Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

6 kwietnia 2016 r.
16:13

Mieszkańcy nie chcą wiatraków. Wójt: Jesteśmy biedną gminą, jak mamy się rozwijać?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 18 A A

Gmina Serniki jest podzielona na zwolenników i przeciwników budowy farmy wiatrowej. Wczoraj wójt spotkał się z mieszkańcami w tej sprawie, ale nikt nie został przekonany. Ludzie założyli stowarzyszenie, aby bronić swoich racji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Farma 10 wiatraków ma powstać w rejonie Woli Sernickiej. Jej lokalizacja nie podoba się mieszkańcom wsi. – Początkowo elektrownie wiatrowe miały powstać między Brzostówką a Nową Wolą. Jednak mieszkańcy Brzostówki, którzy produkują ekologiczne owoce i warzywa, nie zgodzili się na inwestycję w rejonie ich pól – mówi Anna Woźniak, przedstawicielka Stowarzyszenia Zwykłego „Nasza przyszłość”, przeciwnego budowie farmy wiatrowej.

Wówczas wójt zmienił lokalizację na rejon Woli Sernickiej. – W 2014 roku przygotowano projekt studium, który zakładał, że wiatraki mogą zostać wybudowane tylko 450 metrów od najbliższych zabudowań. Na szczęście radni nie uchwalili zmiany studium. Myśleliśmy, że temat umarł – dodaje Anna Woźniak.

Wójt Sernik, Stanisław Marzęda, jednak powrócił do sprawy. – Po roku zaproponował nowy projekt studium, gdzie wiatraki mogą być wybudowane ok. 800 m od naszych domów. Dla nas jest to nadal zbyt blisko. Wiedząc, że teraz część radnych pozytywnie wypowiada się za wybudowaniem farmy wiatrowej, postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, dzięki któremu staniemy się stroną w sprawie i w ten sposób będziemy o wszystkim informowani – mówi Anna Woźniak.

Wójt broni swojego pomysłu. – Serniki to biedna gmina. Podatek rolny jest najniższy w całym powiecie lubartowskim. To jak mamy się rozwijać – pyta Marzęda. – Największe możliwości zwiększenia wpływów do budżetu gminy, to energia wiatrowa. Nasze roczne z wszystkich podatków za 2015 rok wynoszą 896 tys. zł. Potencjalne wpływy z farmy wiatrowej zwiększyłyby je o 145 proc. Planowanych jest 10 turbin wiatrowych. Wpływy od każdej z nich to ok. 130 tys. zł, a więc razem ok. 1,3 mln zł – wylicza wójt i podaje zarazem przykłady niezbędnych inwestycji tylko w Woli Sernickiej – odnowa Ośrodka Zdrowia czy ocieplenie gimnazjum i remizy.

– Nie chcemy, aby ktoś uszczęśliwiał nas na siłę. W Michowie farma wiatrowa działa od grudnia i ludzie mają już dość wiatraków. Teraz, kiedy lada moment może wejść ustawa regulująca bezpieczną odległość domów od farm wiatrowych, nie możemy odpuścić – dodaje Woźniak.

Przypomnijmy, że według projektu ustawy wiatrak mógłby stać w minimalnej odległości dziesięciokrotności swojej wysokości, czyli 1750 metrów od zabudowań.

– Wójt nie widzi innych możliwości rozwoju gminy. Zajmuje jednostronne stanowisko, nie słyszy żadnych głosów sprzeciwu. Jest to jego sztandarowa inwestycja i określa ją mianem historycznej szansy. My tylko chcemy, aby poczekał na nową ustawę regulującą te kwestie – dodaje Woźniak.

Mieszkańcy Woli Sernickiej narzekają, że w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej i gimnazjum jest już oczyszczalnia ścieków, a w odległości ok. 1 km miałaby powstać jeszcze farma wiatrowa.

– Jak będzie wyglądać ustawa, tego jeszcze nie wiadomo. A w przeszłości też byli zagorzali przeciwnicy kolei żelaznej, elektryfikacji i wielu innych zwiastunów postępu. Dziś można się z tego śmiać. W mojej ocenie nie powinniśmy odkładać w czasie tej inwestycji, gdyż każdy rok to milionowe straty – dodaje wójt.

Obecnie w Urzędzie Gminy wyłożony jest projekt zmian Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Serniki odnoszący się do obszaru gruntów wsi Wola Sernicka, gdzie potencjalnie możliwa będzie lokalizacja elektrowni wiatrowych. Każdy może zgłosić uwagi do tego studium.

Pozostałe informacje

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska urwała punkt liderowi, komplet wyników bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud Komarówka Podlaska bezbramkowo zremisował z prowadzącym w tabeli Podlasiem II Biała Podlaska. Tm samym rezerwy straciły przodownictwo w klasyfikacji. Unia Żabików rozbiła na wyjeździe Bad Boys Zastawie 6:2. Festiwal strzelecki Kacpra Waniowskiego, Alberta Chomiuka i Michała Gryczuka dla Victorii Parczew w meczu z Tytanem Wisznice

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)
film

Krzysztof Cugowski i nowa piosenka. A po wakacjach nowa płyta (wideo)

Czas nareszcie przestać karmić się iluzjami, tak, jak w tekście – tak mówi Krzysztof Cugowski i prezentuje swój nowy utwór: "Co za nami, co przed nami"

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

Jacek Ziarkowski nadal strzela, Sparta w derbach lepsza od Unii. Reszta wyników chełmskiej okręgówki

W spotkaniu derbowym Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Unię Rejowiec 3:0. Dwie bramki zdobył Jacek Ziarkowski.

Zakwitły kasztany. Czas na matury
MATURA 2024

Zakwitły kasztany. Czas na matury

Egzaminy maturalne tuż-tuż. Już we wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z językiem polskim, a dzień później z królową nauk. W województwie lubelskim do egzaminu przystąpi blisko 18 tys. osób.

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Ranking: Najlepsze licea i technika w Lublinie

Portal Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych. Liceum i technikum z Lublina znalazły się w krajowej „top 15”.

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Lider chełmskiej okręgówki pokazał siłę w Hannie

Kłos Gmina Chełm pokonał na wyjeździe Bug Hanna 5:1. Goście byli faworytem i doskonale wywiązali się z tej roli. Po pierwszej połowie nie mogli być jednak spokojni o komplet punktów. Po 45 minutach przyjezdni wprawdzie prowadzili ale tylko 1:0.

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu
EUROWYBORY 2024
film

Jan Kanthak rozpoczął kampanie do europarlamentu

W poniedziałkowy poranek 6 maja, zaraz po weekendzie majowym, poseł Jan Kanthak zainaugurował kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Polityk Suwerennej Polski mówił między innymi o podatkach i Bogdance.

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady
Wybory 2024

Konkurent burmistrza w wyborach jest przewodniczącym rady

Wojciech Żukowski został wybrany burmistrzem już po pierwszej turze. Niemal dokładnie miesiąc później jego jedyny konkurent Grzegorz Zieliński objął stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Tomaszów Lubelski.

Kontrolują piece. To oszuści

Kontrolują piece. To oszuści

Fałszywe ulotki zalewają gminę Łuków. Ktoś podszywa się w nich pod pracowników ochrony środowiska. Samorząd ostrzega mieszkańców.

Kolejny wypadek motocyklisty

Kolejny wypadek motocyklisty

Utrudnienia na trasie Lublin - Biłgoraj. Ok. godz. 6 rano na drodze wojewódzkiej 835 w miejscowości Jabłonna Majątek doszło do zderzenia motocyklisty z autem osobowym

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

Tragiczna majówka. Tyle niepotrzebnego cierpienia

6 osób zabitych, 26 rannych. Policjanci podsumowali majówkę w Lubelskiem. Było gorzej niż źle

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

IMGW ostrzega: burze w województwie lubelskim

Poniedziałek czeka nas pod znakiem burz. IMGW wydaje ostrzeżenie dla województwa lubelskiego.

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja
12 maja 2024, 8:00
galeria

Krwi ciągle jak na lekarstwo. W niedzielę wielka akcja

Będzie okazja podzielić się tym, co bezcenne i czego niczym innym zastąpić się nie da – krwią. Akcję poboru organizuje w niedzielę (12 maja) Klub Honorowych Dawców Krwi przy UG Zamość. Dla tych, którzy się zgłoszą, przewidziano bardzo wiele atrakcji.

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą
Dzień Wschodzi
film

Jak szkolić przyszłych kierowców, żeby było bezpiecznie? - rozmowa ze specjalistą

Ponad 20 tysięcy wypadków drogowych w 2023 roku, z czego 19 tysięcy spowodowali kierowcy. W tym znaczna część to młode osoby do 25 roku życia. Dzisiaj Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gościem Maciej Kulka — właściciel ośrodka szkolenia kierowców, instruktor, biegły sądowy.

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam
Wybory 2024

Nowa rada, stara koalicja i starosta ten sam

Kwietniowe wybory samorządowe nie zmieniły układu sił w powiecie zamojskim. Nadal rządzić będzie ta sama koalicja, co ostatnio. Ten sam jest również starosta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium