Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 grudnia 2023 r.
19:26

To posiedzenie Sejmu przejdzie do historii

Ponad godzinę trwało exposé Mateusza Morawieckiego. Przez kolejną odpowiadał on na pytania posłów, głównie ze swojej partii. W przeprowadzonym chwilę później głosowaniu jego rząd nie otrzymał wotum zaufania. Wieczorem Sejm misję utworzenia nowej Rady Ministrów powierzył Donaldowi Tuskowi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Witam w miejscu, w którym zazwyczaj dzieje się polityka. Dziś będzie się tu działa także historia - tymi słowami wczorajsze obrady rozpoczął marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Tą historią było głosowanie nad wotum zaufania dla powołanego przed dwoma tygodniami rządu Mateusza Morawieckiego. Taką misję dotychczasowemu premierowi powierzył prezydent Andrzej Duda po tym, jak w wyborach 15 października największą liczbę głosów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Już wtedy było jednak wiadomo, że ekipie rządzącej będzie trudno uzyskać parlamentarną większość. Na tę mogły liczyć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (Polskie Stronnictwo Ludowe i Polska 2050) oraz Nowa Lewica.

- Jestem pewien, że projekt, który zamierzam przedstawić musi wygrać i wygra. Może jeszcze nie dziś, nie w tej izbie, ale wygra – mówił w trakcie trwającego ponad godzinę exposé Mateusz Morawiecki. Wymieniał w nim sukcesy swojego rządu, wspominał też o planach, m.in. wprowadzeniu emerytur stażowych, ulg podatkowych dla firm zatrudniających określoną liczbę seniorów czy bonu rodzicielskiego, zapewniającego możliwość finansowania różnych metod leczenia niepłodności.

- Tylko Polska, w której zwyciężą fundamentalne wartości, będzie gotowa zmierzyć się z programem, który zaprezentowałem. Wierzę w Polskę – skwitował Morawiecki.

„Po prostu oświadczenie odchodzącego premiera”

Jak jego wystąpienie ocenili posłowie z województwa lubelskiego?

- Nie spodziewałem się tego, że pan premier wypadnie aż tak źle. Nie był w stanie pokazać żadnego entuzjazmu i wiary w to, że jego misja może przynieść powodzenie, co nas utwierdza tylko w przekonaniu, że ostatnie tygodnie były stracone dla Polski, bo nie mamy nowego, stabilnego rządu, który powstanie dopiero po exposé Donalda Tuska. Zadziwia też zmiana poglądów Mateusza Morawieckiego w niektórych sprawach. Nagle stał się feministą, mówi o postulatach lewicy. Widać, że robił wszystko, żeby pokazać zmianę swoich poglądów, ale w to nikt już nie jest w stanie uwierzyć, bo wiemy, jak wyglądało ostatnie osiem lat – komentował w rozmowie z Dziennikiem Michał Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej.

- Trudno to nazwać exposé. Premier nie mówił o tym, co chciałby zrobić. Dzielił się swoimi przemyśleniami, odwoływał się do swoich „sukcesów”, które jasno i wyraźnie zostaną ocenione podczas głosowania. Bez entuzjazmu, bez przekonania. To było po prostu oświadczenie odchodzącego premiera – mówił nam Krzysztof Hetman z PSL.

Nasi rozmówcy z dotychczasowej opozycji zgodnie podkreślali, że nie wierzą w inny wynik głosowania, niż brak wotum zaufania dla rządu Morawieckiego. - Jest to niemożliwe. To było exposé pożegnalne. Szkoda, że ten czas jest dla Polski stracony, bo ten rząd po prostu upadnie – oceniał Jacek Czerniak z Nowej Lewicy.

Inaczej wystąpienie Morawieckiego oceniali posłowie prawicy.

- Premier pokazał, jaka była rzeczywistość podczas naszych rządów. Odczarował kreację medialną kreowaną przez opozycję, z jaką mierzyliśmy się przez cały czas. Liczby nie kłamią i nasz wzrost gospodarczy, polityka społeczna czy wzmocnienie polskiej armii pokazują, że te rządy zmierzały w dobrym kierunku – powiedział nam związany z Suwerenną Polską Jan Kanthak. Ale i on nie wierzył w powodzenie w głosowaniu nad wotum zaufania. - Szanse są bardzo nikłe, bo dzisiejsza większość sejmowa to koalicja spod „ośmiu gwiazd”, która łączy się tylko pod jednym hasłem: „j***ć PiS”. Ale kiedy przyjdzie im rządzić i podejmować często trudne decyzje, zaczną się zgrzyty i problemy w osiągnięciu konsensusu. My będziemy opozycją konstruktywną i merytoryczną, a nie tak krzykliwą, jaka była za naszych czasów - zapowiedział Kanthak.

190 : 266

Po exposé kolejnym etapem obrad była dyskusja. Zgłosiło się do niej ponad stu posłów, głównie z PiS. Glos zabrali także nieliczni przedstawiciele Konfederacji i Kukiz’15. Przez kolejną godzinę premier Morawiecki odpowiadał na zadane przez nich pytania.

W końcu przyszedł czas na głosowanie. I tu nie było niespodzianki. „Za” było 190 osób, 266 opowiedziało się „przeciw”. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania.

- Inicjatywa wskazania premiera i Rady Ministrów przechodzi teraz w ręce Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej - zapowiedział marszałek Szymon Hołownia.

Wniosek 11 milionów

Po godzinnej przerwie również obyło się bez zaskoczenia. Na stanowisko premiera zaproponowano kandydaturę Donalda Tuska, pod którą podpisało się 248 posłów. – Ale to jest wniosek ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października wybrali prawdziwie dobrą zmianę – argumentował w imieniu wnioskodawców poseł Borys Budka (KO).

Po kolejnych wystąpieniach przedstawicieli klubów i kół poselskich przyszedł czas na drugie tego dnia głosowanie. Tusk otrzymał 248 głosów „za”, przy 201 „przeciw”, zostając nowym premierem.

- 15 października to był dzień wielkiej nadziei. Tym, którzy nam zaufali, dokonali historycznej zmiany, bardzo dziękuję – mówi nowowybrany szef rządu. Dziękując swojej rodzinie, przywołał historie swoich dziadków, nawiązując do przywoływanej przez polityków PiS narracji o „dziadku w Wehrmahcie”. Dziękował także dotychczas rządzącym. – Nikt tak bardzo się nie przyłożył, żeby Polacy każdego dnia widzieli z waszych mediów, co zgotowaliście Polkom i Polakom. To wam udało się obudzić ludzi – mówił Tusk.

- Wszystko razem naprawimy. Od jutra będziemy mogli naprawiać krzywdy, żeby wszyscy mogli bez wyjątku poczuć się jak w domu. Wasi wyborcy także. To mogę wam obiecać – zakończył, ponownie zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Swoje exposé szef nowej Rady Ministrów wygłosi we wtorek. Jeszcze tego samego dnia Sejm ma głosować nad wyrażeniem wotum zaufania dla jego ekipy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium