Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 lipca 2024 r.
19:48

Spektakularna ceremonia otwarcia igrzysk w Paryżu. Kościół i politycy prawicy oburzeni

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 0 A A

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozpoczęły się od widowiskowej ceremonii otwarcia, która na zawsze zmieniła sposób, w jaki ten historyczny moment będzie celebrowany. Po raz pierwszy odbyła się nie na stadionie ale poza główną areną olimpijskich zmagań, na bulwarach i kanałach malowniczej Sekwany oraz na ulicach Paryża. Emocjonująca uroczystość, pełna nieoczekiwanych momentów i wspaniałych występów, którą można było w całości oglądać na żywo na platformie Max, wzbudziła też spore kontrowersje. Oburzenia nie kryją hierarchowie kościelni i politycy prawicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątkowy wieczór widzowie z całego globu mogli podziwiać paradę sportowców z 206 narodów, którzy przepłynęli sześciokilometrową trasę wzdłuż Sekwany, mijając najważniejsze zabytki Paryża, w tym Wieżę Eiffla, Luwr i Katedrę Notre-Dame.

Prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, opisał to wydarzenie jako "moment przyprawiający o gęsią skórkę". Podkreślił również, że inspiracją do organizacji ceremonii na świeżym powietrzu były Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Buenos Aires w 2018 roku, które odbyły się na otwartym terenie i spotkały się z ogromnym uznaniem.

Jednym z najbardziej tajemniczych elementów ceremonii była zamaskowana postać, która niosła olimpijski znicz. W czarnym kostiumie z białym kapturem na głowie enigmatyczny bohater skakał z jednego paryskiego budynku na drugi, lądując przed katedrą Notre-Dame. Francuskie media natychmiast rozpoczęły dochodzenie, próbując odkryć, kto ukrywał się pod strojem tajemniczego ninja. Tożsamość postaci nigdy nie została ujawniona, co wywołało falę teorii i rozczarowania w mediach społecznościowych.

Olimpijski ogień tego wieczoru niosły także wielkie gwiazdy światowego sportu: Zinedine Zidane. Rafael Nadal i Serena Williams.

Podczas wydarzenia nie brakowało widowiskowych występów artystycznych. Wielką niespodzianką było show Lady Gagi na bulwarach nad Sekwaną, przy trasie rzecznej parady sportowców. Artystka wykonała piosenkę kabaretową z lat 60. XX wieku - "Mon Truc en Plumes" z repertuaru Zizi Jeanmaire.

Publiczność w Paryżu mogła również podziwiać występ polskiego śpiewaka, kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego.

Imprezę zakończył poruszający koncert Céline Dion na Wieży Eiffla. Wokalistka zaśpiewała publicznie pierwszy raz od ponad czterech lat. Céline Dion, wykonując utwór z repertuaru Edith Piaf, zyskała aplauz widowni. Stojąc przy fortepianie zroszonym deszczem, nie kryła wzruszenia, wyraźnie przeżywając ten moment powrotu na scenę po dłuższej przerwie, spowodowanej chorobą. Jej emocjonalne wykonanie zostało nagrodzone burzą oklasków.

Nie obyło się jednak bez wpadek. Uwagę widzów zwróciła m.in. flaga olimpijska, która została przypadkowo wywieszona do góry nogami. Na górze pojawiły się zielone i żółte pierścienie, zamiast niebieskich, czarnych i czerwonych.

Transmisja ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu na platformie Max zachwyciła widzów swoim nieprzerwanym formatem, który pozwolił na pełne zanurzenie się w wydarzeniach wzdłuż Sekwany. Polski komentarz na żywo, bez żadnych przerw na studio, umożliwił śledzenie każdej sekundy tego widowiska. Wydarzenie komentowali Marek Rudziński, Robert Korzeniowski i Igor Błachut. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć momentów była wygenerowana za pomocą AI animacja, która urozmaicała spokojniejsze chwile transmisji. W tej realistycznej animacji tajemniczy nosiciel znicza biegł przez Luwr i Musée d'Orsay, a następnie wyruszał na poszukiwanie złodzieja Mona Lisy, tworząc fascynującą historię.

Kościół i politycy prawicy oburzeni

– Ceremonia otwarcia igrzysk "zawierała sceny kpin i szyderstwa z chrześcijaństwa, nad czym głęboko ubolewamy" – napisała w oświadczeniu Konferencja Episkopatu Francji. Kościół odniósł się do części artystycznej, w której pojawiły się nawiązania do obrazu "Ostatnia wieczerza", przedstawiającego spotkanie Jezusa ze swoimi uczniami tuż przed ukrzyżowaniem.”

Pokaz mody, którego uczestnicy usiedli w bardzo charakterystyczny sposób za stołem – nawiązując do układu postaci na obrazie Leonarda da Vinci – wzbudził też ogromne oburzenie nad Wisłą. Były premier rządu Zjednoczonej Prawicy Mateusz Morawiecki na platformie X napisał: "Potrafią obrzydzić nawet ceremonię otwarcia IO".

Przemysław Czarnek, poseł PiS, były minister, szef lubelskich struktur partii jeszcze ostrzej na swoim profilu na Facebooku skomentował to, co się wydarzyło: –  W kraju zalewanym przez muzułmanów i przejmowanym przez nich kulturowo francuskie lewactwo drwi z własnych tradycji i korzeni...tak niestety zawsze upadały wielkie cywilizacje-podcinając gałęzie, na których siedziały i odcinając drzewo od korzeni. Tak upada cywilizacja łacińska we Francji i na Zachodzie – napisał.

Czarnkowi wtórował Sławomir Skwarek, inny z lubelskich posłów PiS: – Do czego zmierzasz Europo ⁉Quo Vadis Francjo, najstarsza Córo Kościoła. Opiłowywanie chrześcijan w wersji francuskiej. Mają doświadczenie od czasów rewolucji. Tolerancja i fair play Made in France? - tylko niebo płacze?

Mimo wszystko życzę sukcesów naszym Olimpijczykom

 Artur Markowski, wójt Wąwolnicy o otwarciu igrzysk napisał „Odrażający, żenujący, antychrześcijański spektakl” (…) i przytoczył słowa świętego Jana Pawła II.

– „Francjo, najstarsza córko Kościoła, czy jesteś wierna obietnicom twego chrztu?”

Krzysztof Grabczuk, poseł Platformy Obywatelskiej, który trzykrotnie na żywo miał okazję oglądać otwarcie igrzysk olimpijskich jako sędzia zapaśniczy, a później prezes Polskiego Związku Zapasów i wiceprezes PKOL (w Atlancie, Sydney i Pekinie) o scenach, które wzbudziły oburzenie mówi krótko.

- Każde państwo podczas ceremonii otwarcia wnosi coś nowego. Francuzi celowo wprowadzili kontrowersyjne elementy żeby świat o tym dyskutował i swój cel osiągnęli.

Igrzyska w Paryżu będą trwać 17 dni. Każdy moment Igrzysk Olimpijskich w Paryżu można śledzić na żywo tylko na platformie Max.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wisła Puławy wygrała w środę pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie

Wisła Puławy wygrała trzeci mecz z rzędu i wskoczyła do strefy barażowej

Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie i trzecie z rzędu. Wisła Puławy w środowym, zaległym spotkaniu ósmej kolejki pokonała w gościach GKS Jastrzębie 2:1. Dzięki temu drużyna Macieja Tokarczyka awansowała do strefy barażowej.

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza
film

Jolka, Jolka z balkonu lubelskiego ratusza

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Felicjan Jędrzejczak, legendarny wokalista Budki Suflera. Utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" zagrał miejski trębacz po śmierci Romualda Lipko, 7 lutego 2020 r. Przypominamy rozmowę z Felicjanem Andrzejczakiem, który dzień przed śmiercią założyciela Budki Suflera spotkał się z nim

Lublinianka znowu zgarnęła komplet punktów

Start w dziewiątkę nie utrzymał prowadzenia w meczu z Lublinianką. Janowianka znowu bez punktów

Ciekawa ósma kolejka w IV lidze. Drugiej porażki z rzędu na własnym stadionie doznała Janowianka. Tym razem trzy punkty z bardzo trudnego terenu wywiozła Tomasovia. Sporo działo się w Krasnymstawie. Tamtejszy Start do przerwy prowadził z Lublinianką 2:0, ale przegrał 2:3. Spory wpływ na boiskowe wydarzenia miały jednak dwie czerwone kartki dla gospodarzy.

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO
LUSTRO
film

Człowiek o głębokiej miłości do swojej małej ojczyzny - Krzczonowa! Wojciech Cioczek w programie LUSTRO

Wojciech Cioczek miłośnik kultury ludowej, pedagog, historyk, regionalista, działacz społeczny i polityk. O tym jak zrodziła się w nim miłość do tradycji, etnografii i Krzczonowa? Jak wyglądało jego dzieciństwo i dlaczego zaczął harfować? Opowiedział nam w programie Lustro.

Stypendia burmistrza miasta Świdnik przyznawane są już od 16 lat. To nagroda za ich wybitne osiągnięcia w nauce w danym roku szkolnym
galeria

Najlepsi z najlepszych. Burmistrz Świdnika nagrodził 153 uczniów

Gala Stypendialna to wyjątkowa chwila dla stypendystów wybranych przez burmistrza miasta Świdnik. Za trud włożony w roku szkolnym 2023/2024 zostało docenionych aż 153 uczniów ze świdnickich szkół.

Młodzieżowa Rada Miasta Janów Lubelski drugiej kadencji w pełnym składzie

Młodzieżowa Rada Miasta w komplecie. Wybrali swoje prezydium

Poprzednia kadencja dobiegła końca, odbyły się wybory na kolejną, a także pierwsza sesja. Młodzieżowa Rada Miasta w Janowie Lubelskim zaczęła pracę.

Wojciech Jerzy Suchodół od 1999 roku zaangażowany był w organizację memoriałowego turnieju bokserskiego poświęconego ojcu, tradycyjnie fundując nagrodę w kat. 56 kg, w której walczył Jerzy Suchodół.

Kochał ludzi i sport. Pogrzeb Wojciecha Jerzego Suchodoła odbył się w środę w Zamościu

Nie żyje Wojciech Jerzy Suchodół, wspaniały człowiek, lekarz, ginekolog, położnik, radny i społecznik. Nieprzerwanie od 25 lat organizował w Zamościu memoriał bokserski pamięci swego ojca Jerzego, byłego nauczyciela przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego i trenera, twórcy zamojskiego pięściarstwa.

Goście nie zawiedli. Licznie stawili się na urodzinach pani Eugenii

Jaki piękny wiek. Pani Eugenia skończyła 100 lat

Rodzina, ale też inni goście świętowali w sobotę wraz z panią Eugenią Szmigą jej kolejne urodziny. Sędziwa mieszkanka gminy Zwierzyniec właśnie tego dnia skończyła 100 lat.

Kultywowanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważne, szczególnie teraz, gdy żyjemy w wolnym kraju, a u naszych wschodnich sąsiadów trwa wojna z najeźdźcą, z którym Polska walczyła 85 lat temu.

85. rocznica sowieckiej agresji: Chełm w hołdzie ofiarom i Sybirakom

Przedstawiciele chełmskich instytucji uczcili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę oraz Światowy Dzień Sybiraka, składając kwiaty w miejscach pamięci i oddając hołd ofiarom represji.

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw
galeria

Farma wiatrakowa w Kraśniku oficjalnie otwarta. Dostarczy prąd do 16 tysięcy gospodarstw

Szczere pola między Kraśnikiem a Dąbrową Bór, a na nich… siedem 200 metrowych wiatraków. To one mają zapewnić niemal 25 MWh energii, co pozwoli na obsłużenie 16 tysięcy gospodarstw w regionie. W środę 18 września przedstawiciele firm realizujących inwestycję oraz lokalne władze dokonali wspólnie otwarcia farmy. Na uroczystości pojawił się Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska. To inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne powiatu – mówią zgodnie inwestor, samorządowcy i wiceminister.

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie
biała podlaska

Stary budynek nie nadaje się do remontu. Rodzinnego domu dziecka tu nie będzie

Były plany na remont drewnianego budynku przy ulicy Kolejowej. Jednak z przygotowanej ekspertyzy wynika, że czeka go raczej rozbiórka.

 

Lubelscy terytorialsi zwiększają pomoc dla powodzian. W środę w godzinach wieczornych ponad 100 kolejnych żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT uda się na Dolny Śląsk, aby wspierać mieszkańców i służby w walce z żywiołem. Lubelscy terytorialsi pomagają mieszkańcom Stronia Śląskiego

Dziś ponad 100, a w piątek minimum 500 mundurowych pojedzie pomagać na Dolny Śląsk

Kolejnych 100 żołnierzy 2 LBOT jedzie na Dolny Śląsk pomagać mieszkańcom w walce z powodzią. Na miejscu jest już 180 terytorialsów, a w piątek pojada kolejni, minimum 500

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców
21 września 2024, 13:00

Muzyczne historie charytatywnie. Kilka godzin zabawy dla pogorzelców

Dla pochodzącego z Zamościa Mateusza Tymury, który w pożarze stracił stworzony wraz z żoną dom i Teatr Latarnia odbędzie się w weekend charytatywna impreza na Rynku Wielkim.

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej
Foto
galeria

Perełki motoryzacyjne na Politechnice Lubelskiej

Poduszkowiec, kosiarka na gąsienicach i legendarny Żuk. Te i inne pojazdy można oglądać do jutra na parkingu Politechniki Lubelskiej

Przeprosin dla byłego wójta Końskowoli nie będzie. Stanisław Gołębiowski (z prawej) odpuścił sądową walkę o ochronę dóbr z byłym radnym opozycyjnego ugrupowania. Leszek Rodzoś (z lewej) takie zakończenie sporu przyjął z ulgą i zadowoleniem

Były wójt wycofał pozew. Radny nie musi przepraszać za słowa o lojalce

Leszek Rodzoś nie będzie przepraszał byłego już wójta gminy Końskowola, Stanisława Gołębiowskiego, za publiczny komentarz w sprawie jego przeszłości w roli tajnego współpracownika służb w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Sąd postępowanie umorzył.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium