Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

4 kwietnia 2010 r.
9:16
Edytuj ten wpis

Strażacy z Lubelszczyzny przy grobie Chrystusa i pomniku Jana Pawła II w Nowym Jorku

0 0 A A

Nowy Jork jest miastem, które trudno czymkolwiek zadziwić. Czasami jednak się to zdarza. Wielkanocną atrakcją, w dzielnicy Borough Park na Brooklynie, zamieszkiwanej w ogromnej większości przez ortodoksyjnych Żydów stało się pojawienie oddziału polskiej straży pożarnej podczas procesji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek, jak wyruszyła z kościoła pod wezwaniem świętej Franciszki de Chantal.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Strażacy otwierali procesję maszerując w galowych mundurach, czapkach rogatywkach i szablami u boku. Robili duże wrażenie na przechodniach. O to, jaka to "formacja wojskowa” i co ona tu robi dopytywali się nawet nowojorscy policjanci. Do kościoła zaczęły dzwonić także media.

Proboszcz parafii ks.kanonik Andrzej Kurowski mówi: - Straż pożarna u grobu Chrystusa, a szerzej jej udział w uroczystościach Wielkanocnych jest naszą tradycją, której nie zmogły nawet rozbiory Polski. Skoro mamy także kawałek Polski w tym miejscu na Brooklynie, nie widzę przeszkód, aby polscy strażacy przydawali godności i powagi misterium ofiary i zmartwychwstania Pańskiego.
Zaczęło się od tego, że podczas zeszłorocznej kolędy ks. Kurowski trafił do domu Eugeniusza Ficka, który przed 12 laty przybył do Ameryki z Gniewczyny koło Przeworska. Miejscowości znanej w Polsce z wielkanocnej tradycji "Turków” związanej z powrotem spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego. Podczas świąt odbywa się uroczysta parada oddziału przebranego za wojsko tureckie. W "Turków” wcielają się na ogół strażacy-ochotnicy. Ficek latami był "komendantem tureckim” odpowiedzialnym za paradę i jej przygotowanie.
Parafianin pokazał proboszczowi wideo z uroczystości. A ten od razu "kupił” temat teatralizacji wielkanocnej. Z tym jednak, że w tradycyjnej wersji strażackiej. Szybko znaleziono w parafii kilkunastu polskich strażaków i strażaków-ochotników. Zamówiono dla nich w Toruniu, szyte na miarę mundury galowe. Szable zakupił ksiądz-proboszcz. Rozpoczęły się przygotowania.

- Ćwiczyliśmy przede wszystkim ceremoniał trzymania warty honorowej przy grobie Chrystusa w kościele oraz jej uroczystej zmiany. Także oddawania honorów wojskowych, w tym salutowania szablą. Niektórzy koledzy robili to tak energicznie, że omal sobie nosów przy tym nie poucinali... – mówi Czesław Szostek z Zielonki koło Kraśnika, mający za sobą trzy lata służby Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i kilka następnych lat w honorowych kompaniach strażackich.

Ostatecznie sformowano 10-osobowy oddział, w którego w składzie, oprócz dwóch już wymienionych, znaleźli się także dwa reprezentanci Lubelszczyzny, podbiłgorajscy strażacy-ochotnicy Zbigniew Dziewa z Lipin Dolnych i Mariusz Szarzyński z Naklika. Z kolei Rzeszowszczyznę reprezentowali: Józef Kasprowicz ze Stalowej Woli, Kazimierz Bednarz z pobliskiego Rudnika nad Sanem, Tomasz Weryński z Radomyśla Wielkiego i Zbigniew Kusek z Mielca. Dołączyli: Władysław Baran z Torunia i Jan Kaczyński z Grajewa.
Patronat nad oddziałem przejął Antoni Milewski naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie, na bieżąco informowany o tym, co się w nim dzieje i pozostający w stałym z nim kontakcie.

- Śmiało mogę powiedzieć, że jest to reprezentacja polskiej Ściany Wschodniej:
Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. Tych stron, skąd pochodzi ogromna większość moich parafian – mówi proboszcz Kurowski (sam spod Krosna).

Nie ukrywa swej dumy z efektu, jaki na wiernych wywołuje wyprężona przed grobem Syna Bożego warta oraz wkraczanie do kościoła i przemarsz kolejnej jej zmiany w akordzie stukotu wojskowych butów o posadzkę świątyni.

Strażacy trzymali wartę także przed monumentalnym pomnikiem Jana Pawła II przed kościołem Świętej Franciszki, nad którym powiewają flagi: watykańska, polska i amerykańska. Pomnik był pierwszym odsłoniętym na świecie po śmierci Ojca Świętego. Miał tego dokonywać arcybiskup Stanisław Dziwisz, ale już po rozesłaniu zaproszeń, okazało się, że Watykan na tę samą datę wyznaczył jego ingres na metropolitę krakowskiego. W Nowym Jorku zastąpił go ks. biskup Tadeusz Pieronek. Odsłonięcie papieskiego pomnika przed polskim kościołem na Brooklynie uświetniły obecnością władze Nowego Jorku, przedstawiciele ONZ i naturalnie władze kościelne. Co rok celebrowane są przy nim kolejne rocznice śmierci papieża-Polaka. Obecna, piąta, w sposób szczególnie uroczysty.

Parafia Świętej Franciszki utrzymywała bliskie kontakty z Janem Pawłem II i jego otoczeniem. Przez wiele lat Ojciec Święty spotykał się z pielgrzymami z Borough Parku. Podczas jednej z nich papieżowi-Polakowi przekazany został hełm bojowy Stanisława Trojanowskiego, nowojorskiego strażaka, bohatera 11 września 2001 roku z World Trade Center. Jan Paweł przyjął dar ze wzruszeniem, a hełm pobłogosławił. Fakt ten odbił się szerokim echem w mediach.

Obecnie o parafii znów jest głośno, tym razem za sprawą polsko-strażackiego tematu wielkanocnego. Takiej asysty przy grobie Zbawiciela nie wystawił w Nowym Jorku – nikt.

Pozostałe informacje

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium