Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

5 listopada 2015 r.
19:50

Pierwsza w Polsce wzorcowa cydrownia już działa. Powstała w Mikołajówce

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 11 A A

Pierwsza w Polsce wzorcowa cydrownia już działa w Mikołajówce koło Urzędowa. Tłoczy sok na cydr, ale tylko do degustacji. Na większą produkcję potrzebna jest zgoda urzędników

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na warsztaty w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru w Mikołajówce przyjechało wczoraj 50 sadowników z gminy Serock. Była to także okazja do prezentacji pierwszej w Polsce wzorcowej cydrowni (na zdjęciu).

– To najprostsza linia technologiczna do produkcji naturalnego cydru sadowniczego w skali ok. 10 tys. litrów rocznie – mówi Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru (LSMC). – Dopiero rozpoczniemy procedurę uzyskiwania pozwoleń na produkcję. Ale linia jest już na tyle gotowa, że dziś mogliśmy pokazać i zachęcić do otwierania podobnych cydrowni w gospodarstwach sadowniczych
Procedura uzyskania zezwoleń na produkcję cydru to bardzo skomplikowana sprawa.

– Uruchomienie cydrowni w Polsce przypomina budowę rakiety na księżyc – mówi Solis. – Mam nadzieję, że przetrzemy szlak w urzędach, aby procedury nie były tak uciążliwe. To jeden z głównych celów działania naszego stowarzyszenia.

A pomysłem już interesują się sadownicy. – Tylko z regionu lubelskiego chęć inwestowania w taką cydrownię wyraziło kilkudziesięciu sadowników. Jej koszt to ok. 60 tys. zł – mówi Artur Dubaj główny technolog Ambry, która wspiera stowarzyszenie.

Cydrownia może być dodatkowym źródłem dochodu albo jedną z atrakcji agroturystyki, która często funkcjonuje równolegle z sadem.

Producent „Cydru Lubelskiego” nie tylko wspiera, ale także chce czerpać z doświadczeń członków stowarzyszenia. – Nie wymyślimy przecież wszystkiego sami – mówi Robert Ogór, prezes Ambry. – Wierzę, że za kilka lat, dzięki inicjatywie sadowników, cydrowni będą setki w wielu regionach. Ale trzeba pamiętać, że nie uda się to bez zmian ustawowych – dodaje.

– Pomysł jest ciekawy, a koszt instalacji umiarkowany. Dlatego chętnie wejdę w ten biznes – mówi Piotr Jabłoński, sadownik z gminy Serock, który był wczoraj na warsztatach w Mikołajówce. – Ze zbytem cydru w warszawskich sklepach ze zdrową żywnością, slowfoodwych czy restauracjach nie powinno być problemu.

– Wierzę, że w ciągu najbliższych lat na Lubelszczyźnie powstanie kilkadziesiąt podobnych obiektów, które stworzą cydrowy szlak – dodaje Tomasz Solis.

W ciągu trzech miesięcy postulaty stowarzyszenia poparło ponad 25 tys. osób. Jeden z nich to apel o zmianę oraz ochronę ustawowej definicji polskiego cydru – wprowadzenie zapisu o produkcji cydru tylko ze świeżego soku, drugi to aktywizacja sadowników do otwierania lokalnych cydrowni.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lutego 2016 o 22:58
0
Zazrdośnicy! Sami weźcie się do roboty cholerne darmozjady i lenie, a nie tylko wytykać komuś że coś chce w życiu osiągnąć. Zamiast płaszczyć tyłki i pisać jakieś złośliwe komentarze - do roboty próżniaki! Bo już mnie wkurzają te kolejki do OPS po zasiłki, zapomogi itp itd. - do czego ten kraj zmierza? Wyśmiewa się ludzi pracujących, współczuje się i pomaga próżniakom - ŻENADA !!!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 13:45
0
No i Tomuś został prezesem cydru!Jak to można szybko ogłupić ludzi i stworzyć sobie stołek? A ludziska mówią,że w PIS-ie to sami solidni ludzie!? Tam też się robi przekręty tylko inaczej,bo biednych się ogłupia i obdziera ze skóry robiąc tu i ówdzie SKOK-i !!!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 12:06
0
Podoba mi sie zwlaszcza tekst ze z ze zbytem cydru w sklepach ze zdrowa zywnością i slowfoodowych restauracjach nie bedzie problemu. Zajmuje sie cydrem od dwoch lat i ze zbytem juz jest duzy problem. Po 1. Karty na rynku cydru zostały w wiekszosci juz rozdane przez duże i średnie firmy jak Ambra, Jantoń. Jest już około 20 małych producentow ktorzy rownież opanowali niszowe punktu sprzedaży jak wspomniane sklepy i knajpy. Po 2. żeby zrobić dobry cydr nie wystarczy "wzorcowa cydrownia", potrzeba przede wszystkim dużej wiedzy i doświadczenia w fermentacji. Jak ktoś myśli ze to złoty interes to niestety musze powiedziec ze na to juz za pozno. 3. Nawet jeśłi uda się komuś sprzedać 10 tys litrow nie uda mu sie z tego utrzymać. Zostaje tylko produkcja niewielkich ilości ( 2 - 3 tys litrow) przez pasjonatow i sprzedaz na lokalnych imprezach typu dożynki. Pozdrawiam
Podoba mi sie zwlaszcza tekst ze z ze zbytem cydru w sklepach ze zdrowa zywnością i slowfoodowych restauracjach nie bedzie problemu. Zajmuje sie cydrem od dwoch lat i ze zbytem juz jest duzy problem. Po 1. Karty na rynku cydru zostały w wiekszosci juz rozdane przez duże i średnie firmy jak Ambra, Jantoń. Jest już około 20 małych producentow ktorzy rownież opanowali niszowe punktu sprzedaży jak wspomniane sklepy i knajpy. Po 2. żeby zrobić dobry cydr nie wystarczy "wzorcowa cydrownia", potrzeba przede wszystkim dużej wiedzy i doświa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 15:17
0
Ciekawe czy cały czas łaził (Solis) ze słuchawką bluetooth w uchu?
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 11:36
0
czy cydr nie zabierze piwu części rynku?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 21:15
0
Bardzo niska cena linii produkcyjnej. 60.000zł czy to możliwe?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 11:32
0
A czy znowu Pan Solis będzie kombinował jak z tymi powidłami wg receptury babci co to kupował tonami marmoladę z Kluczkowic pakował ładnie i naklejał etykietki. Ten to umie czarpać forsę od naiwnego państwa.Szkoda ze potem wszystko szybko marnuje.
Avatar
Gość / 6 listopada 2015 o 12:25
0
Cyd powstaje w naturalny sposób, a sok z jabłek rewelacyjny, jeśli ktoś myślał że im słodsze tym lepsze to jest w błędzie im kwaśniejsze takie co nie da się zjeść tym sok wyciśnięty słodki jak ulepek inaczej mówiąc słodszy od cukru rewelacja
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 22:15
0
Jeśli zabieramy głos to trzeba wiedzieć, że po pierwsze cydr i wino jabłkowe to nie to samo, ma zupełnie inny proces produkcji. Po drugie wiele krajów na świeci produkuje cydr, więc dlaczego w Polsce nie można, zwłaszcza że jabłek ci u nas dostatek. Po trzecie to sposób na zagospodarowanie jabłek w okresie rosyjskiego embarga.Nie rozumiem więc tych krytycznych głosów.
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 21:27
0
Ale się epatują zwykłą prytą. Józefów, Kluczkowice, Milejów to miejscowości gdzie prytę wytwarzało się dziesiątki lat bez ogłupiania ludzi zmianą nazwy na cydr. Solis dobrze pamięta smak prytozolu.
Avatar
Gość / 15 lutego 2016 o 22:58
0
Zazrdośnicy! Sami weźcie się do roboty cholerne darmozjady i lenie, a nie tylko wytykać komuś że coś chce w życiu osiągnąć. Zamiast płaszczyć tyłki i pisać jakieś złośliwe komentarze - do roboty próżniaki! Bo już mnie wkurzają te kolejki do OPS po zasiłki, zapomogi itp itd. - do czego ten kraj zmierza? Wyśmiewa się ludzi pracujących, współczuje się i pomaga próżniakom - ŻENADA !!!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 13:45
0
No i Tomuś został prezesem cydru!Jak to można szybko ogłupić ludzi i stworzyć sobie stołek? A ludziska mówią,że w PIS-ie to sami solidni ludzie!? Tam też się robi przekręty tylko inaczej,bo biednych się ogłupia i obdziera ze skóry robiąc tu i ówdzie SKOK-i !!!
Avatar
Gość / 11 listopada 2015 o 12:06
0
Podoba mi sie zwlaszcza tekst ze z ze zbytem cydru w sklepach ze zdrowa zywnością i slowfoodowych restauracjach nie bedzie problemu. Zajmuje sie cydrem od dwoch lat i ze zbytem juz jest duzy problem. Po 1. Karty na rynku cydru zostały w wiekszosci juz rozdane przez duże i średnie firmy jak Ambra, Jantoń. Jest już około 20 małych producentow ktorzy rownież opanowali niszowe punktu sprzedaży jak wspomniane sklepy i knajpy. Po 2. żeby zrobić dobry cydr nie wystarczy "wzorcowa cydrownia", potrzeba przede wszystkim dużej wiedzy i doświadczenia w fermentacji. Jak ktoś myśli ze to złoty interes to niestety musze powiedziec ze na to juz za pozno. 3. Nawet jeśłi uda się komuś sprzedać 10 tys litrow nie uda mu sie z tego utrzymać. Zostaje tylko produkcja niewielkich ilości ( 2 - 3 tys litrow) przez pasjonatow i sprzedaz na lokalnych imprezach typu dożynki. Pozdrawiam
Podoba mi sie zwlaszcza tekst ze z ze zbytem cydru w sklepach ze zdrowa zywnością i slowfoodowych restauracjach nie bedzie problemu. Zajmuje sie cydrem od dwoch lat i ze zbytem juz jest duzy problem. Po 1. Karty na rynku cydru zostały w wiekszosci juz rozdane przez duże i średnie firmy jak Ambra, Jantoń. Jest już około 20 małych producentow ktorzy rownież opanowali niszowe punktu sprzedaży jak wspomniane sklepy i knajpy. Po 2. żeby zrobić dobry cydr nie wystarczy "wzorcowa cydrownia", potrzeba przede wszystkim dużej wiedzy i doświa... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 15:17
0
Ciekawe czy cały czas łaził (Solis) ze słuchawką bluetooth w uchu?
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 11:36
0
czy cydr nie zabierze piwu części rynku?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 21:15
0
Bardzo niska cena linii produkcyjnej. 60.000zł czy to możliwe?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 11:32
0
A czy znowu Pan Solis będzie kombinował jak z tymi powidłami wg receptury babci co to kupował tonami marmoladę z Kluczkowic pakował ładnie i naklejał etykietki. Ten to umie czarpać forsę od naiwnego państwa.Szkoda ze potem wszystko szybko marnuje.
Avatar
Gość / 6 listopada 2015 o 12:25
0
Cyd powstaje w naturalny sposób, a sok z jabłek rewelacyjny, jeśli ktoś myślał że im słodsze tym lepsze to jest w błędzie im kwaśniejsze takie co nie da się zjeść tym sok wyciśnięty słodki jak ulepek inaczej mówiąc słodszy od cukru rewelacja
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 22:15
0
Jeśli zabieramy głos to trzeba wiedzieć, że po pierwsze cydr i wino jabłkowe to nie to samo, ma zupełnie inny proces produkcji. Po drugie wiele krajów na świeci produkuje cydr, więc dlaczego w Polsce nie można, zwłaszcza że jabłek ci u nas dostatek. Po trzecie to sposób na zagospodarowanie jabłek w okresie rosyjskiego embarga.Nie rozumiem więc tych krytycznych głosów.
Avatar
Gość / 5 listopada 2015 o 21:27
0
Ale się epatują zwykłą prytą. Józefów, Kluczkowice, Milejów to miejscowości gdzie prytę wytwarzało się dziesiątki lat bez ogłupiania ludzi zmianą nazwy na cydr. Solis dobrze pamięta smak prytozolu.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 14 8

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 13 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 4

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 2

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 463 40

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków

Jeden kierowca zginął, drugi był ranny. Policjanci szukają świadków wypadków 8 0

Lubelscy policjanci szukają świadków dwóch wypadków drogowych, do których doszło na początku lipca.

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika
film

Alarm 24: Podwodna mogiła na dnie zalewu? Film czytelnika 17 9

Co znajdowało się na niewielkim wzgórzu zalanym podczas budowy Zalewu Zemborzyckiego?

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery

Zdradziło go dziwne zachowanie. Policjanci odkryli gdzie znikały rowery 3 0

W piątkowe południe dyżurny łukowskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o młodym mężczyźnie, którego zachowanie wskazywało, że chce ukraść rower. Zawiadamiający opisując jego wygląd, informował dyżurnego o trasie ucieczki młodzieńca.

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje

Megaprojekt drogowy w powiecie lubelskim. Dwie duże inwestycje 19 6

Rozpoczęła się przebudowa drogi Krężnica Jara - Strzeszkowice w powiecie lubelskim. To jedna z dwóch inwestycji, realizowanych przez samorząd powiatowy w ramach megaprojektu drogowego, w którym biorą udział także pozostałe powiaty ziemskie województwa lubelskiego.

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program]
16 lipca 2018, 17:30

Festiwal "Śladami Singera" 2018: Bawić i przypominać [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek w podróż po Lubelszczyźnie wyrusza Festiwal "Śladami Singera". W tym roku artyści zawitają do 12 miast i miejscowości. – Chcemy bawić, zachwycać, ale też skłaniać do refleksji – mówią organizatorzy. Słowo-klucz to pamięć lokalna.

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
film

MUNDIAL 2018. Francja – Chorwacja 4:2 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] 6 4

W ostatnim meczu mistrzostw świata w Rosji Francja gra na Łużnikach z Moskwie z Chorwacją. Czy powtórzy wynik sprzed 20 lat, czy po raz pierwszy złoto zdobędzie zespół z Bałkanów?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport?

Wyjeżdżasz za granicę? Ile trzeba poczekać na nowy paszport? 0 5

Tradycyjnie już okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu w punktach paszportowych. Wiele osób dopiero tuż przed planowanym urlopem zdaje sobie sprawę, że ma nieważny paszport. Dlatego warto sprawdzić termin ważności naszego paszportu. Tylko w czerwcu br. wydano prawie 215 tys. nowych paszportów, a w całym pierwszym półroczu 2018 r. aż 977 tys. dokumentów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!