Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lubartów

26 lutego 2020 r.
17:43

Drzewa w Lubartowie ogołocone z gałęzi. Urząd Miasta kontroluje przycinkę

Autor: Zdjęcie autora mk
7 14 A A

Mieszkanka Lubartowa oskarża spółdzielnię mieszkaniową o zbyt radykalne cięcia. Ta broni się, że działa na wniosek innych mieszkańców oraz zgodnie z przepisami. Urząd Miasta rozpoczął kontrolę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Katarzyna, mieszkanka jednego ze spółdzielczych bloków przy ul. Cichej skarży się na sposób w jaki Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie podcina drzewa. Wskazuje przy tym na kilkanaście przypadków drzew przyciętych w ostatnich tygodniach, m. in. przy ul. Cichej 13 i 15, 1 Maja 77 i 79 czy Lubelskiej 63. Jej zdaniem drzewa zostały zniszczone przez pracowników spółdzielni, którzy praktycznie ogołocili je z gałęzi. Największe zastrzeżenia budzi tzw. ogłowienie trzech wierzb płaczących rosnących na parkingu po wschodniej stronie bloku przy ul. 1 Maja 85.

Jak sytuacja wygląda z punktu widzenia przepisów?

W obowiązującej ustawie o ochronie przyrody znajduje się zapis mówiący o tym, iż usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30 proc. korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa w myśl prawa stanowi uszkodzenia drzewa, natomiast usunięcie gałęzi przekraczających 50 proc. korony stanowi jego zniszczenie. Za takie działania wójt lub burmistrz nakłada na właściciela nieruchomości kary finansowe. Często sięgające bardzo wysokich kwot.

Zgodnie z przyjętymi standardami kształtować powinno się jedynie korony drzew, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. Z kolei usuwaniu w ramach cięć pielęgnacyjnych powinny podlegać wyłącznie gałęzie obumarłe, nadłamane lub wchodzące w kolizje z obiektami budowlanymi czy urządzeniami technicznymi.

Jak swoje prace tłumaczy spółdzielnia?

– Prace pielęgnacyjne prowadzone są na wnioski mieszkańców zgłaszane pisemnie lub telefonicznie do zarządu spółdzielni oraz na walnych zgromadzeniach do komisji wnioskowej – wyjaśnia Tomasz Grzeszczak, zastępca prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie. – Mieszkańcy bardzo często zgłaszają również swoje wnioski o wycinkę drzew znajdujących się przy ich blokach. Spółdzielnia ze względu na ochronę przyrody takie wnioski rozpatruje bardzo szczegółowo. Prace pielęgnacyjne drzew prowadzone są zgodnie z ustawą o ochronie przyrody przez kompetentną kadrę pracowniczą, z poszanowaniem sztuki ogrodniczej – dodaje.

Przedstawiciel spółdzielni odnosi się także do konkretnych przypadków wskazanych przez panią Katarzynę. – Na wymienionych drzewach zostały przeprowadzone prace pielęgnacyjne w celu poprawy doświetlenia mieszkań, wyeliminowania kolizji z istniejącą infrastrukturą bądź wystąpienia niebezpiecznej sytuacji dla parkujących samochodów oraz przechodniów – informuje Tomasz Grzeszczak.

Zapewnia także, że spółdzielnia dokonała prawidłowego ogłowienia wierzb, powołując się przy tym na dostępne artykuły i publikacje. Mówią one o tym, że drzewa te jako szybko rosnące mają kruche drewno i takie zabiegi pozwalają zabezpieczyć je przed odłamaniem starszych konarów.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubartowie podkreśla, że nie zdarzyła się jeszcze sytuacja aby po przeprowadzonych przez nią pracach pielęgnacyjnych uschło jakiekolwiek drzewo.

Urzędnicy sprawdzają podcięte drzewa

– W tym roku nie wpływały żadne zgłoszenia dot. nieprawidłowego podcinania drzew przez SM Lubartów. Pracownicy Urzędu Miasta dokonali oględzin przedmiotowych drzew wskazanych w korespondencji. Trwa analiza, czy wykonana przycinka mogła spowodować ich trwałe uszkodzenie – poinformował Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Lubartów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 20:23
+10
Wierzbę można ciąć bez problemu. Dobrze znosi cięcia. Jeżeli rezygnujemy z cięć, to należy ściągnąć od mieszkańców wysokie składki na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w przypadku złamania konarów czy wywrócenia drzewa przez wiatr. Wówczas niech drzewa sobie rosną swobodnie.
Avatar
sa / 27 lutego 2020 r. o 22:44
+5
ogolone prawie na lyso
Avatar
Zenon / 26 lutego 2020 r. o 18:35
+5
nigdzie na świecie tak się drzew nie pitoli , jak w Polsce
Avatar
Sprawiedliwy / 26 lutego 2020 r. o 18:26
+3
Większego nieuka w Lubartowie już nie ma. Te drzewa nie ciete intensywnie by się estarzały i przy nikłym podmuch na nieuka by upadły.
Avatar
Esteta / 27 lutego 2020 r. o 14:04
+2
Jeszcze parę lat temu przycinka wzdłuż ulicy Lubelskiej wołała o pomstę do nieba ak te drzewa zniszczono- narosły zrokowaciałe narośla i zniekształcenia. Te drzewaa straszą do dzisiaj, a jednak nikt się nie skusił żeby nakładać grzywnę na miasto, bo chyba sam burmistrz na siebie musiałby to zrobić, a taka opcja nie istnieje przecież.... Teren, na którym dokonano przecinki, to nie teren należący do UM tylko do Spółdzielni. W pierwszej kolejność przy wycince bierze się pod uwagę cięcia sanitarne, czyli usuwanie uszkodzonych części korony również porażone chorobami lub połamane, w drugiej względy funkcjonalneby nie kolidowały z architekturą i nie uszkadzały elewacji. Jestem z branży OŚ, ale uważam, że dajemy sięzwariować w tym przypadku, bo drzewo urosło później niż stanął blok, więc widać co ma pierwszeństwo-nikt nie będzie burzyło bloku dlatego, że drzewo sobie tak gałąż wypuściło... Drodzy Państwo zastanówcie się co Wy piszecie i zgłaszacie. W tym mieście jest dużo innych rzeczy, które trzeba mieć na oku, bo szkodzą nam samym...
Jeszcze parę lat temu przycinka wzdłuż ulicy Lubelskiej wołała o pomstę do nieba ak te drzewa zniszczono- narosły zrokowaciałe narośla i zniekształcenia. Te drzewaa straszą do dzisiaj, a jednak nikt się nie skusił żeby nakładać grzywnę na miasto, bo chyba sam burmistrz na siebie musiałby to zrobić, a taka opcja nie istnieje przecież.... Teren, na którym dokonano przecinki, to nie teren należący do UM tylko do Spółdzielni. W pierwszej kolejność przy wycince bierze się pod uwagę cięcia sanitarne, czyli usuwanie uszkodzonych części korony rów... rozwiń
Avatar
Gość / 2 marca 2020 r. o 17:09
0
No i tak to powinno wyglądać. Przycinać, nie wycinać. Ładnie przecięte, dzięki czemu ładnie odrosną.A i bezpiecznie dla ludzi i samochodów. W ich otoczeniu też dość sporo innych drzew. Ogólnie nie ma co narzekać.
Avatar
Strach się bać / 27 lutego 2020 r. o 13:29
0
Czy burmistrz był już u prokuratora i doniósł o możliwości popełnienia wycinki? Donieśli mieszkańcy, donosi władza...Robi się z Lubartowa policyjne miasto donosicieli. Przyjedzie Kim Dzong Un, czy jak
Avatar
Gógl / 26 lutego 2020 r. o 20:17
0
Ogrodniczo ***s://***ekokalendarz.pl/dzien-wierzby/
Avatar
kol90 / 29 lutego 2020 r. o 08:34
-2
No i co tu lamentować i bić na larum ! Wierzba na wiosnę i tak szybko wypuści nowe pędy. Takie ołysienie drzewa fachowo chyba nazywa się cięciem odmładzającym.
Avatar
Luba / 26 lutego 2020 r. o 21:50
-2
Ciekawe co ta pani donosicielka by powiedziała gdyby komuś coś się stało np. dziecku ? jak ktoś chce mieć nietknięte drzewa to niech przeprowadzi się do lasu, na terenach zamieszkałych trzeba we wszystkim zachować umiar a bezpieczeństwo mieszkańców jest na pierwszym miejscu! Ostatnio pogoda nie rozpieszcza a wiatr osiąga nawet 100km/h …
Avatar
Gość / 2 marca 2020 r. o 17:09
0
No i tak to powinno wyglądać. Przycinać, nie wycinać. Ładnie przecięte, dzięki czemu ładnie odrosną.A i bezpiecznie dla ludzi i samochodów. W ich otoczeniu też dość sporo innych drzew. Ogólnie nie ma co narzekać.
Avatar
kol90 / 29 lutego 2020 r. o 08:34
-2
No i co tu lamentować i bić na larum ! Wierzba na wiosnę i tak szybko wypuści nowe pędy. Takie ołysienie drzewa fachowo chyba nazywa się cięciem odmładzającym.
Avatar
Liść / 28 lutego 2020 r. o 08:53
-4
Katarzyna daj wytrzymać!
Avatar
sa / 27 lutego 2020 r. o 22:44
+5
ogolone prawie na lyso
Avatar
Gość / 27 lutego 2020 r. o 16:11
-9
To jak spadnie konar na kogoś albo na coś, to odszkodowanie niech płaci ta p. Katarzyna, wtedy zamknie buzie. Chce mieć drzewa to niech swojej działce sobie sadzi
Avatar
anonim / 27 lutego 2020 r. o 14:09
-6
Przy budynkach zawsze bierze się pod uwagę względy bezpieczeństwa, jeżeli drzewo ma rozłożyste konary na boki, one się złamią , a wichur mamy ostatnio często i gęsto, więc o to bardzo szybko. Kto wtedy by płacił ludziom odszkodowania za zniszczone bloki? Zarządca wtedy odpowiada, dlatego tą pielęgnację przeprowadza dla dobra wszystkich żeby nie było pretensji od zniszczeń
Avatar
Esteta / 27 lutego 2020 r. o 14:04
+2
Jeszcze parę lat temu przycinka wzdłuż ulicy Lubelskiej wołała o pomstę do nieba ak te drzewa zniszczono- narosły zrokowaciałe narośla i zniekształcenia. Te drzewaa straszą do dzisiaj, a jednak nikt się nie skusił żeby nakładać grzywnę na miasto, bo chyba sam burmistrz na siebie musiałby to zrobić, a taka opcja nie istnieje przecież.... Teren, na którym dokonano przecinki, to nie teren należący do UM tylko do Spółdzielni. W pierwszej kolejność przy wycince bierze się pod uwagę cięcia sanitarne, czyli usuwanie uszkodzonych części korony również porażone chorobami lub połamane, w drugiej względy funkcjonalneby nie kolidowały z architekturą i nie uszkadzały elewacji. Jestem z branży OŚ, ale uważam, że dajemy sięzwariować w tym przypadku, bo drzewo urosło później niż stanął blok, więc widać co ma pierwszeństwo-nikt nie będzie burzyło bloku dlatego, że drzewo sobie tak gałąż wypuściło... Drodzy Państwo zastanówcie się co Wy piszecie i zgłaszacie. W tym mieście jest dużo innych rzeczy, które trzeba mieć na oku, bo szkodzą nam samym...
Jeszcze parę lat temu przycinka wzdłuż ulicy Lubelskiej wołała o pomstę do nieba ak te drzewa zniszczono- narosły zrokowaciałe narośla i zniekształcenia. Te drzewaa straszą do dzisiaj, a jednak nikt się nie skusił żeby nakładać grzywnę na miasto, bo chyba sam burmistrz na siebie musiałby to zrobić, a taka opcja nie istnieje przecież.... Teren, na którym dokonano przecinki, to nie teren należący do UM tylko do Spółdzielni. W pierwszej kolejność przy wycince bierze się pod uwagę cięcia sanitarne, czyli usuwanie uszkodzonych części korony rów... rozwiń
Avatar
Strach się bać / 27 lutego 2020 r. o 13:29
0
Czy burmistrz był już u prokuratora i doniósł o możliwości popełnienia wycinki? Donieśli mieszkańcy, donosi władza...Robi się z Lubartowa policyjne miasto donosicieli. Przyjedzie Kim Dzong Un, czy jak
Avatar
Luba / 26 lutego 2020 r. o 21:50
-2
Ciekawe co ta pani donosicielka by powiedziała gdyby komuś coś się stało np. dziecku ? jak ktoś chce mieć nietknięte drzewa to niech przeprowadzi się do lasu, na terenach zamieszkałych trzeba we wszystkim zachować umiar a bezpieczeństwo mieszkańców jest na pierwszym miejscu! Ostatnio pogoda nie rozpieszcza a wiatr osiąga nawet 100km/h …
Avatar
Gość / 26 lutego 2020 r. o 20:24
-3
Prosta sprawa - ciąć, rżnąć i sadzić nowe drzewa.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.