na to zasłużyła. Czytałem ją zanim to było modne. Nie wszystkie książki ma super, ale większość - zdecydowanie tak...
Avatar
ukrainski punk widzenia? / 13 grudnia 2019 r. o 10:00
+1
Forum Żydów Polskich noblistce Tokarczuk wyjaśnia. "To sąsiedzi Polski robili straszne rzeczy: zniewalali Europę (Niemcy) mordując miliony ludzi (Holokaust), a pół Azji (Rosjanie), wysiedlając całe narody i skazując na śmierć głodową (Ukraińców za Stalina)."
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 09:59
0
Pani Olga siedziała tuż obok króla. Przed kamerami tak mocno troszczy się o sprawiedliwość i kolonizację "swojego narodu", Dlaczego nie szepnęła królowi, by w końcu przeprosił za potop i oddał skradzione fanty?
Avatar
NA NOWO PISZĄC HISTORIĘ / 12 grudnia 2019 r. o 09:14
+4
Ukraińcy się cieszą z nobla... laureatka "na nowo pisze historię"... skoro tak, to może wyjaśni i przekaże całemu światu jak to się stało, że w 1937 Ukraińcy nie doliczyli się kilku milionów swoich obywateli ??? Cóż to za kolonialna i mordercza siła spowodowala taką stratę ?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 08:55
+5
Nasze kolonie drogi Panie  to Ukraina  Białoruś itd.  A niewolnicy to chłopi panszczyzniani. Czyli przodkowie Szanownego Pana . Tak na 90 procent. Niestety...
  Ruska i litewska szlachta po Unii dobrowolnie przyjęły polskość. Przykład? Proszę bardzo: kniaź ruski Jarema Wiśniowiecki albo litewski książę Radziwiłł. - ps dziękuję za wnikliwą analizę moich przodków ;) Wypada się tylko cieszyć, że nie przyjechali z czerwoną szmatą na ruskich tankach lub nie byli turystami ze szkolenia na Schleswigu-Holsteinie ;)
Avatar
?? / 11 grudnia 2019 r. o 23:10
0
a propos Szwecji - Kiedy wydadzą nam Stefana MICHNIKA ?
 nigdy,zydów sie nie wydaje ,dopiero by wyli w telavivie i usa ich niewolniku,nawet Piątek zapomniał jak sie szczela do israelczyków z palców   ,  chyba ,że zamienimy go na jąkałe, wtedy bedzie syda za syda ,czyli fifty fifty ,tylko z braku kary śmierci co by znim zrobić przyszło za jego morderstwa sądowe? a tak szybciej jaki muhamad mu kose sprzeda  na miejscu,że też takie bańdziory tyle żyją
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 23:02
0
zdrowo porąbana ta ukrainska noblistka,ma teraz kase ,może stąd spadac na stepy ,nic tu po tej podłej małpie ,jej amatorszczyzna poraża ,jaka musi być obecnie głupia ,ta szwedzka akademia skoro takie bazgroły nagradza,dostała ,bo było o przekraczaniu granic ,ni sensu ni logiki,już lepiej by dali drugi raz bolkowi nobla za redagowanie archiwów ipn na własny temat
Avatar
Henio / 11 grudnia 2019 r. o 21:15
+1
Na jakim kontynencie mieliśmy kolonie i skąd sprowadzalismy niewolników?
 Podobno mieliśmy kolonizować Madagaskar.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 21:02
-2
Nasze kolonie drogi Panie to Ukraina Białoruś itd. A niewolnicy to chłopi panszczyzniani. Czyli przodkowie Szanownego Pana . Tak na 90 procent. Niestety...
Avatar
Jagoda / 11 grudnia 2019 r. o 14:57
-3
Słychać w PiSiarni wycie? Znakomicie!
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"
Zdjęcia
galeria

Podczas rewitalizacji skweru wycięto 94 ze 140 drzew. "Trochę mniej cienia jest, ale za to nowocześniej"

Dobiega końca rewitalizacja centralnego skweru w Janowie Podlaskim. W miejscu, gdzie kiedyś rosły drzewa, stanęła m.in. wielka fontanna z końmi.

Kasia Kowalska w Radiu Lublin
25 czerwca 2021, 19:00

Kasia Kowalska w Radiu Lublin

Przed nami kolejny koncert z cyklu "Nie tylko rock’n’roll" w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). 25 czerwca o godz. 19 na scenie rozgłośni wystąpi Kasia Kowalska.

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Już w czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad nową lokalizacją stadionu żużlowego. Prezydent chce przeznaczyć na ten cel część terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Kibice żużla mocno temu przyklaskują, tymczasem ponad 130 osób apeluje w liście otwartym do radnych, by nie poparli prezydenckiej propozycji. W Ratuszu zanosi się na burzliwy dzień.

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji
galeria

Ponad kilometr niepotrzebnych barierek w Lublinie? Zaskakujący finał akcji

Stawiane w nadmiarze barierki szpecą miasto – twierdzą autorzy środowej akcji, którzy wzięli na celownik wygrodzenia w pobliżu al. Solidarności oraz ul. Ćwiklińskiej. Na terenie Lublina doliczyli się ponad kilometra płotków, które ich zdaniem są zbędne.

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Nowy kierownik w starostwie w Puławach. Z policji

Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności w puławskim starostwie wkrótce pokieruje nadkom. Marcin Koper, dotychczasowy naczelnik wydziału prewencji puławskiej policji. Pracę przy al. Królewskiej zwycięzca konkursu ma rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów
Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Prymusi ze złotymi piórami. Lista nagrodzonych uczniów

W Białej Podlaskiej co roku najlepsi uczniowie dostają od prezydenta złote i diamentowe pióra. Dobre oceny nie wystarczą. Aby dostać to najwyższe wyróżnienie trzeba wykazać się też w działalności społecznej czy sportowej.

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
26 czerwca 2021, 17:00

"Czas to miłość". Koncerty Filharmonii Lubelskiej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wraca cykl wyjątkowych letnich koncertów, podczas których artyści Filharmonii Lubelskiej będą występować w przestrzeni kaplicy w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Pierwszy z występów już 26 czerwca o godz. 17.

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Znowu tylko o honor. Tak na mecz Polska-Szwecja reagowali kibice w Lublinie

W smutnych nastrojach fani opuszczali dziś wieczorem strefę kibica w klubie Playa Marina nad Zalewem Zembrzyckim w Lublinie. Reprezentacja Polski przegrała ze Szwecją 2:3 i pożegnała się z mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Za gorąco. Nie sadzą

Za gorąco. Nie sadzą

Miasto wstrzymuje akcję sadzenia 25 drzew kupionych za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu
galeria

Euro 2020. Szwecja - Polska 3:2. Wracamy do domu

Reprezentacja Polski po bardzo zaciętym przegrała ze Szwecją, i zakończyła zmagania na ostatnim miejscu w grupie E z bilansem dwóch porażek i jednego remisu.

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Śmiertelne pobicie na deptaku w Lublinie. Wyrok: 1,5 roku więzienia

Jest wyrok sprawie śmiertelnego w skutkach pobicia na lubelskim deptaku. Młody mężczyzna po ciosie w twarz uderzył głową o chodnik i zmarł. Napastnik został za to skazany na 1,5 roku więzienia.

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego
galeria

Artyści z niepełnosprawnościami zadebiutowali na scenie Teatru Muzycznego

W miniony weekend w Lublinie odbyła się 31. edycja Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku. Po rocznej przerwie młodzi artyści z niepełnosprawnościami mogli się wreszcie spotkać i wystąpić przed publicznością, debiutując na scenie Teatru Muzycznego.

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą
ZDJĘCIA
galeria

Straszny widok po pożarze. Strażacy ochotnicy z Kraśnika ruszyli z pomocą

Około pół tony darów dotarło dzisiaj z Kraśnika do pogorzelców z Nowej Białej na Spiszu. Akcję pomocową zainicjowała Miejska OSP Kraśnik, za jej przykładem poszli inni strażacy ochotnicy. Z pomocą mieszkańców w ciągu 2 dni udało się zebrać m.in. długoterminową żywność i środki czystości.

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Koniec roku szkolnego. Prezenty dla nauczycieli dzielą jak nigdy

Kwiaty, a może prezent? To co powinni dostać nauczyciele na koniec roku szkolnego zawsze wywoływało wśród rodziców duże emocje. W tym roku, w związku ze zdalną nauką opinie są jeszcze bardziej podzielone.