Stare i chore jabłonie zostaną wycięte, a zastąpią je odmiany ozdobne. – Oryginalny charakter alei zostanie zachowany – zapewnia burmistrz Wojciech Wilk.
W ramach realizowanego od ubiegłego roku projektu „Poprawa jakości środowiska w Mieście Kraśnik poprzez odnowę i rozwój terenów zieleni” pracami inwestycyjnymi zostaną objęte m.in. okolice al. Niepodległości w dzielnicy fabrycznej. Umowa na realizację tych zadań została podpisana 2 kwietnia br.
Prace potrwają do końca września br. i obejmą zagospodarowanie zieleni wzdłuż al. Niepodległości na odcinku od ul. Urzędowskiej do ul. Kardynała Wyszyńskiego i wzdłuż ul. Kardynała Wyszyńskiego na odcinku od al. Niepodległości do ul. Sikorskiego.
Przeprowadzony zostanie również remont nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych wzdłuż al. Niepodległości na odcinku od ul. Garażowej do drogi wewnętrznej za budynkiem Centrum Kultury i Promocji. Wartość całej inwestycji to 1,9 mln zł, w tym dofinansowanie ze strony Powiatu Kraśnickiego wynosi 255 tys. zł.
– „Aleja jabłoniowa” w dzielnicy fabrycznej to jeden z symboli tej części miasta – mówi burmistrz Wojciech Wilk. – Jednak drzewa rosnące obecnie wzdłuż al. Niepodległości nie pełnią już funkcji estetycznej i ze względu na swój stan zostaną usunięte. Nie oznacza to, że jabłonie całkowicie znikną z pejzażu miasta. W tym miejscu zostaną posadzone nowe ozdobne jabłonie i oryginalny charakter al. Niepodległości zostanie zachowany.
Zakres prac w ramach planowanej inwestycji obejmuje m.in. wycinkę drzew i krzewów w złym stanie zdrowotnym, zabiegi pielęgnacyjne istniejącej zieleni, uzupełnienie ubytków w zieleni nowymi nasadzeniami z zastosowaniem rodzimych gatunków roślin podnoszących bioróżnorodność terenu, efektywnych wizualnie, odpornych na warunki miejskie oraz przyczyniających się do ograniczenia hałasu, szpalerowe nasadzenie drzew w tzw. alei jabłoniowej poprzez wymianę istniejących jabłoni, będących w złym stanie zdrowotnym i wizualnym, na nowe egzemplarze jabłoni ozdobnej, nasadzenia nowych krzewów i bylin, ułożenie nowej nawierzchni chodnika oraz miejsc postojowych na długości prawie 800 m.
W tym roku projekt zieleniowy będzie również realizowany w starej części miasta, na Osiedlu Kolejowym i obejmie: ul. Koszarową, Mieszka I, Kopernika, Al. Tysiąclecia, skwery przy dworcu PKP i kościele Św. Ducha, tereny zielone przy amfiteatrze, Zalewie Kraśnickim (drugi etap) i Urzędzie Miasta.