Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 lutego 2020 r.
18:21

Zaciskanie pasa odbije się na jakości życia. Sytuacja finansowa polskich miast znacznie się pogorszyła

0 18 A A
Samorządy są zmuszone do cięcia wydatków w momencie, kiedy wiele z nich szykuje się do wdrożenia dużych programów rewitalizacji i inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza i stanu infrastruktury komunalnej
Samorządy są zmuszone do cięcia wydatków w momencie, kiedy wiele z nich szykuje się do wdrożenia dużych programów rewitalizacji i inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza i stanu infrastruktury komunalnej

Samorządy są zmuszone zmieniać swoją politykę rozwoju. Niektóre inwestycje zostaną wstrzymane albo spowolnione.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Cięte są w szczególności te inwestycje, które były rozplanowane na wiele lat. Jest obawa, że w związku z wydatkami na wdrożenie reformy oświaty oraz obniżką dochodów wynikającą ze zmian podatkowych trzeba będzie wstrzymać kluczowe inwestycje, od których samorządy uzależniały poprawę jakości życia – mówi dr Jarosław Górski, adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, doradca miast w Związku Miast Polskich.

Co ogranicza dochody samorządów

Jak podkreśla dr Górski, sytuacja samorządów jest o tyle niekorzystna, że konieczność cięcia wydatków pojawiła się w momencie, kiedy wiele z nich szykuje się do wdrożenia dużych programów rewitalizacji i inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza i stanu infrastruktury komunalnej.

– Niektóre z tych inwestycji prawdopodobnie zostaną wstrzymane albo spowolnione i w praktyce najbliższy rok zweryfikuje sytuację finansową samorządów – mówi dr Jarosław Górski.

Trudności finansowe miast, gmin i powiatów oraz kłopoty z domknięciem budżetów to efekty m.in. wprowadzonych przez rząd zmian w podatku PIT. Obniżka stawki z 18 do 17 proc. oraz zerowy PIT dla młodych ograniczają dochody samorządów, a na to nakładają się problemy związane również z niedoszacowaniem subwencji oświatowej, wzrostem płacy minimalnej czy cen energii.
Te dwa ostatnie czynniki odzwierciedla prognozowany przez samorządy wyraźny wzrost wydatków bieżących, który w tym roku ma sięgnąć ok. 15 proc. r/r.

– Z tego, co widzimy w uchwałach budżetowych, wynika, że samorządy starały się użyć wszelkich możliwych środków, żeby nie doprowadzać do nadmiernego zadłużenia się. Prawdopodobnie będą ratowały się sprzedażą majątku, pozyskiwały dochody np. z tytułu sprzedaży nieruchomości. Paradoksalnie może to stanowić zachętę, aby szukać inwestorów i sprzedawać im grunty na cele prowadzenia działalności gospodarczej – mówi dr Jarosław Górski.

Skutki cięcia kosztów

Jak ocenia dr Górski, pogarszająca się sytuacja finansowa miast i gmin może także negatywnie odbić się na lokalnym rynku pracy.
– Wiąże się to z cięciami kosztów. Niektóre miasta, np. na Śląsku, już zdecydowały się ograniczyć zatrudnienie w administracji samorządowej nawet o 10 proc. Być może będziemy obserwowali strajki pracowników samorządowych – mówi dr Jarosław Górski.

Przede wszystkim ucierpią jednak inwestycje. Jak podkreśla doradca miast w Związku Miast Polskich, miasta i samorządy będą w pierwszej kolejności starały się ciąć wydatki na rozrywkę i rekreację, które nie odbiją się na rozwoju gospodarczym, a mieszkańcy nie odczują ich zbyt dotkliwie. W dalszej kolejności cięcia dotkną jednak inwestycje transportowe i projekty prośrodowiskowe, związane z poprawą jakości powietrza.

– Kiedy są poszukiwane cięcia budżetowe, w pierwszej kolejności rezygnuje się właśnie z wydatków na rozrywkę i rekreację, z różnych atrakcji dla mieszkańców, które nie wpływają znacząco na ich sytuację, na jakość życia i nie przekładają się wprost na sytuację społeczną i ekonomiczną, nie tworzą podwalin rozwoju gospodarczego w długim okresie – mówi dr Jarosław Górski.

To będzie trudny rok

Analitycy Credit Agricole prognozują, że ten rok ma być dla samorządów bardzo trudny: szacowany deficyt w ich budżetach ma wynieść od 6 do aż 18 mld zł w negatywnym scenariuszu. Ważniejsze od salda budżetowego będą jednak właśnie wydatki na inwestycje, które mogą istotnie przekładać się na tempo wzrostu gospodarczego.

Eksperci szacują, że w ubiegłym roku wydatki majątkowe samorządów spadły o 1 proc. r/r w porównaniu do ponad 50-proc. wzrostu w 2018 roku. To jednak efekt ustąpienia tzw. górki inwestycyjnej związanej z wyborami samorządowymi. Z kolei w tym roku powinny utrzymać się na stabilnym poziomie.

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że po trzech kwartałach 2019 roku zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego wyniosło 77,3 mld zł i było o 1,1 proc. wyższe w ujęciu kwartalnym. Resort ocenia, że jest to w dużej mierze spowodowane wzrostem inwestycji w gminach w poprzednim okresie.

W Senacie toczą się już prace nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych, która ma poluzować kryteria zadłużenia samorządów.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 21:09
+9
Jakim niedorozwojem umysłowym trzeba być żeby w dalszym ciągu nie widzieć tego jak polityka rządu odbija się na samorządzie?
Avatar
Dragunov / 9 lutego 2020 o 19:05
+9
kredyty, kredyty tez trzeba spłacać .....
Avatar
Ferdek / 9 lutego 2020 o 19:27
+4
Wiyncyj 500plus! Wiyncyj socjalu dla nierobów! Bedziemy nie zielona wyspa tylko tonaca wyspa. I zatoniemy w ciagu kilku lat jak dalej bedzie rzad kaczego narciarza.
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 19:17
+4
Prawda jest inna - w związku ze zbliżającym kryzysem - duża część banków zaczęła upominać się o szybką spłatę kredytów. W lublinie to aż 1 600 000 000 zł powstałe w znacznej części przez ostanie 8 lat kiedy rządzi PO-n-PEZETEL w mieście :(
Avatar
GABRYŚ / 10 lutego 2020 o 07:34
+3
PO PROSTU PISUARSKIE ZŁODZIEJSKIE GRABIE SĄ WIĘKSZE NIŻ TE KTÓRE MIAŁO PO.
Avatar
gość / 10 lutego 2020 o 06:23
+3
Urzędy Wojewódzkie ot to jest problem.
Avatar
Japolan / 9 lutego 2020 o 22:34
+3
Obecna sytuacja ukazuje, jakimi pasożytami są struktury samorządu terytorialnego - aż trójstopniowego; samorząd wojewódzki ponadto właściwie dubluje administrację państwową w województwie (absurdalność tego procederu ancentował np. pan profesor Witold Kieżun). Wystarczy zlikwidować struktury samorządu terytorialnego (czyli pozbyć się gnębiącego Polakę i Polskę raka), zwalniając wszystkich darmozjadów (na czele z radnymi, gabinetami politycznymi lokalnych kacyków) - a mnóstwo pieniędzy wnet się znajdzie. Warszawę udało się odbudować, Nową Hutę i masę innych inwestycji (w tym miliony domów i mieszkań) udało się zrealizować bez samorządów terytorialnych - natomiast te przechowalnie darmozjadów przynajmniej milczały w czasie likwidowania i rozkradania polskiego przemysłu, a częto uczestniczyły (jak hieny) w rozdrapywaniu mienia narodowego. Polacy stoją przed wyborem: Dać się jeszcze bardziej zgnebić darmozjadom z samorządów terytotrialnych - albo pozbyć się pasożytniczych struktur (likwidując samorządy terytorialne).
Obecna sytuacja ukazuje, jakimi pasożytami są struktury samorządu terytorialnego - aż trójstopniowego; samorząd wojewódzki ponadto właściwie dubluje administrację państwową w województwie (absurdalność tego procederu ancentował np. pan profesor Witold Kieżun). Wystarczy zlikwidować struktury samorządu terytorialnego (czyli pozbyć się gnębiącego Polakę i Polskę raka), zwalniając wszystkich darmozjadów (na czele z radnymi, gabinetami politycznymi lokalnych kacyków) - a mnóstwo pieniędzy wnet się znajdzie. Warszawę udało się odbudować, Nową... rozwiń
Avatar
Tomasz / 9 lutego 2020 o 19:20
+3
Wielki krzyk, bo o 1% obniżyli podatek i że  młodzi do 26 r.z będą zwolnieni z PIT. Liberałowie typu Żuk, Trzaskowski kochają podatki, a jednocześnie wydają na projekty ideologiczne oraz ***rele typu ławeczki, strefy relaksu, świecidelka. Za grubą kasę. Strach pomyśleć co by było gdyby PIT  całkowicie zlikwidować  co postuluje Konfederacja zostawić tylko akcyzę i VAT, PIT całkowicie zlikwidować.  Poza tym widać, że s...syny z PO, uważają, że płacą 2600zl brutto jest zbyt wysoka i uważają, że Polacy powinni mniej zarabiać. A człowiek kiedyś myślał, że PO to partia niskich podatków i zastanawiał się by na nich głosować.
Wielki krzyk, bo o 1% obniżyli podatek i że  młodzi do 26 r.z będą zwolnieni z PIT. Liberałowie typu Żuk, Trzaskowski kochają podatki, a jednocześnie wydają na projekty ideologiczne oraz ***rele typu ławeczki, strefy relaksu, świecidelka. Za grubą kasę. Strach pomyśleć co by było gdyby PIT  całkowicie zlikwidować  co postuluje Konfederacja zostawić tylko akcyzę i VAT, PIT całkowicie zlikwidować.  Poza tym widać, że s...syny z PO, uważają, że płacą 2600zl brutto jest zbyt wysoka i uważają, że Polacy powinni mniej zarabiać. A człowiek kiedyś m... rozwiń
Avatar
retula / 9 lutego 2020 o 19:06
+3
Reforma edukacji - phi. Wydana kupa kasy po to by przypodobać się "suwerenowi". Zniszczono to co działało i nie dano nic w zamian. Nauczyciele mieli rację że protestowali.
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 18:30
+2
Dobra zmiana, hehe
Avatar
kazik / 11 lutego 2020 o 15:01
0
Gdy by PIS rządził w Lublinie byłyby pieniądze i inwestorzy . Mamy POst POwska klikę potrafiącą mandatami ratować budrzet . A od inwestorów rządać milionowych gaż.
Avatar
wiem / 10 lutego 2020 o 10:57
0
Jednocześnie wydaje się miliony na propagowanie wynaturzeń i realizację "genialnych" pomysłów POKO. Wszyscy w Polsce wiedzą, że wrzeszcząca opozycja nie ma pojęcia o dobrym gospodarowaniu publicznymi funduszami. A wyjście z sytuacji jest bardzo proste: oddać władzę rządzącym i niech oni się martwią, albo pokażą, jak dobrze gospodarzyć, jeśli pieniędzy faktycznie jest za mało. Dla dobra sprawy. Ale czy opozycji zależy na pomyślności Polaków, czy swojej?
 Swojej. To pewne!
Avatar
Osito / 10 lutego 2020 o 07:44
+1
Ch... z transportem publicznym, ch... ze smogiem, ważne żeby na stadion żużlowy było.
Avatar
GABRYŚ / 10 lutego 2020 o 07:34
+3
PO PROSTU PISUARSKIE ZŁODZIEJSKIE GRABIE SĄ WIĘKSZE NIŻ TE KTÓRE MIAŁO PO.
Avatar
gość / 10 lutego 2020 o 06:23
+3
Urzędy Wojewódzkie ot to jest problem.
Avatar
filuś / 10 lutego 2020 o 00:22
-6
Nieroby to są ci co nie pobierają 500+. To znaczy, że są pasożytami społecznymi, którzy nie chcą poświęcić swego marnowanego czasu, energii i... dodatkowych pieniędzy na wychowanie dzieci. Tak, że nieroby nie zazdrośćcie pożytecznej części społeczeństwa, że za marne 500zł, chce im się wychowywać dzieci. Które później będą robić na emerytury takich trutniów jak wy... no i niestety jak jak, bom bezdzietny. Sorry, ale ja sam dałbym 500zł. Ba! 1000zł, by ktoś za mnie wychował moją ewntualną latorośl. Czóż taka jest prawda. Wyrwać 3-4 godziny codziennie z życia na dziecko?! Ciężko. Oj, ciężko. Ale trutniom i pasożytom społecznym to 500zł to góra ZŁOTA. Te pieniądze w żaden sposób nie rekompensują poniesionych kosztów. Niemniej pozwalają na normalne funkcjonowanie. Bez tego było ubóstwo, niedożywione dzieci i długi w chwilówkach. Strasznie dziękuję PiSowi, że na trutni i pasożyty takie jak wy lemingi i ja nie nałożono BYKOWEGO. To co planowali Płatni Oszuści. Może, gdyby zamiast 500+ na dziecko, z pensji piszącego tutaj gnója ucięto 500-, bo byczy się i nie chce łożyć na potomka? Wówczas byłby przeszczęśliwy, bo to RUDY tak, by mu dogodził. A tak Jarek wyrwał kasę mafii vatowskiej i oddał na rodziny, a nie na pasożyty. Noż, skandal. Rozdaje kasę co jej miało nie być i..."nie będzie".
Nieroby to są ci co nie pobierają 500+. To znaczy, że są pasożytami społecznymi, którzy nie chcą poświęcić swego marnowanego czasu, energii i... dodatkowych pieniędzy na wychowanie dzieci. Tak, że nieroby nie zazdrośćcie pożytecznej części społeczeństwa, że za marne 500zł, chce im się wychowywać dzieci. Które później będą robić na emerytury takich trutniów jak wy... no i niestety jak jak, bom bezdzietny. Sorry, ale ja sam dałbym 500zł. Ba! 1000zł, by ktoś za mnie wychował moją ewntualną latorośl. Czóż taka jest prawda. Wyrwać 3-4 godziny cod... rozwiń
Avatar
Japolan / 9 lutego 2020 o 22:34
+3
Obecna sytuacja ukazuje, jakimi pasożytami są struktury samorządu terytorialnego - aż trójstopniowego; samorząd wojewódzki ponadto właściwie dubluje administrację państwową w województwie (absurdalność tego procederu ancentował np. pan profesor Witold Kieżun). Wystarczy zlikwidować struktury samorządu terytorialnego (czyli pozbyć się gnębiącego Polakę i Polskę raka), zwalniając wszystkich darmozjadów (na czele z radnymi, gabinetami politycznymi lokalnych kacyków) - a mnóstwo pieniędzy wnet się znajdzie. Warszawę udało się odbudować, Nową Hutę i masę innych inwestycji (w tym miliony domów i mieszkań) udało się zrealizować bez samorządów terytorialnych - natomiast te przechowalnie darmozjadów przynajmniej milczały w czasie likwidowania i rozkradania polskiego przemysłu, a częto uczestniczyły (jak hieny) w rozdrapywaniu mienia narodowego. Polacy stoją przed wyborem: Dać się jeszcze bardziej zgnebić darmozjadom z samorządów terytotrialnych - albo pozbyć się pasożytniczych struktur (likwidując samorządy terytorialne).
Obecna sytuacja ukazuje, jakimi pasożytami są struktury samorządu terytorialnego - aż trójstopniowego; samorząd wojewódzki ponadto właściwie dubluje administrację państwową w województwie (absurdalność tego procederu ancentował np. pan profesor Witold Kieżun). Wystarczy zlikwidować struktury samorządu terytorialnego (czyli pozbyć się gnębiącego Polakę i Polskę raka), zwalniając wszystkich darmozjadów (na czele z radnymi, gabinetami politycznymi lokalnych kacyków) - a mnóstwo pieniędzy wnet się znajdzie. Warszawę udało się odbudować, Nową... rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 21:09
+9
Jakim niedorozwojem umysłowym trzeba być żeby w dalszym ciągu nie widzieć tego jak polityka rządu odbija się na samorządzie?
Avatar
Gość / 9 lutego 2020 o 20:11
-5
Na dewelo-rozwój zawsze mało, bo apetyt Ludzi z Wypchanymi Portfelami rośnie w miarę POżerania funduszy publicznych.
Avatar
Ferdek / 9 lutego 2020 o 19:27
+4
Wiyncyj 500plus! Wiyncyj socjalu dla nierobów! Bedziemy nie zielona wyspa tylko tonaca wyspa. I zatoniemy w ciagu kilku lat jak dalej bedzie rzad kaczego narciarza.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty

Kamil Kiereś (Górnik Łęczna): Myślimy już o pierwszym meczu o punkty 0 0

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy

Nowe numery telefonów na policję. Trzeba będzie wybrać inny numer kierunkowy 4 0

Od 24 lutego zmieni się sposób wybierania numerów resortowej sieci telefonicznej. Aby dodzwonić się do lubelskich jednostek Policji zamiast numeru kierunkowego 81, będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA - 47. Zmianie nie ulega numer alarmowy.

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek
22 lutego 2020, 18:00

Rusza Operacja Czysta Rzeka 2020. Najpierw koncert, a potem wielkie sprzątanie rzek 16 5

W sobotę 22 lutego w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się koncert Jacka Kleyffa w Orkiestrze na Zdrowie. Wydarzenie, które otworzy tegoroczną edycję ogólnopolskiej akcji Operacja Czysta Rzeka 2020, będzie spotkaniem przyjaciół, sympatyków i wolontariuszy, biorących udział w akcji.

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim

To najdroższy samochód jaki został w tym roku zatrzymany na granicy w woj. lubelskim 2 1

Strażnicy graniczni zatrzymali poszukiwanego mercedesa AMG S63 o szacunkowej wartości pół miliona zł. To najdroższy pojazd, który udało się odzyskać w tym roku na granicy w województwie lubelskim.

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem

Co dalej z transferem Krzysztofa Ropskiego? Z okazji 70-lecia Motor zagra z klasowym zespołem 0 3

Po transferze lewego obrońcy Motor praktycznie zamknął kadrę na rundę wiosenną. Trzeba jeszcze tylko poczekać na rozstrzygnięcia w sprawie Krzysztofa Ropskiego. Żółto-biało-niebiescy chcą dogadać się z dotychczasowym klubem napastnika – Siarką Tarnobrzeg

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość
21 lutego 2020, 19:00

„Burleska. W głąb kobiecości” w Piękno Panie. Artystyczno-naukowe spojrzenie na kobiecość 0 1

„Burleska. W głąb kobiecości” to wystawa fotografii Agnieszki Kossowskiej, wykonanych podczas jej wizyt na występach burleski i za ich kulisami. Wydarzenie to fuzja dwóch spojrzeń: artystycznego i naukowego na różne aspekty kobiecości.

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany

Podróż zakończył na betonowym przepuście. Kierowca kompletnie pijany 0 0

Prawie 3 promile alkoholu miał kierujący fordem, który w poniedziałek popołudniu wjechał w betonowy przepust w Łopienniku Górnym.

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew

Dwie inwestycje mieszkaniowe w Lublinie. Deweloperzy proszą o zgodę na wycinkę drzew 14 46

73 drzewa chcą usunąć przy ul. Jutrzenki spółki TBV oraz Idea Invest, które złożyły do Urzędu Miasta wniosek o pozwolenie na taką wycinkę. Kolejnych 25 drzew zamierza usunąć przy al. Kraśnickiej firma Wikana.

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo]
galeria
film

Złodzieje znaleźli sobie niszę. Kradli silniki z łodzi i jachtów motorowych [wideo] 1 2

Lubelscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami silników do łodzi i jachtów motorowych.

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie
film

Ostrzeżenie pogodowe dla Lubelskiego. Może być niebezpiecznie 10 1

Nowe ostrzeżenie pogodowe dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20

Dziewięć medali naszych lekkoatletów na PZLA Halowych Mistrzostwach Polski U18 i U20 0 0

Dobry występ naszych zawodników przy okazji PZLA Halowych Mistrzostw Polski U18 i U20. W sumie kluby z województwa lubelskiego wywalczyły dziewięć medali.

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów

Tędy ma biec przedłużenie ulicy Zana w Lublinie. Plan zakłada także budowę osiedla domów 22 82

Ratusz chce dopuścić budowę nowych domów mieszkalnych przy Nadbystrzyckiej koło Politechniki. W miejscu starej zabudowy mogłoby powstać niewysokie osiedle, a za nim nowy odcinek ul. Zana, która ma być w nieokreślonej przyszłości przedłużona do ul. Lubelskiego Lipca ’80, a nawet do ul. Wrotkowskiej.

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin
20 lutego 2020, 18:00

Igor Brejdygant gościem Radia Lublin 0 0

Scenarzysta, pisarz i reżyser, Igor Brejdygant, będzie gościem Radia Lublin w cyklu "Kryminalne czwartki". Spotkanie z autorem będzie 20 lutego o godz. 18.

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach
galeria

Lubelskie: Jeden wieczór, dwa śmiertelne potrącenia pieszych na drogach 8 5

Pieszy zginął w poniedziałek wieczorem w wypadku w Janowie Lubelskim na drodze krajowej nr 19. Wcześniej do tragedii z udziałem pieszego doszło w Trojaczkowicach.

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków

Grom Kąkolewnica odważniej postawi na wychowanków 0 1

Trener Gromu Kąkolewnica Edmund Koperwas: będziemy grać dla siebie. Murowanym kandydatem do awansu jest Lutnia Piszczac

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.