Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

20 grudnia 2010 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Bogdanka zniknie z powierzchni ziemi

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A

Los ponad 200 gospodarstw leżących na terenie przyszłych wyrobisk kopalni Bogdanka jest już przesądzony. W ciągu najbliższych 15–20 lat mieszkańcy będą musieli opuścić swoje domy. Właściciele jednak nie chcą czekać do ostatniego dzwonka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaraz po Nowym Roku Andrzej Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów, wybiera się do władz Lubelskiego Węgla "Bogdanka” z propozycją ugody i rozpoczęcia negocjacji na temat przyszłości pięciu wiosek leżących na terenie jego gminy. Chodzi o trzy Nadrybia – Wieś, Dwór i Ukazowe oraz Albertów i Bogdankę.

Cały artykuł czytaj na Strefie Biznesu: Bogdanka zniknie z powierzchni ziemi

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mlody / 21 stycznia 2011 o 14:04
0
Zycze ci zebys znalazla sie w takiej samej sytuacji, jak oni, zebys musiala kupic dzialke pod zabudowe, wybudowac na niej zabudowania gospodarskie, dom i zeby ci jeszcze wystaczylo na jakis kawalek pola - bo z czegos musiala bys zyc. i to wszystko za te kokosy ktore zaplacila by ci kopalnia. No fakt gdyby nie kopalnia to by leczny nie bylo, a bylo by czego zalowac rzeczywiscie.... Niektorym to juz sie w dupach poprzewracalo od tych wyplat z LW albo akcji kopalnianych, leczna prymitywna wies gornicza.
Avatar
lizus / 18 stycznia 2011 o 16:50
0
[quote name='monisia' timestamp='1295365301' post='425648']
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
[/quote]
Brawo monisia gratuluję odważnej postawy.
Avatar
monisia / 18 stycznia 2011 o 16:41
0
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
Avatar
mlody / 12 stycznia 2011 o 23:19
0
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie bylo na to stac, albo nie mial takiej mozliwosci, albo poprostu nie widzial takiej potrzeby, bo po co mam sie gdzies indziej budowac jezeli mam ojcowizne na miejscu, jestem do tego miejsca przyzwyczajany, jest mi tu poprostu dobrze i nic mi tutaj nie grozi? Az do tej pory kiedy wychodza wszystkie piekne kwiatki kopalni. Leczna w tym czasie pieknie sie rozkwitla, osiedla domow w wiekszosci zakaprysionych gornikow takie jak: sloneczko, trebaczow, nowogrod, podzamcze, a tutaj grunt sie zapada, domy pekaja, wsie przestaja istniec, wszedzie wilgoc i ponury widok, myslisz ze tak latwo opuscic swoje rodzinne siedlisko ktore pamietasz od dziecka i po 20, 40, czy 60 latach zaczynac wszystko od nowa? Ciekawe jaki bylby lament i rozpacz wsrod gornikow gdyby sytuacja sie odwrocila i zaczal by opadac grunt, pekaly by domy wlasnie na tych pieknych gorniczych osiedlach? Ale na wasze szzcescie to miejsca pewnie miec nie bedzie, a to ze rolnikom zabudowania pekaja i pola uprawne woda zalewa to juz maly problem, bo to rolnicy. Wazne ze gornicy w naszym regionie sa najwazniejsi, wszystko sie kreci wokol nich, bo wydobywaja wegiel, bo wszystko im sie nalezy, nawet pierwszenstwo ktorego nie maja przy wyjezdzie z kopalni, smutne ale prawdziwe. Szkoda ze ta cala halda kamienia nie jest z powrotem pod ziemia, tylko tutejsi ludzie musza miec problemy z opadajacym gruntem. Niestety w tym kraju patrzy sie i podejmuje decyzje na krotki dystans i tylko pod wzgledem zysku. Koniec tutejszych miejscowosci jest rownie bliski konca LW. STARYCH DRZEW SIE NIE PRZESADZA!
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie... rozwiń
Avatar
mmm / 25 grudnia 2010 o 09:37
0
Miejscowości zagrożone szkodami górniczymi też nie powstały 5 czy 50 lat temu.Osiedliliśmy się tu zanim weszła kopalnia.
To co kopalnia zrobiła z krajobrazem i zanieczyszczeniem tej okolicy woła o pomstę do nieba!W Niemcach i innych krajach wycofują się z wydobywaniem węgla metodą na zawał a u nas wydobycie tą metodą nabiera rozpędu.Czy może ktoś powiedzieć, dlaczego wyrobiska nie są zasypywane odpadami składowanymi wokół kopalni?
Avatar
kornel / 23 grudnia 2010 o 07:17
0
Kopalnia powstała nie 5 lat temu - tylko trochę więćej. Ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę na tych właśnie teranach zagrozonych. Ludzie, którzy chca się tam budować i kupują działki - tez moim zdaniem nie myslą - choć pewnie chodzi tu o kasę przy wysiedleniu. Domy buduja tanim kosztem, lepią ze starych - a gdy przyjdzie do wysiedlania, to wtedy będzie meksyk, ile to oni pieniędzy poświęcili. Nie piszę tu o wszystkich, ale w większości przypadków tak jest.
Avatar
Tadeusz / 21 grudnia 2010 o 13:43
0
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.Dlaczego woda jeszcze nie zalała siedziby Bogdanki.Kto pozwolił zaistnieć kopalni w Bogdance!My nie chcemy od nich jałmużny.Żądamy stanowaczych oraz odważnych działań wójta w obronie naszej "małej ojczyzny" także w obronie naszego zdrowia i mienia.
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.D... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2010 o 09:03
0
Czas najwyźszy rozliczyć tych,którzy zadecydowali o budowie/szybu/kopalni w Bogdance.Z tego wynika,źe tam woda przybiera i do ust się wdziera.
Avatar
mlody / 21 stycznia 2011 o 14:04
0
Zycze ci zebys znalazla sie w takiej samej sytuacji, jak oni, zebys musiala kupic dzialke pod zabudowe, wybudowac na niej zabudowania gospodarskie, dom i zeby ci jeszcze wystaczylo na jakis kawalek pola - bo z czegos musiala bys zyc. i to wszystko za te kokosy ktore zaplacila by ci kopalnia. No fakt gdyby nie kopalnia to by leczny nie bylo, a bylo by czego zalowac rzeczywiscie.... Niektorym to juz sie w dupach poprzewracalo od tych wyplat z LW albo akcji kopalnianych, leczna prymitywna wies gornicza.
Avatar
lizus / 18 stycznia 2011 o 16:50
0
[quote name='monisia' timestamp='1295365301' post='425648']
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
[/quote]
Brawo monisia gratuluję odważnej postawy.
Avatar
monisia / 18 stycznia 2011 o 16:41
0
Co wy tu wypisujecie o zanieczyszczeniach??? w głowach się wam poprzewracało?? Tyle miejsc pracy co zapewnia kopalnia to w dzisiejszych czasach rzadkość . A nikt nikomu nie każe się tam budować a jeśli wysiedlają to też dają dobrą kasę więc nie przesadzajmy. Polakom niestety nigdy nie dogodzi.
Avatar
mlody / 12 stycznia 2011 o 23:19
0
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie bylo na to stac, albo nie mial takiej mozliwosci, albo poprostu nie widzial takiej potrzeby, bo po co mam sie gdzies indziej budowac jezeli mam ojcowizne na miejscu, jestem do tego miejsca przyzwyczajany, jest mi tu poprostu dobrze i nic mi tutaj nie grozi? Az do tej pory kiedy wychodza wszystkie piekne kwiatki kopalni. Leczna w tym czasie pieknie sie rozkwitla, osiedla domow w wiekszosci zakaprysionych gornikow takie jak: sloneczko, trebaczow, nowogrod, podzamcze, a tutaj grunt sie zapada, domy pekaja, wsie przestaja istniec, wszedzie wilgoc i ponury widok, myslisz ze tak latwo opuscic swoje rodzinne siedlisko ktore pamietasz od dziecka i po 20, 40, czy 60 latach zaczynac wszystko od nowa? Ciekawe jaki bylby lament i rozpacz wsrod gornikow gdyby sytuacja sie odwrocila i zaczal by opadac grunt, pekaly by domy wlasnie na tych pieknych gorniczych osiedlach? Ale na wasze szzcescie to miejsca pewnie miec nie bedzie, a to ze rolnikom zabudowania pekaja i pola uprawne woda zalewa to juz maly problem, bo to rolnicy. Wazne ze gornicy w naszym regionie sa najwazniejsi, wszystko sie kreci wokol nich, bo wydobywaja wegiel, bo wszystko im sie nalezy, nawet pierwszenstwo ktorego nie maja przy wyjezdzie z kopalni, smutne ale prawdziwe. Szkoda ze ta cala halda kamienia nie jest z powrotem pod ziemia, tylko tutejsi ludzie musza miec problemy z opadajacym gruntem. Niestety w tym kraju patrzy sie i podejmuje decyzje na krotki dystans i tylko pod wzgledem zysku. Koniec tutejszych miejscowosci jest rownie bliski konca LW. STARYCH DRZEW SIE NIE PRZESADZA!
@kornel co Ty na ten temat wiesz? sugerujesz sie tylko tym co zobaczyles? czy tylko sam sobie taka historyjke wymysliles? Fakt kopalnia nie powstala 5 lat temu tylko gdzies w 1975 roku, a ci co wlasnie buduja/wybudowali domy na tych terenach w 90% nie kupili dzialek tylko mieli je na wlasnosc (a wlasciwie ich ojcowie) juz z dziada pradziada, a otrzymali je droga przepisania wlasnosci gruntu, bo kazdy chcial przeciez zalorzyc rodzine, wybudowac dom, zamieszkac na swoim, a kiedys malo kto kupowal dzialke pod budowe gdzies dalej, bo albo go nie... rozwiń
Avatar
mmm / 25 grudnia 2010 o 09:37
0
Miejscowości zagrożone szkodami górniczymi też nie powstały 5 czy 50 lat temu.Osiedliliśmy się tu zanim weszła kopalnia.
To co kopalnia zrobiła z krajobrazem i zanieczyszczeniem tej okolicy woła o pomstę do nieba!W Niemcach i innych krajach wycofują się z wydobywaniem węgla metodą na zawał a u nas wydobycie tą metodą nabiera rozpędu.Czy może ktoś powiedzieć, dlaczego wyrobiska nie są zasypywane odpadami składowanymi wokół kopalni?
Avatar
kornel / 23 grudnia 2010 o 07:17
0
Kopalnia powstała nie 5 lat temu - tylko trochę więćej. Ciekawe kto wydaje zezwolenia na budowę na tych właśnie teranach zagrozonych. Ludzie, którzy chca się tam budować i kupują działki - tez moim zdaniem nie myslą - choć pewnie chodzi tu o kasę przy wysiedleniu. Domy buduja tanim kosztem, lepią ze starych - a gdy przyjdzie do wysiedlania, to wtedy będzie meksyk, ile to oni pieniędzy poświęcili. Nie piszę tu o wszystkich, ale w większości przypadków tak jest.
Avatar
Tadeusz / 21 grudnia 2010 o 13:43
0
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.Dlaczego woda jeszcze nie zalała siedziby Bogdanki.Kto pozwolił zaistnieć kopalni w Bogdance!My nie chcemy od nich jałmużny.Żądamy stanowaczych oraz odważnych działań wójta w obronie naszej "małej ojczyzny" także w obronie naszego zdrowia i mienia.
Takich jezior z domieszką gnojowicy wokół budynków przybywa.Sanepid powinien częściej kontrolować przydatność wody pitnej.Faktem jest,że wszystkim poszkodowanym Bogdanka nie będzie w stanie zrekompensować straconego dobytku.Juz teraz mówią ,dach i ściany od góry nie są zalane - możesz pan rozebrać, podłoga też nadaje się do rozbiórki , drzwi i okna można wymontować i zbudować drugi dom.
Ziemia budowlana jest coraz droższa więc nie stać nas nawet na kupno działki na terenach niezagrożonych, a co dopiero mówić o budowie nowego domu.D... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2010 o 09:03
0
Czas najwyźszy rozliczyć tych,którzy zadecydowali o budowie/szybu/kopalni w Bogdance.Z tego wynika,źe tam woda przybiera i do ust się wdziera.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 0 0

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 8 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 2

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 7 0

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 17 0

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 33 12

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 11

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 14 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 1

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków

Pieszy zginął po potrąceniu przez ciężarówkę. Szedł niewłaściwą stroną drogi, bez odblasków 8 1

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!