Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

6 listopada 2007 r.
17:50
Edytuj ten wpis

Dopłata miód-malina

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 7 A A

Rolnicy, którzy uprawiają truskawki i maliny, otrzymają od przyszłego roku dodatkowe pieniądze z Unii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A to oznacza, że na sadownictwie zacznie się więcej zarabiać.

W naszym powiecie sadowników nie brakuje. Na dodatkowe dopłaty mogą liczyć ci, którzy uprawiają maliny lub truskawki na co najmniej 10 arach. Dodatkowe dopłaty otrzymają także producenci pomidorów, które są przeznaczone do przetwórstwa.
Pieniądze do podziału są duże - nawet 400 euro dopłaty do hektara uprawy malin i truskawek. Polska wynegocjowała, aby minimalny obszar objęty tą pomocą wynosił 10 arów. W pozostałych krajach UE obszar ten jest większy i wynosi aż 30 arów.
Lubelscy plantatorzy malin i truskawek już przeliczają złotówki. Nasz region, a zwłaszcza powiaty opolski i kraśnicki, to zagłębie malin. Najmniejsze uprawy liczą kilka arów, a największe mają po 10 do 15 hektarów. Rocznie na ponad 4 tys. hektarów zbiera się na cele przemysłowe ponad 33 tys. ton malin. To jest jedna trzecia całej krajowej produkcji.
- To bardzo dobra wiadomość, wreszcie ktoś o nas pomyślał - cieszy się pan Marek, plantator malin z Zalesia w gminie Wilkołaz. - Ten rok nie był zły, bo ceny były na dobrym poziomie, ale w latach wcześniejszych takie dopłaty bardzo rekompensowałyby nasze straty przy niskich cenach.
Pan Marek - wspólnie z rodziną - w uprawia maliny na areale 2 hektarów.
- Czekamy z niecierpliwością na więcej informacji na ten temat. Do tej pory Unia zapominała o producentach malin i truskawek, a tania chińska produkcja zaniżała ceny i psuła rynek. Teraz wreszcie uprawa tych owoców powinna stać się opłacalna - podkreśla z zadowoleniem Stanisław Toporek, prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Kraśniku.
Dodatkowe dopłaty otrzymają też plantatorzy truskawek. W regionie jest ich również dużo, w powiecie opolskim rocznie z 800 ha zbiera się około 2 tys. ton, a w kraśnickim z 400 ha 1 tys. ton.
Zrzeszenie wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Izbą Rolniczą planują w najbliższym czasie szkolenie dla rolników. Chodzi o odpowiednią informację, aby jak najwięcej gospodarstw spełniło wymagania i otrzymało dodatkowe dopłaty.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
(Anonimowy) / 12 listopada 2007 r. o 09:07
....pożeczki również są owocami miekkimi, i agrest też!!!!!!!!!!!!
Avatar
wif / 12 listopada 2007 r. o 07:01
Zapewniam Cię że ani moi rodzice, ani ja mieszkania od fabryki nie otrzymałem ! Ale czy Ty rozumiesz o co mi chodzi? Skoro ktoś ma kilkuhektarową plantację malin to chyba nie powiniem pracować na etacie w FŁT i domagać się urlopu w okresie zbiorów, blokując corocznie innym (nie mającym pola wogóle) możliwość wzięcia urlopu w tym terminie. A jeśli chce być plantatorem i pracownikiem to powiniem wziąć na ten okres urlop bezpłatny. Poza tym to chcę Cie zaskoczyć tym że ja wiem jak się pracuje przy malinach ale zaskakuje mnie to że Ty w deszcz zbierasz maliny (to taka cięższa papka malinowa? ), ale widocznie należysz to grupy zachłannych do kwadratu. Pozdrawiam
Zapewniam Cię że ani moi rodzice, ani ja mieszkania od fabryki nie otrzymałem ! Ale czy Ty rozumiesz o co mi chodzi? Skoro ktoś ma kilkuhektarową plantację malin to chyba nie powiniem pracować na etacie w FŁT i domagać się urlopu w okresie zbiorów, blokując corocznie innym (nie mającym pola wogóle) możliwość wzięcia urlopu w tym terminie. A jeśli chce być plantatorem i pracownikiem to powiniem wziąć na ten okres urlop bezpłatny. Poza tym to chcę Cie zaskoczyć tym że ja wiem jak się pracuje przy malinach ale zaskakuje mnie to że Ty w deszcz... rozwiń
Avatar
amonimowa / 11 listopada 2007 r. o 16:23
jakim to dobrze? a czy Ty w zyciu swoim zbierales maliny? w upale i deszcu? jak nie wiesz to mow to nie jest latwy kawalek chleba- moi rodzice dzieki malinom maja dom nie czekali az DOSTANA z fabryki mieszkanie
Avatar
Laki / 9 listopada 2007 r. o 08:51
Przetwórnia jest w Opolu Lub.
Avatar
plantator / 8 listopada 2007 r. o 11:36
a o producentach poziomek zapomnieli? to przecież też owoce miękkie
Avatar
(Anonimowy) / 7 listopada 2007 r. o 16:56
Do szczęścia plantatorom brakuje jeszcze obiecywanej wielokrotnit przetwórni. Ale ten temat zapewne powróci znowu dopiero przy okazji następnych wyborów. Chociaż właściwie to jest duża szansa, że to juz niedługo, jeśli się zważy na wzrost cen na wszystko i zapewnienia wybranej partii, że wszystkim ma być lepiej...
Avatar
wif / 7 listopada 2007 r. o 11:58
Opisani plantatorzy to mają klawe życie, bo nie dośc że pracują głównie w kraśnickiem fabryce (i dlatego urlop w okresie zbiorów TYLKO im się należy) to jeszcze dodatkową kasę z Unii dostaną. Ciekawe czy unijny plantator owoców miękkich też pracuje na niezłym etacie w jakiejś fabryce?
Avatar
(Anonimowy) / 12 listopada 2007 r. o 09:07
....pożeczki również są owocami miekkimi, i agrest też!!!!!!!!!!!!
Avatar
wif / 12 listopada 2007 r. o 07:01
Zapewniam Cię że ani moi rodzice, ani ja mieszkania od fabryki nie otrzymałem ! Ale czy Ty rozumiesz o co mi chodzi? Skoro ktoś ma kilkuhektarową plantację malin to chyba nie powiniem pracować na etacie w FŁT i domagać się urlopu w okresie zbiorów, blokując corocznie innym (nie mającym pola wogóle) możliwość wzięcia urlopu w tym terminie. A jeśli chce być plantatorem i pracownikiem to powiniem wziąć na ten okres urlop bezpłatny. Poza tym to chcę Cie zaskoczyć tym że ja wiem jak się pracuje przy malinach ale zaskakuje mnie to że Ty w deszcz zbierasz maliny (to taka cięższa papka malinowa? ), ale widocznie należysz to grupy zachłannych do kwadratu. Pozdrawiam
Zapewniam Cię że ani moi rodzice, ani ja mieszkania od fabryki nie otrzymałem ! Ale czy Ty rozumiesz o co mi chodzi? Skoro ktoś ma kilkuhektarową plantację malin to chyba nie powiniem pracować na etacie w FŁT i domagać się urlopu w okresie zbiorów, blokując corocznie innym (nie mającym pola wogóle) możliwość wzięcia urlopu w tym terminie. A jeśli chce być plantatorem i pracownikiem to powiniem wziąć na ten okres urlop bezpłatny. Poza tym to chcę Cie zaskoczyć tym że ja wiem jak się pracuje przy malinach ale zaskakuje mnie to że Ty w deszcz... rozwiń
Avatar
amonimowa / 11 listopada 2007 r. o 16:23
jakim to dobrze? a czy Ty w zyciu swoim zbierales maliny? w upale i deszcu? jak nie wiesz to mow to nie jest latwy kawalek chleba- moi rodzice dzieki malinom maja dom nie czekali az DOSTANA z fabryki mieszkanie
Avatar
Laki / 9 listopada 2007 r. o 08:51
Przetwórnia jest w Opolu Lub.
Avatar
plantator / 8 listopada 2007 r. o 11:36
a o producentach poziomek zapomnieli? to przecież też owoce miękkie
Avatar
(Anonimowy) / 7 listopada 2007 r. o 16:56
Do szczęścia plantatorom brakuje jeszcze obiecywanej wielokrotnit przetwórni. Ale ten temat zapewne powróci znowu dopiero przy okazji następnych wyborów. Chociaż właściwie to jest duża szansa, że to juz niedługo, jeśli się zważy na wzrost cen na wszystko i zapewnienia wybranej partii, że wszystkim ma być lepiej...
Avatar
wif / 7 listopada 2007 r. o 11:58
Opisani plantatorzy to mają klawe życie, bo nie dośc że pracują głównie w kraśnickiem fabryce (i dlatego urlop w okresie zbiorów TYLKO im się należy) to jeszcze dodatkową kasę z Unii dostaną. Ciekawe czy unijny plantator owoców miękkich też pracuje na niezłym etacie w jakiejś fabryce?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto Szkła Krosno – Start II Lublin 116:74. Mogło być gorzej

Miasto Szkła Krosno – Start II Lublin 116:74. Mogło być gorzej

Start II Lublin został rozgromiony przez Miasto Szkła Krosno

Lubelskie. Volvo uderzyło w drzewo. Kierowca zmarł w szpitalu

Lubelskie. Volvo uderzyło w drzewo. Kierowca zmarł w szpitalu

Tragiczny wypadek w miejscowości Leszczanka (gmina Drelów). Nie żyje kierowca volvo.

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła
film

17-latka zatrzymana i skuta za pisanie kredą po chodniku w pobliżu kościoła

17-latka przed kościołem w Toruniu napisała na chodniku hasła poparcia dla środowiska LGBTQ+ i krytykujące Kościół. Jak relacjonuje, w pewnym momencie została skuta kajdankami przez policjantów.

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt
1 października 2022, 13:00

Twórcze soboty dla dzieci w Galerii Labirynt

Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza na październikowe zajęcia edukacyjne dla dzieci. Spotkania będą się odbywały w soboty o godz. 13.

Lublin. Droga, nowe parkingi, pętla autobusowa. Planują przyszłość dzielnicy

Lublin. Droga, nowe parkingi, pętla autobusowa. Planują przyszłość dzielnicy

Gotowy jest nowy projekt planu zagospodarowania terenu w rejonie przyszłego przedłużenia ul. Smoluchowskiego do Zemborzyckiej. Planiści wprowadzili nieco zmian do pierwotnej wersji dokumentu.

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę
Złota Setka 2021

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę

W czerwcu oficjalnie otwarty zostanie nowy park rozrywki na Lubelszczyźnie. Już teraz zaprasza on jednak żądne nowych doznań maluchy i nastolatki. Długoterminowa inwestycja ma potencjał by stać się też edukacyjną perełką regionu, do której ciągnąć będą szkolne wycieczki.

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy zmierzą się u siebie z RK Nexe Nasice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.45

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Nieco wcześniej niż zwykle powinni wyjść dzisiaj do pracy mieszkańcy ul. Turkusowej, którym trudniej będzie wyjechać z osiedla z powodu prac przy kanalizacji burzowej.

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Od kwietnia przyszłego roku główną siedzibą Biblioteki Miejskiej w Puławach będzie nowy gmach przy Wojska Polskiego. Domek Grecki przy Głębokiej po tej przeprowadzce ma służyć puławskim seniorom oraz pracowni dokumentującej dzieje miasta.

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Pogoda nie zawiodła, uczestnicy tym bardziej. Podczas niedzielnego Miejskiego Święta Roweru w Tomaszowie Lubelskim była świetna zabawa, a przy okazji zebrano 3,5 tys. zł na rehabilitację 29-letniego Łukasza z Jezierni.

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Czy zielona dolina niedaleko Starego Gaju stanie się placem budowy biurowca? Urząd Miasta znowu daje sobie dodatkowy czas na podjęcie takiej decyzji. Zamierza ją wydać najpóźniej za niecały miesiąc.

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach
30 września 2022, 17:00

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach

Galeria Piwnica w Puławach (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Sieroszewskiego 4) zaprasza na wystawę fotografii Michała Landowskiego "Ginące Zawody". Otwarcie ekspozycji nastąpi 30 września o godz. 17.

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Wygaszenie mandatu Arkadiuszowi Onyszce przez wojewodę lubelskiego nie kończy jego przygody z lokalną polityką. Były reprezentant Polski nadal będzie zasiadał w zarządzie powiatu, obok swojego partyjnego promotora – łęczyńskiego starosty. Tyle tylko, że nie będzie brać pieniędzy.

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!