Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 października 2011 r.
8:00
Edytuj ten wpis

Podaj przepis na dobry makaron, wygraj kosz pełen makaronów!

Autor: Zdjęcie autora (SZ)
0 0 A A
W naszym konkursie możecie wygrać delikatesowy kosz pełen dobrych makaronów (Materiały organizatora)
W naszym konkursie możecie wygrać delikatesowy kosz pełen dobrych makaronów (Materiały organizatora)

Ogłaszamy kolejny konkurs z cyklu "Podaj przepis”. Żeby wziąć w nim udział należy w komentarzach pod tekstem wpisać swój przepis na tanie i dobre danie z makaronem w roli głównej. Nagrody czekają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Możecie podać przepis na sałatkę, rosół czy danie drugie. Mile widziane dobre przepisy na spaghetti.
Do wygrania są cztery kosze pełne makaronów od firmy Czanieckie Makarony. W zestawie znajdziecie produkty z inspirowanej włoskim stylem linii A'la Italiana a także tradycyjną krajankę, łazanki i wiele innych.

Nasz konkurs trwa do końca listopada. Prosimy o wpisywanie autorskich przepisów, które sprawdziliście w kuchni. Komisja konkursowa nie będzie brała pod uwagę przepisów "przeklejonych" ze stron internetowych.

Spaghetti w roli głównej

Aglio e olio, bolognese, alla carbonara. Podczas spotkania z przyjaciółmi, wykwintnej kolacji lub rodzinnego obiadu. Na tysiąc sposobów, na każdą okazję.

Spaghetti na stałe wpisało się w karty kuchni polskiej i przyjęło iście polski charakter. O makaronie spaghetti powiedziano już prawie wszystko. Jednak Joanna Dybał, ekspert firmy Czanieckie Makarony, zdradza najlepszy sposób na domowe spaghetti oraz radzi, z czym i jak je podawać.


Wg legendy spaghetti "przywędrowało” do Europy z Chin. Jednak dopiero na Półwyspie Apenińskim rozwinięto kulturę jedzenia spaghetti. Obecnie królestwem makaronu są Włochy, gdzie rozróżnia się ok. 300 odmian tego przysmaku.

Ugotować, ale nie byle jak

Włosi nie podają recepty na idealne ugotowanie makaronu spaghetti - mają to we krwi, jest to dla nich tak naturalne, że uważają, że nie można się tego nauczyć. Jednak istnieje kilka wytycznych, których należy się trzymać, by zbliżyć się do ideału włoskiej pasty.


"Przede wszystkim makaron należy gotować w dużej ilości wody. W trakcie gotowania podwaja swoją objętość, absorbując wodę, dlatego powinien mieć dużo miejsca. Poza tym w małym garnku będzie się sklejał. Na 100 g makaronu powinien przypadać 1 litr wody. Nie bez znaczenia jest także sól – we Włoszech mawia się, że woda, w której gotuje się makaron powinna być słona jak Morze Śródziemne. Wystarczy płaska łyżeczka na litr wody dodana po zagotowaniu. Wrzucamy makaron na wrzątek i dodajemy łyżkę oliwy, która zapobiegnie sklejaniu. Nie powinno się łamać długich nitek makaronu, nawet jeśli wystają z garnka. Po chwili wystarczy zamieszać i wszystkie nitki znajdą się na miejscu. Woda nie powinna przestać wrzeć.” – tłumaczy Joanna Dybał.

Znawcy mawiają, że gotując spaghetti, należy je mieszać i próbować przez cały czas – wyciągać po nitce, by nie przegapić momentu pożądanej twardości. "Idealne al dente jest lekko twarde przy rozgryzaniu i ma wyczuwalny rdzeń. Makarony po ugotowaniu szybko stygną, dlatego zalecane jest podawanie na gorącym talerzu. Nie należy również przelewać spaghetti wodą, bowiem taki zabieg szybko ochładza makaron i zmywa skrobię z jego powierzchni, co utrudnia utrzymywanie się sosu. Natomiast niewielką ilość wody, w której gotował się makaron, można wykorzystać do zagęszczenia sosu i podkreślenia jego smaku.” – dodaje ekspert firmy Czanieckie Makarony.

Sztuka nawijania

Sprawne jedzenie spaghetti to nie lada wyczyn. Niesforne nitki spadające z widelca, chlapiące dookoła sosem to koszmar niejednego amatora makaronów. Nie zniechęcajmy się zbyt szybko – jedzenie spaghetti to sztuka, jednak wystarczy odrobina wprawy.

"Włosi traktują krojenie spaghetti jako profanację, podobnie jak używanie łyżki. W Polsce jest to dopuszczalne - po-czątkującym przyda się pomoc w postaci łyżki, która usprawni nawijanie odpowiedniej porcji. Najłatwiej jest nabrać na widelec 3-4 nitki makaronu i nawinąć w zgrabny zwój. Taka ilość powinna bez problemu zmieścić się na raz w ustach. Niewykluczone, że będziemy musieli zjeść kilka porcji, zanim dojdziemy do wprawy. Ale to przecież sama przyjemność…” – mówi Joanna Dybał.

Z czym i jak podawać spaghetti. Najpopularniejszym dodatkiem do makaronu spaghetti są oczywiście różnego rodzaju sosy na bazie warzyw, serów lub mięs.

Polacy bardzo szybko zaadaptowali przepisy na makaron z kuchni włoskiej. "Prawdopodobnie z zamiłowania do obfitości, popełniamy podstawowy błąd, dodając duże ilości sosu do makaronu. Sam makaron nie jest tuczący – 100 g ugotowanego spaghetti to ok. 110 kcal. Dodawanie dużej ilości gęstych sosów znacznie podnosi kaloryczność potrawy. Do makaronu spaghetti najlepiej pasują lekkie, niezbyt gęste sosy, które wg włoskiej tradycji delikatnie oblepiają nitki spaghetti.” – radzi Joanna Dybał z firmy Czanieckie Makarony.

Wpisz przepis w komentarzu pod tekstem

Jeszcze raz zapraszamy do konkursu, w którym można wygrać aż cztery kosze dobrych makaronów, które przydadzą się na jesienne obiady. Naszym czytelnikom przydadzą się wasze przepisy na cuda, które można wyczarować z makaronem.

Czekamy na przepisy do Pań. Ale przepisy od Panów też są mile widziane. Możecie podać przepis na ulubione danie swojej ukochanej "Połówki". Gotowanie to sztuka. A najważniejsza przyprawa to serce!

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium