Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

14 stycznia 2020 r.
19:02

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwały przeciwko „ideologii LGBT” do sądu

38 25 A A
Kiedy w miastach organizowano Marsze Równości, wiele gmin przyjęło stanowiska przeciwko „ideologii LGBT”
Kiedy w miastach organizowano Marsze Równości, wiele gmin przyjęło stanowiska przeciwko „ideologii LGBT” (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do wojewódzkich sądów administracyjnych uchwały przeciwko „ideologii LGBT” przyjęte przez pięć polskich samorządów. Na liście jest jedna gmina z województwa lubelskiego – Serniki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara uchwalone dokumenty są sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu i niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Złożone skargi dotyczą pięciu wybranych uchwał spośród kilkudziesięciu, jakie zostały przyjęte w ostatnich miesiącach. Na celowniku RPO znalazły się gminy: Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Niebylec (woj. podkarpackie) oraz znajdująca się w powiecie lubartowskim gmina Serniki.

Tamtejsi radni deklarację „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” podjęli 21 czerwca ubiegłego roku. Za jej przyjęciem opowiedzieli się wszyscy uczestniczący w głosowaniu. Zdaniem RPO uchwała naruszyła kilka artykułów Konstytucji.

Adam Bodnar zarzucił gminie m.in. wykroczenie poza jej kompetencje, dyskryminację ze względu na orientację seksualną, ograniczenie prawa mieszkańców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, czy przekroczenie granicy wolności wypowiedzi.

Wójt gminy Serniki Paweł Woźniak z uwagami rzecznika się nie zgadza. – W żadnym wypadku przepisy prawa nie zostały tutaj naruszone. Uchwała nie stanowi władczej dyspozycji dla organów wykonawczych gminy i innych organów podległych, co zarzuca nam RPO, a Rada Gminy ma prawo do podejmowania uchwał, w których przedstawia swoje stanowisko, które stanowią apel, mają charakter intencyjny – twierdzi Woźniak.

Odpiera też zarzuty dotyczące dyskryminacji. – W tej uchwale radni podnieśli kwestię samej ideologii. Jesteśmy bardzo tolerancyjną gminą, nie jesteśmy wrogo nastawieni wobec mniejszości LGBT. Nie zgadzamy się natomiast na odgórne narzucanie nam tego, jak należy wychowywać nasze dzieci, kiedy i czego je uczyć. To my chcemy decydować o wychowaniu naszych dzieci, zgodnie z naszymi przekonaniami i naszą kulturą.

Rada Gminy odpowiedź na skargę wysłała już do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz do wiadomości RPO.
– Wnosimy o oddalenie skargi jako bezzasadnej. W moim przekonaniu rzecznik nadinterpretuje przepisy tej uchwały – podkreśla wójt.

W naszym regionie podobne deklaracje przyjęli przede wszystkim radni sejmiku województwa oraz kilku powiatów. Swoje dokumenty przeciwko „ideologii LGBT” mają też m.in. Biała Podlaska, Zamość, Puławy, Kraśnik czy Świdnik oraz mniejsze gminy, jak Zakrzówek, Mełgiew, Wilkołaz, Końskowola czy Trzebieszów.

Na razie nie należy jednak spodziewać się kolejnych skarg. Jak usłyszeliśmy w biurze RPO, nie chodzi tu o „polowanie na gminy”, a o ustalenie stanu prawnego budzących wątpliwości rzecznika uchwał.

e-Wydanie

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
prawdziwy Wolak / 14 stycznia 2020 o 21:12
+10
wolak -a zusowi to z nieba na kapie ? Durniu poznaj zasady emerytur Zusowskich
 Że schemat funkcjonowania jest to klasyczna piramida finansowa każdy wie, nawet bystrzejsze dzieci w szkołach, ale tego nie uczą, bo mędrym społeczeństwem ciężko rządzić. Jednak każdy wpłacający tam pieniądze ma obiecane jakieś świadczenie pieniężne. Skąd wezmą później pieniądze jak moje już wydali, guzik mnie obchodzi.
Avatar
As / 15 stycznia 2020 o 01:27
+7
Pan bodnar nie za bardzo rozumie lub udaje co to jest ideologia.
Avatar
najlepszy z najlepszych / 14 stycznia 2020 o 19:38
+7
Uchwały w stylu "anty LGBT" dowodzą jedynie stanu umysłu mieszkańców wspomnianych gmin albowiem wybierają oni na radnych ludzi najlepszych z najlepszych i najmądrzejszych, spodziewam się już na wiosnę uchwał "anty klimatycznych" oraz "anty Kopernikańskich". Przecież już od dawna wiadomo, że nie ma niczego takiego jak zmiany klimatu a gwiazdy są osadzone na kryształowych sferach obracających się nad płaska Ziemią. Nieprawdaż?
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 08:38
+6
RPO to aktywista PO,a nie ludzi!!! O sprawach ludzkich ten facet b nie jma najmniejszego pojęcia!!
Avatar
Kasia / 14 stycznia 2020 o 19:29
+6
Moja sąsiadka związała się z dziewczyną i o zgrozo wiecie jak to na mnie wpłynęło? Nie wpłynęło! Miałam mamę, tatę, a za miesiąc biorę ślub z mężczyzną. Niech sobie ci ludzie będą, a ci co ich się boją to muszą mieć bardzo słabą rodzinę, skoro myślą, że obcy ludzie swoim istnieniem im dzieci "spedalą". Miałam za wzór mamę i tatę, a sąsiadka to była sąsiadka. Była miła i nie przeszkadzała tak jej rola jako sąsiadki wyglądała. Wzorem byli rodzice. Tyle w temacie.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:12
+6
Niech rządzący lokalnymi wspólnotami przestaną się zajmować głupotami typu "uchwały anty-lgbt", a zaczną zajmować prawdziwymi problemami. Podpowiem wam, niemądrzy politycy: województwo lubelskie to najbiedniejszy region w UE. Tym się trzeba zająć, a nie wydumanymi "problemami".
Avatar
an / 15 stycznia 2020 o 08:41
+4
No i co Rado Miejska o mentalności i mądrości rady parafialnej?
Avatar
F. / 15 stycznia 2020 o 07:41
+4
Rozumiesz słowo ideologia? Wyobrażasz sobie , że na tzw. "zachodzie"  protestują nawet przeciw szatniom dla dziewcząt i chłopców, ponieważ dyskryminują osoby transseksualne. Jeszcze trochę a nie będzie pojęć: ojciec , matka, chłopiec, dziewczyna. Urodzi Ci się potomek ale "nie będziesz wiedział" jakiej płci  bo sam ją kiedyś wybierze. Czy po takich zmianach będzie mógł mieć dzieci? Pewnie nie ale przecież chodzi o depopulację ludzkości. W związkach jednopłciowych o dzieci też nie trzeba się martwić, bo w naturalny sposób nie mają szans się począć. Ponadto w samych sprzeciwach samorządów nie chodzi o osoby mające skłonności homoseksualne, tylko o promowanie ideologii, która zastosowana u dzieci może być bardzo szkodliwa. Tak oto bogaci nas dzielą, straszą i depopulują i każdy sprzeciw wobec ich decyzjom wiąże się z ostrą nagonką na krytykanta.   
Rozumiesz słowo ideologia? Wyobrażasz sobie , że na tzw. "zachodzie"  protestują nawet przeciw szatniom dla dziewcząt i chłopców, ponieważ dyskryminują osoby transseksualne. Jeszcze trochę a nie będzie pojęć: ojciec , matka, chłopiec, dziewczyna. Urodzi Ci się potomek ale "nie będziesz wiedział" jakiej płci  bo sam ją kiedyś wybierze. Czy po takich zmianach będzie mógł mieć dzieci? Pewnie nie ale przecież chodzi o depopulację ludzkości. W związkach jednopłciowych o dzieci też nie trzeba się martwić, bo w naturalny sposób ... rozwiń
Avatar
prawdziwy Wolak / 14 stycznia 2020 o 20:00
+4
młoda matka - ciesz się z potomstwa bo oni nie mają czym się cieszyć . Na twoją emeryturę zarobią a na ich ?
 Typowa mentalność jak za króla ćwieczka. Na swoją emeryturę każdy wpłaca do ZUS. To ZUS zadysponował inaczej naszymi pieniędzmi i to oni mają problem, a nie...
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 19:26
+4
młoda matka - ciesz się z potomstwa bo oni nie mają czym się cieszyć . Na twoją emeryturę zarobią a na ich ?
Avatar
hgfw / 3 dni temu o 09:04
+1
Mapa przestawia teren nie objęty wirusem Ludzkim Głęboko Bijącym Tyłek. Normalność to nienormalność, narracja artykułu to prowokacja.
Avatar
młoda matka...... / 6 dni temu o 15:40
+2
.....rozumiem zachowanie RPO, ale skuteczniejsze powinno być działanie samego środowiska LGBT. Osobiście uważam, że walka powinna zostać sfinalizowana przez obliczem TSUE. Otworzy to możliwość odebrania wszelkich form dofinansowania dla tych samorządów.....
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 18:13
-4
I tak ogień z nieba wypali tych tęczowych sodomitów, a ich popleczników POzamienia w słupy soli xD
Avatar
antytotal / 15 stycznia 2020 o 15:05
-2
Jeden z niewielu sprawiedliwych walczących o honor Polaków przed dojną zmianą.
 POmyliłeś zmiany - ta "dojna" trwała dwie kadencje. Myślę, że oni nie mieli żadnego honoru. Dzisiaj oni aby odzyskać koryta zdradzają Polskę, Polaków za granicą mówiąc, że to są "konsultacje". Oczywiście fałszywe fakty produkują.
Avatar
watson / 15 stycznia 2020 o 14:57
-2
do : Twister..... doskonale rozumiem Twoje obawy i pozwolę sobie podpowiedzieć, że w słusznej  trosce o bezpieczeństwo dziecka nie zapisuj go na tzw. lekcje religii i w ogóle trzymaj daleko od "duszpasterzy"! Żaden gej nie zaatakuje Ci dziecka, ponieważ bycie osobą nieheteroseksualnie normatywną jest równoznaczne ze zboczeniem. Zagrożenie czai się bliżej Was, niż sobie potraficie wyobrazić...
 Myślę, że będziesz zadowolona z tego jak tzw. latarnicy wyszkolą ci twoje dzieci. Powidzenia.
Avatar
tzw. katol / 15 stycznia 2020 o 14:53
0
Niech rządzący lokalnymi wspólnotami przestaną się zajmować głupotami typu "uchwały anty-lgbt", a zaczną zajmować prawdziwymi problemami. Podpowiem wam, niemądrzy politycy: województwo lubelskie to najbiedniejszy region w UE. Tym się trzeba zająć, a nie wydumanymi "problemami".
 To jest prawdziwy problem właśnie. Nikt nie powinien narzucać jakichś obcych ideologii tym co teg nie chcą. Dla maleńkiej mniejszości to jednak trudne do zrozumienia. Te homoparady to też są organizowane wbrew większości, a to powoduje prowokacje różnego rodzaju.
 To jest prawdziwy problem właśnie. Nikt nie powinien narzucać jakichś obcych ideologii tym co teg nie chcą. Dla maleńkiej mniejszości to jednak trudne do zrozumienia. Te homoparady to też są organizowane wbrew większości, a to powoduje prowokacje różnego rodzaju. rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 14:34
+2
Wielce czcigodni Radni, wielce czcigodny panie Wójcie gminy Serniki przyjęcie uchwały w sprawie tzw. ideologii LGBT i próba obrony tej uchwały to działanie, które obnaża Waszą intelektualną miernotę, niezrozumienie istoty cynicznej i nakierowanej na takich odbiorców jak Wy, nazwanych kiedyś przez prominentnego działacza PiS, ciemnym ludem, walki politycznej, do której można wciągnąć wszystkich,którzy uwierzą w każdą bzdurę, w każde wyimaginowane zagrożenie, aby tylko odwrócić ich uwagę od problemów istotnych np. rosnących cen, zatruwanego środowiska ,etc,którymi łatwo manipulować bo nie wiedzą, co czynią. Nie ośmieszajcie się !
Wielce czcigodni Radni, wielce czcigodny panie Wójcie gminy Serniki przyjęcie uchwały w sprawie tzw. ideologii LGBT i próba obrony tej uchwały to działanie, które obnaża Waszą intelektualną miernotę, niezrozumienie istoty cynicznej i nakierowanej na takich odbiorców jak Wy, nazwanych kiedyś przez prominentnego działacza PiS, ciemnym ludem, walki politycznej, do której można wciągnąć wszystkich,którzy uwierzą w każdą bzdurę, w każde wyimaginowane zagrożenie, aby tylko odwrócić ich uwagę od problemów istotnych np. rosnących cen, zatruwanego śr... rozwiń
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 11:08
0
Kiedy Bodnar poda do sądu uchwałę Trzaskowskiego? To on przekroczl uprawnienia, nakazal m.in.przedsiebiorcom wspieranie lgbt i co?
Avatar
stach / 15 stycznia 2020 o 09:39
+3
Czcigodny panie rzeczniku, i panowie sędziowie: lgbt - to syf moralny, dekadencja jakiej nie było przez wieki!!! Kto zna dogłębnie historie i etyki ten wie o czym mowa..
Avatar
antek / 15 stycznia 2020 o 08:42
-3
Jeden z niewielu sprawiedliwych walczących o honor Polaków przed dojną zmianą.
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 0 0

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 4 3

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 25 5

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 1 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 70 13

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 23 60

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.