Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

16 stycznia 2020 r.
9:00

Zakrzówek: Do trzech szkół mają chodzić tylko najmłodsze dzieci. Decyzja radnych po burzliwej dyskusji

23 33 A A

Rada Gminy Zakrzówek (powiat kraśnicki) dała zielone światło wójtowi na przekształcenie trzech szkół podstawowych tak, aby uczęszczały do nich tylko najmłodsi uczniowie i przedszkolaki. Przeciwko tym planom protestowali rodzice, którzy wzięli udział we wczorajszej sesji. Obrady były burzliwe, a decyzja radnych nie była jednogłośna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poza radnymi, sołtysami i urzędnikami na sesję ws. zamiaru przekształcenia trzech szkół podstawowych w gminie Zakrzówek przybyli też rodzice uczniów i ich dziadkowie. Przyjechali też Marta Wcisło, posłanka Koalicji Obywatelskiej, a także Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty, który w przeszłości był m.in. dyrektorem i wicedyrektorem Zespołu Szkół w Zakrzówku.

Na dzieciach i młodzieży nie można oszczędzać

– Moja obecność jest spowodowana prośbą, a wręcz interwencją mieszkańców zaniepokojonych tzw. restrukturyzacją sieci szkół w Majdanie-Grabinie, Rudniku Drugim i Studziankach – wyjaśniła na wstępie posłanka KO. – Te projekty uchwał bezwzględnie wiążą się z dwoma faktami. Po pierwsze – i w tym przypadku przyczyna jest niezależna – zbyt małą liczbą dzieci. Po drugie – sytuacją finansową gminy.

A jest to 13 mln zł zadłużenia i brak możliwości wzięcia kredytu.

Zdaniem posłanki, „na dzieciach i młodzieży nie można oszczędzać”. – Szkoły to nie są kombinaty, które mają przynosić zyski, a wydatki na oświatę to inwestycja w przyszłość – podkreślała posłanka Wcisło.

Szkół bronili także rodzice uczniów i radni pochodzący z miejscowości, w których działają podstawówki. – Mała szkoła to szkoła bezpieczna. To szkoła znajdująca się blisko rodziców, w której dzieci czują się dobrze – akcentował Ryszard Kloc, radny z miejscowości Majdan-Grabiny.

– Prosiliśmy o spotkanie z radnymi, abyśmy mogli porozmawiali przed podjęciem tak ważnej decyzji. Było 5 czy 6 osób, a cała reszta ma nas gdzieś, łącznie z panią przewodniczącą – denerwował się Adam Jarosz, mieszkaniec Majdanu-Grabiny.

Przekonywał, że za reorganizacją kryje się tak naprawdę likwidacja szkoły. – Bo wiecie, że klasy 1–3 nie mają racji bytu – mówił rodzic. I zaznaczał: Wracamy do XIX wieku.

– Sztuką nie jest reorganizować, sztuką jest budować – podkreślał jeden z mężczyzn, który także zabierał głos w sprawie planowanych zmian. Mieszkaniec wspominał swoje szkolne czasy. Wyrecytował nawet wiersz o marszałku Józefie Piłsudskim, którego nauczył się w szkole.

Klasy łączone, dzieci ubywa

Problem w tym, że z roku na rok spada liczba uczniów i to we wszystkich pięciu szkołach, które prowadzi samorząd. W przypadku trzech podstawówek, które mają być przekształcane, w klasie uczy się średnio kilkoro uczniów. M.in. w szkole w Majdanie-Grabinie, ze względu na małą liczbę uczniów w oddziałach, zajęcia odbywają się łączonych klasach.

– Niekiedy w jednych zajęciach uczestniczą uczniowie nawet trzech klas jednocześnie, co sprawia, że nauczyciel może poświęcić maksymalnie na jednej lekcji dla jednego rocznika zaledwie 15 minut – mówił Józef Potocki, wójt gminy Zakrzówek. – Dzieciom w tak małej społeczności klasowej trudno uczyć się rywalizacji, czy współzawodnictwa w grupie.

Wójt przekonywał, że problemem nie jest subwencja oświatowa, lecz demografia. – I te puste klasy – zaznaczał Potocki.

– W ciągu kilku lat subwencja wzrosła w skali całego kraju o 9 mld zł – do 46 mld zł. I dalej, jak widzicie (zwrócił się do obecnych na sali), nie jest wystarczająca – zaznaczał Eugeniusz Pelak, lubelski wicekurator oświaty. – Są problemy. W dużych miastach jak Lublin na pewno jest dużo łatwiej zarządzać, jak jest 54 proc. uczniów spoza miasta (bo budżet jest większy o te ponad 50-procent).

Wicekurator dodał: – Tutaj jest zupełnie inaczej. Nie dość, że dzieci jest mało, to ich jeszcze ubywa. To są duże problemy i ja to rozumiem. Wiem, że chcecie, aby szkoły były blisko was, bo nie ma nic lepszego dla dzieci. Dlatego trzeba myśleć o tych najmłodszych.

Stąd decyzja, aby do trzech podstawówek uczęszczały tylko dzieci z klas 1–3 i funkcjonował tam oddział przedszkolny. Starsze z klas 4–8 mają uczyć się w pozostałych szkołach na terenie gminy.

W głosowaniach radni, choć nie jednogłośnie, poparli plany wójta. Teraz opinię w tej sprawie wyda kurator oświaty.

Zmiany, o ile taka będzie ostateczna decyzja radnych, miałyby zacząć obowiązywać od 1 września 2020 r.

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 13:31
+9
Brawo radni...! zepsuć sprzedać wyrzucić ...co za olbrzymi krok ku przyszłości i taki ,, miastowy,, kwintesencja przyszłościowego myślenia...
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 12:18
+9
Może wszyscy powinniśmy pracować za najniższą krajową włączenie z włodarzami gminnymi i po kłopocie dla budżetu...cud myślenie
Avatar
zadziwiony / 16 stycznia 2020 o 20:25
+8
łatwo się krzyczy ale przychodzi dzień zapłaty za opał, pensji nauczycieli i obsługi i ? komu nie wypłacić ? To jest bolesny problem większości wiejskich gmin , tylko w jednych widać go już a w innych nadejdzie za 2 -3 lata.
Avatar
Wicki dwa / 5 dni temu o 21:43
+7
Nic nie zweryfikuje cię gmina Zakrzówek do podziału pomiędzy Kraśnik a Wilkołaz To tylko kwestia czasu 
Avatar
Taaa / 5 dni temu o 10:20
+7
Szkoda gadać bo i robicie co chcecie. Przy urnach was zweryfikujemy
Avatar
Lucjan / 17 stycznia 2020 o 00:52
+7
Skąd wziąć takie pieniądze? "Wystarczy nie kraść!"
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 14:02
+7
Bardzo mądra decyzja, trudna ale potrzebna. Jeżeli radni zaoszczędzone pieniądze przeznaczą na rozwój gminy, wyremontują drogi, chodniki itd. to jest to przełomowy moment w historii Zakrzówek.
 Zebyś przypadkiem się nie zdziwił.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 10:24
+7
Pani Posłanko niech Pani wymusi na rządzie,aby rekompensowali samorządom wydatki na oświatę ponad subwencję,nie będzie problemu,aby w każdej wsi utworzyć szkołę.W niektórych samorządach wydatki na oświatę stanowią 75 % budżetu.Panie kuratorze ,czy Pański punkt widzenia,zależy od punktu posadzenia 4 liter.
Avatar
Gość / 17 stycznia 2020 o 16:08
+6
Po co jest ten zastępca wójta za ok 100 tys. rocznie. Byłyby oszczędności - ale to jeden ze "swoich
Avatar
sulowiak / 3 dni temu o 21:43
+5
Sulów to tylko kwestia czasu kiedy bedzie zamkniety
Avatar
nieśmiało / 2 dni temu o 08:51
0
jaki cud by się przydał,pielgrzymki by tu pędziły kasiorkę by do budzetu zostawiały ratując finanse gminy...,księża może cud narodzin dziecka u jakieś parafianki
Avatar
gosc / 2 dni temu o 07:51
+3
ciekawe co zrobia z boiskiem sportowym przy szkole????krow teraz nie ma bo by sie popasly.......moze p.Peretowi oddadza w wieczne uzytkowanie....a tak "walczyl"o nie vice obecny a zarazem i byly mis Koala.....widac teraz ze za co sie nie wzial to zepsul...dalej robi to samo
Avatar
sulowiak / 3 dni temu o 21:43
+5
Sulów to tylko kwestia czasu kiedy bedzie zamkniety
Avatar
3 kropki / 4 dni temu o 15:10
+5
i bardzo dobrze , szkoły należy  w trybie nagłym zamknąć , bo to generuje niepotrzebne koszty;redukowac zatrudnienie belfrów i zatrudnienie w gminie; czas wychodzić na prostą
  Tylko ciekawe czemu Sulów zostawiony jeśłi generuje koszty niewiele niższe niż Majdan. Zostawić 2 straże, resztę zlikwidować. Wyłączyć oświetlenie o 21ej. Po co docieplać szkołę w Majdanie jak do likwidacji. Po co modernizować świetlicę w Rudniku jak nie ma pieniędzy na szkoły, kto to utrzyma. Do roboty radni. Czas poobniżać uposażenia tym, którym możecie. Też będzie sporo oszczędności.
  Tylko ciekawe czemu Sulów zostawiony jeśłi generuje koszty niewiele niższe niż Majdan. Zostawić 2 straże, resztę zlikwidować. Wyłączyć oświetlenie o 21ej. Po co docieplać szkołę w Majdanie jak do likwidacji. Po co modernizować świetlicę w Rudniku jak nie ma pieniędzy na szkoły, kto to utrzyma. Do roboty radni. Czas poobniżać uposażenia tym, którym możecie. Też będzie sporo oszczędności. rozwiń
Avatar
rajcagm / 4 dni temu o 09:02
-5
i bardzo dobrze , szkoły należy  w trybie nagłym zamknąć , bo to generuje niepotrzebne koszty;redukowac zatrudnienie belfrów i zatrudnienie w gminie; czas wychodzić na prostą
Avatar
Wicki dwa / 5 dni temu o 21:43
+7
Nic nie zweryfikuje cię gmina Zakrzówek do podziału pomiędzy Kraśnik a Wilkołaz To tylko kwestia czasu 
Avatar
Taaa / 5 dni temu o 10:20
+7
Szkoda gadać bo i robicie co chcecie. Przy urnach was zweryfikujemy
Avatar
Wicek / 5 dni temu o 09:03
-6
Było trochę hałasu ale widać wszyscy zrozumieli dobra decyzje
Avatar
gosc / 6 dni temu o 18:13
+2
a jak mu brak pracownikow to niech sam zakasze rekawy i wezmie sie do roboty.....przynajmniej troszke kalorii spali
Avatar
Przytul misia / 6 dni temu o 13:49
+3
Zamykać te szkoły jak najszybciej! W każdej gminie po jednej szkole wystarczy!
 Tak jest I brać się za zastępcę bo nic nie robi poza pilnowaniem pracowników porządkowych i to taż mu nie wychodzi bo wszędzie brudno a kasę się przytula
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nietypowa organizacja na ruchliwym skrzyżowaniu w Lublinie. Tak będzie tu na stałe
galeria

Nietypowa organizacja na ruchliwym skrzyżowaniu w Lublinie. Tak będzie tu na stałe 0 1

Nietypowa organizacja ruchu została wprowadzona na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i jezdnią pl. Bychawskiego. Nad jednym z pasów zawisły… dwa sygnalizatory. Raz zielone światło zapala się dla jadących prosto, innym razem dla kierowców, którzy z tego samego pasa skręcają w prawo.

Jeden pies po serii ciosów uciekł. Drugi nie mógł, 21-latek uderzał owczarka nożem w pysk
film

Jeden pies po serii ciosów uciekł. Drugi nie mógł, 21-latek uderzał owczarka nożem w pysk 49 1

Bartosz B. najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie – tak orzekł wczoraj Sąd Rejonowy w Chełmie, przychylając się do wniosku prokuratury, która postawiła 21-latkowi m.in. zarzut znęcania się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem.

Na czym polega leasing operacyjny?

Na czym polega leasing operacyjny? 0 0

Leasing operacyjny to jedna z wielu opcji finansowania zakupu samochodu w firmie. Ma on zarówno zalety, jak i wady, mimo wszystko polscy przedsiębiorcy często decydują się rozliczać koszty związane z zakupem auta właśnie w ten sposób. Dowiedz się, na czym polega leasing operacyjny i w jaki sposób rozliczyć koszty z nim związane.

Sieć agencji towarzyskich działała m.in. w Zamościu, Chełmie i Biłgoraju
galeria
film

Sieć agencji towarzyskich działała m.in. w Zamościu, Chełmie i Biłgoraju 5 15

Policjanci z CBŚP rozbili agencji towarzyskich. Podczas jednej akcji zlikwidowano 19 tzw. "mieszkaniówek", m.in. w Zamościu, Biłgoraju i Chełmie.

Profesjonalna obróbka metalu w procesie produkcyjnym i jego rola w przemyśle

Profesjonalna obróbka metalu w procesie produkcyjnym i jego rola w przemyśle 0 0

Niewątpliwie branża metalowa ciągle się rozwija, a produkcja wciąż rośnie. Ma to kluczowe znaczenie dla gałęzi motoryzacyjnej, lotniczej, ale również elektrycznej i energetycznej. Warto zauważyć, że proces produkcyjny staje się bardziej innowacyjny, dzięki stosowaniu automatyzacji, a to z kolei wpływa na sam czas wytwarzania tego materiału.

Pierwszy wyjazdowy sparing piłkarzy Górnika Łęczna

Pierwszy wyjazdowy sparing piłkarzy Górnika Łęczna 0 0

Górnik Łęczna po dwóch meczach kontrolnych w Łęcznej w kolejnym sparingu zmierzy się w sobotę w Rzeszowie z tamtejszą Stalą

Lublin: Autobus MPK zderzył się z samochodem. Dwie osoby przewiezione do szpitala
galeria

Lublin: Autobus MPK zderzył się z samochodem. Dwie osoby przewiezione do szpitala 5 6

Do wypadku z udziałem miejskiego autobusu linii 16 doszło dziś rano na ul. Węglarza.

"Redukcja łóżek, lekarzy, pielęgniarek" w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Oświadczenie lekarzy
galeria

"Redukcja łóżek, lekarzy, pielęgniarek" w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Oświadczenie lekarzy 17 13

Obawiamy się o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa – alarmują lekarze z Oddziału Kardiologii szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie w oficjalnym komunikacie dotyczącym trwającej w placówce restrukturyzacji.

Były wykładowca KUL przestanie być szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Były wykładowca KUL przestanie być szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 14 5

Piotr Pogonowski przestanie być szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Były wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego złożył rezygnację ze stanowiska.

Koronawirus zabił już 26 osób w Chinach. Jak chronić się przed zakażeniem?
film

Koronawirus zabił już 26 osób w Chinach. Jak chronić się przed zakażeniem? 1 4

Rozmowa z Beatą Nadolską, szefową Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Kurów: Więcej pieniędzy na sport i kulturę

Kurów: Więcej pieniędzy na sport i kulturę 0 0

Trwa otwarty konkurs na upowszechnianie kultury fizycznej oraz wspieranie przedsięwzięć artystycznych i patriotycznych w gminie Kurów. W tym roku władze na obydwa zadania przeznaczyły o 30 proc. więcej pieniędzy, niż w ubiegłym roku.

Biała Podlaska: Stypendyści artystycznie uzdolnieni. Lista wyróżnionych
galeria

Biała Podlaska: Stypendyści artystycznie uzdolnieni. Lista wyróżnionych 4 0

W tym roku siedem młodych osób otrzymało stypendium artystyczne od prezydenta Michał Litwiniuka. Większość stypendystów postawi na samorozwój.

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

Polska po raz drugi w tym sezonie będzie gospodarzem zawodów Pucharu Świata. Po listopadowych konkursach w Wiśle kolej na Zakopane, czyli jedną z najbardziej oczekiwanych imprez w tegorocznym cyklu

"1917" i "Bad Boys For Life". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [24-26.01]
24 stycznia 2020, 9:00

"1917" i "Bad Boys For Life". Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [24-26.01] 0 1

Wysyp kinowych premier w najbliższy weekend. Na ekranach lubelskich kin zobaczymy m.in. oscarowe "1917" i "Jojo Rabbit", komedię akcji "Bad Boys For Life", propozycję science-fiction "Proxima", dramat Clinta Eastwooda "Richard Jewell" czy film dla młodszych widzów - "Śnieżka i Fantastyczna Siódemka". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego? Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania
film

Co oznacza uchwała Sądu Najwyższego? Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania 9 121

Orzekające wspólnie trzy izby Sądu Najwyższego stwierdziły w czwartek, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Orzeczenie ma mieć zastosowanie do wyroków wydawanych od dnia dzisiejszego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.