Jest szansa, że będą działać dwie specjalne strefy ekonomiczne - tarnobrzeska i mielecka. Firma Cyclone jeszcze w tym miesiącu ma złożyć wniosek o pozwolenia na prowadzenie działalności w strefie Euro-Park Mielec. Radni popierają starania inwestora
Radni wyrazili tym samym zgodę na włączenie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec ponad 2-hektarowej działki przy ul. Fabrycznej, której wieczystym użytkownikiem jest firma Cyclone. Z taką prośbą pod koniec lutego wystąpił do burmistrza zarząd tej firmy. Uchwała w tej sprawie jest niezbędnym dokumentem, aby firma mogła wystąpić do Ministerstwa Gospodarki o włączenie działki do mieleckiej strefy.
- Jesteśmy na etapie kompletowania dokumentów odnośnie poszerzenia - mówi Bogdan Adamkowski, prezes Cyclone Polska. - Chcemy aby nasza działka, ze względów praktycznych została włączona do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Piątkowa uchwała oznacza zgodę radnych, aby naszą działkę objąć strefą ekonomiczną.
Prezes Cyclone Polska przyznaje, że aby starać się o pozwolenie na prowadzenie działalności w strefie firma musi skompletować szereg szczegółowych dokumentów. - O zezwolenie na prowadzenie działalności w strefie Euro-Park Mielec musimy wystąpić jeszcze w tym miesiącu - dodaje prezes Adamkowski.
"Bardzo serdecznie dziękuję radnym Rady Miasta za dobrą i rzeczową współpracę na rzecz Kraśnika” - komentuje na Facebooku decyzję radnych Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. I dodaje: "Dzięki temu jesteśmy na najlepszej drodze, aby w Kraśniku działały dwie strefy ekonomiczne: tarnobrzeska oraz mielecka. To ogromna szansa na jak najwięcej miejsc pracy dla naszych mieszkańców co jest priorytetem moich działań jako burmistrza miasta.”
- Teren firmy Cyclone potencjalnie może zostać włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - informuje Zbigniew Kajdanowski z Agencji Rozwoju Przemysłu. - Aby tak się stało projekt musi spełnić warunki, które umożliwią złożenie wniosku do Rady Ministrów i potem przyjęcie odpowiedniego rozporządzenia. Rozmowy na ten temat były już podejmowane.
- Włączenie do strefy nowego obszaru wymaga zmiany rozporządzenia Rady Ministrów ustanawiającego daną strefę. Procedura legislacyjna trwa ok. 3 miesiące, ale trzeba jeszcze doliczyć czas niezbędny na analizę wniosku i przygotowanie stosownego projektu rozporządzenia - dodaje Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzecznik Ministerstwa Gospodarki.
W Kraśniku działa już podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zajmuje teren ok. 23 ha. Dzięki staraniom firmy Cyclone jest szansa aby w mieście funkcjonowała też druga podstrefa SSE Euro-Park Mielec. Jest to najstarsza strefa ekonomiczna w Polsce. Inwestują w niej m.in. firmy z branży lotniczej jak chociażby ADT, AERO AT czy też Polskie Zakłady Lotnicze. Tę branżę reprezentuje też firma Cyclone, która specjalizuje się w produkcji komponentów dla lotnictwa. Produkuje części m.in. dla takich potentatów lotniczych jak Airbus, Boeing, Gulfstream i Lockheed Martin.
W Polsce są już miasta, gdzie funkcjonuje więcej niż jedna specjalna strefa ekonomiczna. - Przykładem może być Częstochowa albo Szczecin - wymienia Kajdanowski.