Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 sierpnia 2019 r.
9:10

Zabił matkę, potem nożyczkami wydłubał oczy sąsiadce. "Wisiały na zewnątrz"

58 15 A A

30-letni mężczyzna zamordował matkę, a następnie wszedł do domu sąsiadów, gdzie wydłubał oczy 78-letniej kobiecie. Feralnego dnia mężczyzna był na konsultacji u psychiatry, który nie widział podstaw, by zatrzymać go w szpitalu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Oczy wisiały na zewnątrz"

30-letni Stefan W. zaatakował matkę w domu we wsi Florynka, niedaleko Nowego Sącza. - To bardzo drastyczna zbrodnia. Narzędziem zbrodni był nóż, który został wbity tak mocno, że po rękojeść pozostał w ciele denatki – mówi Sławomir Korbelak z Prokuratury Rejonowej w Gorlicach.

Po zabójstwie matki mężczyzna umył się w rzece, a na drodze porzucił zakrwawione ubrania. - Został naznaczony krwią, więc w drodze do następnego budynku zdjął ubrania z siebie. Może, żeby nie budzić przerażenia, a może ta krew mu przeszkadzała. Do następnego aktu przemocy doszło, kiedy mężczyzna był już nagi – dodaje prokurator.

Stefan W. wydłubał oczy 78-letniej sąsiadce. - Usłyszałem hałas. Myślałem, że mama zasłabła. Jak wszedłem do domu, to on siedział na niej i nożyczkami wydłubywał jej oczy. Wisiały na zewnątrz – relacjonuje Tadeusz Hajduk, syn okaleczonej.

Hajduk odepchnął napastnika i pobiegł po pomoc. - Nagi biegł za nim. Krzyczałam: „Uciekaj!” – opowiada Małgorzata Hajduk, synowa ofiary i dodaje – Dziewczyny ratowały teściową w domu.

Mówi, że Stefan W. wrócił do domu, wybijał okna, uderzał w zamknięte drzwi. Wreszcie wyłamał drzwi i dostał się do środka. - Prał wszystkich kołkiem. Złapałam palika i zaczęłam go okładać. Krzyczałam na całą wieś „ratunku”. Mąż przybiegł z sąsiadem. Obezwładnili go i związali, ale we czterech nie byli w stanie go utrzymać – relacjonuje pani Małgorzata.

- Mama siedziała zakrwawiona i jeszcze mówiła: zobacz, co on mi zrobił. Widok był straszny. Nie wiem, czy ona przeżyje – dodaje Tadeusz Hajduk.

"Stefan zabił mamę, wbił jej nóż w plecy"

Podejrzany Stefan W. mieszkał razem z matką. Dorywczo pracował w branży budowlanej. - Stefan był oczkiem w głowie mamy. Bardzo go kochała – mówi Adam, brat podejrzanego.

Dlaczego mężczyzna zaatakował kobiety? - Był chory. W zeszłym roku był leczony psychiatrycznie. Teraz miał nawrót choroby – tłumaczy.

Pan Adam widział, że z bratem nie jest dobrze. W dzień zbrodni zawiózł go na konsultację do szpitala psychiatrycznego, na ten sam oddział, na którym rok wcześniej Stefan W. przebywał przez dwa miesiące. Poprosił lekarza o pomoc.

- Na oddziale psychiatrycznym zaczął kłaść się na podłodze, wykrzykiwać jakieś herezje. Lekarz sprawdził historię jego choroby, po czym powiedział, że to zawracanie dupy – mówi pan Adam i dodaje: Tej tragedii można było uniknąć. Byłem w środku, widziałem mamę. Nie chce o tym opowiadać. Ale na pewno nigdy tego nie zapomną.

- Dostałem od Adama telefon. Powiedział, że Stefan zabił mamę, wbił jej nóż w plecy, że ma rozcięty brzuch – relacjonuje drugi z braci. – Stefan nie był świadomy tego, co się dzieje. Bo on by matki nie skrzywdził. Był z nią bardzo związany.

Prokurator rozmawiał ze Stefanem W., ale jak sam przyznaje, nie nadaje się ona do wykorzystania procesowego. - Jest w takim stanie psychicznym, że trudno stwierdzić, że jego wypowiedzi, szczątkowe zdania czy słowa miały jakiś większy związek logiczny – tłumaczy Sławomir Korbelak.

"Był jak naładowany pistolet, który lekarz mógł rozładować"

Pan Adam wyjaśnia, że z bratem w szpitalu był zaledwie dwie godziny przed atakiem.

- Opisałem lekarzowi to, co działo się z bratem w drodze do szpitala. Pan doktor spytał Stefana, czy chce rozpocząć leczenie. Brat powiedział, że nie. Lekarz tylko wzruszył ramionami. Zawiozłem go do szpitala, żeby ktoś mu pomógł – opowiada.

Dziennikarze Uwagi! chcieli porozmawiać z lekarzem, który miał nie przyjąć Stefana W. do szpitala. W placówce powiedziano im, że jest na urlopie. Reporterzy znaleźli go prywatnym gabinecie.

- Odmawiam udzielania informacji na temat moich pacjentów – powiedział.

- Na pewno zajmiemy się pełnym wyjaśnieniem tej sprawy – zapewniła jednak dziennikarzy Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Prokurator przedstawił Stefanowi W. dwa zarzuty: zabójstwa oraz ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Podczas przesłuchania mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. 30-latek przebywa w szpitalu, gdzie pilnują go policjanci.

- Tę tragedię spowodowała choroba brata, ale obwiniamy też lekarza, który mógł temu zapobiec. Stefan w swojej chorobie był jak naładowany pistolet, który on mógł rozładować. Kiedy dowiedziałem się, co się stało, zadzwoniłem do pana doktora i podziękowałem, że tak zajął się bratem, że ten zabił matkę. Nie odpowiedział nic – kończy pan Adam.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 11:49
+26
Zabrać dożywotnio lekarzowi uprawnienia do wykonywania zawodu. Dość takich konowałów w społeczeństwie.
Avatar
Tom / 7 sierpnia 2019 o 10:12
+9
lekarz powinien odpowiadac karnie! moze wroci obowiazek przykladania sie do zawodu lekarza a nie wypisac leki i do domu!
Avatar
xxx / 7 sierpnia 2019 o 09:36
+8
Ten pseudo/lekarzyna powinien odpowiadac karnie za nie dopełnienie  obowiązku i do puchy go
Avatar
Polska / 7 sierpnia 2019 o 10:12
+7
I lekarz na 10 lat fo pierdla a rodzinom poszkodowanym odszkodowanie z jego majatku!!!!! Skandal
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 09:17
+7
Choroby psychiczne w tym schizofrenia są straszne
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:50
+6
Polska Wschodnia - Smakuj Życie.
 Nowy Sącz to polska wchodnia ?? debilu
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:49
+5
Są dwie mozliwośći: choroba psychiczna lub opętanie.
 zdecydowanie to drugie 
Avatar
opcjonalnie / 7 sierpnia 2019 o 10:16
+5
Takie mamy prawo. Pacjent powiedział że nie chce się leczyć to zmusić może go do tego tylko sąd. Zakłada się sprawę na wniosek rodziny, biegły psychiatra bada pacjenta (jeśli ten się zgodzi) i wydaje opinię. Jeśli pacjent się nie zgadza na badanie można doprowadzić go siłą do szpitala na obserwację - decyzja sądu. Po wszystkim sąd wydaje zgodę na doprowadzenie siłą pacjenta do szpitala (ambulans, policja, krzyki, rewelacja na całą okolicę). Cała procedura trwa około 3 miesięcy. Oczywiście pewnie istnieje jakaś inna procedura ale z doświadczenia (chora mama) wiem że tylko tak można to załatwić jeśli chce się pomóc chorej osobie zanim kogoś skrzywdzi.
Takie mamy prawo. Pacjent powiedział że nie chce się leczyć to zmusić może go do tego tylko sąd. Zakłada się sprawę na wniosek rodziny, biegły psychiatra bada pacjenta (jeśli ten się zgodzi) i wydaje opinię. Jeśli pacjent się nie zgadza na badanie można doprowadzić go siłą do szpitala na obserwację - decyzja sądu. Po wszystkim sąd wydaje zgodę na doprowadzenie siłą pacjenta do szpitala (ambulans, policja, krzyki, rewelacja na całą okolicę). Cała procedura trwa około 3 miesięcy. Oczywiście pewnie istnieje jakaś inna procedura ale z doświadcze... rozwiń
Avatar
bart / 7 sierpnia 2019 o 10:53
+3
DLACZEGO DZIENNIK WSCHODNI UCIEKA SIĘ DO TANIEJ SENSACJI PRZEDRUKOWUJĄC INFORMACJE Z UWAGI ?? POZIOM SUPER EXPRESU I FAKTU ??
Avatar
L.K. / 7 sierpnia 2019 o 15:47
+2
Dzisiaj w przychodniach osiedlowych z NFZ , znalezienie odpowiedzialnego lekarz to jak " znalezienie igły w stogu siana "
Avatar
Henio / 7 sierpnia 2019 o 15:53
-1
Polska Wschodnia - Smakuj Życie.
Nowy Sącz to polska wchodnia ?? debilu
 Tajoj, na wschód ode Wrocławia.
Avatar
L.K. / 7 sierpnia 2019 o 15:47
+2
Dzisiaj w przychodniach osiedlowych z NFZ , znalezienie odpowiedzialnego lekarz to jak " znalezienie igły w stogu siana "
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 11:49
+26
Zabrać dożywotnio lekarzowi uprawnienia do wykonywania zawodu. Dość takich konowałów w społeczeństwie.
Avatar
bart / 7 sierpnia 2019 o 10:53
+3
DLACZEGO DZIENNIK WSCHODNI UCIEKA SIĘ DO TANIEJ SENSACJI PRZEDRUKOWUJĄC INFORMACJE Z UWAGI ?? POZIOM SUPER EXPRESU I FAKTU ??
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:50
+6
Polska Wschodnia - Smakuj Życie.
 Nowy Sącz to polska wchodnia ?? debilu
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:49
+5
Są dwie mozliwośći: choroba psychiczna lub opętanie.
 zdecydowanie to drugie 
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:49
+2
zdecydowanie to drugie
Avatar
Bart / 7 sierpnia 2019 o 10:48
+1
Nowy Sącz to polska wschodnia debilu ??
Avatar
robson / 7 sierpnia 2019 o 10:16
+2
Są dwie mozliwośći: choroba psychiczna lub opętanie.
Avatar
opcjonalnie / 7 sierpnia 2019 o 10:16
+5
Takie mamy prawo. Pacjent powiedział że nie chce się leczyć to zmusić może go do tego tylko sąd. Zakłada się sprawę na wniosek rodziny, biegły psychiatra bada pacjenta (jeśli ten się zgodzi) i wydaje opinię. Jeśli pacjent się nie zgadza na badanie można doprowadzić go siłą do szpitala na obserwację - decyzja sądu. Po wszystkim sąd wydaje zgodę na doprowadzenie siłą pacjenta do szpitala (ambulans, policja, krzyki, rewelacja na całą okolicę). Cała procedura trwa około 3 miesięcy. Oczywiście pewnie istnieje jakaś inna procedura ale z doświadczenia (chora mama) wiem że tylko tak można to załatwić jeśli chce się pomóc chorej osobie zanim kogoś skrzywdzi.
Takie mamy prawo. Pacjent powiedział że nie chce się leczyć to zmusić może go do tego tylko sąd. Zakłada się sprawę na wniosek rodziny, biegły psychiatra bada pacjenta (jeśli ten się zgodzi) i wydaje opinię. Jeśli pacjent się nie zgadza na badanie można doprowadzić go siłą do szpitala na obserwację - decyzja sądu. Po wszystkim sąd wydaje zgodę na doprowadzenie siłą pacjenta do szpitala (ambulans, policja, krzyki, rewelacja na całą okolicę). Cała procedura trwa około 3 miesięcy. Oczywiście pewnie istnieje jakaś inna procedura ale z doświadcze... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia]
galeria

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia] 0 0

I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział małżonka prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW 1 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego i lubelskiego

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników
galeria

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników 0 14

Na parkingu przy ul. Słowackiego w Puławach pojawiła się dzisiaj "cysterna wstydu PO-PSL". Krzysztof Szulowski, poseł PiS, podczas konferencji prasowej mówił o odpowiedzialności poprzedniego rządu za gigantyczne straty finansowe powodowane przez przemytników i przestępczość zorganizowaną.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim 3 2

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać węgla w okolicach Rejowca. Minister środowiska udzielił koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami! 0 3

Kręcą amatorskie filmiki, zbierają po sklepach kartony i organizują wspólne malowanie transparentów. Na szkolnych korytarzach wieszają plakaty i rozdają wzory usprawiedliwień A w piątek zerwą się z lekcji i wyjdą na główne miejskie place. – Chodźcie z nami! – apelują

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów 2 1

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i ich rodzice muszą przygotować się na spore zmiany. W związku z przebudową placówki, która rozpocznie się już w październiku, oddziały będę przenoszone

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin 16 20

Przemysław Czarnek nie będzie odpowiadał przed sądem za swoje słowa o Marszu Równości. Sąd uznał, że opublikowane wcześniej przeprosiny są wystarczające, chociaż wojewoda oświadczył później, że... nie przeprasza za swoje słowa

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec 1 5

GDDKiA szuka wykonawców kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o odcinek z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. W przygotowaniu są kolejne dwa, m.in. do granicy państwa.

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich 0 8

- Prawo jest równe wobec wszystkich i nie ma tu wyjątków. To dotyczy zarówno ministra, jak i wiceministra sprawiedliwości - tak Zbigniew Ziobro komentuje niedawną konferencję prasową w zamojskim Ratuszu, podczas której udzielił poparcia swojemu zastępcy w wyborach parlamentarnych. Szef resortu sprawiedliwości może zostać ukarany grzywną za nielegalną agitację wyborczą.

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze? 0 0

Co drugi kosztorys zostaje zaniżony, stawia to niekiedy kierowców pod ścianą, ponieważ kwota, która zostaje im wypłacona, nie wystarcza na całkowitą naprawę samochodu. Bardzo często wielu z nich zgadza się na warunki, jakie proponuje im ubezpieczyciel. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach będzie się należeć dopłata do odszkodowania.

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie
20 września 2019, 19:00

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie 0 0

6. edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Lublinie dobiega końca. Na finał tej edycji festiwalu zostanie zorganizowany koncert Henryka Gwardaka, który odbędzie się 20 września o godz. 19 w Kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7).

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie 6 0

Już w niedzielę 22 września na parkingu Targu Pod Zamkiem przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie kolejna wyprzedaż garażowa. Będzie można sprzedać wszystko to co jest dla nas zbędne, ale może stanowić wartość dla kogoś innego.

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup 0 0

Turnieju w Skarszewie to dla „czerwono-czarnych” ostatni test przed rozpoczęciem rozgrywek – 29 września ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra

Mucha poparła Burego w wyborach do Senatu

Mucha poparła Burego w wyborach do Senatu 0 23

Kandydat w wyborach do Senatu Jacek Bury otrzymał poparcie od posłanki Joanny Muchy. Politycy zapowiadają mocną współpracę po wyborach.

Radzyń Podlaski: Były prezes miejskiej spółki krytykuje burmistrza za inwestycję

Radzyń Podlaski: Były prezes miejskiej spółki krytykuje burmistrza za inwestycję 0 0

Sławomir Sałata, były prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim krytykuje decyzje miasta w sprawie budowy ulicy Przemysłowej. Jego zdaniem, są ważniejsze potrzeby w mieście. Tymczasem, prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!