Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 grudnia 2009 r.
21:29
Edytuj ten wpis

Ksiądz: Pobili mnie, bo nie chciałem w kościele tablicy katyńskiej

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 32 A A

W Rzeczycy Ziemiańskiej nieznani napastnicy skatowali księdza. Wszystko dlatego, że nie zgadza się na powieszenie w kościele tablicy upamiętniającej mord w Katyniu – zaalarmował nas Czytelnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wstrząsający mail dotarł do nas wczoraj. "Bili do tego stopnia, że ks. Andrzejewski stracił przytomność i obudził się jakiś czas potem na podłodze w kałuży własnej krwi” – napisał internauta.

57-letniego proboszcza Jana Kazimierza Andrzejewskiego zastajemy na plebanii w Rzeczycy (pow. kraśnicki). Na jego twarzy widać świeże ślady pobicia. – Było sobotnie popołudnie, kończyłem pracę w ogrodzie. Wtedy weszło dwóch mężczyzn. Zaprosiłem ich do środka, bo myślałem, że przychodzą w kościelnych sprawach – ks. Andrzejewski relacjonuje wydarzenia z 5 grudnia. Dodaje, że to nie byli miejscowi i że nie widział ich wcześniej.

– Powiedzieli, że i tak powieszą tablicę, gdzie będą chcieli. Kazałem im wyjść i wówczas młodszy, taki wysoki, szpakowaty uderzył mnie w twarz. Zaraz potem jeszcze raz dostałem i jeszcze parę kopniaków mi przyłożyli. Straciłem przytomność – opowiada duchowny.

W Rzeczycy huczy od plotek i domysłów. Mieszkańcy nie chcą podawać nazwisk, ale nieoficjalnie chętnie opowiadają o konflikcie w tej sprawie. W kwietniu wywodzący się z tych okolic emerytowany ksiądz miał zaproponować zawieszenie w kościele tablicy upamiętniającej pomordowanych w Katyniu okolicznych mieszkańców. Urzędujący proboszcz zgadza się na taką tablicę, ale na przykościelnym cmentarzu. Był przeciwny umieszczeniu jej w świątyni, motywując to podziałem na sprawy polityczne i sprawy kościelne.

– Owszem ta tablica jest potrzebna. Ale żeby od razu w kościele? – mówi jedna z parafianek. Nie podaje nazwiska.

Ks. Andrzejewski o konflikcie nie chce mówić. Jednak na posiedzeniu rady parafialnej w tej sprawie był sam dziekan, przełożony proboszcza. – To są sprawy Kościoła, a nie mediów. Dwa tygodnie temu podczas posiedzenia rady parafialnej ustaliliśmy, że tablica będzie w kościele – mówi ks. kanonik Andrzej Kontek, dziekan dekanatu zaklikowskiego.

Księdzu po pobiciu pomocy udzielił lekarz rodzinny. Duchowny telefonicznie poinformował policję o zdarzeniu. – Samo telefoniczne zawiadomienie nie wystarcza – mówi Janusz Majewski z policji w Kraśniku. Dlatego funkcjonariusze przyjechali na plebanię i przyjęli oficjalne zgłoszenie.

Próbowaliśmy się wczoraj skontaktować z pomysłodawcą umieszczenia tablicy w kościele. Niestety, leży w szpitalu, jest po poważnej operacji.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kdr / 9 grudnia 2009 r. o 16:10
+1
ks. Baca komuna ci dała wykształcenie i mozliwość służby Bogu ale to co teraz wyprawiasz to o pomste woła 12 sierpnia 2007 co głosiłeś na kazaniu a teraz co wyprawiasz NIECHCEMY WIĘCEJ SŁUCHAĆ CIĘ więc nie wsadzaj nos w czyjes sprawy
Avatar
mieszkaniec Babina / 9 grudnia 2009 r. o 13:58
+1
witam wszystkich ja tam nie mam zamiaru wtrącać sie w sprawy waszej parafii bo po prostu ich nie znam. Mam natomiast zamiar powiedziać kilka słow o fundatorze tej tablicy emerycie ks BACY. Otóż tego gościa to nie zrozumiem chyba nigdy wpieprza sie tam gdzie go nie chcą i głosi te swoje morały polityczne w kościele. a może ja tez wam ufunduje jakąs tablice i zarzycze sobie zeby na przykład wisiała na głownym ołtarzu. moim zdaniem wasz ksiadz jak i każdy z was nie lubi jak ktoś z boku mu sie wpier***a w paradę. My tu w Babinie mamy juz dość tego gbura Bacy.Wiekszosc mieszkańcow była szcesliwa ze miał odejsc na emeryture niestety czasr prysł po tym jak Aleksander B postanowił zamieszkac w tzw parafialnej organistówce oczywiscie majac wszystkich w du... . ciągle snuje jakies uwagi jak jedzie to oczywiście dzień dobry nie powie i wogóle uważa sie za bóg wie co a ludzi z wiosek traktuje jak niedouczonych matołów ktorym wszystko mozna wmówic. Nie widziałem tej tablicy i co na niej jest napisane ale moim zdaniem jezeli posiada ona silne akcenty polityczne (a znając BACE to posiada) nie powinna być umieszczana w kościele kościół jest dla BOGA a nie do polityki Pozdrawiam wszystkich mieszańców waszej parafii
witam wszystkich ja tam nie mam zamiaru wtrącać sie w sprawy waszej parafii bo po prostu ich nie znam. Mam natomiast zamiar powiedziać kilka słow o fundatorze tej tablicy emerycie ks BACY. Otóż tego gościa to nie zrozumiem chyba nigdy wpieprza sie tam gdzie go nie chcą i głosi te swoje morały polityczne w kościele. a może ja tez wam ufunduje jakąs tablice i zarzycze sobie zeby na przykład wisiała na głownym ołtarzu. moim zdaniem wasz ksiadz jak i każdy z was nie lubi jak ktoś z boku mu sie wpier***a w paradę. My tu w Babinie mamy juz dość t... rozwiń
Avatar
znajomy / 3 stycznia 2010 r. o 21:45
0
i oby więcej takiego nie miała
Avatar
filc / 12 grudnia 2009 r. o 22:08
0
ja tam wole poczte pantoflową, bardziej dyskretna
Avatar
telewidz / 10 grudnia 2009 r. o 17:55
0
W najbliższą niedzielę tj.13 grudnia 2009r.

TVP3 info o godz.20.50 przekaże na "żywo"

relację ze spotkania młodzieżówek partyjnych

z Panem Rafałem Grupińskim /PO/

"Ministrem bez rozgłosu".

tematy spotkania:

-zamieszanie wokół komisji śledczych ,hazardowej i nacisków

-28 lat od wprowadzenia stanu wojennego.

Gościowi pocztą elektroniczną w trakcie dyskusji można przesłać pytania.
Avatar
tonek / 10 grudnia 2009 r. o 00:06
0
parafianka napisał:
(... Ksiądz nasłał zbirów na drugiego ksiedza!!...)



Zważaj na to co piszesz parafianko. Twoje IP nie jest anonimowe.
Avatar
Kasia;];;;;] / 9 grudnia 2009 r. o 15:43
0
Masz racje!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Naprawde;]
Ale afera
Avatar
???????? / 9 grudnia 2009 r. o 09:15
0
Jakimi trzeba być ludźmi aby posunąć się do takiego czynu!!!! tylko obleśni prostacy tak postępują???? Czy ta tablica jest warta pobicia??? Ludzie obudźcie się!!!!!Dla mnie to nie ma znaczenia czy tablica będzie na cmentarzu(moim zdaniem tam jest miejsce tych co odeszli) a pamiętajmy sercem !!!!!!
Avatar
# / 8 grudnia 2009 r. o 21:47
0
Wilkołazki proboszcz takie kazanie strzeli tej niedzieli, że na miejscu tego ksiedza poprosiłbym o ochronę. Jak kto nie wierzy niech odwiedzi kościółek w Wilkołazie
Avatar
filc / 8 grudnia 2009 r. o 21:43
0
Gość napisał:
[color="#4B0082"]Jeżeli krzyż, to w każdym urzędzie
a jak tablica upamiętyniająca Katyń, to już won z kościoła
TAKA JEST HIPOKRYZJA KOŚCIOŁA[/color]
Jezus jest tylko jeden, a mordów w całej historii tyle że na krzyż w kościele zabrakło by miejsca
Avatar
znajomy / 3 stycznia 2010 r. o 21:45
0
i oby więcej takiego nie miała
Avatar
filc / 12 grudnia 2009 r. o 22:08
0
ja tam wole poczte pantoflową, bardziej dyskretna
Avatar
telewidz / 10 grudnia 2009 r. o 17:55
0
W najbliższą niedzielę tj.13 grudnia 2009r.

TVP3 info o godz.20.50 przekaże na "żywo"

relację ze spotkania młodzieżówek partyjnych

z Panem Rafałem Grupińskim /PO/

"Ministrem bez rozgłosu".

tematy spotkania:

-zamieszanie wokół komisji śledczych ,hazardowej i nacisków

-28 lat od wprowadzenia stanu wojennego.

Gościowi pocztą elektroniczną w trakcie dyskusji można przesłać pytania.
Avatar
tonek / 10 grudnia 2009 r. o 00:06
0
parafianka napisał:
(... Ksiądz nasłał zbirów na drugiego ksiedza!!...)



Zważaj na to co piszesz parafianko. Twoje IP nie jest anonimowe.
Avatar
kdr / 9 grudnia 2009 r. o 16:10
+1
ks. Baca komuna ci dała wykształcenie i mozliwość służby Bogu ale to co teraz wyprawiasz to o pomste woła 12 sierpnia 2007 co głosiłeś na kazaniu a teraz co wyprawiasz NIECHCEMY WIĘCEJ SŁUCHAĆ CIĘ więc nie wsadzaj nos w czyjes sprawy
Avatar
Kasia;];;;;] / 9 grudnia 2009 r. o 15:43
0
Masz racje!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Naprawde;]
Ale afera
Avatar
mieszkaniec Babina / 9 grudnia 2009 r. o 13:58
+1
witam wszystkich ja tam nie mam zamiaru wtrącać sie w sprawy waszej parafii bo po prostu ich nie znam. Mam natomiast zamiar powiedziać kilka słow o fundatorze tej tablicy emerycie ks BACY. Otóż tego gościa to nie zrozumiem chyba nigdy wpieprza sie tam gdzie go nie chcą i głosi te swoje morały polityczne w kościele. a może ja tez wam ufunduje jakąs tablice i zarzycze sobie zeby na przykład wisiała na głownym ołtarzu. moim zdaniem wasz ksiadz jak i każdy z was nie lubi jak ktoś z boku mu sie wpier***a w paradę. My tu w Babinie mamy juz dość tego gbura Bacy.Wiekszosc mieszkańcow była szcesliwa ze miał odejsc na emeryture niestety czasr prysł po tym jak Aleksander B postanowił zamieszkac w tzw parafialnej organistówce oczywiscie majac wszystkich w du... . ciągle snuje jakies uwagi jak jedzie to oczywiście dzień dobry nie powie i wogóle uważa sie za bóg wie co a ludzi z wiosek traktuje jak niedouczonych matołów ktorym wszystko mozna wmówic. Nie widziałem tej tablicy i co na niej jest napisane ale moim zdaniem jezeli posiada ona silne akcenty polityczne (a znając BACE to posiada) nie powinna być umieszczana w kościele kościół jest dla BOGA a nie do polityki Pozdrawiam wszystkich mieszańców waszej parafii
witam wszystkich ja tam nie mam zamiaru wtrącać sie w sprawy waszej parafii bo po prostu ich nie znam. Mam natomiast zamiar powiedziać kilka słow o fundatorze tej tablicy emerycie ks BACY. Otóż tego gościa to nie zrozumiem chyba nigdy wpieprza sie tam gdzie go nie chcą i głosi te swoje morały polityczne w kościele. a może ja tez wam ufunduje jakąs tablice i zarzycze sobie zeby na przykład wisiała na głownym ołtarzu. moim zdaniem wasz ksiadz jak i każdy z was nie lubi jak ktoś z boku mu sie wpier***a w paradę. My tu w Babinie mamy juz dość t... rozwiń
Avatar
???????? / 9 grudnia 2009 r. o 09:15
0
Jakimi trzeba być ludźmi aby posunąć się do takiego czynu!!!! tylko obleśni prostacy tak postępują???? Czy ta tablica jest warta pobicia??? Ludzie obudźcie się!!!!!Dla mnie to nie ma znaczenia czy tablica będzie na cmentarzu(moim zdaniem tam jest miejsce tych co odeszli) a pamiętajmy sercem !!!!!!
Avatar
Głos / 9 grudnia 2009 r. o 00:04
-1
Myślę, że niepotrzebny jest ten dym w tej sprawie. Po pierwsze, to wg mnie X proboszcz popełnił duży błąd nie godząc się na umieszczenie tej myślę niewiele miejsca zajmującej tablicy. Pamięć o tym wyjątkowym mordzie w historii naszego Narodu godna jest uczczenia tablicą wiszącą w kościele.

W Katyniu sowieci wymordowali kwiat Polskiego Narodu i nie opowiadajcie bzdur, że takich tragicznych zdarzeń było bardzo dużo w naszej historii, że zabrakło by ścian w kościele.
Nie chodzi tu o ilość zabitych, ale o otoczkę polityczną i kontekst historyczny tych wydarzeń.
Widzę tu duży błąd księdza i dziwię się takiej postawie.

"Był przeciwny umieszczeniu jej w świątyni, motywując to podziałem na sprawy polityczne i sprawy kościelne"


Zgadzam się, że sytuacja mogła zostać wykorzystana do prowokacji. I niekoniecznie była to robota zlecona. Po prostu w dawnych UBekach drzemią niespełnione marzenia i jeśli nadarzy się okazja... Nie dziwi mnie to zwłaszcza gdy czytam niektóre wpisy na tym forum. Ich autorzy katowali by księdza z niemniejszą satysfakcją.

Współczuję księdzu, ale też pamiętam o przysłowiu na temat ukównia własnego losu.

Mam nadzieję jednak, że Policja stanie na wysokości zadania i odnajdzie oprawców.
Myślę, że niepotrzebny jest ten dym w tej sprawie. Po pierwsze, to wg mnie X proboszcz popełnił duży błąd nie godząc się na umieszczenie tej myślę niewiele miejsca zajmującej tablicy. Pamięć o tym wyjątkowym mordzie w historii naszego Narodu godna jest uczczenia tablicą wiszącą w kościele.

W Katyniu sowieci wymordowali kwiat Polskiego Narodu i nie opowiadajcie bzdur, że takich tragicznych zdarzeń było bardzo dużo w naszej historii, że zabrakło by ścian w kościele.
Nie chodzi tu o ilość zabitych, ale o otoczkę polityczną i ... rozwiń
Avatar
# / 8 grudnia 2009 r. o 21:47
0
Wilkołazki proboszcz takie kazanie strzeli tej niedzieli, że na miejscu tego ksiedza poprosiłbym o ochronę. Jak kto nie wierzy niech odwiedzi kościółek w Wilkołazie