Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”. Była to pierwsza skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na lubelski samorząd i pierwszy taki wyrok w naszym regionie. Wójt Sernik zapowiada skargę kasacyjną. – Dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny – mówi Paweł Woźniak.
Uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” gminni radni przyjęli 21 czerwca 2019 roku. Dokument do sądu zaskarżył Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Strach się osiedlić
– Ta uchwała ma charakter bezprawny i dyskryminuje osoby ze społeczności LGBT. Naszym zdaniem Rada Gminy nie miała kompetencji, aby przyjąć uchwałę o takiej treści – mówi Milena Adamczewska - Stachura z biura Rzecznika Prawa Obywatelskich. – Mówiąc prościej, osoby LGBT mogą mieć uzasadnione obawy aby osiedlić się na terenie gminy Serniki. A to jest sprzeczne ze swobodą przepływu osób, co jest fundamentalnym prawem w Unii Europejskiej.
Z dziewięciu skarg RPO w podobnych sprawach polskie sądy rozpoznały cztery. Dwa wyroki zakończyły się unieważnieniem, a dwie skargi WSA w Krakowie odrzucił z przyczyn formalnych.
Wójt: Jesteśmy tolerancyjni
– Jesteśmy tolerancyjną gminą, otwartą na wszystkie mniejszości. Ta uchwała ma jedynie charakter intencjonalny – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.
Gminę z powiatu lubartowskiego w lubelskim sądzie wspierał aplikant Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris.
– Już sześć sądów administracyjnych odrzuciło skargi na gminy, a tylko dwa sądy podtrzymały. Liczymy, że WSA w Lublinie przychyli się do głosu tych sześciu sądów – mówił przed rozprawą Nikodem Bernaciak.
Atak, wojna i obrona
Skład sędziowski pod przewodnictwem sędziego Jerzego Marcinkowskiego oraz sędziów Annę Strzelec i Roberta Hałabisa zebrał się w tej sprawie w środę. Po wysłuchaniu obu stron sędzia Hałabis miał spore wątpliwości, co do koncyliacyjnego charakteru tej uchwały. Sędzia zwrócił uwagę na słowa „atak”, „wojna” i „obrona” umieszczone w preambule dokumentu „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”.
Wyrok WSA w Lublinie w całości uwzględnia skargę RPO. W uzasadnieniu ustnym sąd nie zostawił suchej nitki na uchwale gminy.
– Cała argumentacja dotycząca motywów podjęcia uchwały oraz jej treść pozostaje w rażącej sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Sąd stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości – mówił na koniec ponad półgodzinnego uzasadnienia wyroku sędzia sprawozdawca Robert Hałabis.
Wójt na straży rodziny
– Rzecznik Praw Obywatelskich z wielką satysfakcją przyjmuje ten wyrok. Trzeba zauważyć, że sąd nie tylko unieważnił uchwalę, ale zgodził się z całą argumentacją rzecznika. Liczymy na to, że jest to już stała linia orzecznictwa, która będzie kontynuowana w takich sprawach – komentuje Milena Adamczewska-Stachura z biura RPO.
– Sąd dokonał nadinterpretacji zapisów naszej uchwały. Jako wójt gminy Serniki dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny. Nikogo nie dyskryminujemy. Sprzeciwiamy się wyłącznie ideologii LGBT. Złożymy skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – zapowiada Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.
Podobne uchwały podjęło 18 samorządów w województwie lubelskim, najwięcej w Polsce.