Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

21 grudnia 2018 r.
20:03

Łęczna: Bez podwyżki nie wywiozą śmieci

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 28 A A

Opłaty za wywóz śmieci w Łęcznej wzrosną od marca przyszłego roku. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Burmistrz Leszek Włodarski spotkał się z urzędnikami odpowiedzialnymi za gospodarkę śmieciową, z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Tematem były problemy związane z funkcjonowaniem systemu odbioru odpadów.

– Główną kwestią była zakładana przyszłoroczna podwyżka opłaty śmieciowej związana ze wzrostem kosztów składowania odpadów na wysypisku, wzrostu kosztów transportu, utylizacji opadów niesegregowanych oraz bardzo niski poziom odzysku śmieci w Łęcznej – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

– Jesteśmy przeciwko podwyżce opłat za wywóz śmieci. Tym bardziej że niedawno mieszkańcy dostali pisma o podwyżce cen wody. Najpierw trzeba poszukać oszczędności w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a dopiero potem myśleć o zmianie opłat – mówi Adam Susz, radny opozycyjny z Lepszej Łęcznej.

O ile w zabudowie jednorodzinnej poziom segregacji wynosi 99 proc., o tyle w blokach sytuacja jest odmienna – śmieci są sortowane tylko przez 10 proc. mieszkańców. – Na domiar złego osoby, które śmieci nie segregują, wrzucają odpadki do wszystkich możliwych pojemników. Powoduje to jeszcze większy chaos w altanach śmietnikowych – tłumaczy rzecznik. – Niestety, jeśli w pojemniku na szkło, papier lub plastik znajdują się np. odpady spożywcze, jak obierki, butelki po oleju itp., wtedy taki kubeł i tak trafi do samochodu zbierające odpady nieposegregowane. To zwiększa koszty działania systemu – dodaje.

System śmieciowy musi się samofinansować. Koszty utrzymania, odbioru odpadów, ich składowania na wysypisku itp. musi być pokrywany z opłat ponoszonych przez mieszkańców. – Przy dzisiejszych kosztach nie jest to już możliwe, dlatego należy spodziewać się urealnienia stawek. A te poznamy po przetargu, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – mówi Grzegorz Kuczyński.

Wpływ na podwyżkę ma również wzrost opłat za śmieci niesegregowane. Taka opłatę pobiera Urzędu Marszałkowski. Ostatnio wzrosła ona prawie trzykrotnie – ze 100 zł do 270 zł za tonę.

Obecne stawki to 9 zł od osoby za śmieci segregowane i 14 za niesegregowane. Nowe stawki opłat zaczną obowiązywać do marca przyszłego roku. W styczniu i lutym mieszkańcy miasta i gminy Łęczna za odbiór śmieci zapłacą jeszcze po staremu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 23 grudnia 2018 r. o 15:55
+5
To w PGKiM trzeba zrobić porządek, w wiatach jak śmieci zabiorą na czas jest czysto. Taka polityka PGKiM służy by wymusić tym podwyżkę opłat za segregację i to był cel byłego burmistrza. Dziś p. Włodarski idzie jego drogą, sam nie robiąc czystki w dyrekcji zakładu tylko wyższymi opłatami Panowie chcą rozwiązać sztuczny problem. Fijałkowski chciał zrobić segregację odpadów w samym PGKiM, dziś prezesa by nie było i problemu podwyżki opłat za śmieci też by nie było. A tak będą nas jebać podwyżkami a to za wodę, a to za śmieci przez kolejne 5-lat.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 08:18
+5
STOP mafi śmieciowej !!!!
Avatar
śmiech na sali (ale taki przez łzy) / 21 grudnia 2018 r. o 22:14
+5
Co tam u was takie niskie ceny?! Zapraszamy do Lublina! Tutaj płaci się (no... już niedługo) np. 45 zł za osobę a nawet 90 zł osobę. I to są ceny, a nie te wasze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 r. o 20:31
+5
A w Lublinie ta smieciowa "przysługa" ma kosztowac za segregowanie 75zł(trzy lub wiecej osób)
Avatar
Ekolog / 23 grudnia 2018 r. o 16:51
+4
Najlepiej jak każdy blok miał swoją wiatę śmietnikową. Ogólnie jest za mało wiat i pojemników. Ale przecież nikt nie chce wiaty koło swojego bloku - najlepiej przy sąsiednim. Albo zaczniemy sortować śmieci albo zginiemy pod stertami śmieci. Dobrze, że Unia na nas to wymusiła bo inaczej nic by się nie zmieniło i zapchalibyśmy się tymi śmieciami. Jeżeli chodzi o ceny to popatrzcie na Lublin czy Świdnik. W Łęcznej jest wyjątkowo tanio.
Avatar
mieszkaniec / 22 grudnia 2018 r. o 17:08
+4
Śmieci to troszeczkę bardziej skomplikowany problem. Mieszkaniec ma segregować i płacić PGKiM odbierać (śmieci i kasę) Spółdzielnie organizować to wszystko (śmietniki, zbierać kasę itp). Coś nie zatrybiło, pytanie co... może ktoś był pewien że będzie tak jak dawniej w Łęcznej, ludzie mają kasę to wszystko zapłacą? Zajmnijmy sie spółdzielniami. Jak wchodziła ustawa o segregacji, bardzo duże środki przeznaczono na informacje (od przedszkoli począwszy do mediów - jak pamiętamy). Oznaczono pojemniki - znaczy się namalowano na nim kolorowy kwadracik/prostokąt i podpiasno. Jak ktoś wyrzucał śmieci jak było już ciemno to i tak trudno było zobaczyć. Pobudowano wiaty różne, te otwarte i te zamknięte i stare śmietniki też jeszcze były. Na początku system się sprawdzał (były nawet nadwyżki). Segregacja miała prowadzić do zwiększonej liczby smieci segregowalnych a zmniejszaniu tzw frakcji mokrej teraz mieszanej. I tak było... tylko ktoś zapomniał o zmianie ilości pojemników. Ta była taka sama. To gdzie ten mieszkaniec segregujący miał te śmieci zostawić, wrzucał do pojemnika obok, tzie było miejsce. Inna rzecz "święty PGKiM odbierając śmieci ustawiali pojemniki tak jak im się podobało, byle szybciej, często oznaczeniem do ściany czy innego pojemnika i zawsze w innym miejscu niż stały poprzednio, takie sobie puzzle wymyślili chłopaki. To też w jakiś sposób "ułatwiało" "mieszanie się śmieci". Tutaj jeszcze mamy odbiór plastikowych butelek, czy trudno się domyśleć że jak jest ciepło to spożycie napojów wzrasta i te pojemniki szybciej się napełnią, chyba trudno... a jak są pełne to gdzie ludzie wyrzucą te butelki to innych kontenerów w wiacie.... Kolejny uczestnik tej układanki - "szperacze" - ci to potrafili rozwalać wszystkie worki w poszykiwani tego czego szukali i niekiedy lądowało to na ziemi. Rano sprzątał ktoś ze spółdzielni to gdzie miał to posprzątać - tam gdzie jeszcze było miejsce. W niektórych spółdzielniach pomyślano o zamykaniu wiat, w Skarbku niestety nie.... Mieszkańcy - tu mamy cały przegląd od ludzi segregujących do typowych Januszy. Janusz nie wie po co PSZOK - za długa nazwa i wszystko co można tam wywieźć darmowo ląduje w altance śmietnikowej, nie segreguje śmieci, a worki wrzuca tam gdzie mu sie podoba, najcześciej do najbliższego kontenera i tak miesza leń jeden wszystko, a co mu tam każdy zapłaci. I spółdzielnie płacą, tam zadłużenia nie ma (w jednorodzinnej zabudowie jest ale tam jak mówi burmistrz jest segregacja) To po krótce taka układanka
Śmieci to troszeczkę bardziej skomplikowany problem. Mieszkaniec ma segregować i płacić PGKiM odbierać (śmieci i kasę) Spółdzielnie organizować to wszystko (śmietniki, zbierać kasę itp). Coś nie zatrybiło, pytanie co... może ktoś był pewien że będzie tak jak dawniej w Łęcznej, ludzie mają kasę to wszystko zapłacą? Zajmnijmy sie spółdzielniami. Jak wchodziła ustawa o segregacji, bardzo duże środki przeznaczono na informacje (od przedszkoli począwszy do mediów - jak pamiętamy). Oznaczono pojemniki - znaczy się namalowano na nim kolorowy... rozwiń
Avatar
Drogo / 24 grudnia 2018 r. o 07:41
+3
Brawo Leszek. Robisz już jak Kosiarski. To takiej „zmiany” Łęczna potrzebowała.
Avatar
kropek / 21 grudnia 2018 r. o 21:17
+3
I tak zdecydowanie taniej niż w Lublinie.
Avatar
l / 27 grudnia 2018 r. o 10:29
+2
czekam nadal na informacje w formie konferecji- oświadczenia na temat rezygnacji z pracy ludzi z PGKiM ?
Avatar
Malina / 25 grudnia 2018 r. o 12:04
+2
tytuł brzmi jak szantaż?
Avatar
DFt molina / 31 grudnia 2018 r. o 16:45
+1
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to nie tylko sie poprzewracało we łbach w urzędach ale i innym też bo myślą że ludzie to nie wiadomo jakie pieniądze zarabiają na tej kopalni.
 to spóldzielnie dają d... że musi płacić całe miato 
 to spóldzielnie dają d... że musi płacić całe miato  rozwiń
Avatar
On / 30 grudnia 2018 r. o 12:06
-1
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to nie tylko sie poprzewracało we łbach w urzędach ale i innym też bo myślą że ludzie to nie wiadomo jakie pieniądze zarabiają na tej kopalni.
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to n... rozwiń
Avatar
l / 27 grudnia 2018 r. o 10:29
+2
czekam nadal na informacje w formie konferecji- oświadczenia na temat rezygnacji z pracy ludzi z PGKiM ?
Avatar
Nie LYCNIAK z daleka / 25 grudnia 2018 r. o 16:25
+1
Zamist upajać się świąteczną atmosferą to grzebiecie sie w ŚMIETNISKU czyżby to w Łęcznej?Wesołych Świąt,miasto trzech kościołów,synagogi i fundamentów po cerkwi.
Avatar
Bojar / 25 grudnia 2018 r. o 16:03
+1
Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do lle, niech mieszkancy zobaczą jak się ich ładuje w balona.
Avatar
Henryk / 25 grudnia 2018 r. o 14:36
+1
Niech mieszkańcy Łęcznej zobaczą, jak Komunalna odbiera śmieci, czego to chcą podwyżki od mieszkańców? Panie  Burmistrzu proszę pokazać prezesowi PGKiM zdjęcia wiat śmietnikowych. ***facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
 cały czas przybywa
Avatar
Malina / 25 grudnia 2018 r. o 12:04
+2
tytuł brzmi jak szantaż?
Avatar
vampy / 25 grudnia 2018 r. o 10:22
+2
No to już wiadomo dlaczego śmieci w Łęcznej nie wywiezione. Na podwyżki czekają... pora wykluczyć komunalną z kolejnych przetargów.
Avatar
. / 24 grudnia 2018 r. o 22:37
+1
facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
  Ale syf.
Avatar
gość / 24 grudnia 2018 r. o 22:32
+1
Niech mieszkańcy Łęcznej zobaczą, jak Komunalna odbiera śmieci, czego to chcą podwyżki od mieszkańców? Panie  Burmistrzu proszę pokazać prezesowi PGKiM zdjęcia wiat śmietnikowych. ***facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?