Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 lipca 2017 r.
14:20

Prąd, gaz, woda, śmieci w Sejmie. Czy grożą nam wyższe rachunki?

0 26 A A
Nowe prawo wprowadza tzw. opłatę mocową
Nowe prawo wprowadza tzw. opłatę mocową

Dodatkowe 7-8 zł miesięcznie zapłaci każde gospodarstwo domowe w ramach nowego podatku doliczanego do rachunku za prąd. Niewykluczone, że podrożeje także za gaz, woda i wywóz śmieci

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podwyżki cen prądu mogą nas uderzyć po kieszeni w związku z rządowym projektem zmian, nad którym trwają właśnie w Sejmie prace legislacyjne. Nowe prawo wprowadza tzw. opłatę mocową, którą uiścić będzie musiał każdy odbiorca prądu.

Zrzucimy się na kary

Portal Wysokienapiecie.pl szacuje, że do 2030 r. łączne wpływy z tego podatku mogą sięgnąć 26,9 mld zł. Najwięcej, bo blisko 15 mld zł zapłaci biznes i przemysł nieenergochłonny. Około 7 mld zł ma pochodzić od odbiorców indywidualnych, a 2 mld zł z przemysłu energochłonnego.

Pieniądze te mają zostać przeznaczone na dofinansowanie elektrowni węglowych, które zostaną obciążone sankcjami unijnymi za zanieczyszczanie środowiska. By ich uniknąć konieczne jest zmodernizowanie starych bloków węglowych w elektrowniach. Rząd takich planów nie ma. Zapowiada za to, że będzie starał się zniwelować podwyżki poprzez „zachęty ekonomiczne do przenoszenia konsumpcji energii na godziny pozaszczytowe”.

Gaz będzie droższy?

Wzrosnąć mogą ceny gazu po tym, jak kilka dni temu prezydent podpisał nowelę ustawy o zapasach paliw. Nakłada ona na importerów gazu obowiązek tzw. ciągłej zdolności przesyłowej na połączeniach transgranicznych w razie kryzysu energetycznego. Rezerwy nie będą też mogły też być wykorzystane do celów handlowych.

Nowe prawo będzie obowiązywało od października. URE uważa, że spowoduje to wzrost hurtowych cen gazu o około 4 proc., a UOKiK dodaje, że obowiązek przymusowego magazynowania gazu przez niezależnych importerów spowoduje wzrost kosztów. – Co musi wpłynąć na ceny gazu dla odbiorców końcowych – prognozuje UOKiK.

Do zmiany sposobu ustalania opłat za utylizację popiołów przygotowuje się z kolei Ministerstwo Środowiska. Jeśli zmiany wejdą w życie to osoby ogrzewające dom węglem zapłacą więcej za śmieci. Ile? Tego na razie nie wiadomo.

Wiatraki mniej opłacalne

Przez Senat przechodzi natomiast projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podnosi, że zmiany są bardzo niekorzystne dla producentów zielonej energii. Po zmianie prawa producenci energii z OZE zarobią mniej przez co stawianie nowych wiatraków i biogazowni będzie coraz mniej opłacalne.

– Za wyprodukowaną energię otrzymujemy certyfikaty. To rodzaj specjalnych prawa majątkowych, które można sprzedawać dodatkowo na tym zarabiając – tłumaczy właściciel jednej z farm wiatrowych na Lubelszczyźnie. – Certyfikaty kupują np. sprzedawcy energii do odbiorców indywidualnych. Muszą mieć ich określoną ilość ze względu na wielkość całej sprzedaży. Gdy mają ich mniej zmuszeni są wpłacić opłatę zastępczą.

Dotychczas opłata ta była stała, a teraz ma być uzależniona od rynkowej ceny certyfikatów, których cena z roku na rok spada.

– Podobno prezydent może podpisać zmiany jeszcze w tym miesiącu. Dla nas to finansowy dramat – uważa nasz rozmówca. – Podejrzewam, że z tego powodu wiele osób zastanawiających się nad rozpoczęciem działalności związanej z OZE zrezygnuje z tego pomysłu.

Droga woda, drogie wszystko

Grożą nam też wyższe rachunki za wodę jeśli w życie wejdzie nowe Prawo wodne. Eksperci ostrzegają, że spowoduje to drastyczne podwyżki sięgające nawet kilkudziesięciu złotych rocznie za samą wodę. Zdrożeją też wszystkie inne produkty.

Coraz więcej wątpliwości budzi także program Mieszkanie+. Adrian Zandberg z partii Razem zauważył, że w ustawie znalazł się zapis umożliwiający eksmisję bez wyroku sądu i prawa do lokalu socjalnego. – Z uzasadnienia ustawy wynika, że przez 30 lat będzie można wywalić ludzi z domu ot tak, bez żadnych praw – tłumaczy.

Quiz: Czterej pancerni i pies - co wiesz o serialu?

Czterej pancerni i pies - co wiesz o serialu?

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 23:34
+1
olewam rachunki... TO JEST MASAKRA : Die Welt "Najlepszym rozwiązaniem dla Niemiec będzie wybór Donalda Tuska na premiera w 2019 r."
Avatar
halinka / 30 lipca 2017 o 21:23
0
No i skad my nate wszystkie podwyzki mamy wziasc? Wszystko tylko coraz to drozsze... maslo w gore, paliwo drozsze, teraz jeszcze prad... syn namawia mnie do zmiany dostawcy pradu, sam zmienil jakis czas temu i jest zadowolony, ale czy to faktycznie pomoze?
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 22:19
0
a co tylko kibole mogą się z policją naparzać?? ja też chcę!
Avatar
yeti / 26 lipca 2017 o 21:13
0
undefined napisał:
co wy chcecie od tego pisu ??? nareszcie robią porządek z sądami. sądy powinny być do dyspozycji rządu aby polska rosła w siłę a wszystkim żyło się lepiej. precz z opozycją. opozycja jest szkodliwa
 jak wszystkikm żyło się lepiej jak ci co mają 30-45 lat oraz emeryci klepią biedę i zapieprzają na cholerne, ***e,  dawane za pieprzenie się i rozmnażanie 500+, jak nie wies to  nie pieprz, nie wypoowiadaj sie w imieniu innych,pioruński pisowcu
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 19:28
0
Tak, opozycja tylko mąci w umysłach społeczeństwa Na szczęście mamy Prezesa Jarosław Kaczyńskiego. On wie co trzeba zrobić z opozycją. Jarosław Polskę zbaw
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 19:27
0
Co wy chcecie od tego PiSu ??? Nareszcie robią porządek z sądami. Sądy powinny być do dyspozycji Rządu aby Polska rosła w siłę a wszystkim żyło się lepiej. Precz z opozycją. Opozycja jest szkodliwa
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 19:12
0
Całe szczęście zameldowałem się w czechach, tam prowadzę firmę i po 18 latach działalności gospodarczej w Polsce, w końcu śpię spokojnie.
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 18:29
0
wszyscy ci, co wspierają partię PiS to idioci... tak, jak ci, co wspierali PO, SLD i PSL, racja. Jednak w przypadku PiS debilizm mierzymy razy 500, tak jak 500 + ;) Komuna wróci i będziemy się musieli naparzać z policją. To nieuchronne. Chyba, że będą przedwczesne wybory. Pozdrawiam trzeźwo myślących :)
Avatar
tellchar / 26 lipca 2017 o 17:39
0
undefined napisał:
"Mam nadzieję że po wakacja PIS zamknie wszystkie te gówniane propagandowe media jak dziennik wschodni, kurier, tvn , Polsat! Już po was i żadne protesty wam nie pomogą !"
 No tak, jak już zostaną zamknięte media, to będziemy mieli jak w roku "1984" czyli po podwyżce cen będziemy chwalili partię za to, że obniżyła rachunki za wodę. Jak chcesz wyjechać na Białoruś to droga wolna
Avatar
uyuyuy / 26 lipca 2017 o 16:29
0
to niech płacą ci co za darmo dostają 500+, ode mnie się odpieprzcie
Avatar
halinka / 30 lipca 2017 o 21:23
0
No i skad my nate wszystkie podwyzki mamy wziasc? Wszystko tylko coraz to drozsze... maslo w gore, paliwo drozsze, teraz jeszcze prad... syn namawia mnie do zmiany dostawcy pradu, sam zmienil jakis czas temu i jest zadowolony, ale czy to faktycznie pomoze?
Avatar
LIDIA / 27 lipca 2017 o 10:20
-1
Mam nadzieje, że nacieszyliście się 500+!!!
Avatar
Gość / 27 lipca 2017 o 09:25
-1
...że zacytuję panią premier: "powtarzam - nie będzie podwyżek rachunków za wodę!".... taaaa..... dziękujęmy. To tak jak miało być 500zł na każde dziecko. Potem wyszło szydło z worka, że (na drugie).... ale to trza się było domyśleć, przecież my, Polacy, taki domyślny naród jesteśmy.
Avatar
Kam / 27 lipca 2017 o 09:19
-1
Najgorsze jest to, że nawet na protestach niewiele osób i tym mówiło. W sumie słyszałam o podwyżkach rachunków i eksmisjach tylko od RAZEM, ale za to oni nie są pokazywani w TV, bo nie... Dobrze, że przynajmniej w internecie o nich piszą, a nie tylko PO, PiSiory i cała stara banda
Avatar
Gość / 27 lipca 2017 o 08:40
-1
Jeszcze i kible publiczne mają podrożeć,to jest dobra zmiana
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 23:34
+1
olewam rachunki... TO JEST MASAKRA : Die Welt "Najlepszym rozwiązaniem dla Niemiec będzie wybór Donalda Tuska na premiera w 2019 r."
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 22:19
0
a co tylko kibole mogą się z policją naparzać?? ja też chcę!
Avatar
yeti / 26 lipca 2017 o 21:13
0
undefined napisał:
co wy chcecie od tego pisu ??? nareszcie robią porządek z sądami. sądy powinny być do dyspozycji rządu aby polska rosła w siłę a wszystkim żyło się lepiej. precz z opozycją. opozycja jest szkodliwa
 jak wszystkikm żyło się lepiej jak ci co mają 30-45 lat oraz emeryci klepią biedę i zapieprzają na cholerne, ***e,  dawane za pieprzenie się i rozmnażanie 500+, jak nie wies to  nie pieprz, nie wypoowiadaj sie w imieniu innych,pioruński pisowcu
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 19:28
0
Tak, opozycja tylko mąci w umysłach społeczeństwa Na szczęście mamy Prezesa Jarosław Kaczyńskiego. On wie co trzeba zrobić z opozycją. Jarosław Polskę zbaw
Avatar
Gość / 26 lipca 2017 o 19:27
0
Co wy chcecie od tego PiSu ??? Nareszcie robią porządek z sądami. Sądy powinny być do dyspozycji Rządu aby Polska rosła w siłę a wszystkim żyło się lepiej. Precz z opozycją. Opozycja jest szkodliwa
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 1 0

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 0

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 2 0

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 10

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 106 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 20 14

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 2 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 19 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 13

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!