Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

21 grudnia 2018 r.
20:03

Łęczna: Bez podwyżki nie wywiozą śmieci

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 28 A A

Opłaty za wywóz śmieci w Łęcznej wzrosną od marca przyszłego roku. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Burmistrz Leszek Włodarski spotkał się z urzędnikami odpowiedzialnymi za gospodarkę śmieciową, z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Tematem były problemy związane z funkcjonowaniem systemu odbioru odpadów.

– Główną kwestią była zakładana przyszłoroczna podwyżka opłaty śmieciowej związana ze wzrostem kosztów składowania odpadów na wysypisku, wzrostu kosztów transportu, utylizacji opadów niesegregowanych oraz bardzo niski poziom odzysku śmieci w Łęcznej – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Łęcznej.

– Jesteśmy przeciwko podwyżce opłat za wywóz śmieci. Tym bardziej że niedawno mieszkańcy dostali pisma o podwyżce cen wody. Najpierw trzeba poszukać oszczędności w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a dopiero potem myśleć o zmianie opłat – mówi Adam Susz, radny opozycyjny z Lepszej Łęcznej.

O ile w zabudowie jednorodzinnej poziom segregacji wynosi 99 proc., o tyle w blokach sytuacja jest odmienna – śmieci są sortowane tylko przez 10 proc. mieszkańców. – Na domiar złego osoby, które śmieci nie segregują, wrzucają odpadki do wszystkich możliwych pojemników. Powoduje to jeszcze większy chaos w altanach śmietnikowych – tłumaczy rzecznik. – Niestety, jeśli w pojemniku na szkło, papier lub plastik znajdują się np. odpady spożywcze, jak obierki, butelki po oleju itp., wtedy taki kubeł i tak trafi do samochodu zbierające odpady nieposegregowane. To zwiększa koszty działania systemu – dodaje.

System śmieciowy musi się samofinansować. Koszty utrzymania, odbioru odpadów, ich składowania na wysypisku itp. musi być pokrywany z opłat ponoszonych przez mieszkańców. – Przy dzisiejszych kosztach nie jest to już możliwe, dlatego należy spodziewać się urealnienia stawek. A te poznamy po przetargu, który zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – mówi Grzegorz Kuczyński.

Wpływ na podwyżkę ma również wzrost opłat za śmieci niesegregowane. Taka opłatę pobiera Urzędu Marszałkowski. Ostatnio wzrosła ona prawie trzykrotnie – ze 100 zł do 270 zł za tonę.

Obecne stawki to 9 zł od osoby za śmieci segregowane i 14 za niesegregowane. Nowe stawki opłat zaczną obowiązywać do marca przyszłego roku. W styczniu i lutym mieszkańcy miasta i gminy Łęczna za odbiór śmieci zapłacą jeszcze po staremu.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gość / 23 grudnia 2018 o 15:55
+5
To w PGKiM trzeba zrobić porządek, w wiatach jak śmieci zabiorą na czas jest czysto. Taka polityka PGKiM służy by wymusić tym podwyżkę opłat za segregację i to był cel byłego burmistrza. Dziś p. Włodarski idzie jego drogą, sam nie robiąc czystki w dyrekcji zakładu tylko wyższymi opłatami Panowie chcą rozwiązać sztuczny problem. Fijałkowski chciał zrobić segregację odpadów w samym PGKiM, dziś prezesa by nie było i problemu podwyżki opłat za śmieci też by nie było. A tak będą nas jebać podwyżkami a to za wodę, a to za śmieci przez kolejne 5-lat.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 o 08:18
+5
STOP mafi śmieciowej !!!!
Avatar
śmiech na sali (ale taki przez łzy) / 21 grudnia 2018 o 22:14
+5
Co tam u was takie niskie ceny?! Zapraszamy do Lublina! Tutaj płaci się (no... już niedługo) np. 45 zł za osobę a nawet 90 zł osobę. I to są ceny, a nie te wasze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2018 o 20:31
+5
A w Lublinie ta smieciowa "przysługa" ma kosztowac za segregowanie 75zł(trzy lub wiecej osób)
Avatar
Ekolog / 23 grudnia 2018 o 16:51
+4
Najlepiej jak każdy blok miał swoją wiatę śmietnikową. Ogólnie jest za mało wiat i pojemników. Ale przecież nikt nie chce wiaty koło swojego bloku - najlepiej przy sąsiednim. Albo zaczniemy sortować śmieci albo zginiemy pod stertami śmieci. Dobrze, że Unia na nas to wymusiła bo inaczej nic by się nie zmieniło i zapchalibyśmy się tymi śmieciami. Jeżeli chodzi o ceny to popatrzcie na Lublin czy Świdnik. W Łęcznej jest wyjątkowo tanio.
Avatar
mieszkaniec / 22 grudnia 2018 o 17:08
+4
Śmieci to troszeczkę bardziej skomplikowany problem. Mieszkaniec ma segregować i płacić PGKiM odbierać (śmieci i kasę) Spółdzielnie organizować to wszystko (śmietniki, zbierać kasę itp). Coś nie zatrybiło, pytanie co... może ktoś był pewien że będzie tak jak dawniej w Łęcznej, ludzie mają kasę to wszystko zapłacą? Zajmnijmy sie spółdzielniami. Jak wchodziła ustawa o segregacji, bardzo duże środki przeznaczono na informacje (od przedszkoli począwszy do mediów - jak pamiętamy). Oznaczono pojemniki - znaczy się namalowano na nim kolorowy kwadracik/prostokąt i podpiasno. Jak ktoś wyrzucał śmieci jak było już ciemno to i tak trudno było zobaczyć. Pobudowano wiaty różne, te otwarte i te zamknięte i stare śmietniki też jeszcze były. Na początku system się sprawdzał (były nawet nadwyżki). Segregacja miała prowadzić do zwiększonej liczby smieci segregowalnych a zmniejszaniu tzw frakcji mokrej teraz mieszanej. I tak było... tylko ktoś zapomniał o zmianie ilości pojemników. Ta była taka sama. To gdzie ten mieszkaniec segregujący miał te śmieci zostawić, wrzucał do pojemnika obok, tzie było miejsce. Inna rzecz "święty PGKiM odbierając śmieci ustawiali pojemniki tak jak im się podobało, byle szybciej, często oznaczeniem do ściany czy innego pojemnika i zawsze w innym miejscu niż stały poprzednio, takie sobie puzzle wymyślili chłopaki. To też w jakiś sposób "ułatwiało" "mieszanie się śmieci". Tutaj jeszcze mamy odbiór plastikowych butelek, czy trudno się domyśleć że jak jest ciepło to spożycie napojów wzrasta i te pojemniki szybciej się napełnią, chyba trudno... a jak są pełne to gdzie ludzie wyrzucą te butelki to innych kontenerów w wiacie.... Kolejny uczestnik tej układanki - "szperacze" - ci to potrafili rozwalać wszystkie worki w poszykiwani tego czego szukali i niekiedy lądowało to na ziemi. Rano sprzątał ktoś ze spółdzielni to gdzie miał to posprzątać - tam gdzie jeszcze było miejsce. W niektórych spółdzielniach pomyślano o zamykaniu wiat, w Skarbku niestety nie.... Mieszkańcy - tu mamy cały przegląd od ludzi segregujących do typowych Januszy. Janusz nie wie po co PSZOK - za długa nazwa i wszystko co można tam wywieźć darmowo ląduje w altance śmietnikowej, nie segreguje śmieci, a worki wrzuca tam gdzie mu sie podoba, najcześciej do najbliższego kontenera i tak miesza leń jeden wszystko, a co mu tam każdy zapłaci. I spółdzielnie płacą, tam zadłużenia nie ma (w jednorodzinnej zabudowie jest ale tam jak mówi burmistrz jest segregacja) To po krótce taka układanka
Śmieci to troszeczkę bardziej skomplikowany problem. Mieszkaniec ma segregować i płacić PGKiM odbierać (śmieci i kasę) Spółdzielnie organizować to wszystko (śmietniki, zbierać kasę itp). Coś nie zatrybiło, pytanie co... może ktoś był pewien że będzie tak jak dawniej w Łęcznej, ludzie mają kasę to wszystko zapłacą? Zajmnijmy sie spółdzielniami. Jak wchodziła ustawa o segregacji, bardzo duże środki przeznaczono na informacje (od przedszkoli począwszy do mediów - jak pamiętamy). Oznaczono pojemniki - znaczy się namalowano na nim kolorowy... rozwiń
Avatar
Drogo / 24 grudnia 2018 o 07:41
+3
Brawo Leszek. Robisz już jak Kosiarski. To takiej „zmiany” Łęczna potrzebowała.
Avatar
kropek / 21 grudnia 2018 o 21:17
+3
I tak zdecydowanie taniej niż w Lublinie.
Avatar
l / 27 grudnia 2018 o 10:29
+2
czekam nadal na informacje w formie konferecji- oświadczenia na temat rezygnacji z pracy ludzi z PGKiM ?
Avatar
Malina / 25 grudnia 2018 o 12:04
+2
tytuł brzmi jak szantaż?
Avatar
DFt molina / 31 grudnia 2018 o 16:45
+1
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to nie tylko sie poprzewracało we łbach w urzędach ale i innym też bo myślą że ludzie to nie wiadomo jakie pieniądze zarabiają na tej kopalni.
 to spóldzielnie dają d... że musi płacić całe miato 
 to spóldzielnie dają d... że musi płacić całe miato  rozwiń
Avatar
On / 30 grudnia 2018 o 12:06
-1
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to nie tylko sie poprzewracało we łbach w urzędach ale i innym też bo myślą że ludzie to nie wiadomo jakie pieniądze zarabiają na tej kopalni.
To niech nie zabierają. To jest czysty debilizm. Skoro tak to niech też płacą kary za pozostawianie nieopruznionych pojemników. A jeśli PGKiM jest taki cwany to niech porządek zrobi miasto u nich w kadrach i skonczy się podnoszenie cen. Innym rozwiazaniem jest oglszenie przetargu na takie prace... Kilka spółek i problem się rozwiąże sam. Bedzie konkurencja to i momentalnie ceny spadną... A nie jedna firma i se robi co chce i podnosi ceny kiedy chce i o ile chce... To jest zlodziejstwo i tyle... A już inna sprawą jest to że w tej Łęcznej to n... rozwiń
Avatar
l / 27 grudnia 2018 o 10:29
+2
czekam nadal na informacje w formie konferecji- oświadczenia na temat rezygnacji z pracy ludzi z PGKiM ?
Avatar
Nie LYCNIAK z daleka / 25 grudnia 2018 o 16:25
+1
Zamist upajać się świąteczną atmosferą to grzebiecie sie w ŚMIETNISKU czyżby to w Łęcznej?Wesołych Świąt,miasto trzech kościołów,synagogi i fundamentów po cerkwi.
Avatar
Bojar / 25 grudnia 2018 o 16:03
+1
Róbcie zdjęcia i wysyłajcie do lle, niech mieszkancy zobaczą jak się ich ładuje w balona.
Avatar
Henryk / 25 grudnia 2018 o 14:36
+1
Niech mieszkańcy Łęcznej zobaczą, jak Komunalna odbiera śmieci, czego to chcą podwyżki od mieszkańców? Panie  Burmistrzu proszę pokazać prezesowi PGKiM zdjęcia wiat śmietnikowych. ***facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
 cały czas przybywa
Avatar
Malina / 25 grudnia 2018 o 12:04
+2
tytuł brzmi jak szantaż?
Avatar
vampy / 25 grudnia 2018 o 10:22
+2
No to już wiadomo dlaczego śmieci w Łęcznej nie wywiezione. Na podwyżki czekają... pora wykluczyć komunalną z kolejnych przetargów.
Avatar
. / 24 grudnia 2018 o 22:37
+1
facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
  Ale syf.
Avatar
gość / 24 grudnia 2018 o 22:32
+1
Niech mieszkańcy Łęcznej zobaczą, jak Komunalna odbiera śmieci, czego to chcą podwyżki od mieszkańców? Panie  Burmistrzu proszę pokazać prezesowi PGKiM zdjęcia wiat śmietnikowych. ***facebook.com/LLE24/photos/a.725044490876346/1955244567856326/?type=3&theater
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Oszukiwał i okradał starsze osoby. Podawał się za handlarza opałem

Oszukiwał i okradał starsze osoby. Podawał się za handlarza opałem 0 0

Mieszkaniec Wielkopolski został zatrzymany przez lubelskich policjantów. 53-latek będzie odpowiadać przed sądem za liczne kradzieże i oszustwa. Ofiarami złodzieja są mieszkańcy powiatu lubelskiego.

Chmielaki 2019. Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu [zdjęcia]
galeria

Chmielaki 2019. Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu [zdjęcia] 0 1

Sylwia Kozieł została Miss Krasnegostawu. Tytuł I Vice Miss Krasnegostawu otrzymała Sylwia Zielonka a II Vice Miss Krasnegostawu została Julia Bednarska. Wybory odbyły się wczoraj, podczas trwających w mieście Chmielaków Krasnostawskich.

Kolorowe proszki, przeboje Beatlesów i Feel na Dniach Ryk [zdjęcia]
galeria

Kolorowe proszki, przeboje Beatlesów i Feel na Dniach Ryk [zdjęcia] 3 0

Zespół Feel był gwiazdą wieczoru podczas sobotnich Dni Ryk. Na scenie wystąpił także The Postman, który zachęcał rycką publiczność do zabawy w rytmie przebojów z lat 60-tych i 70-tych. Na dzieci czekały kolorowe proszki, animatorzy, wozy strażackie, kucyki i dmuchane zamki.

Motocyklista ranny w wypadku. Uderzył w latarnię, a później w zaparkowany samochód
galeria

Motocyklista ranny w wypadku. Uderzył w latarnię, a później w zaparkowany samochód 3 8

Wypadek motocyklisty w centrum Lublina. 25-letni kierowca stracił panowanie nad maszyną.

Siedem lat koszmaru ze stalkerami. „Ja chcę tylko wrócić do swojego domu”
Uwaga! TVN
film

Siedem lat koszmaru ze stalkerami. „Ja chcę tylko wrócić do swojego domu” 0 7

Wyrok skazujący rodzinę K. za stalking nie zmienił niczego w życiu Bożeny Wołowicz. Kobieta od ponad roku nie mieszka we własnym domu. Zrozpaczona apeluje do ministra sprawiedliwości: niech ktoś mi w końcu pomoże!

Pianistka z Zamościa nagrodzona w prestiżowym konkursie. "Od dziecka otaczały mnie dźwięki"
MAGAZYN

Pianistka z Zamościa nagrodzona w prestiżowym konkursie. "Od dziecka otaczały mnie dźwięki" 1 6

Pochodząca z Zamościa Klaudia Kudełko jako jedyna Polka została finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Los Angeles

Wyjazdy typu adventure travel są coraz popularniejsze. "To nie tylko ekstremalne formy podróżowania"
galeria

Wyjazdy typu adventure travel są coraz popularniejsze. "To nie tylko ekstremalne formy podróżowania" 0 0

Rozmowa z Agnieszką Krasą z lubelskiego portalu travelduck.pl, który oferuje wyjazdy turystyczne typu adventure travel

PWSZ w Chełmie, znana z kształcenia m.in. pilotów rekrutuje w tym roku na nowy kierunek

PWSZ w Chełmie, znana z kształcenia m.in. pilotów rekrutuje w tym roku na nowy kierunek 1 2

Znana z kształcenia m.in. pilotów Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w tym roku rekrutuje po raz pierwszy na Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną

Wisła Puławy – Siarka Tarnobrzeg 1:1. Jest lekki niedosyt

Wisła Puławy – Siarka Tarnobrzeg 1:1. Jest lekki niedosyt 0 0

Lekki niedosyt w Puławach. Wisła w sobotę zremisowała na swoim stadionie z Siarką Tarnobrzeg 1:1. To był jednak remis ze wskazaniem na Dumę Powiśla

Chełmianka − Orlęta Spomlek 2:0. Wystarczyło 10 minut

Chełmianka − Orlęta Spomlek 2:0. Wystarczyło 10 minut 0 7

Pierwsza wygrana Chełmianki i pierwszy mecz Orląt Spomlek bez jakiejkolwiek zdobyczy. W derbach 2:0 triumfowała drużyna z Radzynia Podlaskiego

Podhale Nowy Targ - Stal Kraśnik 1:2. Stracony gol obudził gości

Podhale Nowy Targ - Stal Kraśnik 1:2. Stracony gol obudził gości 0 12

Czwarty mecz i trzecie zwycięstwo Stali Kraśnik. Tym razem niebiesko-żółci ograli drugą drużynę minionych rozgrywek – Podhale Nowy Targ 2:1. I to na wyjeździe

Hetman Zamość pokonał Wólczankę 2:1

Hetman Zamość pokonał Wólczankę 2:1 0 9

Drugie z rzędu zwycięstwo Hetmana Zamość. Beniaminek pokonał w Przeworsku Wólczankę Wólka Pełkińska 2:1. Znowu jednym z bohaterów był zaledwie 17-letni Bruno Wacławek, który zapisał na swoim koncie bramkę i asystę

Wicestarosta z PiS już nie w radzie społecznej szpitala. "Zostaliśmy uznani za niepotrzebnych"

Wicestarosta z PiS już nie w radzie społecznej szpitala. "Zostaliśmy uznani za niepotrzebnych" 2 15

Rada powiatu bialskiego przyjęła program naprawczy dla międzyrzeckiego szpitala. Niespodziewanie z członkostwa w radzie społecznej tej placówki zrezygnował wicestarosta Mariusz Skólimowski z PiS.

Wprowadzenie nowego proboszcza u "Boboli". "Przychodzę aby wam służyć" [zdjęcia]
galeria

Wprowadzenie nowego proboszcza u "Boboli". "Przychodzę aby wam służyć" [zdjęcia] 45 32

20 lat temu już tutaj byłem, ale jak tak się przyglądam to wszyscy jakoś wyrośliście. Dlatego nie gniewajcie się jeśli będę dopytywał o wasze imiona. Tymi słowami przywitał uczestniczących w dzisiejszej mszy świętej ks. Mirosław Ładniak, nowy proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie.

Kierowca koziołkował. Znalazł się po drugiej stronie rzeki. Nie przeżył

Kierowca koziołkował. Znalazł się po drugiej stronie rzeki. Nie przeżył 20 11

Do śmiertelnego wypadku doszło na drodze krajowej numer 48 w miejscowości Krępa (gmina Jeziorzany). Przyczyną była najprawdopodobniej zawrotna prędkość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.