Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 grudnia 2010 r.
17:01
Edytuj ten wpis

Wybitny dziennikarz Leopold Unger z Orłem Jana Karskiego

0 0 A A

Leopold Unger, znany publicysta i działacz niepodległościowy odebrał dziś z rąk Jerzego Buzka, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego prestiżową Nagrodę Orła Jana Karskiego.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O nagrodzie dla tegorocznego laureata publicznie poinformowano 13 lipca br. podczas odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie uroczystości upamiętniającej Jana Karskiego w 10. rocznicę jego śmierci.

Jej patronami byli noblista Elie Wiesel i właśnie Jerzy Buzek. To z jego inicjatywy finał warszawskiego wydarzenia rozegrał się dziś w siedzibie Europarlamentu w Brukseli.

W uroczystości uczestniczyli polscy eurodeputowani, ambasadorowie RP w Unii Europejskiej, NATO i Belgii, rodzina laureata, kierownictwo najważniejszej belgijskiej gazety "Le Soir”, której komentatorem jest od kilkudziesięciu lat Leopold Unger.

Nie zabrakło oczywiście przedstawicieli życia publicznego oraz delegacji Towarzystwa Jana Karskiego, które sprawuje pieczę nad nagrodą.

Odczytano list Towarzystwa Jana Karskiego, w którym napisano m.in.: "Otrzymujesz, Drogi Laureacie, Orła Karskiego za "niesienie światła prawdy Polsce”.

Od kiedy ogłosiliśmy to [...] napotykamy na... błąd w przekazie. Dotyczy on uzasadnienia Nagrody. Powszechnie dodawany jest w nim spójnik "o”. Tak, jakbyś miał być honorowany za niesienie komuś prawdy o Polsce, nie zaś za niesienie tej prawdy samej Polsce.

Ten stale powielany błąd paradoksalnie dowodzi, że z Nagrodą trafiliśmy w samo sedno tego, co latami, Drogi Laureacie, czynisz. I co czynił Jan Karski. Nie byliście, żaden z Was, propagandzistami Polski na zewnątrz, a mądrymi – choć często bolesnymi w swym szczerym patriotyzmie - e d u k a t o r a m i Polski.

W tym małym "o” tkwi cały sens różnicy między pokusą polskiej fanfaronady, a bolesnym Polski przeżywaniem. Twój godny frasunek nad Polską skierował do Ciebie lot Orła. Niech będzie on Twoim wiernym sojusznikiem, w tym co robisz.

Laudację wygłosiła profesor Iwona Hofman z Wydziału Politologii UMCS w Lublinie, krajowy autorytet w dziedzinie literatury, publicystyki i prasy emigracyjnej, od lat współpracująca z paryską "Kulturą” i osobiście Leopoldem Ungerem. Powiedziała m.in.:

"Leopold Unger należy do elitarnego kręgu opiniotwórczych publicystów w wymiarze światowym. Na swoją wyjątkową pozycję pracował latami, a kluczowe znaczenie dla rozpoznawalności Jego stylu i kompetencji miała współpraca z prestiżowymi tytułami medialnymi.

Zbiór opublikowanych artykułów, komentarzy i wywiadów jest w zasadzie niepoliczalny. Wymierna wartość pisarstwa politycznego Ungera polega na uwrażliwieniu zachodniej opinii publicznej na aspiracje wolnościowe narodów Europy Wschodniej i Środkowej, w szczególności – Polski.

Objaśnienia oraz interpretacje przedkładane czytelnikom na Zachodzie uświadamiały skalę problemów politycznych i społecznych znanych Ungerowi z autopsji. To właśnie doświadczenie uwiarygodniało diagnozy, które – niekiedy świadom ryzyka – stawiał na łamach prasy, m.in. o nieuchronnym krachu sowietyzmu.

W latach 70. i 80. XX wieku artykuły Ungera stanowiły źródło wiedzy dla wielu prominentnych polityków oraz działaczy. Unger był m.in. nieformalnym rzecznikiem Lecha Wałęsy w Europie, gdyż przekonująco wyjaśniał fenomen przywódcy "Solidarności”.

Artykuły, napisane charakterystycznym, jędrnym i soczystym językiem, rzetelnie udokumentowane, obrazowane analogiami historycznymi wprowadzały inną jakość komentowania wielkiej polityki.

Publicystyka najwyższej próby zachowała walor świeżości mimo upływu czasu i weryfikacji niektórych Jego twierdzeń przez Historię.

[...]Przez swoją biografię i twórczość Leopold Unger stanowi przykład wybitnej osobowości, intelektualisty o szerokich, humanistycznych zainteresowaniach, znawcy i analityka problemów współczesnej polityki, dziennikarza i publicysty, który zyskał w swoim zawodzie najwyższe uznanie.

Jak napisał Stefan Bratkowski: "Unger to w światowej prasie – instytucja”, a dodawał Bronisław Geremek: "To postać emblematyczna dla dziennikarskiego rzemiosła uprawianego w służbie wolności”.

Unger pozostaje wierny wizji Polski stworzonej na łamach "Kultury”: otwartej, tolerancyjnej, demokratycznej, suwerennej politycznie. Tę wizję konfrontuje z teraźniejszością, nie tracąc ostrości pióra i rozmachu diagnoz.

Jego refleksje dotyczące kultury politycznej w Polsce należą do najcelniejszych i pouczających w duchu społeczeństwa obywatelskiego”.

Po akcie wręczenie insygniów Nagrody: statuetki Orła i dyplomu, najwyraźniej wzruszony Leopold Unger wygłosił porywające w formie i treści podziękowanie:

"Orzeł Karskiego, to najbardziej wymowny chyba, w kontekście mojej biografii, polskiego Żyda, weterana dwóch totalitaryzmów, dwukrotnego, hitlerowskiego i komunistycznego wygnańca, wyróżnienie ze wszystkich, jakie mogły przypaść i przypadły mi w udziale.

Kapituła Nagrody przyznała mi ją, jak głosi jej uchwala, "za niesienie światła prawdy Polsce”. To wielkie słowa, wymagają kilku słów komentarza. Światło Polsce niosło wielu ludzi, znanych lub zapomnianych. I ja nie niósłbym tego światła, gdyby nie dwóch wielkich Polaków, z którymi, tak los sprawił, drogi zdarzyło mi się skrzyżować.

To bowiem właśnie Karski, obok Jerzego Giedroycia i jego Kultury, byli i są częścią mojego widzenia świata, współkształtowali mój stosunek do polskiej kultury i historii, łącznie z żydowskim do niej wkładem, i do rodzaju ludzkiego.

Karski i Giedroyc pomogli kształtować moją tożsamość człowieka, obywatela i, w dużym stopniu, narzucili bardzo ambitny i wymagający model dziennikarza i dziennikarstwa, taki który mógłby i powinien "nieść Polsce prawdę”. To z nimi dzielę tę nagrodę i ich pamięci ją dedykuję”.

Najbardziej wyrazisty był jednak kolejny fragment, nagrodzony burzą oklasków: "Tutaj, z miejsca, z którego Polak przewodniczy 500-milionowej obywatelskiej społeczności zjednoczonej Europy, pozostaje mnie, zagranicznemu obserwatorowi wydarzeń w kraju, powiedzieć Polakom:

Odbierzecie Karskiego zagranicy. I przenieście Karskiego, razem z Giedroyciem, do polskiego Panteonu, którego nie ma, a gdzie obaj ci Polacy, dziś spoczywający nie na Wawelu, ale daleko, w obcej ziemi, powinni otwierać listę milczących sarkofagów”.

Był też akcent związany ze Lwowem, gdzie w 1922 roku przeszedł na świat Leopold Unger. Uroczystość zwieńczona została "Marszem Dzieci Lwowskich”, nieoficjalnym hymnem rozsianych po świecie lwowian, dla których Lwów pozostaje ich polską ojczyzną.

Pozostałe informacje

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?
WYBORY 2024

Kobiety wyślą urzędującego od 33 lat burmistrza, a wcześniej wójta na emeryturę?

To będzie jedna z najciekawszych batalii o fotel burmistrza w niedzielnej drugiej turze wyborów w województwie lubelskim. O najważniejszy urząd w mieście i gminie Siedliszcze walczyć będą Hieronim Zonik, który funkcję wójta, a następnie burmistrza odkąd Siedliszcze zostało miastem, pełni nieprzerwanie od 1991 r. i Joanna Bartnik, przedsiębiorcza kobieta, która kilka lat temu związała się z urokliwą miejscowością w powiecie chełmskim, kupując dwór w Kuliku.

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Prawdziwy przewrót w sokolej rodzinie. Wrotka wróciła do gniazda

Tuż przed godziną 13 fani sokołów przeżyli szok. Zaginiona Wrotka wróciła do gniazda. Ale na razie nie wiadomo czy powrócą także pisklęta.

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Będzie mroźno i ślisko. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dwa ostrzeżenia dla części województwa lubelskiego.

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Siedmiu poszukiwanych wpadło jednego dnia

Lubartowscy policjanci w ciągu 24 godzin złapali aż 7 osób poszukiwanych przez organy ścigania. Teraz pójdą do więzienia głównie za kradzieże i rozboje.

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

Niespodzianka w Rykach i porażka lidera. Wyniki 20. kolejki lubelskiej klasy okręgowej

W środę rozegrano 20. kolejkę lubelskiej klasy okręgowej. Największą niespodziankę sprawił Orion Niedrzwica, który wygrał w Rykach

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

Chłopczyk w samej piżamce pobiegł za psem

W czwartek rano policjantka zmierzająca na służbę zauważyła biegnącego za psem chłopczyka ubranego tylko w piżamkę. Malec wrócił już do mamy.

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?
WIDEO
film

Wrotka zniknęła, przy gnieździe nowa sokolica. Skąd jest Ziuta?

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium