Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 sierpnia 2013 r.
10:26
Edytuj ten wpis

Wielkie święto smakoszy w Lublinie. Przed nami Europejski Festiwal Smaku

0 1 A A
Sobota należy do Roberta Makłowicza
Sobota należy do Roberta Makłowicza

W czwartek, 5 września, zaczyna się w Lublinie największy festiwal smaku w Polsce. W tym roku dedykowany Robertowi Makłowiczowi, który będzie obchodził w naszym mieście swój benefis. Ponad 100 wydarzeń w ciągu czterech dni z koncertami, wystawami, pokazami kulinarnymi i Jarmarkiem św. Jacka to najlepszy sposób, żeby smakować życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od 5 do 8 września Lublin po raz piąty będzie kulinarną stolicą Polski. A centrum wydarzeń będzie Stare Miasto. Dookoła Trybunału Koronnego aż 100 wystawców z Polski i Europy zaprezentuje na Jarmarku św. Jacka wędliny, sery, wina, chleby, wina, oliwki, przyprawy z całego świata.

Na najbardziej wyrafinowanych smakoszy czekają szynki dojrzewające, piwo Trapistów, węgierskie papryki, greckie oliwki w wielu odmianach.

– Nie zabraknie najwyższej jakości przysmaków z regionu. Od piroga biłgorajskiego po słynne twarożki "Bieluch” – mówi Robert Pływacz, producent festiwalu, którego organizatorami są województwo lubelskie, miasto Lublin i Kresowa Akademia Smaku.

Wielka degustacja startuje już w czwartek, 5 września. Od rana w Centrum Promocji Województwa Lubelskiego Muzeum Zamoyskich w Kozłówce będzie kusić dziczyzną. – Przygotuję pieczeń z dzika, jak dobrze pójdzie także tatara z rogacza – mówi Krzysztof Kornacki, dyrektor muzeum.

Zamek pełen lubelskich smaków

W piątek, 6 września, na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego rozpocznie się konkurs "Lubelskie smaki” w kategorii uczniowie. W sobotę, 7 września, dziedziniec opanują restauratorzy. To nowa odsłona prestiżowego konkursu "Smaki Lubelszczyzny”, już po raz 10 organizowanego przez Departament Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

– Po kierunkiem Jeana Bosa, który gotował dla króla Belgii, uczniowie i zawodowcy będą na żywo gotować potrawy oparte na świeżych i naturalnych produktach z regionu – mówi Piotr Franaszek, dyrektor departamentu. To niespotykana okazja, żeby z bliska zobaczyć kucharzy w akcji, poznać nowe techniki gotowania i spróbować kilkudziesięciu potraw.

Najlepszy młody kucharz dostanie od festiwalu nagrodę specjalną – staż u Wojciecha Modesta Amaro, obecnie najbardziej znanego polskiego szefa kuchni na świecie.

Nie tylko przysmaki The Rolling Stones

Na placu Po Farze stanie scena. W ciągu dnia będą odbywać się tam pokazy kulinarne, wieczorem wystąpią muzyczne gwiazdy. W piątek będzie można skosztować przysmaków perkusisty.

– Naszym gościem jest co roku Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones. Upodobał sobie specjalny rodzaj racuszków i kilka innych potraw. Pokażemy je na festiwalu – mówi Arkadiusz Okoń, właściciel pensjonatu.

Także w piątek zakonne przysmaki przywiozą kucharze z klasztoru Oblatów w Kodniu. Będzie jagnięcina w ziołach.

Sobota, trzeci dzień festiwalu, należy do Roztocza. Chata Rybaka z Bondyrza przyrządzi pstrąga po roztoczańsku. Restauracja Muzealna z Zamościa pokaże kuchnię polskich Ormian. Restauracja Sitarska z Biłgoraja – gęś po biłgorajsku.

W niedzielę polecamy pokaz zdrowej i kolorowej kuchni, który przygotowuje SPA Nałęczów. – Na festiwalu przedstawimy naszą interpretację jagnięciny Witolda Kuncewicza oraz carpaccio z gęsi – mówi Bartosz Stefański z restauracji "Kuchnia i Wino” w Kazimierzu.

Lublin na pokazach reprezentuje artysta malarz Andrzej Widelski, specjalista od tatarów oraz restauracja "Przystań”, która szykuje słynne dania: nereczkę z rusztu i w śmietanie.

Zielony targ

Ponieważ festiwal rozrósł się do czterech dni, a wystawcy już nie mieszczą się na Starym Mieście, w tym roku od czwartku, 5 września, do niedzieli, 8 września, na błoniach przed Zamkiem odbędzie się wielkie smakowanie i degustowanie na małej scenie festiwalu. – Jedziemy do Lublina z Chatą Rybacką. Ugotujemy 5 tysięcy porcji zupy rybnej w specjalnym kotle – mówi Mariusz Puła z Lokalnej Grupy Rybackiej "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza”.
Restauracja Zajazdu Wincentów będzie przez 4 dni przyrządzać dania z ryb.

Na małej scenie nie zabraknie pokazów kulinarnych. To właśnie tam zobaczycie w akcji Grzegorza Łapanowskiego, który został gospodarzem nowego telewizyjnego reality show Top Chef.

– Zależy nam, żeby pokazywać tam zdrową żywność. W tym produkty sygnowane "Marką Lubelskie” – dodaje Robert Pływacz.
– Na bazie twarożków Bieluch przygotuję serię potraw ze świeżymi kwiatami i ziołami – mówi Agnieszka Filiks, szefowa kuchni restauracji "Siwy dym” w Celejowie.

Pokazom i degustacjom będą towarzyszyć liczne konkursy dla dzieci i dorosłych, akademia golfa, na miejscu będzie można także poznać smaki piwa z lokalnych browarów.

Atrakcje w Starym Browarze

Stary Browar przy ul. Bernardyńskiej 15 to kolejne, nowe festiwalowe miejsce. – Z przyjemnością włączamy się w program 5 edycji Europejskiego Festiwalu Smaku i jego organizację. Mamy ciekawą przestrzeń w centrum miasta, którą chcemy ożywić, a przy okazji pokazać lublinianom i turystom – mówi Tomasz Grodzki, dyrektor generalny Perła Browary Lubelskie.

W czwartek w zabytkowym browarze odbędzie się Noc Golonkożerców i Artystów. – Wspólnie ugotujemy 150 golonek, oddając hołd Kazimierzowi Grześkowiakowi – mówi Robert Pływacz.

W piątek skosztujemy ryb z grilla, a sobota dedykowana jest miłośnikom dobrej kaszanki, kiełbasy i karkówki z grilla.

Benefis Roberta Makłowicza i dużo nalewek

Sobota należy do Roberta Makłowicza. O godzinie 20.30 na placu Po Farze rozpocznie się jego benefis, który przygotowuje 6 najważniejszych festiwali smaku w Polsce.

– Będą dary duchowe i kulinarne – mówi Jan Babczyszyn, prezes Polskiej Akademii Smaku, który koordynuje benefis. Na finał Dorota Otachel z Zajazdu Wincentów przygotuje pokaz kuchni bałkańskiej, a Jan Kondrak zaśpiewa "Atamana”. Warto być przy scenie.

Także w sobotę w Lublinie spotkają się twórcy nalewek i destylatów owocowych. W restauracji Old Pub rozpocznie się XVIII już Ogólnopolski Turniej Nalewek oraz II Pojedynek na destylaty. Specjalny wieczór z degustacją nalewek odbędzie się na restauracji "Czarny Tulipan”. A na deser Mały Festiwal Kawy. – W sobotę, 7 września, w najlepszych kawiarniach Lublina odbędą się pokazy baristów, którzy zaprezentują klasyczne i alternatywne parzenie kawy – mówi Mariusz Byczyk z Akwarela Cafe.

Pozostałe informacje

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?
Wideo
film

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?

W województwie lubelskim jest już osiem miejsc, w których mieszkańcy mogą wyrobić paszport. Czy punkty będą otwarte również w sobotę? Nie tak dawno zapowiadał to nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Urząd nie wyklucza takiego rozwiązania, ale potrzeba do tego nowej kadry.

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Pospolite ruszenie wśród jednostek OSP na Zamojszczyźnie. Dzień po dniu kolejne zamieszczają w mediach społecznościowych filmy, na których druhowie robią pompki. O co chodzi? Ta akcja ma pomóc w zbiórce pieniędzy dla chorego chłopca.

Rozgrywki LNBA zbliżają się do końca

Rozgrywki LNBA zbliżają się do końca

Najważniejszym meczem weekendu była konfrontacja 12 Małp z Patobasketem. Ten pierwszy zespół jest jednym z największych pozytywnych zaskoczeń tego sezonu. W poprzednich rozgrywkach podopieczni Michała Żulińskiego pałętali się w ogonie ligowej stawki. Teraz, po dokonaniu kilku wzmocnień, są już w jej czubie. Patobasket natomiast jest uznaną firmą – to przecież aktualny wicemistrz LNBA.

Home staging w Lublinie – Renomowana firma Alya Home

Home staging w Lublinie – Renomowana firma Alya Home

Home staging, popularna strategia w branży nieruchomości, koncentruje się na poprawie atrakcyjności i szybszym sprzedaniu lub wynajmie domu, lub mieszkania. Głównym celem tej praktyki jest skrócenie czasu trwania procesu transakcji, oraz zwiększenie wartości nieruchomości. Poprzez stworzenie atrakcyjnej wizualnie prezentacji, home staging ma za zadanie wywołać pozytywne emocje u potencjalnych kupujących i zachęcić ich do podjęcia decyzji o zakupie.

Jak oszczędzać podczas podróży i być bardziej “eko”?

Jak oszczędzać podczas podróży i być bardziej “eko”?

Podróże i ochrona środowiska, czy to idzie w parze? Tak, i wcale nie jest trudne. Ekoturystyka to trend, który w najbliższych latach ma szansę realnie zmienić nastawienie do zagranicznych wakacji. Komercja będzie musiała ustąpić ekologii. Na czym to polega?

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wjedzie na tory jeszcze sprawniej. Kolejowa spółka przekazała materiały do remontu tej jedynej zabytkowej kolejki na Lubelszczyźnie. Wiadomo też, kiedy rusza z sezonem.

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co sprawia, że niektóre programy telewizyjne zdobywają ogromną popularność, a inne szybko znikają z anteny? Telewizja mimo rosnącej konkurencji ze strony mediów cyfrowych, wciąż pozostaje ważnym elementem codziennego życia. Przyjrzyjmy się, jakie formaty programów cieszą się obecnie największą popularnością i dlaczego niezmiennie przyciągają przed ekrany szerokie grono widzów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium