Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 sierpnia 2020 r.
11:47

Kryminologia, stomatologia, weterynaria, czyli hity rekrutacji w Lublinie

Finanse i rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków na UMCS i Politechnice Lubelskiej. Z kolei 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii na Uniwersytecie Medycznym.
Finanse i rachunkowość to jeden z najpopularniejszych kierunków na UMCS i Politechnice Lubelskiej. Z kolei 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii na Uniwersytecie Medycznym.

Miesiąc później niż zwykle lubelskie uczelnie zakończyły pierwszy etap naboru na pierwszy rok studiów. Mimo pandemii i trwającego od kilku lat niżu demograficznego, chętnych nie brakuje. Lista najpopularniejszych kierunków pozostaje praktycznie niezmienna. Hitem tegorocznej rekrutacji jest oferowana po raz pierwszy przez UMCS kryminologia. O jedno miejsce ubiega się tu 40 osób

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Największy uniwersytet w regionie rejestrację chętnych zakończył jako pierwsza z lubelskich szkół wyższych. Do ubiegłego czwartku w systemie zarejestrowało się 15 170 osób.

- Jak widać, mimo panującej pandemii, liczba rejestracji w pierwszej turze rekrutacji kandydatów na studia jest podobna do roku ubiegłego. Jesteśmy usatysfakcjonowani tym wynikiem i mamy nadzieję, że dane te przełożą się na liczbę osób, które faktycznie złożą dokumenty na naszej uczelni - informuje Magdalena Drwal z biura prasowego UMCS. I dodaje, że na podobnym do ubiegłorocznego poziomie pozostaje zainteresowanie wśród cudzoziemców. O przyjęcie na lubelski uniwersytet stara się 1038 kandydatów z zagranicy. - Tradycyjnie są to osoby pochodzące m.in. z Ukrainy, Białorusi i Rosji, a także kandydaci z Azji i Afryki - wymienia Drwal.

Hitem tegorocznej rekrutacji okazała się kryminologia. To jeden z kierunków, które w tym roku znalazły się w ofercie uczelni. O jeden indeks rywalizuje blisko 40 osób. Wśród najpopularniejszych znalazły się też:

• psychologia (10,46 osoby na miejsce)
• anglistyka (6,51)
• jazz i muzyka estradowa (6,27)
• finanse i rachunkowość (6,15)

Listy osób zakwalifikowanych na studia UMCS ogłosi dziś, 21 sierpnia.

- Wyniki rejestracji na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie nie są jeszcze ostateczne - zapowiada Magdalena Drwal. - Na niektórych kierunkach jest jeszcze możliwość dokonania rejestracji. W przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym lub kolejnych terminach, komisja rekrutacyjna ogłosi następną listę osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca, nastąpi to odpowiednio 24 i 27 sierpnia.

Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska na pierwszym roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia przygotowała 2085 miejsc. Zgłosiło się 4270 chętnych. Z tej grupy do przyjęcia zakwalifikowano ponad 2220 osób.

Nabór zakończono już na sześciu kierunkach. Komplet chętnych udało się znaleźć na architekturze, informatyce, finansach i rachunkowości, inżynierii logistyki, marketingu i komunikacji rynkowej oraz na zarządzaniu.

- Na pozostałych 16 kierunkach rekrutacja została przedłużona do 4 września - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni. Największym zainteresowaniem cieszą się finanse i rachunkowość. Tu o jeden indeks ubiegają się cztery osoby.

Politechnika chwali się też rekordową liczbą kandydatów z zagranicy. O przyjęcie stara się ponad 500 obywateli innych krajów.

- W ubiegłym roku cudzoziemców zarejestrowało się 330, a przyjętych zostało 250. Większość z tegorocznych kandydatów zagranicznych pochodzi z Ukrainy, w dalszej kolejności z Białorusi, Kazachstanu i Rosji - wylicza Czajkowska-Deneka.

KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski dla tegorocznych maturzystów przygotował ponad 2,6 tys. miejsc na 44 kierunkach. Chęć studiowania w murach najstarszej lubelskiej uczelni wyraziło ponad 55, tys. kandydatów.

- To o 20proc. więcej niż w roku ubiegłym - podkreśla Katarzyna Bojko z biura prasowego KUL.

Największa rywalizacja o indeksy ma miejsce wśród chętnych na psychologię. Tu, na specjalizacji wspieranie jakości życia, na jedno miejsce przypada sześć osób. Do najbardziej obleganych kierunków należą także:

• zarządzanie (3,4 osoby na miejsce)
• pielęgniarstwo (3,2)
• filologia angielska (3,2)

Uczelnia chwali się też sporym zainteresowaniem nowymi kierunkami studiów. Mowa o lingwistyce stosowanej (trzy osoby na miejsce) i italianistyce (ponad dwie osoby). - Dobre wyniki naszych nowości szczególnie nas cieszą, bo są potwierdzeniem właściwego kierunku rozwoju oferty dydaktycznej KUL - mówi Katarzyna Bojko. - Cieszy nas również, że mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, liczba kandydatów z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest na zbliżonym poziomie jak w roku ubiegłym - dodaje przedstawicielka uczelni. W systemie zarejestrowało się 145 obcokrajowców, głównie z Ukrainy i Białorusi. Nieco większe, niż przed rokiem, jest zainteresowanie studiami anglojęzycznymi. Tu nabór trwa do 4 października, a do tej pory przyjęto już 178 osób.

31 sierpnia KUL ogłosi nabór dodatkowy na kierunki, na których zostaną wolne miejsca. Będzie to nabór w trybie wolnym: osoby, które będą spełniały warunki rekrutacji na dany kierunek będą przyjmowane w kolejności zgłoszeń.

Uniwersytet Medyczny

Na uczelni medycznej naukę na pierwszym roku studiów w październiku rozpocznie 1190 nowych studentów. Chętnych jest blisko 7,2 tys. To o ok. tysiąc osób mniej niż w ubiegłym roku. Ale to nie oznacza, że uczelnia powinna mieć problem z wypełnieniem miejsc.

- W obecnej chwili trudno powiedzieć, czy będziemy organizować dodatkowy nabór. Na wszystkich kierunkach mamy więcej kandydatów, niż wynoszą limity - mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym. Taka sytuacja ma miejsce nawet na ratownictwie medycznym, na którym rok temu ponowna rekrutacja była konieczna.

Lista najpopularniejszych kierunków nie jest zaskoczeniem. 13 osób stara się o jeden indeks na stomatologii. Kolejne miejsce zajmuje niezmiennie medycyna, gdzie na jedno miejsce przypada blisko dziewięciu kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się także: kosmetologia (7,3 osoby na miejsce), analityka medyczna (6,28), biomedycyna (5,7) oraz elektroradiologia (5).

Uniwersytet Przyrodniczy

Zainteresowanie rozpoczęciem nauki u przyrodników wyraziło 6380 osób. To ponad 500 osób mniej niż przed rokiem. Do wzięcia jest 1890 indeksów na 40 kierunkach.

- Wszystkie kierunki posiadają prawie w całości wypełnione limity miejsc - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Niezmiennie najpopularniejszym kierunkiem pozostaje weterynaria, z liczbą ośmiu kandydatów na jedno miejsce. Dużą popularnością cieszą się także: behawiorystyka, dietetyka, transport i logistyka, geodezja i kartografia, leśnictwo oraz architektura krajobrazu, gdzie o jeden indeks rywalizuje po 4-5 osób.

- 31 sierpnia ogłosimy komunikat o zwolnionych miejscach. Jeśli pozostaną niewypełnione miejsca na kierunkach wówczas ogłosimy rekrutację uzupełniającą - informuje Pachcińska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium