Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 kwietnia 2020 r.
18:30

Kraśnik: Zagadkowe odkrycie archeologów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora (aa)

Okryty w pobliżu kamienicy przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku obiekt pierwotnie mógł pełnić funkcję ustępu. Z takim przeznaczeniem prawdopodobnie został zbudowany, ale niekoniecznie w taki sposób był użytkowany. Odkrycie w sąsiedztwie remontowanej kamienicy, która przez laty służyła Gestapo a później UB nasuwa wiele pytań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sąsiedztwie kamienicy przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku, gdzie trwa budowa, kilka tygodni temu została odkryta piwnica.

– Po oczyszczeniu obiektu i zdjęciu sklepień okazało się, że są w sumie trzy ceglane komory, bez posadzek, tylko z naturalnym podłożem z lessu. Komory są dość głębokie, bo mają ponad 3 metry głębokości – opisuje dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik.

– Pomiędzy dwoma jest wtórne przebicie w ścianie. Do każdej z tych komór jest wejście z góry, od powierzchni. Odkryty obiekt jest od zewnątrz częściowo tynkowany. I dodaje: W komorach znaleźliśmy kilkudziesięciocentymetrowy gruby łańcuch a także drobne elementy kafli podłogowych i piecowych, które pochodzą prawdopodobnie z przełomu XIX i XX.

Komór nie ma na żadnych planach, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć do czego służyły. Co prawda są pewne podejrzenia, ale pytań jest wciąż wiele. – Odkryty obiekt bez wątpienia jest związany z kamienicą przy ul. Kościuszki 26 (podczas II wojny światowej w tym budynku mieściła się siedziba Gestapo, po wojnie działał Urząd Bezpieczeństwa Publicznego-red.). Znajduje się on w bliskiej odległości od tej kamienicy – zauważa dr Szulc.

Obiekt jest zlokalizowany między kamienicą, a nieistniejącym już budynkiem przedwojennej mleczarni. – Pewne jest, że odkryty obiekt był dwufazowy. W pewnym momencie prawdopodobnie były w tym miejscu ustępy. Zastanawiające jest jednak to jego tynkowanie od zewnątrz, bo przecież w całości jest umieszczony pod ziemią. Zazwyczaj tynkuje się przecież ściany korytarzy czy piwnic. Z tych powodów nie wykluczamy też innego przeznaczenia tego obiektu. Być może od otynkowanej strony mieściła się jeszcze jakaś piwnica lub przebiegał korytarz – przypuszcza historyk PAN.

Te elementy, o ile rzeczywiście były, nie zachowały się do dzisiejszych czasów, więc ich przeznaczenie również pozostaje zagadką. Nie do końca mamy też pewność, że okryty obiekt rzeczywiście pełnił rolę ustępu. Nie ma bowiem żadnych śladów nieczystości. Nie utrzymuje się również fetor.

– Te doły ustępowe musiały więc być bardzo dobrze wyczyszczone. Dlaczego? Tego nie wiemy – przyznaje dr Szulc. Nie wiemy też czy mogły służyć do jakiś celów organom bezpieczeństwa III Rzeszy czy UB. Obiekt nie znajduje się na żadnych planach nawet tych przygotowanych dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Był to wewnętrzny dokument, więc urząd sam by chyba siebie nie okłamywał co ma na swojej posesji.

O innym przeznaczeniu obiektu świadczyć może też bliskość studni. – W czasach funkcjonowania UB studnia już w tym miejscu była, więc istnienie w tym samym czasie dołów ustępowych jest mało prawdopodobne. Mogłoby przecież dojść do skażenia wody – zwraca uwagę dr Szulc.

Kamienica na ul. Kościuszki 26 po modernizacji będzie przeznaczona na cele społeczne, kulturowe i gospodarcze.

 

Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem i inwestycja powinna zakończyć się do końca września 2021 r. Oczywiście z wyłączeniem miejsc objętych nadzorem archeologicznym. Lubelski konserwator zabytków podjął decyzję o wydłużeniu okresu, w trakcie którego musimy przeprowadzić badania związane z dokonanymi odkryciami. To wydłużenie terminu jest dla nas bardzo pomocne. Współpracujemy z archeologiem, który ma odpowiednie uprawnienia i duże doświadczenie zawodowe. Współpracujemy również z konserwatorem zabytków, IPN i społecznym opiekunem zabytków dr Dominikiem Szulcem, który troszczy się o historyczną spuściznę tego miejsca. Nam także na niej zależy, bo to jeden z kilku tak cennych zabytków architektonicznych w Kraśniku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium