Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 lutego 2024 r.
10:00

Sushi – poznaj odmiany tradycyjnej japońskiej potrawy

Ikona japońskiej kuchni, czyli sushi, kusi wykwintnością smaków i kolorów. Składa się zazwyczaj z ryżu przygotowanego z octem ryżowym, kawałków ryb, owoców morza, wodorostów nori i warzyw. Jeśli chcesz poznać bliżej odmiany docenianego na całym świecie i dającego przepustkę do kulinarnej rzeczywistości Dalekiego Wschodu sushi, przeczytaj artykuł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nigiri

Ta odmiana sushi jest formowana z zakwaszanego ryżu, na którym umieszcza się plaster ryby (np. łososia, tuńczyka, węgorza) bądź inne składniki, takie jak krewetki, omlet japoński czy warzywa. Nigiri stanowi klasyczny rodzaj sushi wywodzący się ze stylu Edomae.

Sashimi

Są to surowe plastry ryb bądź owoców morza serwowane bez ryżu. Często podaje się je nie jako część sushi, tylko osobną potrawę. Czasem spożywa się je razem z sushi.

Uramaki

Jest to odmiana sushi w formie odwrotnej rolki, ponieważ ryż jest umieszczony na zewnątrz, wodorost nori zaś znajduje się w środku i otacza nadzienie. Uramaki jest cenione m.in. przez osoby nielubiące smaku wodorostu nori. Ten rodzaj sushi mogą pokrywać plastry ryby, kawior, tatar lub warzywa.

Futomaki

Ta odmiana sushi to grube, duże rolki sushi z ryżem i składnikami zawiniętymi w spore arkusze wodorostu nori. Futomaki są większe niż klasyczne rolki oraz mieszczą najczęściej więcej niż jeden typ nadzienia. Ze względu na wykorzystanie w nich rozmaitych składników, np. ogórka, awokado i krewetek, są bardzo kolorową odmianą sushi. Futomaki podaje się najczęściej na wyjątkowe okazje, święta i uroczystości.

Hosomaki

Ta odmiana to cienkie rolki sushi składające się z ryżu i innych składników zawiniętych w niewielkie arkusze wodorostu nori. Hosomaki jest mniejsze od futomaki i zawiera najczęściej tylko jedno nadzienie, takie jak na przykład tuńczyk, łosoś, awokado lub ogórek. Hosomaki zyskało popularność jako przekąska oraz element zestawów sushi.

Ketomaki

Jest to odmiana sushi, w którym ryż zostaje zastąpiony kawałkami ogórka i zawinięty w wodorost nori z różnymi składnikami. Ketomaki jest wariantem sushi odpowiednim dla osób unikających glutenu lub węglowodanów, bo nie ma w nim ryżu. Ta odmiana japońskiego dania jest ponadto wypełniona rozmaitymi składnikami, takimi jak łosoś, tuńczyk, krewetki, awokado czy omlet japoński.

Jeśli chcesz spróbować wymienionych odmian japońskiej potrawy przygotowanych z troską o świeżość, nieprzeciętność smaku i wyglądu, sprawdź sushi w Lublinie, w Takushi Ramen & Sushi.

Jakie ryby stosuje się w sushi?

W sushi używa się różnorodnych gatunków ryb w zależności od preferencji smakowych osoby, kulinarnych tradycji i dostępności regionalnej. Jednym z najczęściej stosowanych gatunków jest tuńczyk. Tę rybę o intensywnym smaku i delikatnym mięsie często spożywa się w formie nigiri lub sashimi. Kolejny popularny w sushi gatunek to uznawany za jedną z najsmaczniejszych ryb łosoś charakteryzujący się wyrazistym, różowym bądź pomarańczowym kolorem. Często spożywa się go w postaci nigiri, maki bądź sashimi. Do innych gatunków ryb stosowanych w sushi, choć znacznie rzadziej niż łosoś i tuńczyk, należy cechująca się wyrazistym smakiem makrela. Częstym składnikiem japońskiej potrawy jest także morska ryba maślana o intensywnym, a zarazem delikatnym smaku oraz miękkim mięsie. Przygotowywaną natomiast poprzez grillowanie lub pieczenie rybą do sushi jest węgorz wyróżniający się intensywnym, bogatym smakiem i delikatnym, lekko tłustym mięsem.

Dodatki do sushi

Dla japońskiej potrawy ważne są również dobrze dobrane dodatki, które czynią jej smak jeszcze wyrazistszym. Należą do nich m.in.:

  • Wasabi, czyli ostry, zielony chrzan japoński tradycyjnie podawany obok sushi. Cechuje go mocny, pikantny, bardziej ziołowy od zwykłego chrzanu smak.

  • Imbir marynowany w postaci cienkich plasterków w słodkim occie ryżowym. Spożywa się go pomiędzy różnymi rodzajami sushi w celu oczyszczenia podniebienia i przygotowania go do kolejnych smaków.

  • Sojowy sos, czyli ciemny, aromatyczny, słony sos przeznaczony do maczania kawałków sushi przed spożyciem. Używa się go także do polewania sushi lub jako składnika marynaty.

Sushi jest nie tylko niezwykle smaczne i dostępne w rozmaitych rodzajach, lecz także zdrowe – choćby dzięki zawartości docenianych za liczne prozdrowotne właściwości ryb. Wymienione odmiany sushi nie wyczerpują listy wariantów uwielbianego obecnie na całym świecie japońskiego dania. Jego rodzajów jest na tyle dużo, że każda osoba znajdzie smak, który pokochają jej kubki smakowe. Koniecznie więc zapoznaj się z jak największą liczbą odmian sushi i znajdź swoją ulubioną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium