Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 sierpnia 2020 r.
16:34

Anna Paniszewa: „Wojsko weszło do Brześcia już dwa tygodnie temu"

(fot. KolNat/Wikipedia)

Rozmowa z Anną Paniszewą, założycielką Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co się dziś dzieje w białoruskich miastach?

– Nie wiem, jak to wygląda na całej Białorusi. Od kilkunastu lat nie mam telewizora, bo nie mogłam znieść państwowej propagandy. A teraz w całym kraju został wyłączony internet. Ponieważ Brześć leży kilka kilometrów od granicy z Polską, czasem uda się połączyć korzystając z polskiej karty. W tej chwili to jedyne źródło informacji.

Raczej nie zanosi się, żeby miało być spokojniej. We wtorek po południu planowaliśmy z uczniami sprzątanie grobów polskich żołnierzy. Odwołaliśmy to, bo chwilę przed pana telefonem od jednego z rodziców dowiedziałam się, że w mieście znowu może dojść do zamieszek. Szczegółów nie znam, informacja jest niepewna, ale strach bardzo duży.

Ja mieszkam w centrum Brześcia. W nocy z poniedziałku na wtorek pod moim domem odbywały się największe starcia protestujących z milicją i wojskiem. Strzelano gumowymi kulami, używano pocisków hukowych. Już dwa tygodnie temu wojsko weszło do Brześcia. Przemaszerowali pod moimi oknami o czwartej nad ranem, trwało to ok. 15 minut. Już wtedy wiedziałam, co się szykuje.

• Uczestniczyła pani w protestach?

– Osobiście nie brałam w nich udziału. Ale bardzo dobrze widziałam całą tę strzelaninę i szarpaninę. Po raz pierwszy w życiu, wcześniej takie rzeczy oglądałam tylko w telewizji. Pod moim balkonem były barykady, dochodziło do bitew z oddziałami OMON. Funkcjonariusze byli zamaskowani i uzbrojeni. Widać było, że to głównie młodzi, wysportowani ludzie.

Miałam wrażenie, że bali się pałować protestujących, ale jednak to się działo. To wyglądało jakby przestało obowiązywać prawo i działała tylko siła.

(fot. x-news)

• Czuje się pani bezpiecznie?

– Nie mogę powiedzieć, że jest bezpiecznie. Od znajomego słyszałam, że ostatniej nocy grupa ludzi, która wracała do domu po skończonej zmianie, została schwytana i wywieziona gdzieś milicyjnym samochodem. Mąż jednej z naszych nauczycielek w niedzielę poszedł na protest. Ona do tej pory nie wie, gdzie on jest. Szukała go w kilku aresztach i niczego się nie dowiedziała.

• Czy jako organizacja prowadząca polską szkołę i wspierająca Polaków na Białorusi macie z Polski z wsparcie?

– We wtorek zadzwonił starosta włodawski Andrzej Romańczuk i zapytał, w czym może nas wesprzeć. To był jedyny taki sygnał.

• A jak można wam pomóc?

– W tym roku nasi nauczyciele nie otrzymują żadnego dofinansowania. Jest to tłumaczone koronawirusem i ja to rozumiem. Dlatego chciałabym się zwrócić do mieszkańców województwa lubelskiego, które może zechcą wesprzeć konkretne polskie rodziny na Białorusi. Problemem jest to, że jako organizacja społeczna nie możemy przyjmować darowizn od Polaków, tylko od obywateli Białorusi. Pomaga nam Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód”, które użycza nam swojego konta bankowego. Szczegółowe informacje na stronie internetowej naszego stowarzyszenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prace przed frontową częścią I LO w Puławach

Remont z przerwą na matury. Coraz ładniej przy puławskim "Czartorychu"

Nowe ogrodzenie, alejki, oświetlenie, zieleń - trwa renowacja otoczenia zabytkowego I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Prace zakończą się w trakcie najbliższych wakacji. Ich koszt przekroczy 1,3 mln zł.

Child Alert: Trwają poszukiwana 11-letniej Patrycji

Child Alert: Trwają poszukiwana 11-letniej Patrycji

Strzeleccy policjanci poszukują zaginionej 11-letniej Patrycji. Nastolatka zaginęła we wtorek, kiedy po wizycie u dziadków nie wróciła do domu. Policja uruchomiła procedurę Child Alert.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców
Festiwal
3 lipca 2025, 16:00

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców

Wybitny gitarzysta i współzałożyciel Sonic Youth - Lee Ranaldo, Laraaji, czyli jeden z najbardziej wpływowych twórców ambientu oraz Yonatan Gat - muzyk i producent, jak nikt inny łączący punk, improwizację, muzykę świata oraz awangardę, uzupełniają listę artystów, których zobaczymy na tegorocznych Innych Brzmieniach.

Łada pokonała w finale Gryfa Gmina Zamość

Łada 1945 Biłgoraj i Start Krasnystaw z pucharami

W środę rozegrano w sumie trzy finały okręgowego Pucharu Polski. W Biłgoraju tamtejsza Łada 1945 nie miała problemów z pokonaniem Gryfa Gmina Zamość. Gospodarze tym razem rozbili rywali 5:1. Znacznie dłużej musiał się męczyć Start Krasnystaw, który wygrał na wyjeździe z Kłosem Gmina Chełm 1:0 po bramce z... siódmej minuty doliczonego czasu gry.

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Kamil Grosicki zdobył w środę dwa gole

Kamil Grosicki nie do zatrzymania. Pogoń Szczecin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Pogoń Szczecin - Motor Lublin. Początek zaległego spotkania z 31. kolejki o godz. 20.30.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Wjechał na chodnik, potem przesiadł się na rower i prawie wpadł pod samochód. Uciekał też pieszo. Policja goniła go pół godziny.

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Miał zadać żonie 35 ciosów nożem. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocząl się proces Andrzeja K., 65-letniego lekarza oskarżonego o zabójstwo swojej 57-letniej żony.

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz
16 maja 2025, 17:00
galeria

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz

Przyjdzie noc - to tytuł wystawy, która w piątek (16 maja, godz. 17) z udziałem autora otwarta zostanie w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz przy Rynku Wielkim.

Na Rynku Wielkim w Zamościu jest klomb i pojedyncze donice z kwiatami. O rośliny zadbali również właściciele ogródków kawiarnianych. Jest jednak pomysł, by pojawiło się kilka dających cień drzew

Drzewa będą rosły na Rynku Wielkim? I to już za dwa miesiące?

Najpewniej 4, maksymalnie 6. Każde ok. 3-metrowe, z rozłożystą, dającą cień koroną, ale niezbyt rozbudowanymi korzeniami, które pomieściłyby się w donicach. Jest szansa, że takie właśnie drzewa będą za jakiś czas rosły na Rynku Wielkim w Zamościu.

Werdług zapowiedzi MSWiA, część pieniędzy trafi na 500 etatów dla nowych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej SG od tego roku oraz na zatrudnienie kolejnych 1,8 tys. funkcjonariuszy SG w nastepnych latach

Nie tylko 130 nowych komend. 13 miliardów na modernizację służb mundurowych

Do tego 3 000 nowych pojazdów, zakupy uzbrojenia i sprzętu techniki specjalnej czy wreszcie nowe śmigłowce dla Straży Granicznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium