Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

13 maja 2015 r.
13:20

Zabytek w Kraśniku do rozbiórki. Właścicielka go straci?

0 29 A A
„Dworek modrzewiowy” w Kraśniku pochodzi z XVI wieku (fot. Czytelnik)
„Dworek modrzewiowy” w Kraśniku pochodzi z XVI wieku (fot. Czytelnik)

Popadający od lat w ruinę „Dworek modrzewiowy” ma zostać rozebrany a jego elementy zabezpieczone. Taki nakaz lada dzień wyda konserwator zabytków. Tymczasem w internecie zbierają się zwolennicy wywłaszczenia właścicielki budynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Drewniany „Dworek modrzewiowy” przy ul. Narutowicza w Kraśniku został poświęcony w 1531 roku. W XVIII w. mieścił się w nim szpital prowadzony przez duchownych. Zabytek, który obecnie jest własnością prywatnej osoby, wymaga kapitalnego remontu.

– Mamy pełną wiedzę na temat bardzo złego stanu technicznego tego zabytku – przyznaje Dariusz Kopciowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – W wyniku interwencji służb konserwatorskich opracowana została jego inwentaryzacja, a także program prac konserwatorskich przy drewnianym budulcu. Niestety proces destrukcji zabytku jest tak znaczący, że zachodzi potrzeba demontażu zabytku, wybrania elementów do ponownego użycia i ich konserwacji oraz ponownego złożenia.

Kilka tygodni temu wojewódzki konserwator zabytków wszczął kolejne postępowanie nakazowe. Budynek ma zostać zdemontowany, a jego elementy zabezpieczone.

– Nakaz w tej sprawie zostanie wydany lada dzień – zapowiada Kopciowski. – Chcemy aby nakazane prace zostały wykonane jak najszybciej, najpóźniej w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Realizacja nakazu nie powinna stwarzać większych problemów. Właścicielka posiada dokumentację, która była wcześniej podstawą wydania pozwoleń – konserwatorskiego i budowlanego.

Z rozmowie z nami właścicielka zabytku Magdalena Czelej przekonuje, że chce wykonać remont. – Jeśli nie dostaniemy dofinansowania, to prace wykonamy za własne środki – mówi Czelej.

Tymczasem w internecie można poprzeć petycję dotyczącą wywłaszczenia tego zabytku. „Obiekt ten jest w fatalnym stanie, a prywatny właściciel od lat nie podejmuje działań w celu zabezpieczenia czy remontu budynku” – czytamy w petycji.

Wczoraj do godz. 16 wniosek do WUOZ w Lublinie poparło 170 osób. Jedna była przeciwko. – O tej akcji dowiedziałam się od pani – dodaje Czelej.

– W ostatnich latach kilkukrotnie wykorzystywaliśmy przepisy ustawy o ochronie zabytków dające możliwość wywłaszczenia – przyznaje Kopciowski. – Przepisy te jednoznacznie wskazują, że zabytek może być wywłaszczony na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków przez starostę na rzecz Skarbu Państwa lub gminy gdzie jest położony.

Zgodnie z przepisami właściciel zabytku ma otrzymać odszkodowanie. – Z powodu braku środków finansowych w budżetach starostów – nie doprowadzono niestety jak dotychczas do wywłaszczenia żadnego zabytku na Lubelszczyźnie. Powyższe okoliczności były także i są przeszkodą np. do wykonania remontu zastępczego – wskazuje Kopciowski.

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
quest / 21 maja 2015 o 19:11
0

Mam nadzieję, że jednak znajdą się środki na remont tego VI wiecznego zabytku. Szkoda, żeby popadł w ruinę i został rozebrany. Właściciel powinien zadbać o tak cenny zabytek, ponieważ jest ich bardzo mało.

To dworek modrzewiowy istniał już przed przybyciem Słowian (tu: Lędzian) na tereny obecnej Lubelszczyzny ? Bardzo odważna teza - co na to archeolodzy ? :D

nazwisko ma gó..no do tego???? całkiem słusznie prawisz bo mąż, teście i reszta mężowskiej rodziny mają gó..no do powiedzenia do tego co Madzia robi!

Teść już od dobrych paru lat nie żyje - to raz. Dwa - jakim prawem jeden z nielicznych kraśnickich dostał się w ręce tej Magdy ? I dlaczego ci państwo nie kupili sobie bożnicy lub nawet któregoś z kościołów ? Wtedy 100% kraśnickich zabytków znalazło by się w prywatnych rękach, i problemu by nie było.

Teść już od dobrych paru lat nie żyje - to raz. Dwa - jakim prawem jeden z nielicznych kraśnickich dostał się w ręce tej Magdy ? I dlaczego ci państwo nie kupili sobie bożnicy lub nawet któregoś z kościołów ? Wtedy 100% kraśnickich zabytków znalazło by się w prywatnych rękach, i problemu by nie było.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 17:01
0
1 zapałka i po próchnie. Modrzew trochę żywiczny to szybko powinien póść. A dojazd dla strażaków marny Ta część Kraśnika powoli staje się pustynią
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 19:45
0
Gdyby mozna to bylo pokryc papa to pewnie by to zrobili ludzie to kosztuje kupe pieniedzy i na wszystko musi zezwolic konserwator.... dajcoe kase to burmistrz wyremontuje
Avatar
lkr / 19 maja 2015 o 11:12
0

"Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?" 

nazwisko ma gó..no do tego???? całkiem słusznie prawisz bo mąż, teście i reszta mężowskiej rodziny mają gó..no do powiedzenia do tego co Madzia robi!

zabytek kupuje się wraz z obowiązkami i oceniać to nawet jest obowiązek.

zawiść? odwracamy kota! papa kosztuje 5 -18zl za metr2 policz sam na co nie stać Madzi i reszty Czelejów. 

wstyd na wieki a reprezentant państwa w Kraśniku tylko Dodę ganił.

"Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?" 

rozwiń

Avatar
franekk166 / 18 maja 2015 o 14:49
0

Mam nadzieję, że jednak znajdą się środki na remont tego VI wiecznego zabytku. Szkoda, żeby popadł w ruinę i został rozebrany. Właściciel powinien zadbać o tak cenny zabytek, ponieważ jest ich bardzo mało.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 14:43
0
Czy tymi komentarzami chcesz dowartosciowac swoje malutkie ego? Jakos nie widac zeby w krasniku sie cos zmienilo moze jak sie ta ruina zawali to bedzie cos nowego krasnik robi sie miejscem gdzie zyja sami emeryci mlodzi ktorzy skorzystali z szansy i wyjechali nie zaluja a ci co zostali maja nadzieje na lepsze zmiany.... ktore jak widac nigdy nie nastapia.... dalej dawajmy na remonty kosciolow na dachy itp. I co mamy cos z tego oprocz kleru z nowymi furami mamy dlugi i kredyty a dworek lepiej niech sie zawali i powstanie tam cos co przyda sie mlodym!!!!
Avatar
Icek Bimbermann / 18 maja 2015 o 12:15
0

Wywłaszczyć -Tak , zapłacić słuszne odszkodowanie - Tak, decyzją zobowiązać Premier by w terminie 12m-cy odrestaurowała dworek i udostępniła zwiedzającym / bez prawa wydłużenia terminu / . A jeśli nie to rozwiązać ten WUOZ , i ogłosić przedterminowe wybory bez PIS i PO. W Kraśniku na rynku zburzono piękne kamienice w dobrym stanie technicznym , zostawili ruiny innych kamienic, wybudowali supersam i inny brzydki budynek z białego suporeksu za zgodą i wiedzą Woj. Konserwatora ?. Dajcie ludziom żyć, własność święta rzecz, ?

Nasze te kamienice a wasze ulice,co ci do tego ?

Nasze te kamienice a wasze ulice,co ci do tego ?

rozwiń
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 12:00
0
Wywłaszczyć -Tak , zapłacić słuszne odszkodowanie - Tak, decyzją zobowiązać Premier by w terminie 12m-cy odrestaurowała dworek i udostępniła zwiedzającym / bez prawa wydłużenia terminu / . A jeśli nie to rozwiązać ten WUOZ , i ogłosić przedterminowe wybory bez PIS i PO. W Kraśniku na rynku zburzono piękne kamienice w dobrym stanie technicznym , zostawili ruiny innych kamienic, wybudowali supersam i inny brzydki budynek z białego suporeksu za zgodą i wiedzą Woj. Konserwatora ?. Dajcie ludziom żyć, własność święta rzecz, ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 09:17
0
Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?
Avatar
Gość / 17 maja 2015 o 17:59
0
nie przekrecaj bo to nie zazdrość mowic, ze ktos ma forse a zaluje na pape. placowka przy kosciele gdzie o 6 rano dzwony bija jest tragiczna. zycie miasta wyniosło sie z tych terenow, nie ma co zadroscic. senator czelej nie jest rodzina madzi? to chociaz z powodu nazwiska aby mu wstydu nie robila moglby interweniowac.
Avatar
quest / 21 maja 2015 o 19:11
0

Mam nadzieję, że jednak znajdą się środki na remont tego VI wiecznego zabytku. Szkoda, żeby popadł w ruinę i został rozebrany. Właściciel powinien zadbać o tak cenny zabytek, ponieważ jest ich bardzo mało.

To dworek modrzewiowy istniał już przed przybyciem Słowian (tu: Lędzian) na tereny obecnej Lubelszczyzny ? Bardzo odważna teza - co na to archeolodzy ? :D

nazwisko ma gó..no do tego???? całkiem słusznie prawisz bo mąż, teście i reszta mężowskiej rodziny mają gó..no do powiedzenia do tego co Madzia robi!

Teść już od dobrych paru lat nie żyje - to raz. Dwa - jakim prawem jeden z nielicznych kraśnickich dostał się w ręce tej Magdy ? I dlaczego ci państwo nie kupili sobie bożnicy lub nawet któregoś z kościołów ? Wtedy 100% kraśnickich zabytków znalazło by się w prywatnych rękach, i problemu by nie było.

Teść już od dobrych paru lat nie żyje - to raz. Dwa - jakim prawem jeden z nielicznych kraśnickich dostał się w ręce tej Magdy ? I dlaczego ci państwo nie kupili sobie bożnicy lub nawet któregoś z kościołów ? Wtedy 100% kraśnickich zabytków znalazło by się w prywatnych rękach, i problemu by nie było.

rozwiń
Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 17:01
0
1 zapałka i po próchnie. Modrzew trochę żywiczny to szybko powinien póść. A dojazd dla strażaków marny Ta część Kraśnika powoli staje się pustynią
Avatar
Gość / 19 maja 2015 o 19:45
0
Gdyby mozna to bylo pokryc papa to pewnie by to zrobili ludzie to kosztuje kupe pieniedzy i na wszystko musi zezwolic konserwator.... dajcoe kase to burmistrz wyremontuje
Avatar
lkr / 19 maja 2015 o 11:12
0

"Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?" 

nazwisko ma gó..no do tego???? całkiem słusznie prawisz bo mąż, teście i reszta mężowskiej rodziny mają gó..no do powiedzenia do tego co Madzia robi!

zabytek kupuje się wraz z obowiązkami i oceniać to nawet jest obowiązek.

zawiść? odwracamy kota! papa kosztuje 5 -18zl za metr2 policz sam na co nie stać Madzi i reszty Czelejów. 

wstyd na wieki a reprezentant państwa w Kraśniku tylko Dodę ganił.

"Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?" 

rozwiń

Avatar
franekk166 / 18 maja 2015 o 14:49
0

Mam nadzieję, że jednak znajdą się środki na remont tego VI wiecznego zabytku. Szkoda, żeby popadł w ruinę i został rozebrany. Właściciel powinien zadbać o tak cenny zabytek, ponieważ jest ich bardzo mało.

Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 14:43
0
Czy tymi komentarzami chcesz dowartosciowac swoje malutkie ego? Jakos nie widac zeby w krasniku sie cos zmienilo moze jak sie ta ruina zawali to bedzie cos nowego krasnik robi sie miejscem gdzie zyja sami emeryci mlodzi ktorzy skorzystali z szansy i wyjechali nie zaluja a ci co zostali maja nadzieje na lepsze zmiany.... ktore jak widac nigdy nie nastapia.... dalej dawajmy na remonty kosciolow na dachy itp. I co mamy cos z tego oprocz kleru z nowymi furami mamy dlugi i kredyty a dworek lepiej niech sie zawali i powstanie tam cos co przyda sie mlodym!!!!
Avatar
Icek Bimbermann / 18 maja 2015 o 12:15
0

Wywłaszczyć -Tak , zapłacić słuszne odszkodowanie - Tak, decyzją zobowiązać Premier by w terminie 12m-cy odrestaurowała dworek i udostępniła zwiedzającym / bez prawa wydłużenia terminu / . A jeśli nie to rozwiązać ten WUOZ , i ogłosić przedterminowe wybory bez PIS i PO. W Kraśniku na rynku zburzono piękne kamienice w dobrym stanie technicznym , zostawili ruiny innych kamienic, wybudowali supersam i inny brzydki budynek z białego suporeksu za zgodą i wiedzą Woj. Konserwatora ?. Dajcie ludziom żyć, własność święta rzecz, ?

Nasze te kamienice a wasze ulice,co ci do tego ?

Nasze te kamienice a wasze ulice,co ci do tego ?

rozwiń
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 12:00
0
Wywłaszczyć -Tak , zapłacić słuszne odszkodowanie - Tak, decyzją zobowiązać Premier by w terminie 12m-cy odrestaurowała dworek i udostępniła zwiedzającym / bez prawa wydłużenia terminu / . A jeśli nie to rozwiązać ten WUOZ , i ogłosić przedterminowe wybory bez PIS i PO. W Kraśniku na rynku zburzono piękne kamienice w dobrym stanie technicznym , zostawili ruiny innych kamienic, wybudowali supersam i inny brzydki budynek z białego suporeksu za zgodą i wiedzą Woj. Konserwatora ?. Dajcie ludziom żyć, własność święta rzecz, ?
Avatar
Gość / 18 maja 2015 o 09:17
0
Z tego co tu napisali to byla jej wlasnosczan.im wziela slub wiec nazwisko gowno ma do tego!!! Nie wiem dlaczego krasniczanie sa tak zawistni niech sobie kazdy robi co chce wkoncu nie wy dawaliscie im pieniadze tylko jakos je zarobili i nie wam oceniac jak!! Nie znam ich i tym bardziej nie interesuje mnie czy w nabyciu pomoglo im nazwisko czy uklady ale przeciez kto komu broni miec znajomych w UM czy w US?
Avatar
Gość / 17 maja 2015 o 17:59
0
nie przekrecaj bo to nie zazdrość mowic, ze ktos ma forse a zaluje na pape. placowka przy kosciele gdzie o 6 rano dzwony bija jest tragiczna. zycie miasta wyniosło sie z tych terenow, nie ma co zadroscic. senator czelej nie jest rodzina madzi? to chociaz z powodu nazwiska aby mu wstydu nie robila moglby interweniowac.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 3 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 34 2

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 0

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 9 1

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 0

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 3

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica

Chełmianka na piątkę w meczu z Sokołem Konopnica 6 1

Piłkarze Artura Bożyka wysoko pokonali w sobotnim meczu kontrolnym Sokoła Konopnica. Trzecioligowiec zaaplikował rywa-lom pięć goli. Biało-zieloni mieli jednak znacznie więcej sytuacji, pudłowali zwłaszcza w pierwszej połowie. Wiadomo już także, że do klubu z Chełma trafi Aleks Aftyka, który został wypożyczony na rok z Górnika Łęczna. Na obóz do Zwierzyńca z drużyną poje-dzie także Jakub Gołąb (Eko Różanka).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!