Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

8 października 2009 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Chcą się pozbyć pizzerii, bo śmierdzi im w domach

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 67 A A

Kilkunastu lokatorów domu przy ul. Urzędowskiej 36 w Kraśniku od kilku miesięcy walczy
ze zlokalizowaną na parterze pizzerią. Mówią, że przeszkadza im zapach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pizzeria działa w lokalu na parterze od czerwca. Od tej pory mieszkańcy położonych wyżej mieszkań ze swoim problemem byli już w prokuraturze, Urzędzie Miasta, sanepidzie i nadzorze budowlanym. – Przez całą dobę mamy w domu zapach pizzy i spalonego oleju do smażenia. Grzeje nam się podłoga od tych urządzeń gastronomicznych. Tego nie można wytrzymać – skarzą się lokatorzy.

Najbardziej narzekają ci, których mieszkania znajdują się w tym samym pionie co lokal gastronomiczny. To dlatego że pizzeria korzysta z tego samego szybu wentylacyjnego.

– Ludzie mówią o smrodzie i spalinach. Byliśmy na miejscu po ich interwencji. Lokal jest urządzony nowocześnie, jest wentylacja. Urządzenia, które tam pracują, są elektryczne, wiec nie ma mowy o dwutlenku węgla. Czyli nie ma zagrożenia życia ani zdrowia. Smrodu natomiast nie da się zmierzyć. Najemca lokalu przedstawił ekspertyzę kominiarską, która dopuszcza lokal do użytku – wyjaśnia Anna Strzyż, powiatowy inspektor sanitarny.

– Byliśmy już wszędzie i znikąd pomocy. Zrobiliśmy swoją ekspertyzę kominiarską, która pokazuje, że wentylacja w lokalu jest za słaba – mówi Adam Wojtaszek, członek Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Urzędowska 36.

Wspólnota podjęła nawet uchwałę o zamknięciu lokalu na parterze. Jednak skutecznie zaskarżył ją właściciel pomieszczenia. – Nie można zakazać takiej działalności. Chciałem zmodernizować wentylację na własny koszt, ale mieszkańcy się nie zgodzili. Oni po prostu tego lokalu tu nie chcą – mówi Grzegorz Przywara, który jest współwłaścicielem pomieszczenia i wynajmuje go pizzerii.
– Mieszkańcy robią mi na złość. Dochodzi do tego, że obrzucają mój samochód jajkami. Nie ma woli porozumienia z ich strony. A zrobienie wentylacji przy okazji remontu, to byłby niewielki koszt – mówi Marek Hajkowski, najemca lokalu.

Wspólnota działa na własną rękę. Według jej zarządcy, czyli Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Mieszkaniowego, to nie ułatwia rozwiązania problemu.

– Mieszkańcy bloku popełnili błąd. Uznali nasze działania za złe i stronnicze i zrezygnowali z naszej pomocy. Wspólnota uparła się na usuniecie Halo Pizzy i trwa przy swoim. Sami teraz prowadzą korespondencję ze wszystkimi, więc nie wiemy, co się w sprawie dzieje – wyjaśnia Piotr Michalski, prezes zarządu KPM, które zarządza zasobami wspólnoty.

Komentarze 67

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zainteresowany / 7 lutego 2010 o 16:00
0
Przeczytałem całą burzliwą dyskusję. Przeczytałem bo sam jestem żywo zainteresowany takim problemem. Czy inspektor nakazał zamkniecie lokalu? I czy lokal faktycznie został zamknięty? Jeżeli tak to gratuluję mieszkańcom, bo sam wiem bardzo dobrze jak teraz odetchnęli. I w przenośni i dosłownie.
Mam tez parę pytań związanych z tym tematem. I nie ukrywam, ze bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych ode mnie.
1. Do kogo należy pisać w podobnej sprawie?
2. Czy sa jakieś normy i przepisy regulujące tego typu działalność?
Czyli, krótko mówiąc - jak zacząć walczyć z pizzerią i co zrobić, aby odnieść sukces, taki jak Wy odnieśliście?

Pozdrawiam wszystkich mogących oddychać świeżym powietrzem
Przeczytałem całą burzliwą dyskusję. Przeczytałem bo sam jestem żywo zainteresowany takim problemem. Czy inspektor nakazał zamkniecie lokalu? I czy lokal faktycznie został zamknięty? Jeżeli tak to gratuluję mieszkańcom, bo sam wiem bardzo dobrze jak teraz odetchnęli. I w przenośni i dosłownie.
Mam tez parę pytań związanych z tym tematem. I nie ukrywam, ze bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych ode mnie.
1. Do kogo należy pisać w podobnej sprawie?
2. Czy sa jakieś normy i przepisy regulujące tego typu działalność?rozwiń
Avatar
mieszkanka / 10 listopada 2009 o 12:26
0
Jest i było na rzeczy,miasto bezprawia.......!!!!!!!!!!!!!
Avatar
zdziwiony / 2 listopada 2009 o 12:24
0
O..... to ciekawe ,czyli jest coś na rzeczy?To chyba jakaś faktycznie śmierdząca sprawa,że nadzór budowlany zainteresował się tą sprawą,a co na to sanepid?Ja pierdzielę,współczuję tym mieszkańcom!
Avatar
Gość / 1 listopada 2009 o 20:49
0
zainteresowana napisał:
Czy coś się dzieje w tej sprawie?


Tak. Inspektor Budowlany nakazał (ze względu na szereg nieprawidłowości) wstrzymać działalnośc "hallo pizza" przy ul.Urzędowskiej!!!
Avatar
postronny / 1 listopada 2009 o 16:04
0
Podobno zamykaja pizzer
Avatar
zainteresowana / 1 listopada 2009 o 10:44
0
Czy coś się dzieje w tej sprawie?
Avatar
Czubus / 25 października 2009 o 20:00
0
Ja żądze tym miastem i jak komuś się nie podoba to w...! Mam pacholkow wszędzie w PUPie szkołach Starostwie i chyba sami nie chcecie wiedzie gdzie! heheh! Nawet Afganistan jest ze mną
Avatar
nor / 25 października 2009 o 18:37
0
pizzmajster napisał:
A jakie som tam ceny ??? Przystempne czy taka drozyzna jak "U Staśka"???
Lubie pizze i uwazam ze kto nie lubi tego zapachu to jakis pjjjeb !!!
Ja tam bym chciał zeby w moim bloku na okrągło pachniało pizzono i browar zeby tez zalatywał... moze z drugiej strony?
Ale jakby frytami jechało to tez bym sie wkrwił. Mam mieszkanie przy Niepodległosci i tak sobie myśle moze by sie ktoś z tych niezadowolonych zamienił ? Możem nawet próbe zrobić tak na dwa miechy powiedzmy ale jak mówie jak frytami tam bedzie zajeżdżać to szkoda fatygi




deb***.




deb***. rozwiń
Avatar
pizzmajster / 24 października 2009 o 20:16
0
A jakie som tam ceny ??? Przystempne czy taka drozyzna jak "U Staśka"???
Lubie pizze i uwazam ze kto nie lubi tego zapachu to jakis pjjjeb !!!
Ja tam bym chciał zeby w moim bloku na okrągło pachniało pizzono i browar zeby tez zalatywał... moze z drugiej strony?
Ale jakby frytami jechało to tez bym sie wkrwił. Mam mieszkanie przy Niepodległosci i tak sobie myśle moze by sie ktoś z tych niezadowolonych zamienił ? Możem nawet próbe zrobić tak na dwa miechy powiedzmy ale jak mówie jak frytami tam bedzie zajeżdżać to szkoda fatygi
Avatar
;) / 24 października 2009 o 00:19
0
Czy ludziom z tego forum tak ciężko postawić się na miejscu właścicieli lokali?
Do każdego można się przyczepić:
Spożywczy / warzywniak - nie raz przechodzę przed sklepem i nie raz wpadałem w "stado owocówek*"
*owocówka - muszki zbierające się przy owocach.
Zaleta - mam z czego zrobić sałatkę, mam blisko do sklepu, a towar jest świeży
Artykuły dla domu - często widzę jak samochód z zaopatrzeniem tego sklepu staje na chodniku przy zapleczu, bo jest bliżej nosić.
Przez ciężki załadunek samochodu krzywi się chodzik.
Mięsny - zapach? jaki? jak w każdym mięsnym, ale czuć go tylko w sklepie
Wstaje rano i idę po świeżą wędlinę, mam co ugotować na obiad za przystępną cenę.
Zabawki i artykuły dla dzieci - tam dzieci mają swój raj lecz czasem. ekspedientka sprzedaje dzieciom petardy bez opieki osoby dorosłej, potem puszczają te petardy w pobliskim parku.
Ale przynajmniej mam gdzie zrobić ksero.
Pizzeria <3 - przeszkadza wam zapach? Ja akurat ten zapach lubię. Niedobre jedzenie? nie rozumiem o czym wy w ogóle piszecie, jadłem tam kilka krotnie i jedzenie jest dobre. W szczególności zestawy z kurczakiem. Akurat lubię ten lokal. Według mnie daliście darmową reklamę dla pizzerii
Zapewne grupka osób czytająca artykuł, poszła i zobaczyła na własne oczy jak tam naprawdę jest.
Sklep jak sklep, na świcie są ludzie uzależnieni od alkocholu i tam go większość kupuje. Ale mam gdzie też kupić pieczywo.
Malutki mięsny - o dziwo do niego nikt zastrzeżeń nie ma ;D
Reszta sklepów w tym apteka są dla mnie obojętne.

Postawcie się na miejscu właściciela/pracowników tych lokali.
Ja to zrobiłem. I myślę, że tak jak w matematyce - redukuje +
Czy ludziom z tego forum tak ciężko postawić się na miejscu właścicieli lokali?
Do każdego można się przyczepić:
Spożywczy / warzywniak - nie raz przechodzę przed sklepem i nie raz wpadałem w "stado owocówek*"
*owocówka - muszki zbierające się przy owocach.
Zaleta - mam z czego zrobić sałatkę, mam blisko do sklepu, a towar jest świeży
Artykuły dla domu - często widzę jak samochód z zaopatrzeniem tego sklepu staje na chodniku przy zapleczu, bo jest bliżej nosić.
Przez ciężki załadunek samochodu ... rozwiń
Avatar
zainteresowany / 7 lutego 2010 o 16:00
0
Przeczytałem całą burzliwą dyskusję. Przeczytałem bo sam jestem żywo zainteresowany takim problemem. Czy inspektor nakazał zamkniecie lokalu? I czy lokal faktycznie został zamknięty? Jeżeli tak to gratuluję mieszkańcom, bo sam wiem bardzo dobrze jak teraz odetchnęli. I w przenośni i dosłownie.
Mam tez parę pytań związanych z tym tematem. I nie ukrywam, ze bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych ode mnie.
1. Do kogo należy pisać w podobnej sprawie?
2. Czy sa jakieś normy i przepisy regulujące tego typu działalność?
Czyli, krótko mówiąc - jak zacząć walczyć z pizzerią i co zrobić, aby odnieść sukces, taki jak Wy odnieśliście?

Pozdrawiam wszystkich mogących oddychać świeżym powietrzem
Przeczytałem całą burzliwą dyskusję. Przeczytałem bo sam jestem żywo zainteresowany takim problemem. Czy inspektor nakazał zamkniecie lokalu? I czy lokal faktycznie został zamknięty? Jeżeli tak to gratuluję mieszkańcom, bo sam wiem bardzo dobrze jak teraz odetchnęli. I w przenośni i dosłownie.
Mam tez parę pytań związanych z tym tematem. I nie ukrywam, ze bardzo liczę na pomoc bardziej doświadczonych ode mnie.
1. Do kogo należy pisać w podobnej sprawie?
2. Czy sa jakieś normy i przepisy regulujące tego typu działalność?rozwiń
Avatar
mieszkanka / 10 listopada 2009 o 12:26
0
Jest i było na rzeczy,miasto bezprawia.......!!!!!!!!!!!!!
Avatar
zdziwiony / 2 listopada 2009 o 12:24
0
O..... to ciekawe ,czyli jest coś na rzeczy?To chyba jakaś faktycznie śmierdząca sprawa,że nadzór budowlany zainteresował się tą sprawą,a co na to sanepid?Ja pierdzielę,współczuję tym mieszkańcom!
Avatar
Gość / 1 listopada 2009 o 20:49
0
zainteresowana napisał:
Czy coś się dzieje w tej sprawie?


Tak. Inspektor Budowlany nakazał (ze względu na szereg nieprawidłowości) wstrzymać działalnośc "hallo pizza" przy ul.Urzędowskiej!!!
Avatar
postronny / 1 listopada 2009 o 16:04
0
Podobno zamykaja pizzer
Avatar
zainteresowana / 1 listopada 2009 o 10:44
0
Czy coś się dzieje w tej sprawie?
Avatar
Czubus / 25 października 2009 o 20:00
0
Ja żądze tym miastem i jak komuś się nie podoba to w...! Mam pacholkow wszędzie w PUPie szkołach Starostwie i chyba sami nie chcecie wiedzie gdzie! heheh! Nawet Afganistan jest ze mną
Avatar
nor / 25 października 2009 o 18:37
0
pizzmajster napisał:
A jakie som tam ceny ??? Przystempne czy taka drozyzna jak "U Staśka"???
Lubie pizze i uwazam ze kto nie lubi tego zapachu to jakis pjjjeb !!!
Ja tam bym chciał zeby w moim bloku na okrągło pachniało pizzono i browar zeby tez zalatywał... moze z drugiej strony?
Ale jakby frytami jechało to tez bym sie wkrwił. Mam mieszkanie przy Niepodległosci i tak sobie myśle moze by sie ktoś z tych niezadowolonych zamienił ? Możem nawet próbe zrobić tak na dwa miechy powiedzmy ale jak mówie jak frytami tam bedzie zajeżdżać to szkoda fatygi




deb***.




deb***. rozwiń
Avatar
pizzmajster / 24 października 2009 o 20:16
0
A jakie som tam ceny ??? Przystempne czy taka drozyzna jak "U Staśka"???
Lubie pizze i uwazam ze kto nie lubi tego zapachu to jakis pjjjeb !!!
Ja tam bym chciał zeby w moim bloku na okrągło pachniało pizzono i browar zeby tez zalatywał... moze z drugiej strony?
Ale jakby frytami jechało to tez bym sie wkrwił. Mam mieszkanie przy Niepodległosci i tak sobie myśle moze by sie ktoś z tych niezadowolonych zamienił ? Możem nawet próbe zrobić tak na dwa miechy powiedzmy ale jak mówie jak frytami tam bedzie zajeżdżać to szkoda fatygi
Avatar
;) / 24 października 2009 o 00:19
0
Czy ludziom z tego forum tak ciężko postawić się na miejscu właścicieli lokali?
Do każdego można się przyczepić:
Spożywczy / warzywniak - nie raz przechodzę przed sklepem i nie raz wpadałem w "stado owocówek*"
*owocówka - muszki zbierające się przy owocach.
Zaleta - mam z czego zrobić sałatkę, mam blisko do sklepu, a towar jest świeży
Artykuły dla domu - często widzę jak samochód z zaopatrzeniem tego sklepu staje na chodniku przy zapleczu, bo jest bliżej nosić.
Przez ciężki załadunek samochodu krzywi się chodzik.
Mięsny - zapach? jaki? jak w każdym mięsnym, ale czuć go tylko w sklepie
Wstaje rano i idę po świeżą wędlinę, mam co ugotować na obiad za przystępną cenę.
Zabawki i artykuły dla dzieci - tam dzieci mają swój raj lecz czasem. ekspedientka sprzedaje dzieciom petardy bez opieki osoby dorosłej, potem puszczają te petardy w pobliskim parku.
Ale przynajmniej mam gdzie zrobić ksero.
Pizzeria <3 - przeszkadza wam zapach? Ja akurat ten zapach lubię. Niedobre jedzenie? nie rozumiem o czym wy w ogóle piszecie, jadłem tam kilka krotnie i jedzenie jest dobre. W szczególności zestawy z kurczakiem. Akurat lubię ten lokal. Według mnie daliście darmową reklamę dla pizzerii
Zapewne grupka osób czytająca artykuł, poszła i zobaczyła na własne oczy jak tam naprawdę jest.
Sklep jak sklep, na świcie są ludzie uzależnieni od alkocholu i tam go większość kupuje. Ale mam gdzie też kupić pieczywo.
Malutki mięsny - o dziwo do niego nikt zastrzeżeń nie ma ;D
Reszta sklepów w tym apteka są dla mnie obojętne.

Postawcie się na miejscu właściciela/pracowników tych lokali.
Ja to zrobiłem. I myślę, że tak jak w matematyce - redukuje +
Czy ludziom z tego forum tak ciężko postawić się na miejscu właścicieli lokali?
Do każdego można się przyczepić:
Spożywczy / warzywniak - nie raz przechodzę przed sklepem i nie raz wpadałem w "stado owocówek*"
*owocówka - muszki zbierające się przy owocach.
Zaleta - mam z czego zrobić sałatkę, mam blisko do sklepu, a towar jest świeży
Artykuły dla domu - często widzę jak samochód z zaopatrzeniem tego sklepu staje na chodniku przy zapleczu, bo jest bliżej nosić.
Przez ciężki załadunek samochodu ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 67

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany

Co zdrożeje w Lublinie? Urząd ogłosił plany 3 2

Ratusz ogłosił plany co do przyszłorocznych opłat za usługi komunalne, np. cen biletów komunikacji miejskiej, i parkowania w płatnej strefie. Większość cen nie wzrośnie, chociaż nie da się wykluczyć podwyżki w przypadku opłat za wywóz śmieci.

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL

Jest zgoda na budowę pomnika pierwszego rektora KUL 0 0

Jest pozwolenie na budowę pomnika pierwszego rektora KUL, ks. Idziego Radziszewskiego. Stanie na skwerze przy Al. Racławickich, ma być gotowy w listopadzie.

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Mieszkańcy boją się nielegalnych śmieci. Skąd się tutaj wzięły? [zdjęcia] 3 2

Na widok śmieci w wyrobiskach po kopalniach piachu u mieszkańców Wólki Rokickiej zapala się lampka alarmowa. To efekt aresztowania lokalnego przedsiębiorcy. Michał K. przez lata zakopywał toksyczne odpady w starej kopalni.

Terytorialsi biegają po mistrzowsku

Terytorialsi biegają po mistrzowsku 5 0

W Puławach odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Średniodystansowym i Sprinterskim Biegu na Orientację. W riozegranych 22 i 23 września zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się lubelscy terytorialsi, zdobywając kilka medali w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane

Lubartów: Certyfikaty Młodego Przedsiębiorcy rozdane 0 0

W Zespole Szkół nr 2 w Lubartowie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla uczniów, którzy uczestniczyli w projekcie „Młodzieżowe przedsiębiorstwo”.

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł 21 15

Rozpoczął się proces lekarza, który nie przyjął na oddział starszego mężczyzny z zakrzepicą i zapaleniem kolana. Michał B. zalecił pacjentowi okłady z lodu. Dzień później 64-latek zmarł.

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka 48 5

Podczas polowania na kaczki myśliwi postrzelili jednego z mieszkańców. Mężczyzna został zraniony śrutem w rękę.

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt
27 września 2018, 11:00

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt 1 1

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej romantyzmowi w kontekście nowoczesności. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września.

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia]
galeria

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia] 13 9

Jeszcze w tym roku gotowe mają być wszystkie cztery wiadukty w ciągu ul. Grygowej w Lublinie, które zastąpią stary, zburzony z powodu fatalnego stanu technicznego. Cała trasa nad torami powinna być otwarta wiosną. Jej budowa jest zaawansowana w 30 proc.

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz 2 0

Rozmowa z Mateuszem Miką, przyjmującym Asseco Resovii Rzeszów i reprezentacji Polski

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony 2 21

W poniedziałek unieważniony został przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej. Powód?

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu 4 2

Ponad dwustumetrowy odcinek ulicy Leśnej w Nałęczowie jeszcze w tym roku może zostać wyremontowany. Chodzi o część od Górskiego do kładki dla pieszych w kierunku Harcerskiej.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu 0 5

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do Lublina z zaledwie jedną wygraną na III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego. Akademiczki mają jeszcze nad czym pracować przed rozpoczęciem rozgrywek

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda]
galeria

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda] 503 69

Będzie miał wysokość 10-piętrowego wieżowca, a do jego budowy zużyte zostaną 22 tony stali. Maszt na rondzie obok lubelskiego zamku ma kosztować 676 tys. zł. Pieniądze wyłożą trzy spółki Skarbu Państwa w ramach wydatków na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało 3 9

Zaledwie siedem nowych przegubowych trolejbusów wyjechało w poniedziałek rano na ulice Lublina, mimo oficjalnych zapewnień, że od poniedziałku będą kursować już wszystkie, czyli piętnaście. Dlaczego zajezdnię opuściła tylko część?