Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

6 sierpnia 2020 r.
18:41

Serniki przegrały w sądzie. Chodzi o uchwałę o gminie wolnej od ideologii LGBT

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
52 15 A A
(fot. Paweł Puzio)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”. Była to pierwsza skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na lubelski samorząd i pierwszy taki wyrok w naszym regionie. Wójt Sernik zapowiada skargę kasacyjną. – Dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny – mówi Paweł Woźniak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” gminni radni przyjęli 21 czerwca 2019 roku. Dokument do sądu zaskarżył Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Strach się osiedlić

– Ta uchwała ma charakter bezprawny i dyskryminuje osoby ze społeczności LGBT. Naszym zdaniem Rada Gminy nie miała kompetencji, aby przyjąć uchwałę o takiej treści – mówi Milena Adamczewska - Stachura z biura Rzecznika Prawa Obywatelskich. – Mówiąc prościej, osoby LGBT mogą mieć uzasadnione obawy aby osiedlić się na terenie gminy Serniki. A to jest sprzeczne ze swobodą przepływu osób, co jest fundamentalnym prawem w Unii Europejskiej.

Z dziewięciu skarg RPO w podobnych sprawach polskie sądy rozpoznały cztery. Dwa wyroki zakończyły się unieważnieniem, a dwie skargi WSA w Krakowie odrzucił z przyczyn formalnych.

Wójt: Jesteśmy tolerancyjni

– Jesteśmy tolerancyjną gminą, otwartą na wszystkie mniejszości. Ta uchwała ma jedynie charakter intencjonalny – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.

Gminę z powiatu lubartowskiego w lubelskim sądzie wspierał aplikant Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris.

– Już sześć sądów administracyjnych odrzuciło skargi na gminy, a tylko dwa sądy podtrzymały. Liczymy, że WSA w Lublinie przychyli się do głosu tych sześciu sądów – mówił przed rozprawą Nikodem Bernaciak.

Atak, wojna i obrona

Skład sędziowski pod przewodnictwem sędziego Jerzego Marcinkowskiego oraz sędziów Annę Strzelec i Roberta Hałabisa zebrał się w tej sprawie w środę. Po wysłuchaniu obu stron sędzia Hałabis miał spore wątpliwości, co do koncyliacyjnego charakteru tej uchwały. Sędzia zwrócił uwagę na słowa „atak”, „wojna” i „obrona” umieszczone w preambule dokumentu „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”.

Wyrok WSA w Lublinie w całości uwzględnia skargę RPO. W uzasadnieniu ustnym sąd nie zostawił suchej nitki na uchwale gminy.

– Cała argumentacja dotycząca motywów podjęcia uchwały oraz jej treść pozostaje w rażącej sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Sąd stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości – mówił na koniec ponad półgodzinnego uzasadnienia wyroku sędzia sprawozdawca Robert Hałabis.

Wójt na straży rodziny

– Rzecznik Praw Obywatelskich z wielką satysfakcją przyjmuje ten wyrok. Trzeba zauważyć, że sąd nie tylko unieważnił uchwalę, ale zgodził się z całą argumentacją rzecznika. Liczymy na to, że jest to już stała linia orzecznictwa, która będzie kontynuowana w takich sprawach – komentuje Milena Adamczewska-Stachura z biura RPO.

– Sąd dokonał nadinterpretacji zapisów naszej uchwały. Jako wójt gminy Serniki dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny. Nikogo nie dyskryminujemy. Sprzeciwiamy się wyłącznie ideologii LGBT. Złożymy skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – zapowiada Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.

Podobne uchwały podjęło 18 samorządów w województwie lubelskim, najwięcej w Polsce.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Liz / 6 sierpnia 2020 r. o 20:59
+24
Ludzie! Nie ma ideologii LBTG - to są też ludzie, z rodzinami! Strachy na Lachy! Jeśli wójt gm. Serniki chce stać "na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny" to właśnie WSA w Lublinie mu w tym pomógł! Wójcie już nie rozsławiaj w ten sposób Sernik! Znajdź lepszy sposób!
Avatar
Adam_z_Lublina / 6 sierpnia 2020 r. o 22:36
+19
PiS wyszukuje wyimaginowanego wroga aby skłócając Polaków utrzymać władzę. Szkoda, że najpierw nie pomogliśmy uchodźcom z Syrii, bo nawet PiS nie zgodził się na korytarze humanitarne dzięki którym mogliśmy leczyć dzieci uchodźców, potem wymyślił że LGBT to jakaś wroga ideologia, a ostatnio to nawet pod jakimś idotycznym pretekstem chce się wycofać z konwencji przeciwprzemocowej . I Ci biedni ludzie z Sernik na rozkaz I sekretarza z Żoliborza uchwalają takie durne uchwały kompromitując siebie i Polskę na cały świat. Szkoda ich , szkoda Polski.
Avatar
OPUSDEI / 6 sierpnia 2020 r. o 23:35
+16
Atak czy Walka, to jednoznacznie przemocowe słowa. Nikt nie przypuszcza ataków z powodu czystej miłości.  Kluczowy jest też ten element związany z tym, że określone grupy ludzi, dzięki uchwale rady gminy Serniki, mają uzasadnienie na papierze, żeby obawiać się nie tylko mieszkać w Sernikach, ale choćby przebywać, bo może to dla tych tęczowych grup ludzi źle się skończyć, nikt nie wie do jakiego stopnia poszczególne instytucje w Sernikach zastosują dyskryminację.  Zastanawiający jest też udział w sprawie tej szarej organizacji nazwanej "Ordo Iuris", oczywiście oficjalnie nie mają oni żadnych powiązań ani z Kremlem, i ani nie działają na korzyść Moskwy, ale jednak wskazywałbym wstrzemięźliwość w kontaktach z tą organizacją, ponieważ ich pobudki nie są jasne. Różne rzeczy słyszy się o nich w kuluarach. Na miejscu radnych Sernik zamiast eskalować ten kryzys, bardziej skupił bym się na tym, żeby Serniki usunąć z "Atlasu Nienawiści" - Atlas of Hate. Bo obecność w tym atlasie zdecydowanie nie służy to promocji gminy. Ani nie pomoże w zdobywaniu środków z UE. Na razie mogę odradzić podróżowanie do Sernik, dzisiaj dyskryminują LGBT, jutro Romów, pojutrze rozpoczną kolejny Holocaust. Tak kroczy nienawiść, małymi krokami. 
Atak czy Walka, to jednoznacznie przemocowe słowa. Nikt nie przypuszcza ataków z powodu czystej miłości.  Kluczowy jest też ten element związany z tym, że określone grupy ludzi, dzięki uchwale rady gminy Serniki, mają uzasadnienie na papierze, żeby obawiać się nie tylko mieszkać w Sernikach, ale choćby przebywać, bo może to dla tych tęczowych grup ludzi źle się skończyć, nikt nie wie do jakiego stopnia poszczególne instytucje w Sernikach zastosują dyskryminację.  Zastanawiający jest też udział w sprawie tej szarej o... rozwiń
Avatar
Tuco_Ramirez / 7 sierpnia 2020 r. o 09:32
+14
... wójt - strażnik praworządności !!! mam nadzieję, że nikogo ze wsi nie wygoni !!! Nie o take Polskę walczyłem !!!
Avatar
Robik / 7 sierpnia 2020 r. o 04:54
+10
Kot89 wyskakuje dość głupawo z: "Owszem jest neomarksistowska ideologia LGBT - a co to ten sędzia taki rozgrzany i kastowy???" Może p. Jędraszewski jest neomarksistą, nie wiadomo, ale to jego brednie o "ideologii LGBT" doprowadziły do tego, że ogłupieni "katolicy" polscy zaczęli gdzieniegdzie to powtarzać. "Lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni" - to określenie ludzi, którzy nie mają żadnej wspólnej "ideologii" (a na pewno LGBT nie jest określeniem "ideologii"). Podobnie jak łysi, rudzi czy smagli, zwolennicy seksu oralnego czy dziewictwa lub mieszkania wspólnego mężczyzn w jednym gospodarstwie. Poza tym jak to ten cały Kot od razu wyskakuje z wymyślaniem, że sędzia jest "nagrzany" (?) czy "kastowy"! Równie dobrze można by napisać, że Kot jest zdrętwiały z zimna lub "kastrowany".
Kot89 wyskakuje dość głupawo z: "Owszem jest neomarksistowska ideologia LGBT - a co to ten sędzia taki rozgrzany i kastowy???" Może p. Jędraszewski jest neomarksistą, nie wiadomo, ale to jego brednie o "ideologii LGBT" doprowadziły do tego, że ogłupieni "katolicy" polscy zaczęli gdzieniegdzie to powtarzać. "Lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni" - to określenie ludzi, którzy nie mają żadnej wspólnej "ideologii" (a na pewno LGBT nie jest określeniem "ideologii"). Podobnie j... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 8 sierpnia 2020 r. o 13:40
+7
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, umiejętności i zapału - w kierunku kompleksowego rozwoju wspaniałej, naszej wspólnej, pięknej małej ojczyzny, której dewizą jest przecież: "Gmina Serniki - żyjemy ze smakiem". Powodzenia znaczonego pasmem samych sukcesów, w życiu osobistym i pracy na wójtowskim stolcu!
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, u... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 12 sierpnia 2020 r. o 07:24
+4
Witajcie w Polsce, gdzie prymityw i cham, wyborca PiS - jest hołubiony i wspierany aktywnie przez państwo w swoim chamstwie. Zdrowy rozsądek jest traktowany jak przestępstwo, a zwracanie uwagi prymitywom jako agresja, wobec ich "niewinnego" zachowania.
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 14:19
+2
Dość chamskiej agresji, coś dla zmiany nastroju. "Nie dorówna żaden piernik, gdy na stole sernik z Sernik. W samej nazwie smak podwójny, więc smacznego, popróbujmy" – tak pisał o sernikach z Sernik nasz ludowy poeta, Pan Kazimierz Włosek. Idąc za jego sugestią proponuję skosztować smacznego ciasta, wsłuchać się w piękne słowa hymnu (autor: Stanisław Latek) "O ziemio lubartowska"czy "Lubartowska ty ziemico" w wykonaniu zespołu Rokiczanka: ***s://youtu.be/Nn9tx1qRxTo i odetchnąć od swarów i marności świata tego...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 14:03
+2
Dla myślących... środowisk LGBT nie profanują świętych symboli muzułmanów, nie atakują ich za BEZKOMPROMISOWE poglądy wobec homoseksualistów.... dlaczego profanują obrzędy, kościoły, krzyże i święte obrazy katolików ????
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 10:33
+1
KOT89 - Stultus es....
Avatar
Zgredek Edek / 12 sierpnia 2020 r. o 07:24
+4
Witajcie w Polsce, gdzie prymityw i cham, wyborca PiS - jest hołubiony i wspierany aktywnie przez państwo w swoim chamstwie. Zdrowy rozsądek jest traktowany jak przestępstwo, a zwracanie uwagi prymitywom jako agresja, wobec ich "niewinnego" zachowania.
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 10:33
+1
KOT89 - Stultus es....
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 04:32
-2
Możesz powiedzieć, po kiego wcinasz się po chamsku w czyjś dialog z tymi swoimi kretyństwami, których sam nie rozumiesz???Wiesz, o czym to świadczy, co mówi o Tobie, o Twoim poziomie umysłowym???
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 14:19
+2
Dość chamskiej agresji, coś dla zmiany nastroju. "Nie dorówna żaden piernik, gdy na stole sernik z Sernik. W samej nazwie smak podwójny, więc smacznego, popróbujmy" – tak pisał o sernikach z Sernik nasz ludowy poeta, Pan Kazimierz Włosek. Idąc za jego sugestią proponuję skosztować smacznego ciasta, wsłuchać się w piękne słowa hymnu (autor: Stanisław Latek) "O ziemio lubartowska"czy "Lubartowska ty ziemico" w wykonaniu zespołu Rokiczanka: ***s://youtu.be/Nn9tx1qRxTo i odetchnąć od swarów i marności świata tego...
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 11:47
+1
Przykłady, konkrety terroru, przemocy, agresji zamiast głupkowatych banialuk poproszę...Konkrety, zamiast bredni, które wklejasz na okrągło w każdym temacie, głupcze
Avatar
Zgredek Edek / 8 sierpnia 2020 r. o 13:40
+7
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, umiejętności i zapału - w kierunku kompleksowego rozwoju wspaniałej, naszej wspólnej, pięknej małej ojczyzny, której dewizą jest przecież: "Gmina Serniki - żyjemy ze smakiem". Powodzenia znaczonego pasmem samych sukcesów, w życiu osobistym i pracy na wójtowskim stolcu!
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, u... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 15:26
-3
HANIEBNE I PO-DSTĘPNE akcje neomarksistowskivh lewusow to dopiero początek. Towarzystwo teczowych zbokow w Argentynie... sprofanowalo św RODZINĘ inscenizacją aborcji dzieciątka Jezus !!!!
Avatar
Wolnoscslowa / 7 sierpnia 2020 r. o 15:16
-4
Jak mężczyzna, zdradzający żonę, z jakąś łajdaczka ze wsi może mówić że stoi na straży konstytucji i rodziny. A te wszystkie babki ze wsi mu ręce całują, i jaki on jest dobry i madry. Żenujące że ktoś taki jest wójtem gminy.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 14:03
+2
Dla myślących... środowisk LGBT nie profanują świętych symboli muzułmanów, nie atakują ich za BEZKOMPROMISOWE poglądy wobec homoseksualistów.... dlaczego profanują obrzędy, kościoły, krzyże i święte obrazy katolików ????
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 12:45
-11
ARGENTYNA - "feministki i lgbt atakują katolicką katedrę i chcą ją zniszczyć" - widać "nadzwyczajna kasta" pasożytująca w Polsce chce mieć w tym udział....