Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 września 2009 r.
18:31
Edytuj ten wpis

Westerplatte: Przeprosin nie było. Działacze PiS protestowali

Autor: Zdjęcie autora tw
0 0 A A

Wszyscy, którzy we wtorek spodziewali się przełomu w stosunkach polsko-rosyjskich zawiedli się. Przełomu rzeczywiście nie było. Władimir Putin wypominał nam pakty z nazistami. Lech Kaczyński znów poruszył temat Katynia i wojny Rosji z Gruzją.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z udziałem 20 szefów rządów, w tym kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Rosji Władimira Putina, na gdańskim Westerplatte odbyła się międzynarodowa część obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Prezydent atakuje Rosję

Lech Kaczyński otwierając obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej wspomniał, że odradzanie się totalitaryzmu jest groźne, "co widzieliśmy rok temu”. To aluzja do wojny Rosji z Gruzją.

Mówiąc o wejściu polskich wojsk do Czechosłowacji, Lech Kaczyński powiedział, że to sytuacja, która zasługuje na potępienie i nie powinna mieć miejsca. – Potrafimy się w Polsce przyznać do tego grzechu i nie szukać usprawiedliwień – mówił prezydent. – Naruszenie integralności Czechosłowacji było błędem(...) Naruszenie integralności jest złem także dzisiaj – mieliśmy okazję się o tym przekonać w zeszłym roku. W ten sposób zrobił aluzję do Gruzji.

Na sam koniec znowu zaatakował Rosję, mówiąc, że w żaden sposób nie można porównywać mordu na 30 tysiącach oficerach ze śmiercią rosyjskich jeńców, którzy zmarli w polskiej niewoli podczas epidemii tyfusu. – To nie jest droga do pojednania – powiedział prezydent, robiąc w ten sposób aluzję do listu Putina do Polaków, opublikowanego w "Gazecie Wyborczej”.

Putin raz się odciął

Rosyjski premier w swoim przemówieniu mówił przede wszystkim o poświęceniu rosyjskich żołnierzy w walce z nazizmem. Na wojenną ścieżkę wszedł właściwie jeden raz.

Putin przypomniał, że naziści doszli do władzy na początku lat 30. ubiegłego wieku na fali pognębienia Niemiec po ustaleniach Traktatu Wersalskiego. Dodał też, że naganne było układanie się z nazistami. Przyznał, że jego kraj dopuścił się takiego układu, a Duma już go potępiła. Wezwał przy tym inne kraje, do potępienia podobnych porozumień.

W ten sposób zrobił aluzję do rosyjskich rewelacji na temat posko-niemieckiej współpracy wymierzonej w ZSRR. Polska strona odrzuca te oskarżenia.

Premier: Nigdy więcej wojny

– Ofiary były po wszystkich stronach. W obozach śmierci ginęli Polacy, Żydzi, Rosjanie i Niemcy – mówił Donald Tusk. Wystąpił po Lechu Kaczyńskim, który w swoim wystąpieniu ostro zaatakował Rosję. Premier zrobił jedną antyrosyjską uwagę, a mówił głównie o okrucieństwie wojny. – Dlaczego tu i teraz, dziś 1 września, w Gdańsku zebrali się przywódcy Europy? (...) Kombatanci i ludzie młodzi? – pytał premier i zaraz wyjaśnił, że to w Gdańsku, 1 września 1939 roku, zaczęła się największa zbrodnia historii ludzkości.

Tusk zakończył swoje przemówienie hasłem "Nigdy więcej wojny!” i słowami pełnymi nadziei na to, że już nigdy racji nie będą mieć silniejsi, tylko dlatego, że ich oponenci są od nich słabsi.
Obama nie był, ale napisał

Prezydent Stanów Zjednoczonych w liście do polskich władz podkreślił, że 1 września 1939 roku był czarnym dniem w historii. W dokumencie, który generał James Jones przekazał na ręce szefa MSZ Radosława Sikorskiego, Barack Obama przypomniał, że data ta przyniosła Polsce i Europie lata tyranii i rozpaczy.

Watykan milczał

W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Stolica Apostolska nie opublikowała żadnego oświadczenia. Również Benedykt XVI, przebywający teraz w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo, nie wypowiedział się na ten temat.

Działacz PiS przeciwko Putinowi

W południe przy hotelu, w którym odbywało się polsko-rosyjskie spotkanie na szczycie pojawił się penis podpisany nazwiskiem premiera Rosji. Symbolizował sprzeciw wobec łamania praw człowieka i deptanie swobód obywatelskich w Czeczenii - podał internetowy Serwis Niezależnych Mediów Polska.

Jak podał portal Gazeta.pl w kostium przebrany był działacz sopockiego PiS-u Michał Rachoń. Krzyczał "Putin morderca". Został zatrzymany wraz z kolegą za podejrzenie "użycia środków pirotechnicznych".

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium