Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

16 stycznia 2020 r.
9:00

Zakrzówek: Do trzech szkół mają chodzić tylko najmłodsze dzieci. Decyzja radnych po burzliwej dyskusji

23 33 A A

Rada Gminy Zakrzówek (powiat kraśnicki) dała zielone światło wójtowi na przekształcenie trzech szkół podstawowych tak, aby uczęszczały do nich tylko najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Przeciwko tym planom protestowali rodzice, którzy wzięli udział we wczorajszej sesji. Obrady były burzliwe, a decyzja radnych nie była jednogłośna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poza radnymi, sołtysami i urzędnikami na sesję ws. zamiaru przekształcenia trzech szkół podstawowych w gminie Zakrzówek przybyli też rodzice uczniów i ich dziadkowie. Przyjechali też Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, a także Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty, który w przeszłości był m.in. dyrektorem i wicedyrektorem Zespołu Szkół w Zakrzówku.

Na dzieciach i młodzieży nie można oszczędzać

– Moja obecność jest spowodowana prośbą, a wręcz interwencją mieszkańców zaniepokojonych tzw. restrukturyzacją sieci szkół w Majdanie-Grabinie, Rudniku Drugim i Studziankach – wyjaśniła na wstępie posłanka KO. – Te projekty uchwał bezwzględnie wiążą się z dwoma faktami. Po pierwsze – i w tym przypadku przyczyna jest niezależna – zbyt małą liczbą dzieci. Po drugie – sytuacją finansową gminy.

A jest to 13 mln zł zadłużenia i brak możliwości wzięcia kredytu.

Zdaniem posłanki, „na dzieciach i młodzieży nie można oszczędzać”. – Szkoły to nie są kombinaty, które mają przynosić zyski, a wydatki na oświatę to inwestycja w przyszłość – podkreślała posłanka Wcisło.

Szkół bronili także rodzice uczniów i radni pochodzący z miejscowości, w których działają podstawówki. – Mała szkoła to szkoła bezpieczna. To szkoła znajdująca się blisko rodziców, w której dzieci czują się dobrze – akcentował Ryszard Kloc, radny z miejscowości Majdan-Grabiny.

– Prosiliśmy o spotkanie z radnymi, abyśmy mogli porozmawiali przed podjęciem tak ważnej decyzji. Było 5 czy 6 osób, a cała reszta ma nas gdzieś, łącznie z panią przewodniczącą – denerwował się Adam Jarosz, mieszkaniec Majdanu-Grabiny.

Przekonywał, że za reorganizacją kryje się tak naprawdę likwidacja szkoły. – Bo wiecie, że klasy 1–3 nie mają racji bytu – mówił rodzic. I zaznaczał: Wracamy do XIX wieku.

– Sztuką nie jest reorganizować, sztuką jest budować – podkreślał jeden z mężczyzn, który także zabierał głos w sprawie planowanych zmian. Mieszkaniec wspominał swoje szkolne czasy. Wyrecytował nawet wiersz o marszałku Józefie Piłsudskim, którego nauczył się w szkole.

Klasy łączone, dzieci ubywa

Problem w tym, że z roku na rok spada liczba uczniów i to we wszystkich pięciu szkołach, które prowadzi samorząd. W przypadku trzech podstawówek, które mają być przekształcane, w klasie uczy się średnio kilkoro uczniów. M.in. w szkole w Majdanie-Grabinie, ze względu na małą liczbę uczniów w oddziałach, zajęcia odbywają się łączonych klasach.

– Niekiedy w jednych zajęciach uczestniczą uczniowie nawet trzech klas jednocześnie, co sprawia, że nauczyciel może poświęcić maksymalnie na jednej lekcji dla jednego rocznika zaledwie 15 minut – mówił Józef Potocki, wójt gminy Zakrzówek. – Dzieciom w tak małej społeczności klasowej trudno uczyć się rywalizacji, czy współzawodnictwa w grupie.

Wójt przekonywał, że problemem nie jest subwencja oświatowa, lecz demografia. – I te puste klasy – zaznaczał Potocki.

– W ciągu kilku lat subwencja wzrosła w skali całego kraju o 9 mld zł – do 46 mld zł. I dalej, jak widzicie (zwrócił się do obecnych na sali), nie jest wystarczająca – zaznaczał Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty. – Są problemy. W dużych miastach jak Lublin na pewno jest dużo łatwiej zarządzać, jak jest 54 proc. uczniów spoza miasta (bo budżet jest większy o te ponad 50-procent).

Wicekurator dodał: – Tutaj jest zupełnie inaczej. Nie dość, że dzieci jest mało, to ich jeszcze ubywa. To są duże problemy i ja to rozumiem. Wiem, że chcecie, aby szkoły były blisko was, bo nie ma nic lepszego dla dzieci. Dlatego trzeba myśleć o tych najmłodszych.

Stąd decyzja, aby do trzech podstawówek uczęszczały tylko dzieci z klas 1–3 i funkcjonował tam oddział przedszkolny. Starsze z klas 4–8 mają uczyć się w pozostałych szkołach na terenie gminy.

W głosowaniach radni, choć nie jednogłośnie, poparli plany wójta. Teraz opinię w tej sprawie wyda kurator oświaty.

Zmiany, o ile taka będzie ostateczna decyzja radnych, miałyby zacząć obowiązywać od 1 września 2020 r.

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 13:31
+9
Brawo radni...! zepsuć sprzedać wyrzucić ...co za olbrzymi krok ku przyszłości i taki ,, miastowy,, kwintesencja przyszłościowego myślenia...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 12:18
+9
Może wszyscy powinniśmy pracować za najniższą krajową włączenie z włodarzami gminnymi i po kłopocie dla budżetu...cud myślenie
Avatar
Wicki dwa / 19 stycznia 2020 o 21:43
+8
Nic nie zweryfikuje cię gmina Zakrzówek do podziału pomiędzy Kraśnik a Wilkołaz To tylko kwestia czasu 
Avatar
zadziwiony / 16 stycznia 2020 o 20:25
+8
łatwo się krzyczy ale przychodzi dzień zapłaty za opał, pensji nauczycieli i obsługi i ? komu nie wypłacić ? To jest bolesny problem większości wiejskich gmin , tylko w jednych widać go już a w innych nadejdzie za 2 -3 lata.
Avatar
Taaa / 19 stycznia 2020 o 10:20
+7
Szkoda gadać bo i robicie co chcecie. Przy urnach was zweryfikujemy
Avatar
Lucjan / 17 stycznia 2020 o 00:52
+7
Skąd wziąć takie pieniądze? "Wystarczy nie kraść!"
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 14:02
+7
Bardzo mądra decyzja, trudna ale potrzebna. Jeżeli radni zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na rozwój gminy, wyremontują drogi, chodniki itd. to jest to przełomowy moment w historii Zakrzówek.
 Zebyś przypadkiem się nie zdziwił.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 10:24
+7
Pani Posłanko niech Pani wymusi na rządzie,aby rekompensowali samorządom wydatki na oświatę ponad subwencję,nie będzie problemu,aby w każdej wsi utworzyć szkołę.W niektórych samorządach wydatki na oświatę stanowią 75 % budżetu.Panie kuratorze ,czy Pański punkt widzenia,zależy od punktu posadzenia 4 liter.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 16:08
+6
Po co jest ten zastępca wójta za ok 100 tys. rocznie. Byłyby oszczędności - ale to jeden ze "swoich
Avatar
sulowiak / 6 dni temu o 21:43
+5
Sulów to tylko kwestia czasu kiedy bedzie zamkniety
Avatar
nieśmiało / 5 dni temu o 08:51
+1
jaki cud by się przydał,pielgrzymki by tu pędziły kasiorkę by do budzetu zostawiały ratując finanse gminy...,księża może cud narodzin dziecka u jakieś parafianki
Avatar
gosc / 5 dni temu o 07:51
+3
ciekawe co zrobia z boiskiem sportowym przy szkole????krow teraz nie ma bo by sie popasly.......moze p.Peretowi oddadza w wieczne uzytkowanie....a tak "walczyl"o nie vice obecny a zarazem i byly mis Koala.....widac teraz ze za co sie nie wzial to zepsul...dalej robi to samo
Avatar
sulowiak / 6 dni temu o 21:43
+5
Sulów to tylko kwestia czasu kiedy bedzie zamkniety
Avatar
3 kropki / 20 stycznia 2020 o 15:10
+5
i bardzo dobrze , szkoły należy  w trybie nagłym zamknąć , bo to generuje niepotrzebne koszty;redukowac zatrudnienie belfrów i zatrudnienie w gminie; czas wychodzić na prostą
  Tylko ciekawe czemu Sulów zostawiony jeśłi generuje koszty niewiele niższe niż Majdan. Zostawić 2 straże, resztę zlikwidować. Wyłączyć oświetlenie o 21ej. Po co docieplać szkołę w Majdanie jak do likwidacji. Po co modernizować świetlicę w Rudniku jak nie ma pieniędzy na szkoły, kto to utrzyma. Do roboty radni. Czas poobniżać uposażenia tym, którym możecie. Też będzie sporo oszczędności.
  Tylko ciekawe czemu Sulów zostawiony jeśłi generuje koszty niewiele niższe niż Majdan. Zostawić 2 straże, resztę zlikwidować. Wyłączyć oświetlenie o 21ej. Po co docieplać szkołę w Majdanie jak do likwidacji. Po co modernizować świetlicę w Rudniku jak nie ma pieniędzy na szkoły, kto to utrzyma. Do roboty radni. Czas poobniżać uposażenia tym, którym możecie. Też będzie sporo oszczędności. rozwiń
Avatar
rajcagm / 20 stycznia 2020 o 09:02
-5
i bardzo dobrze , szkoły należy  w trybie nagłym zamknąć , bo to generuje niepotrzebne koszty;redukowac zatrudnienie belfrów i zatrudnienie w gminie; czas wychodzić na prostą
Avatar
Wicki dwa / 19 stycznia 2020 o 21:43
+8
Nic nie zweryfikuje cię gmina Zakrzówek do podziału pomiędzy Kraśnik a Wilkołaz To tylko kwestia czasu 
Avatar
Taaa / 19 stycznia 2020 o 10:20
+7
Szkoda gadać bo i robicie co chcecie. Przy urnach was zweryfikujemy
Avatar
Wicek / 19 stycznia 2020 o 09:03
-6
Było trochę hałasu ale widać wszyscy zrozumieli dobra decyzje
Avatar
gosc / 18 stycznia 2020 o 18:13
+2
a jak mu brak pracownikow to niech sam zakasze rekawy i wezmie sie do roboty.....przynajmniej troszke kalorii spali
Avatar
Przytul misia / 18 stycznia 2020 o 13:49
+3
Zamykać te szkoły jak najszybciej! W każdej gminie po jednej szkole wystarczy!
 Tak jest I brać się za zastępcę bo nic nie robi poza pilnowaniem pracowników porządkowych i to taż mu nie wychodzi bo wszędzie brudno a kasę się przytula
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z Mini Zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z Mini Zoo 5 1

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 0 3

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 30 10

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 12 50

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie 0 0

W zeszłym sezonie Potok Sitno rzutem na taśmę po dwumeczu barażowym zapewnił sobie utrzymanie w zamojskiej "okręgówce". W obecnej kampanii zespół trenera Marka Gnypa chce zapewnić sobie spokój zdecydowanie wcześniej

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje"

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje" 0 19

Trzy pytania do Joanny Muchy, lubelskiej posłanki Platformy Obywatelskiej.

Koncert Black River w Klubie30
26 marca 2020, 19:00

Koncert Black River w Klubie30 0 0

Klub30 (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert formacji Black River tworzonej przez muzyków takich zespołów jak Behemoth czy Dimmu Borgir. Wydarzenie odbędzie się 26 marca o godz. 19.

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana 20 23

Już w czwartek Rada Miasta ma założyć nową Szkołę Podstawową nr 58, która ma działać w nowym budynku rosnącym przy ul. Berylowej. To będzie największa szkoła w Lublinie. Zarazem Ratusz chce zlikwidować mikroskopijną podstawówkę przy Krochmalnej, a jej uczniowie mają trafić do innych placówek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r. 0 0

Złoty wkracza na scenę

Złoty wkracza na scenę 0

Rozmowa z dr. Marcinem Markowskim z Lublina, historykiem sztuki, numizmatykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.