Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

18 grudnia 2009 r.
21:15
Edytuj ten wpis

Mieszkaniec Leszkowic żąda od Lubzelu 100 tysięcy zł za wycięcie lasu

0 39 A A

Las Czarachowiczów wygląda jak po przejściu trąby powietrznej. Pasy bez drzew mają ponad 100 metrów długości. To nie dzieło natury, a wynik prac energetyków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ja rozumiem, że pod linią energetyczną trzeba było zrobić przycinkę – przyznaje Paweł Czarachowicz, współwłaściciel działki. – Ale dlaczego nikt do mnie wcześniej nie przyszedł? Byłbym przygotowany do usunięcia ściętych drzew i pewnie byśmy się porozumieli co do kwoty odszkodowania.

Jednak Czarachowicz o wycince dowiedział się dopiero od sąsiada. – Przybiegł pod koniec września i powiedział, że miejscowe pijaczki szykują się już do kradzieży ściętych na mojej działce drzew – relacjonuje mężczyzna.

Na miejscu okazało się, że wycięte pasy mają dziewięć metrów szerokości. Piętnastoletnie sosny i brzozy ścięto przy pniach. Na pierwszej działce wykarczowano w sumie pięć arów lasu, na drugiej dwa razy więcej.

PGE Dystrybucja Lubzel twierdzi, że to były zwykłe i planowe „prace eksploatacyjne”. Właściciele działek mogą się o nich dowiedzieć jedynie z prasy i poprzez ogłoszenia w miejscach publicznych na sklepach.

– Zgodnie z przepisami, nasza spółka jest zobowiązana do utrzymywania w odpowiedniej odległości od przewodów linii napowietrznej średniego napięcia gałęzi, drzew i krzewów – tłumaczy Dorota Szkodziak, rzecznik firmy.

– To nie eksploatacja, a wandalizm – złości się Czarachowicz. Zgłosił na policję zniszczenie mienia. – Przecież można było wyciąć wąski pas pod drzewami, wjechać tam samochodem i przyciąć gałęzie znajdujące się najbliżej linii. Wtedy straty były mniejsze.

Zdesperowany mężczyzna zaczął słać skargi do Lubzelu. Energetycy są gotowi zapłacić mu odszkodowanie. Rzeczoznawca wycenił szkody na 3,7 tys. zł.

– Postąpiliśmy zgodnie z przepisami, ale przy okazji prac wyrządziliśmy szkodę – tak Szkodziak tłumaczy przyznanie odszkodowania. I dodaje, że nie było innej możliwości zabezpieczenia sieci energetycznej.

Czarachowicza taka kwota już nie interesuje. Obliczył, że wycięto mu tysiąc drzew. – Chcą mi zapłacić po 3,7 zł za drzewo – tłumaczy mężczyzna. – Gdyby próbowali się ze mną porozumieć zaraz po wycince, wystarczyłoby 15 tys. zł odszkodowania.

Będzie jednak znacznie więcej. W ostatnim piśmie do Lubzelu wystąpił o ponad 100 tys. zł. I zapowiada wytoczenie procesu cywilnego.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tomasz.patynowski / 7 marca 2010 o 15:50
0
jakim prawem elektrowniapozbawiła właściciela gruntudochodu ktury uzyskał by ze sprzedarzy drzewa.teras jest ono mało warte,ale za 50lat będzie warte durzo więcej,awtymmiejscu będzie ugór.Człowiek zapłacił za ziemię kturoa produkuje chwasty .Według mnie to skandal i bezprawie
Avatar
BIEG / 7 lutego 2010 o 22:16
0
właściciel napisał:
Wszyscy zainteresowani tą sprawą powinni przeczytać temat ,,prąd poraził włamywacza" .Włamał się nic nie ukradł bo przecież był poparzony ,a jego kompanów zwinęła policja i straty wycenili na 20000 tys. zł. Na Moją własność włamali się wycieli ok. 1020 drzew zostawili rozpier*** a Moje straty
oszacowali na 3780zł. Zastanawiam się czy to energetycy powinni wyceniać straty , czy sprawca ponieważ w moim przypadku straty oszacował sam sprawca.

Problem służebności występuje obecnie powszechnie, i tutaj rzeczywiście odległość od przewodów linii średniego napiecia do najbliższych gałęzi powinna wynosić 5 m, i to nalezy zachować przy wykonywaniu przeglądów linii co 5 lat. Inna sprawa to obecnie podanie Energetyków do sądu o korzystanie z działki przez która przebiega linia. W czasach do 1989 roku kiedy rzeczywiście najważniejszy cel to było dostarczenie energii elektrycznej i przedsiębiorstwa były własnościa państwowa , należało tylko dopilnowac brygad dokonujacych przeglądó. Obecnie kiedy zakłady dydtrybucyjne sa spólkami akcyjnymi to najważniejszy cel tych zakładó jest zysk dla akcjonariusza i nie występuje ty cel społeczno-gospodarczy jak w socjaliźmie. Właściciel ma prawo żadać usunięcia linii ŚN ze swojej działki a jeżeli jest to niemożliwe żadać stosownych opłat dzierżawnych. O ile to pierwsze jest ujęte w ustawie o służebności to drugie nie jest dotychczas ponieważ brak jest metodyki określania kosztów wynagradzania. Wycięcie drzew jakie dokonano też jest problematyczne ponieważ kryterium jest odległość od przewodó i naPEWNO WYSTARCZYŁO W WIELU PRZYPADKACH PODCIĄC TYLKO GAŁĘZIE

Problem służebności występuje obecnie powszechnie, i tutaj rzeczywiście odległość od przewodów linii średniego napiecia do najbliższych gałęzi powinna wynosić 5 m, i to nalezy zachować przy wykonywaniu przeglądów linii co 5 lat. Inna sprawa to obecnie podanie Energetyków do sądu o korzystanie z działki przez która przebiega linia. W czasach do 1989 roku kiedy rzeczywiście najważniejszy cel to było dostarczenie energii elektrycznej i przedsiębiorstwa były własnościa państwowa , należało tylko dopilnowac brygad dokonujacyc... rozwiń
Avatar
właściciel / 31 stycznia 2010 o 14:14
0
Wszyscy zainteresowani tą sprawą powinni przeczytać temat ,,prąd poraził włamywacza" .Włamał się nic nie ukradł bo przecież był poparzony ,a jego kompanów zwinęła policja i straty wycenili na 20000 tys. zł. Na Moją własność włamali się wycieli ok. 1020 drzew zostawili rozpier*** a Moje straty
oszacowali na 3780zł. Zastanawiam się czy to energetycy powinni wyceniać straty , czy sprawca ponieważ w moim przypadku straty oszacował sam sprawca.
Avatar
volt / 31 stycznia 2010 o 08:34
0
Gość napisał:
ale prąd to chcecie mieć....



ty baranie !!! prąd to mamy bo płacimy grubą kasę , lubzel tąkasę pobiera i nic nie robi żeby polepszyć sytuację (linie ziemne)tylko niszczy środowisko i prywatną własność. jeżeliktoś na całym świecie chce prowadić działalność gospodarczą i trzepać kasę to tereny pod prowadzenie tego biznesu musi sobie wykupić albo wydzierżawić!!!!!!!!!!!!!!!!!! 100% popieram właściciela bo to jego własność to on płaci podatek a niemoże rozpożądzać swoją własnością , jak chcesz to oddaj energetykom swoje mieszkanie bo my chcemy mieć prąd!



ty baranie !!! prąd to mamy bo płacimy grubą kasę , lubzel tąkasę pobiera i nic nie robi żeby polepszyć sytuację (linie ziemne)tylko niszczy środowisko i prywatną własność. jeżeliktoś na całym świecie chce prowadić działalność gospodarczą i trzepać kasę to tereny pod prowadzenie tego biznesu musi sobie wykupić albo wydzierżawić!!!!!!!!!!!!!!!!!! 100% popieram właściciela bo to jego własność to on płaci podatek a niemoże rozpo... rozwiń
Avatar
korsarz / 10 stycznia 2010 o 12:17
0
po pierwsze wycinka moze byc przeprowadzona od 16 listopada do konca lutego. po drugie na wyciecie drzew 15 letnich jak pisze wlasciciel potrzebne jest zezwolenie od burmistrza lub prezydenta. lubzel niema takiego zezwolenia wiec zrobil to nielegalnie. na mojej dzialce rosnie orzech pod linia niskiego napiecia i srednio raz na 4-5 lat przyjezdzaja i przycinaja galezie, ale tylko galezie. pozdrawiam
Avatar
WŁAŚCICIEL / 21 grudnia 2009 o 17:06
0
właściciel napisał:
z tej wiedzy co posiada właściciel to ni mają umowy z właśicielem ani z jego poprzednikami słupy stoją bo stoją


rozwiń
Avatar
właściciel / 21 grudnia 2009 o 17:04
0
RA napisał:
Podstawowa sprawa, której brakuje w artykule: czy zakład energetyczny ma zawartą jakąś umowę z właścicielem działki, normującą zasady korzystania z jego własności?

z tej wiedzy co posiada właściciel to ni mają umowy z właśicielem ani z jego poprzednikami słupy stoją bo stoją
Avatar
Gość / 21 grudnia 2009 o 11:10
0
Energetycy wycinają czasem drzewa pod liniami energetycznymi jak ruskie podczas wojny. Pniak na wysokości rąk. W czystej postaci wandalizm.
Jeszcze parę lat temu w miarę przestrzegano normy - reguluje to polska norma PN-E-5100 1. Obecnie, co wielokrotnie zaobserwowałem tnie się jak chce, kiedy chce, szerokość wycinki jak się komu podoba bez względu na normę i potrzeby i w sposób wołający o zemstę do nieba. Najmowani są do wycinki przypadkowi ludzie, robią to bez nadzoru i bez głowy. Często wycięte drewno jest rozkradane. Szczególnie wtedy, gdy właściciel zamiejscowy. Spółki energetyczne (zaszłość ze starych komunistycznych czasów) mają nieuregulowany stan prawny z właścicielami działek, na których przebiegają linie energetyczne. Występują z pozycji siły.
Życzę temu Panu wygranej. Może kogoś to otrzeźwi.
Energetycy wycinają czasem drzewa pod liniami energetycznymi jak ruskie podczas wojny. Pniak na wysokości rąk. W czystej postaci wandalizm.
Jeszcze parę lat temu w miarę przestrzegano normy - reguluje to polska norma PN-E-5100 1. Obecnie, co wielokrotnie zaobserwowałem tnie się jak chce, kiedy chce, szerokość wycinki jak się komu podoba bez względu na normę i potrzeby i w sposób wołający o zemstę do nieba. Najmowani są do wycinki przypadkowi ludzie, robią to bez nadzoru i bez głowy. Często wycięte drewno jest rozkradane. Szczególnie wt... rozwiń
Avatar
RA / 21 grudnia 2009 o 10:57
0
Podstawowa sprawa, której brakuje w artykule: czy zakład energetyczny ma zawartą jakąś umowę z właścicielem działki, normującą zasady korzystania z jego własności?
Avatar
za jedno drzewo 100tys / 19 grudnia 2009 o 19:52
0
1000 drzew ??? za 100 tysięcy złotych ?

To są jaja !!! Zobaczcie w jednej z gmin ile kosztuje jedno drzewo !!! Tam za jedno drzewo wójt dla rolnika przyładował 100 tysięcy zł a tu za 1000 drzew ? To wszystko jest jakieś pomieszane.
Chłop sam wciął chwasta i musi zapłacić tyle ile ten chce się wysądzić ?
Jaki porąbany kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[url="http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/urzedy-polityka-gospodarka/wojtowie/jan-jakimowicz-wojt-gm-wieliczki-chory-na-glowe-psychol/12"]http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/ur...lowe-psychol/12[/url]
1000 drzew ??? za 100 tysięcy złotych ?

To są jaja !!! Zobaczcie w jednej z gmin ile kosztuje jedno drzewo !!! Tam za jedno drzewo wójt dla rolnika przyładował 100 tysięcy zł a tu za 1000 drzew ? To wszystko jest jakieś pomieszane.
Chłop sam wciął chwasta i musi zapłacić tyle ile ten chce się wysądzić ?
Jaki porąbany kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[url="htt... rozwiń
Avatar
tomasz.patynowski / 7 marca 2010 o 15:50
0
jakim prawem elektrowniapozbawiła właściciela gruntudochodu ktury uzyskał by ze sprzedarzy drzewa.teras jest ono mało warte,ale za 50lat będzie warte durzo więcej,awtymmiejscu będzie ugór.Człowiek zapłacił za ziemię kturoa produkuje chwasty .Według mnie to skandal i bezprawie
Avatar
BIEG / 7 lutego 2010 o 22:16
0
właściciel napisał:
Wszyscy zainteresowani tą sprawą powinni przeczytać temat ,,prąd poraził włamywacza" .Włamał się nic nie ukradł bo przecież był poparzony ,a jego kompanów zwinęła policja i straty wycenili na 20000 tys. zł. Na Moją własność włamali się wycieli ok. 1020 drzew zostawili rozpier*** a Moje straty
oszacowali na 3780zł. Zastanawiam się czy to energetycy powinni wyceniać straty , czy sprawca ponieważ w moim przypadku straty oszacował sam sprawca.

Problem służebności występuje obecnie powszechnie, i tutaj rzeczywiście odległość od przewodów linii średniego napiecia do najbliższych gałęzi powinna wynosić 5 m, i to nalezy zachować przy wykonywaniu przeglądów linii co 5 lat. Inna sprawa to obecnie podanie Energetyków do sądu o korzystanie z działki przez która przebiega linia. W czasach do 1989 roku kiedy rzeczywiście najważniejszy cel to było dostarczenie energii elektrycznej i przedsiębiorstwa były własnościa państwowa , należało tylko dopilnowac brygad dokonujacych przeglądó. Obecnie kiedy zakłady dydtrybucyjne sa spólkami akcyjnymi to najważniejszy cel tych zakładó jest zysk dla akcjonariusza i nie występuje ty cel społeczno-gospodarczy jak w socjaliźmie. Właściciel ma prawo żadać usunięcia linii ŚN ze swojej działki a jeżeli jest to niemożliwe żadać stosownych opłat dzierżawnych. O ile to pierwsze jest ujęte w ustawie o służebności to drugie nie jest dotychczas ponieważ brak jest metodyki określania kosztów wynagradzania. Wycięcie drzew jakie dokonano też jest problematyczne ponieważ kryterium jest odległość od przewodó i naPEWNO WYSTARCZYŁO W WIELU PRZYPADKACH PODCIĄC TYLKO GAŁĘZIE

Problem służebności występuje obecnie powszechnie, i tutaj rzeczywiście odległość od przewodów linii średniego napiecia do najbliższych gałęzi powinna wynosić 5 m, i to nalezy zachować przy wykonywaniu przeglądów linii co 5 lat. Inna sprawa to obecnie podanie Energetyków do sądu o korzystanie z działki przez która przebiega linia. W czasach do 1989 roku kiedy rzeczywiście najważniejszy cel to było dostarczenie energii elektrycznej i przedsiębiorstwa były własnościa państwowa , należało tylko dopilnowac brygad dokonujacyc... rozwiń
Avatar
właściciel / 31 stycznia 2010 o 14:14
0
Wszyscy zainteresowani tą sprawą powinni przeczytać temat ,,prąd poraził włamywacza" .Włamał się nic nie ukradł bo przecież był poparzony ,a jego kompanów zwinęła policja i straty wycenili na 20000 tys. zł. Na Moją własność włamali się wycieli ok. 1020 drzew zostawili rozpier*** a Moje straty
oszacowali na 3780zł. Zastanawiam się czy to energetycy powinni wyceniać straty , czy sprawca ponieważ w moim przypadku straty oszacował sam sprawca.
Avatar
volt / 31 stycznia 2010 o 08:34
0
Gość napisał:
ale prąd to chcecie mieć....



ty baranie !!! prąd to mamy bo płacimy grubą kasę , lubzel tąkasę pobiera i nic nie robi żeby polepszyć sytuację (linie ziemne)tylko niszczy środowisko i prywatną własność. jeżeliktoś na całym świecie chce prowadić działalność gospodarczą i trzepać kasę to tereny pod prowadzenie tego biznesu musi sobie wykupić albo wydzierżawić!!!!!!!!!!!!!!!!!! 100% popieram właściciela bo to jego własność to on płaci podatek a niemoże rozpożądzać swoją własnością , jak chcesz to oddaj energetykom swoje mieszkanie bo my chcemy mieć prąd!



ty baranie !!! prąd to mamy bo płacimy grubą kasę , lubzel tąkasę pobiera i nic nie robi żeby polepszyć sytuację (linie ziemne)tylko niszczy środowisko i prywatną własność. jeżeliktoś na całym świecie chce prowadić działalność gospodarczą i trzepać kasę to tereny pod prowadzenie tego biznesu musi sobie wykupić albo wydzierżawić!!!!!!!!!!!!!!!!!! 100% popieram właściciela bo to jego własność to on płaci podatek a niemoże rozpo... rozwiń
Avatar
korsarz / 10 stycznia 2010 o 12:17
0
po pierwsze wycinka moze byc przeprowadzona od 16 listopada do konca lutego. po drugie na wyciecie drzew 15 letnich jak pisze wlasciciel potrzebne jest zezwolenie od burmistrza lub prezydenta. lubzel niema takiego zezwolenia wiec zrobil to nielegalnie. na mojej dzialce rosnie orzech pod linia niskiego napiecia i srednio raz na 4-5 lat przyjezdzaja i przycinaja galezie, ale tylko galezie. pozdrawiam
Avatar
WŁAŚCICIEL / 21 grudnia 2009 o 17:06
0
właściciel napisał:
z tej wiedzy co posiada właściciel to ni mają umowy z właśicielem ani z jego poprzednikami słupy stoją bo stoją


rozwiń
Avatar
właściciel / 21 grudnia 2009 o 17:04
0
RA napisał:
Podstawowa sprawa, której brakuje w artykule: czy zakład energetyczny ma zawartą jakąś umowę z właścicielem działki, normującą zasady korzystania z jego własności?

z tej wiedzy co posiada właściciel to ni mają umowy z właśicielem ani z jego poprzednikami słupy stoją bo stoją
Avatar
Gość / 21 grudnia 2009 o 11:10
0
Energetycy wycinają czasem drzewa pod liniami energetycznymi jak ruskie podczas wojny. Pniak na wysokości rąk. W czystej postaci wandalizm.
Jeszcze parę lat temu w miarę przestrzegano normy - reguluje to polska norma PN-E-5100 1. Obecnie, co wielokrotnie zaobserwowałem tnie się jak chce, kiedy chce, szerokość wycinki jak się komu podoba bez względu na normę i potrzeby i w sposób wołający o zemstę do nieba. Najmowani są do wycinki przypadkowi ludzie, robią to bez nadzoru i bez głowy. Często wycięte drewno jest rozkradane. Szczególnie wtedy, gdy właściciel zamiejscowy. Spółki energetyczne (zaszłość ze starych komunistycznych czasów) mają nieuregulowany stan prawny z właścicielami działek, na których przebiegają linie energetyczne. Występują z pozycji siły.
Życzę temu Panu wygranej. Może kogoś to otrzeźwi.
Energetycy wycinają czasem drzewa pod liniami energetycznymi jak ruskie podczas wojny. Pniak na wysokości rąk. W czystej postaci wandalizm.
Jeszcze parę lat temu w miarę przestrzegano normy - reguluje to polska norma PN-E-5100 1. Obecnie, co wielokrotnie zaobserwowałem tnie się jak chce, kiedy chce, szerokość wycinki jak się komu podoba bez względu na normę i potrzeby i w sposób wołający o zemstę do nieba. Najmowani są do wycinki przypadkowi ludzie, robią to bez nadzoru i bez głowy. Często wycięte drewno jest rozkradane. Szczególnie wt... rozwiń
Avatar
RA / 21 grudnia 2009 o 10:57
0
Podstawowa sprawa, której brakuje w artykule: czy zakład energetyczny ma zawartą jakąś umowę z właścicielem działki, normującą zasady korzystania z jego własności?
Avatar
za jedno drzewo 100tys / 19 grudnia 2009 o 19:52
0
1000 drzew ??? za 100 tysięcy złotych ?

To są jaja !!! Zobaczcie w jednej z gmin ile kosztuje jedno drzewo !!! Tam za jedno drzewo wójt dla rolnika przyładował 100 tysięcy zł a tu za 1000 drzew ? To wszystko jest jakieś pomieszane.
Chłop sam wciął chwasta i musi zapłacić tyle ile ten chce się wysądzić ?
Jaki porąbany kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[url="http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/urzedy-polityka-gospodarka/wojtowie/jan-jakimowicz-wojt-gm-wieliczki-chory-na-glowe-psychol/12"]http://www.uprzejmiedonosze.pl/pl/forum/ur...lowe-psychol/12[/url]
1000 drzew ??? za 100 tysięcy złotych ?

To są jaja !!! Zobaczcie w jednej z gmin ile kosztuje jedno drzewo !!! Tam za jedno drzewo wójt dla rolnika przyładował 100 tysięcy zł a tu za 1000 drzew ? To wszystko jest jakieś pomieszane.
Chłop sam wciął chwasta i musi zapłacić tyle ile ten chce się wysądzić ?
Jaki porąbany kraj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[url="htt... rozwiń