Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

28 lutego 2020 r.
21:40

Coming out podczas posiedzenia Rady Miasta Kraśnik. "Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT"

115 469 A A

Jestem aktywistą LGBT. Jestem gejem w strefie wolnej od LGBT – przestawił się radnym i zebranym na piątkowej sesji gościom Cezary Nieradko, wnioskodawca uchylenia podjętej w 2019 roku przez Radę Miasta Kraśnik uchwały. Podczas posiedzenia wypowiadali się też mieszkańcy, którzy popierają podjętą przez miejskich radnych inicjatywę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigdy wcześniej żadna sesja Rady Miasta Kraśnik nie wzbudziła takiego zainteresowania mediów, zwłaszcza ogólnopolskich jak ta piątkowa. Przyjechała ekipa TVN24 i przedstawiciel portalu OKO.press. Byli też lubelscy i kraśniccy dziennikarze. Przyszli również mieszkańcy Kraśnika.

Wszystko przez budzące kontrowersje stanowisko w sprawie środowiska LGBT, które Rada Miasta przegłosowała w maju ubiegłego roku. Był też inny powód. Kilka dni temu pojawiła się nieoficjalna zapowiedź władz partnerskiego miasta Kraśnika – Nogent-sur-Oise (Francja), że ze względu na podjętą uchwałę zerwie trwającą 15 lat współpracę z miastem.

Spirala lęku i odwaga

– Jest mi strasznie wstyd, że w Polsce, ale także poza naszym krajem moje kochane miasto wyszło na miasto homofoniczne – ubolewała radna Agnieszka Lenart (związana z SLD), która była nieobecna na majowej sesji Rady.

– Nikt z nami jeszcze współpracy nie zerwał – podkreśliła radna Angelika Marcinkowska (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), która apelowała o to by ze spokojem podejść do tego tematu.

– Aby nie nakręcać spirali lęku i antagomiznów – przyłączył się do prośby radny Tomasz Saj (PiS). Otwarcie przyznał też, że „podziwia odwagę„ mieszkańca Kraśnika Cezarego Nieradki, który tuż przed sesją złożył obywatelski projekt uchwały ws. uchylenia majowego stanowiska miejskich radnych.

Nieradko chwilę przed wypowiedzią radnych publicznie wyjawił, że jest homoseksualistą „w strefie wolnej od LGBT” i że uchwała w tej sprawie nie tylko jego osobiście dotknęła.

– Jak można być na tyle krótkowzrocznym, aby nie zauważyć cierpienia innych? Aby nie zauważyć, że takimi decyzjami podsyca się nienawiść? Ta uchwała to jest zgoda na homofobię – podkreślał Cezary Nieradko, który dowodził, że kraśnicka uchwała jest „niezgodna z Konstytucją i europejskimi normami a także łamie prawa człowieka”. Na sali obrad padły też mocne słowa: Czy będą państwo wysiedlać, a może mordować?

Jestem tolerancyjna, ale...

– Uchwała, którą podjęliśmy w żaden sposób nie występuje przeciwko wam (środowisku LGBT-red.) – przekonywał radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik, były radny PiS) i apelował o wzajemny szacunek. – Może jak zaczniemy rozmawiać to takie sytuacje nie będą miały miejsca.

Burzliwej dyskusji przysłuchiwali się też inni mieszkańcy Kraśnika, który ubiegłoroczne stanowisko Rady popierają.

– Jestem osobą tolerancyjną i szanuję wszystkie osoby bez względu na orientację seksualną – podkreśliła na wstępie Izabella Litwin. Przyznała jednak, że obawia się, że „ideologia LGBT wejdzie do szkół i dzieci będą bombardowane nieodpowiednimi treściami.” – Jako matka chcę mieć gwarancję, że moje dzieci nie będą słuchały treści niezgodnych z moim światopoglądem – zaznaczyła Litwin.

Ostatecznie obywatelski projekt został odrzucony ze względów formalnych – nie było wystarczająco dużo zebranych podpisów, ani opinii prawnika.

Belgowie pójdą w ślady Francuzów?

Identyczny projekt uchwały zgłosił natomiast radny Paweł Kurek (skonfliktowany z burmistrzem, choć formalnie cały czas jest w klubie jego radnych). Kurek naciskał, żeby tego tematu nie odkładać. Przekonywał, że brak reakcji Rady w obliczu zerwania współpracy z miastem Nogent-sur-Oise może pociągnąć za sobą jeszcze inne konsekwencje. W ślady Francuzów mogą pójść Belgowie (miasto Ruiselede).

– A Norwegowie mogą wstrzymać pomoc dla miasta. Także tutaj nie chodzi o żaden pośpiech – tłumaczył radny Kurek.

– Rzeczywiście jeśli to miałoby zagrażać naszym staraniom to należy się nad tym tematem jeszcze raz pochylić – przytaknęła Dorota Posyniak (klub radnych burmistrza Wojciecha Wilka), przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik. 

– Rozumiem, ze chce pan (do radnego Pawła Kurka-red.) osiągnąć swój cel, ale to jest szantaż. Z pana wypowiedzi wynika, że niemal cały Kraśnik chce aby tę uchwałę zmienić. A to jest nieprawda (pod projektem uchwały zebrano ponad 250 podpisów, zaś Kraśnik liczy ok. 34 tys. mieszkańców-red.)

– Chcesz zabłysnąć przed kamerami – zdenerwował się burmistrz Wojciech Wilk (były poseł Platformy Obywatelskiej) zwracając się do radnego Pawła Kurka, kiedy ten nie chciał zgodzić się na przełożenie tematu na kolejną sesję. – Wiesz, że teraz ta uchwała nie przejdzie. Burmistrz też dobitnie podkreślił: Nie działasz w interesie miasta.

Po tych słowach część radnych zaczęła bić brawo.

– Oklaski, które zebrał pan burmistrz świadczą o tym, ze rada popiera jego działania. Zależy nam, żeby Kraśnik się rozwijał – skomentował radny Jerzy Misiak (PiS).

Ostatecznie większość radnych nie zgodziła się na prowadzenie projektu uchwały radnego do porządku obrad.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Pieniądze leżą na unijnym stole. Minister o eurograntach

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej, w środę odwiedziła Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Zachęcała do aplikowania o granty przyznawane przez Komisję Europejską.

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Gwarancja dobrej przyszłości dla Lubelszczyzny

Szanowni Mieszkańcy, po październikowych wyborach do Sejmu, czekają nas wielkie zmiany. Aby można było je przeprowadzić do końca i odzyskać jako społeczeństwo kontrole nad naszym krajem, musimy zwyciężyć w Wyborach Samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia.

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Pamięć o nich musi trwać. Historie Dzieci Zamojszczyzny trafią do sieci

Z przepastnych archiwów, do których dostęp mają nieliczni, dokumenty zaświadczające o tragicznej historii dziesiątek tysięcy dzieci wysiedlonych w czasie II wojny światowej z Zamojszczyzny zostaną zdigitalizowane i udostępnione online.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim już otwarty

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim odzyskał swój blask. Ponownie jest architektoniczną perłą województwa lubelskiego. 17 marca br. po wielomiesięcznym remoncie ta rokokowa rezydencja magnacka została uroczyście otwarta.

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

Zderzenie osobówek centrum uzdrowiska. Zawinił 82-latek

82-latek tak feralnie włączał się do ruchu przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie, że kierowany przez niego nissan zderzył się z citroenem.

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają
1 kwietnia 2024, 14:00

Wielkanoc w podziemiach i staromiejskich zaułkach. Przewodnicy czekają

Pierwszego dnia kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny zostanie otwarta dla zwiedzających trasa podziemna w oficynie zamojskiego ratusza.

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet
Wybory 2024

Kandydatki KO chcą Lubelskiej Rady Kobiet

Kandydatki Koalicji Obywatelskiej chcą utworzyć Lubelską Radę Kobiet. Jej celem ma być m.in. zwiększenie udziału kobiet w sferze politycznej czy gospodarczej, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

Województwo lubelskie wesprze finansowo Motor Lublin

W czwartek wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski poinformował, że Motor Lublin otrzyma 400 tysięcy złotych w ramach promocji gospodarczej regionu.

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium