Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

3 lutego 2011 r.
20:56
Edytuj ten wpis

Bystrzyca: W szkole uczy się 14 osób. Zamknąć?

0 27 A A
Patrycja z klasy 5 (po lewej) i Paulina z klasy 6 nie wyobrażają sobie przenosin do innej szkoły (Ma
Patrycja z klasy 5 (po lewej) i Paulina z klasy 6 nie wyobrażają sobie przenosin do innej szkoły (Ma

Szkoła Podstawowa w podkraśnickiej Bystrzycy ma tylko 14 uczniów. Utrzymanie jednego przekracza rocznie 20 tys. złotych. Szkół poniżej 70 uczniów jest w naszym województwie ponad 360.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Jeśli dojdzie do zamknięcia szkoły, wszyscy idziemy na bruk – żali się Anna Goch, po. dyrektor SP w Bystrzycy (gm. Zakrzówek). – Żadna szkoła nie przyjmie do pracy nauczycieli, bo przecież ma swoich.
W podstawówce pracuje 14 osób, w tym 7 nauczycieli, którzy uczą 14 dzieci z klas 5 i 6. – Mielibyśmy więcej uczniów, ale od czterech lat nie prowadzimy naboru. Poza tym w 2009 roku niektórzy rodzice przenieśli do szkoły w pobliskim Zakrzówku 8 dzieci. Nie dziwię się, że to zrobili, skoro od kilku lat mówi się o likwidacji naszej szkoły – dodaje Goch.

Nauczycieli uważają, że sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby szkoła przyjmowała dzieci. – Zrobiłam zestawienie, z którego wynika, że gdyby nabór był prowadzony normalnie, obecnie mielibyśmy w szkole 41 dzieci z klas 1–6 wraz z pięciolatkami – wylicza Goch.

Prowadzenie placówki z tak małą liczbą uczniów to duży wydatek. – Koszt utrzymania dziecka w naszej szkole jest najwyższy w gminie, wynosi ponad 23 tys. zł – tłumaczy A. Goch. Dyrektorka nie wierzy, że szkołę przejmie stowarzyszenie. – Czarno to widzę. Wieś nie jest zorganizowana, ludzie ciągną do siebie – przewiduje przedstawicielka szkoły.

W środę odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości szkoły. Uczestniczyli w nim – poza nauczycielami i rodzicami – także m.in. przedstawiciele kuratorium i władze gminy. Z wójtem gminy Zakrzówek nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Kuratorium uważa, że zamykanie małych szkół nie jest dobrym rozwiązaniem

– Popieram wszystkie działania mające na celu dalsze funkcjonowanie takich szkół – stwierdza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

Uczniowie z Bystrzycy nie wyobrażają sobie zmiany szkoły. – Nie chcę się przenosić gdzie indziej – mówi Ewelina, uczennica 6 klasy. – Tu mam koleżanki i kolegów. Nauczyciele są mili.

Podobnie uważa jej kolega z klasy. – W naszej szkole jest fajnie – przekonuje Piotrek.

W podobnej sytuacji była Szkoła Podstawowa w Maszkach niedaleko Wojciechowa, w powiecie lubelskim. – Od 2000 r. szkołę prowadzi stowarzyszenie, które tworzą rodzice i mieszkańcy wsi – mówi Iwona Piech, nauczycielka ze SP w Maszkach. – Zaczynaliśmy z 17 dzieci, teraz mamy w szkole 55 uczniów.

W ciągu 10 lat szkołę udało się wyremontować. Powstał też kompleks sportowy.

Małe szkoły w województwie
W Lubelskiem są 364 szkoły, w których uczy się do 70 uczniów. 47 z nich znajduje się w powiecie kraśnickim. Takie szkoły organ prowadzący może przekazać stowarzyszeniu na zasadzie porozumienia stron.

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
:) / 14 marca 2011 o 23:34
0
[quote name='future' timestamp='1297177776' post='434934']
Małe szkoły są zdecydowanie potrzebne!!! Tworzenie dużych szkół może i jest bardziej opłacalne ale na pewno nie lepsze dla wychowanków, to chyba o nich należy myśleć na 1 miejscu. Przez likwidację takich szkół niszczone są bardzo często jakiekolwiek perspektywy dla uczniów słabszych, tych mniej wygadanych i bardziej nieśmiałych. Już nawet nie wspomnę o atmosferze jaka panuje w takiej małej szkole gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu, wszyscy się znają i dbają o siebie nawzajem, dziecko czuje się bezpiecznie. Przez takie likwidacje i przenoszenie dzieci do większych szkół tworzą się "molochy" a wiadomo, że nauczyciel inaczej pracuje jak ma na głowie 1 klasę a inaczej jak ma 4 czy 5. Poza tym chyba logiczne jest, że im większe skupisko dzieci w 1 miejscu tym więcej jest problemów. I na koniec bym się jeszcze zastanowiła co będzie w przyszłości kiedy przyjdzie wyż demograficzny, na nowo szkoły będę otwierane?
[/quote]
Co to znaczy mała szkoła????? Myślę,że mała szkoła to 100 osób... kilka różnych klas...
Ale 14 osób??? To jest nienormalne, te biedne dzieci nie mogą nawet w piłkę zagrać, bo jest ich za mało. Nauczyciele to muszą mieć super w takiej 14 osobowej szkole, sprawdziany , to w 10min sprawdzą, wywiadówkę w 15min zrobią i zero problemów,bo ani wycieczki, ani zawodów, ani imprez w szkole, no bo z kim??? 14 osób??? śmiech!!!
Nawet gwaru nie ma na przerwie, bo tam mało dzieciaczków
Nie popadajmy w skrajności, wiadomo,że ogromna szkoła, to wyzwanie i stresy dla dzieci, ale mają tam większe szanse poznać świat, nowych kolegów,są różne koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze dla słabszych, a w takiej 14osobowej to co jest????
[quote name='future' timestamp='1297177776' post='434934']
Małe szkoły są zdecydowanie potrzebne!!! Tworzenie dużych szkół może i jest bardziej opłacalne ale na pewno nie lepsze dla wychowanków, to chyba o nich należy myśleć na 1 miejscu. Przez likwidację takich szkół niszczone są bardzo często jakiekolwiek perspektywy dla uczniów słabszych, tych mniej wygadanych i bardziej nieśmiałych. Już nawet nie wspomnę o atmosferze jaka panuje w takiej małej szkole gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu, wszy... rozwiń
Avatar
zuza12 / 4 marca 2011 o 18:53
0
[quote name='xxx' timestamp='1297455646' post='436399']
Na Szastarce wciskają podobne kity, poprzedni wójt nie ma nic do likwidacji, tylko nowy wraz z nową radą (PO -likwidatorzy).
[/quote]
Avatar
paula / 1 marca 2011 o 20:38
0
[quote name='derta' timestamp='1297770056' post='437588']
źle to już jest
[/quote]
Nigdy nie jest tak żle ,żeby nie mogło być jeszcze gorzej...
Avatar
derta / 15 lutego 2011 o 12:40
0
źle to już jest
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 20:00
0
[quote name='Kituś bajduś.' timestamp='1297511700' post='436548']
Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[/quote]
Oj wciskają nam kity, wciskają- trzeba zacząć patrzeć władzy na ręce, bo źle się zapowiada!
Avatar
Ula / 14 lutego 2011 o 19:54
0
[quote name='gg' timestamp='1297590574' post='436856']
Przekształcenie a likwidacja to chyba różnica. Trzeba tylko trochę dobrej woli żeby to zrozumieć, ale po co samodzielnie myśleć, lepiej wierzyć insynuacjom..... A tak na marginesie, gdzie to przedszkole obiecywane tak przed wyborami??
[/quote]
Proszę sprecyzować, o jakie przekształcenie chodzi, bo mowa jest tylko o likwidacji.
Avatar
gg / 13 lutego 2011 o 10:49
0
Przekształcenie a likwidacja to chyba różnica. Trzeba tylko trochę dobrej woli żeby to zrozumieć, ale po co samodzielnie myśleć, lepiej wierzyć insynuacjom..... A tak na marginesie, gdzie to przedszkole obiecywane tak przed wyborami??
Avatar
Obiektywny / 13 lutego 2011 o 10:40
0
[quote name='Kituś bajduś.' timestamp='1297511700' post='436548']
Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[/quote]
Co to za argument,przecież nowa rada wcale nie musiała się na to zgodzić. I kto tu wciska bajki?
Avatar
Kituś bajduś. / 12 lutego 2011 o 12:55
0
[quote name='Obiektywny' timestamp='1297409335' post='436055']
Podatki zostały podniesione na sesji 21 grudnia 2010r., to były decyzje nowej rady i nowego wójta. Polecam lekturę dziennika urzędowego, można sprawdzić. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd, zabrakło odwagi w mówieniu prawdy?? Nikt kto myśli nie da się nabrać na te wszystkie kłamstwa i pomówienia, które są w obiegu.
[/quote]

Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[quote name='Obiektywny' timestamp='1297409335' post='436055']
Podatki zostały podniesione na sesji 21 grudnia 2010r., to były decyzje nowej rady i nowego wójta. Polecam lekturę dziennika urzędowego, można sprawdzić. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd, zabrakło odwagi w mówieniu prawdy?? Nikt kto myśli nie da się nabrać na te wszystkie kłamstwa i pomówienia, które są w obiegu.
[/quote]

Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować.... rozwiń
Avatar
jaś / 12 lutego 2011 o 12:52
0
[quote name='polityk' timestamp='1297507236' post='436528']
A co może Lemiecha jest apolityczny? BUAHAHAHAHAHAHAHA!!!!! Chyba sam nie wierzy w to, ten kto tak myśli. Jest członkiem PO i popierają go wszyscy ze świecznika lubelskiego PO
[/quote]


No i co to ma do rzeczy? Likwidację szkół rozpoczął Cieśla. Machina ruszyła...
Avatar
:) / 14 marca 2011 o 23:34
0
[quote name='future' timestamp='1297177776' post='434934']
Małe szkoły są zdecydowanie potrzebne!!! Tworzenie dużych szkół może i jest bardziej opłacalne ale na pewno nie lepsze dla wychowanków, to chyba o nich należy myśleć na 1 miejscu. Przez likwidację takich szkół niszczone są bardzo często jakiekolwiek perspektywy dla uczniów słabszych, tych mniej wygadanych i bardziej nieśmiałych. Już nawet nie wspomnę o atmosferze jaka panuje w takiej małej szkole gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu, wszyscy się znają i dbają o siebie nawzajem, dziecko czuje się bezpiecznie. Przez takie likwidacje i przenoszenie dzieci do większych szkół tworzą się "molochy" a wiadomo, że nauczyciel inaczej pracuje jak ma na głowie 1 klasę a inaczej jak ma 4 czy 5. Poza tym chyba logiczne jest, że im większe skupisko dzieci w 1 miejscu tym więcej jest problemów. I na koniec bym się jeszcze zastanowiła co będzie w przyszłości kiedy przyjdzie wyż demograficzny, na nowo szkoły będę otwierane?
[/quote]
Co to znaczy mała szkoła????? Myślę,że mała szkoła to 100 osób... kilka różnych klas...
Ale 14 osób??? To jest nienormalne, te biedne dzieci nie mogą nawet w piłkę zagrać, bo jest ich za mało. Nauczyciele to muszą mieć super w takiej 14 osobowej szkole, sprawdziany , to w 10min sprawdzą, wywiadówkę w 15min zrobią i zero problemów,bo ani wycieczki, ani zawodów, ani imprez w szkole, no bo z kim??? 14 osób??? śmiech!!!
Nawet gwaru nie ma na przerwie, bo tam mało dzieciaczków
Nie popadajmy w skrajności, wiadomo,że ogromna szkoła, to wyzwanie i stresy dla dzieci, ale mają tam większe szanse poznać świat, nowych kolegów,są różne koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze dla słabszych, a w takiej 14osobowej to co jest????
[quote name='future' timestamp='1297177776' post='434934']
Małe szkoły są zdecydowanie potrzebne!!! Tworzenie dużych szkół może i jest bardziej opłacalne ale na pewno nie lepsze dla wychowanków, to chyba o nich należy myśleć na 1 miejscu. Przez likwidację takich szkół niszczone są bardzo często jakiekolwiek perspektywy dla uczniów słabszych, tych mniej wygadanych i bardziej nieśmiałych. Już nawet nie wspomnę o atmosferze jaka panuje w takiej małej szkole gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu, wszy... rozwiń
Avatar
zuza12 / 4 marca 2011 o 18:53
0
[quote name='xxx' timestamp='1297455646' post='436399']
Na Szastarce wciskają podobne kity, poprzedni wójt nie ma nic do likwidacji, tylko nowy wraz z nową radą (PO -likwidatorzy).
[/quote]
Avatar
paula / 1 marca 2011 o 20:38
0
[quote name='derta' timestamp='1297770056' post='437588']
źle to już jest
[/quote]
Nigdy nie jest tak żle ,żeby nie mogło być jeszcze gorzej...
Avatar
derta / 15 lutego 2011 o 12:40
0
źle to już jest
Avatar
Gość / 14 lutego 2011 o 20:00
0
[quote name='Kituś bajduś.' timestamp='1297511700' post='436548']
Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[/quote]
Oj wciskają nam kity, wciskają- trzeba zacząć patrzeć władzy na ręce, bo źle się zapowiada!
Avatar
Ula / 14 lutego 2011 o 19:54
0
[quote name='gg' timestamp='1297590574' post='436856']
Przekształcenie a likwidacja to chyba różnica. Trzeba tylko trochę dobrej woli żeby to zrozumieć, ale po co samodzielnie myśleć, lepiej wierzyć insynuacjom..... A tak na marginesie, gdzie to przedszkole obiecywane tak przed wyborami??
[/quote]
Proszę sprecyzować, o jakie przekształcenie chodzi, bo mowa jest tylko o likwidacji.
Avatar
gg / 13 lutego 2011 o 10:49
0
Przekształcenie a likwidacja to chyba różnica. Trzeba tylko trochę dobrej woli żeby to zrozumieć, ale po co samodzielnie myśleć, lepiej wierzyć insynuacjom..... A tak na marginesie, gdzie to przedszkole obiecywane tak przed wyborami??
Avatar
Obiektywny / 13 lutego 2011 o 10:40
0
[quote name='Kituś bajduś.' timestamp='1297511700' post='436548']
Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[/quote]
Co to za argument,przecież nowa rada wcale nie musiała się na to zgodzić. I kto tu wciska bajki?
Avatar
Kituś bajduś. / 12 lutego 2011 o 12:55
0
[quote name='Obiektywny' timestamp='1297409335' post='436055']
Podatki zostały podniesione na sesji 21 grudnia 2010r., to były decyzje nowej rady i nowego wójta. Polecam lekturę dziennika urzędowego, można sprawdzić. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd, zabrakło odwagi w mówieniu prawdy?? Nikt kto myśli nie da się nabrać na te wszystkie kłamstwa i pomówienia, które są w obiegu.
[/quote]

Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[quote name='Obiektywny' timestamp='1297409335' post='436055']
Podatki zostały podniesione na sesji 21 grudnia 2010r., to były decyzje nowej rady i nowego wójta. Polecam lekturę dziennika urzędowego, można sprawdzić. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd, zabrakło odwagi w mówieniu prawdy?? Nikt kto myśli nie da się nabrać na te wszystkie kłamstwa i pomówienia, które są w obiegu.
[/quote]

Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować.... rozwiń
Avatar
jaś / 12 lutego 2011 o 12:52
0
[quote name='polityk' timestamp='1297507236' post='436528']
A co może Lemiecha jest apolityczny? BUAHAHAHAHAHAHAHA!!!!! Chyba sam nie wierzy w to, ten kto tak myśli. Jest członkiem PO i popierają go wszyscy ze świecznika lubelskiego PO
[/quote]


No i co to ma do rzeczy? Likwidację szkół rozpoczął Cieśla. Machina ruszyła...
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt

Lublin: Urządzą skwer na osiedlu Świt 0 0

Nie dłużej niż do końca listopada ma potrwać urządzanie skweru między ul. Szczecińską i Warmińską (os. Świt).

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym
21 lipca 2018, 18:00

Koncert Fonie Lublina w Trybunale Koronnym 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert z cyklu Fonie Lublina pt. Kamienica Rynek 17 - Bracia Wieniawscy.

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS

Pieszym na miasteczku akademickim w Lublinie będzie wygodniej. Plany remontowe UMCS 0 0

Wakacyjne remonty planuje UMCS na terenie miasteczka akademickiego. Uczelnia szuka wykonawcy, który wyremontuje zniszczone chodniki i schody w okolicach akademików.

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia
galeria

Alarm 24: Co to za samolot lata nad Lublinem? Czytelnik przysyła zdjęcia 17 5

Zdjęcia samolotu przysłał do nas Czytelnik.

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend
20 lipca 2018, 21:00

"Głusza" i "Zaklęte rewiry" w Kinie Perła. Repertuar na weekend 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kanadyjski thriller Głusza, kultowe Zaklęte rewiry Majewskiego i komedia Za jakie grzechy, dobry Boże? to propozycje Kina Perła na najbliższy weekend. Projekcje o godz. 21 przy ul. Bernardyńskiej 15.

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy
galeria

Grozili śmiercią i zgwałceniem matki? Ruszył proces Cyganów, którzy mieli pobić kucharzy 10 9

Rozpoczął się proces pięciu Romów, oskarżonych o pobicie kucharzy z puławskiej pizzerii „Desperado”. Wszyscy odpowiadają za napaść z powodu przynależności narodowej. Mieli również grozić swoim ofiarom i ich rodzinom.

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy. Minister rezygnuje z pomysłu poprzednika 1 12

Nie będzie płotu wzdłuż wschodniej granicy, który miał być zaporą przed dzikami roznoszącymi ASF. Z pomysłu swojego poprzednika ostatecznie zrezygnował czwartek obecny minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski.

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 1

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 3 1

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 13 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 8

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.