Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

4 grudnia 2016 r.
7:34

Park w Łęcznej zakwitnie po włosku. To będzie całkowita metamorfoza

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 7 A A
Zdegradowany park w Łęcznej już wkrótce przejdzie całkowitą metamorfozę
Zdegradowany park w Łęcznej już wkrótce przejdzie całkowitą metamorfozę

Już na wiosnę ruszą prace przy odnowie Parku Podzamcze w Łęcznej. Dziś królują tam zarośla i amatorzy taniego wina. W przyszłym roku powstanie włoski ogród stylizowany na XVIII wiek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Awszytko za sprawą unijnych dotacji. Gmina zgłosiła program odnowy do konkursu o unijne fundusze. – Wniosek został najlepiej oceniony oraz uzyskał najwyższą liczbę punktów, 94, i zajął I miejsce na liście rankingowej. Tym samym zdobył dofinansowanie w wysokości ponad 2 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik magistratu w Łęcznej. Prace przy I etapie rewitalizacji Zespołu Dworsko-Parkowego Podzamcze ruszą już w przyszłym roku.

Pierwszy etap będzie dotyczyć wyłącznie Parku Podzamcze, bez budynków. Chodzi o ponad dwa hektary urokliwego, choć zdegradowanego parku. Projekt wykonała firma „Kanska” Biuro Projektowe Beata Kańska. – Projektantka zakłada odtworzenie XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego wraz z historycznym układem parku ukształtowanym przez szpalery starych lip – dodaje Kuczyński.
Projektantka założyła utworzenie 4 kwater ozdobnych, pomiędzy którymi od wiosny do jesieni będą kwitnąć rośliny bylinowe. Wewnętrzna przestrzeń oraz pozostałe kwatery wypełnione zostaną trawą z kwiatami.

– Dodatkowo zostanie zrewitalizowany układ komunikacyjny. Powstanie aleja dojazdowa, ścieżka i place. Uzupełnieniem parku będą elementy małej architektury, czyli ławki parkowe, kosze na śmieci, drogowskazy oraz oświetlenie parku – dodaje Kuczyński.

We wschodniej części parku zaprojektowano strefę aktywnego wypoczynku, tzw. „ścieżkę zdrowia”. Dla odwiedzających przewidziano miejsca postojowe. Uzupełnieniem projektu jest „moduł informacyjny”, na który składa się portal internetowy projektu oraz tablice informacyjne prezentujące historię zespołu dworsko-parkowego oraz najcenniejsze okazy roślin.

I etap rewitalizacji jest już po konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez gminę. Ratusz przeprowadził także uzgodnienia z lubelskim konserwatorem zabytków.

– Wartość I etapu jest szacowana na 2 miliony 936 tys. zł. Kwota przyznanego dofinansowania z EFRR to nieco ponad 2 miliony złotych, a kwota wkładu z budżetu państwa to 237 tys. zł. Resztę dołoży miasto. Drugi etap projektu, dotyczący zabezpieczenia ruin zabudowań folwarcznych, szacowany na 2 mln 384 tys. zł, jest w ocenie formalnej.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
she / 16 grudnia 2016 r. o 15:43
Na razie to posypcie solą ścieżki 
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 r. o 18:19
Ej ty gościu jeżeli zapewniasz, że tam u was na tej, jak nazywacie dworsji jest super bezpiecznie, to spoko, będę teraz bez obaw przychodził do was na winko.
Avatar
@ / 4 grudnia 2016 r. o 17:35
a jaka Bogusia? po włosku to jak? łopianami i pokrzywą czymś innym?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 16:41
ej ty gosciu z godz 14.50...jaki strach?? Dworsja to ejst spokojne osiedle wiec nie wiem skad te Twoje domysly ze strach chodzic i wogole....Ta strach to moze jest chodzac po 23 jak pan burmistrz zarzadzil wylaczenie swiatel po 23 a tak to jest spokojnie....wiadomo osiedle jak to osiedle kazde w Łęcznej i innych miastach,ale tak szczerze to na Podzamczu strasznie nei jest...i koniec kropka
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 14:50
Wszystko pięknie ale strach tamtędy spacerować , dworsja itd...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 12:05
Tak, tak! I Pani Bogusi!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 12:03
To na pewno zasługa ks. Janusza!
Avatar
she / 16 grudnia 2016 r. o 15:43
Na razie to posypcie solą ścieżki 
Avatar
Gość / 8 grudnia 2016 r. o 18:19
Ej ty gościu jeżeli zapewniasz, że tam u was na tej, jak nazywacie dworsji jest super bezpiecznie, to spoko, będę teraz bez obaw przychodził do was na winko.
Avatar
@ / 4 grudnia 2016 r. o 17:35
a jaka Bogusia? po włosku to jak? łopianami i pokrzywą czymś innym?
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 16:41
ej ty gosciu z godz 14.50...jaki strach?? Dworsja to ejst spokojne osiedle wiec nie wiem skad te Twoje domysly ze strach chodzic i wogole....Ta strach to moze jest chodzac po 23 jak pan burmistrz zarzadzil wylaczenie swiatel po 23 a tak to jest spokojnie....wiadomo osiedle jak to osiedle kazde w Łęcznej i innych miastach,ale tak szczerze to na Podzamczu strasznie nei jest...i koniec kropka
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 14:50
Wszystko pięknie ale strach tamtędy spacerować , dworsja itd...
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 12:05
Tak, tak! I Pani Bogusi!
Avatar
Gość / 4 grudnia 2016 r. o 12:03
To na pewno zasługa ks. Janusza!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!