Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 lipca 2011 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Urlop za granicą: Wakacyjny wyjazd bez niespodzianek

0 0 A A
Kiedy spóźnimy się na lot, musimy zmienić rezerwację, co wiąże się z dodatkowymi opłatami (sxc.hu)
Kiedy spóźnimy się na lot, musimy zmienić rezerwację, co wiąże się z dodatkowymi opłatami (sxc.hu)

Co zrobić gdy zginą nam dokumenty, bagaż nie doleci na miejsce albo spóźnimy się na lotnisko? Podpowiadamy, jakie nieprzyjemne sytuacje mogą nas czekać podczas zagranicznych wyjazdów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podczas pobytu za granicą może nas spotkać wiele nieprzewidzianych sytuacji. Jedną z nich jest utrata dokumentów. Jeśli zginie nam dowód osobisty lub paszport należy zgłosić to miejscowej policji, gdzie dostaniemy zaświadczenie o utracie dokumentu.

– Następnie musimy udać się do polskiego konsulatu. Jeśli w danym kraju nie ma naszego przedstawicielstwa, musimy zgłosić się do placówki konsularnej innego państwa UE, która udzieli nam stosownej pomocy – informuje Maciej Stanisław Zięba, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

– Tam przedstawiamy inny dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość. Jeśli zginęły nam wszystkie dokumenty, wtedy trzeba mieć świadków, którzy ją potwierdzą lub czekać na jej potwierdzenie z kraju.

Do wniosku dołączamy również jedną fotografię oraz opłatę konsularną według obowiązującej w danym kraju taryfy. Na tej podstawie konsul wydaje paszport tymczasowy, który upoważnia do powrotu do kraju.

Wyrobienie nowego paszportu

Po powrocie do kraju musimy wyrobić sobie nowy paszport. Jeśli utrata starego dokumentu za granicą była z naszej winy, wtedy musimy zapłacić 420 zł, jeśli nie – 140 zł.

– Jeśli paszport utraciła osoba, która chce pozostać dłużej za granicą (np. ze względu na pracę lub studia), może ubiegać się u konsula o paszport biometryczny, który zostanie wykonany w kraju – zaznacza dyr. Zięba. – Oczekiwanie na taki paszport może jednak trwać nawet do 3 miesięcy.

Lepiej dmuchać na zimne

Jeśli chcemy oszczędzić sobie nerwów podczas wyjazdu, warto wykonać kserokopię dokumentów, które zabieramy w podróż. Dobrze też zrobić ich scan i wysłać na swój adres mailowy.

– Każdy powinien też mieć przy sobie numer telefonu zapisany jako I.C.E (In Case of Emergency) do kogoś z rodziny, kto byłby w stanie udzielić wszelkich potrzebnych informacji na nasz temat – radzi Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl.

Coś dla spóźnialskich

W przypadku kiedy nie możemy dotrzeć na lotnisko na czas, najlepiej skontaktować się z portem lotniczym, a dokładnie ze stanowiskiem odprawy lotu. Dzięki temu jest szansa na to, że odprawa zostanie przedłużona o kilka minut i uda mu się wsiąść do samolotu.

Jeżeli nic się nie da zrobić, turysta jest zmuszony do zmiany rezerwacji, co jest niestety związane z dodatkowymi opłatami. Gdy lot jest łączony i opóźnienie wcześniejszego samolotu sprawi, że podróżny nie zdąży na późniejszy, wtedy linie mają obowiązek zaproponować inne, możliwie najszybsze połączenie.

Zaginiony bagaż

Jeśli po wylądowaniu okaże się, ze nie ma naszego bagażu, musimy zgłosić to w punkcie skarg bagażowych na terminalu przylotowym. – Wtedy pracownik lotniska, a częściej przedstawiciel linii lotniczych, z których usług korzystaliśmy spisuje protokół i rozpoczyna jego poszukiwanie – podpowiada Łukasz Sikora, kierownik zespołu marketingu i rozwoju połączeń lotniska Rzeszów-Jesionka.

Protokół razem z kuponem nadania bagażu, biletem i kartą pokładową powinniśmy zachować na wypadek późniejszych rozmów z przedstawicielami linii lotniczych. Warto też zbierać rachunki za artykuły pierwszej potrzeby, które zostały zakupione w oczekiwaniu na walizkę. Paragony powinny być dołączone do pisemnej reklamacji skierowanej do przewoźnika.

Ubezpiecz się

Warto wcześniej zadbać o ubezpieczenie bagażu. Dzięki niemu będziemy mogli uzyskać odpowiednie odszkodowanie w przypadku jego zaginięcia. Większość przewoźników, poza tanimi liniami ubezpiecza bagaż z góry. W przypadku tanich linii trzeba to zrobić samemu, podczas rezerwacji biletu.

Teoretyczna kwota za utratę lub uszkodzenie walizki wynosi do 1100 euro. Jednak praktyka przeważnie wygląda inaczej.

– Linie lotnicze często zastrzegają, że kwoty rekompensaty mogą być mniejsze, jeśli bagaż był źle zapakowany lub zawierał przedmioty niedozwolone na pokładzie – wyjaśnia Neska. – Nie biorą też odpowiedzialności za uszkodzenie lub utratę przedmiotów o dużej wartości, jeśli nie zostały odpowiednio zgłoszone.

Pozostałe informacje

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium