Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

6 sierpnia 2020 r.
18:41

Serniki przegrały w sądzie. Chodzi o uchwałę o gminie wolnej od ideologii LGBT

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
52 15 A A
(fot. Paweł Puzio)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”. Była to pierwsza skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na lubelski samorząd i pierwszy taki wyrok w naszym regionie. Wójt Sernik zapowiada skargę kasacyjną. – Dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny – mówi Paweł Woźniak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwałę „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” gminni radni przyjęli 21 czerwca 2019 roku. Dokument do sądu zaskarżył Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Strach się osiedlić

– Ta uchwała ma charakter bezprawny i dyskryminuje osoby ze społeczności LGBT. Naszym zdaniem Rada Gminy nie miała kompetencji, aby przyjąć uchwałę o takiej treści – mówi Milena Adamczewska - Stachura z biura Rzecznika Prawa Obywatelskich. – Mówiąc prościej, osoby LGBT mogą mieć uzasadnione obawy aby osiedlić się na terenie gminy Serniki. A to jest sprzeczne ze swobodą przepływu osób, co jest fundamentalnym prawem w Unii Europejskiej.

Z dziewięciu skarg RPO w podobnych sprawach polskie sądy rozpoznały cztery. Dwa wyroki zakończyły się unieważnieniem, a dwie skargi WSA w Krakowie odrzucił z przyczyn formalnych.

Wójt: Jesteśmy tolerancyjni

– Jesteśmy tolerancyjną gminą, otwartą na wszystkie mniejszości. Ta uchwała ma jedynie charakter intencjonalny – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.

Gminę z powiatu lubartowskiego w lubelskim sądzie wspierał aplikant Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris.

– Już sześć sądów administracyjnych odrzuciło skargi na gminy, a tylko dwa sądy podtrzymały. Liczymy, że WSA w Lublinie przychyli się do głosu tych sześciu sądów – mówił przed rozprawą Nikodem Bernaciak.

Atak, wojna i obrona

Skład sędziowski pod przewodnictwem sędziego Jerzego Marcinkowskiego oraz sędziów Annę Strzelec i Roberta Hałabisa zebrał się w tej sprawie w środę. Po wysłuchaniu obu stron sędzia Hałabis miał spore wątpliwości, co do koncyliacyjnego charakteru tej uchwały. Sędzia zwrócił uwagę na słowa „atak”, „wojna” i „obrona” umieszczone w preambule dokumentu „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT”.

Wyrok WSA w Lublinie w całości uwzględnia skargę RPO. W uzasadnieniu ustnym sąd nie zostawił suchej nitki na uchwale gminy.

– Cała argumentacja dotycząca motywów podjęcia uchwały oraz jej treść pozostaje w rażącej sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym. Sąd stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości – mówił na koniec ponad półgodzinnego uzasadnienia wyroku sędzia sprawozdawca Robert Hałabis.

Wójt na straży rodziny

– Rzecznik Praw Obywatelskich z wielką satysfakcją przyjmuje ten wyrok. Trzeba zauważyć, że sąd nie tylko unieważnił uchwalę, ale zgodził się z całą argumentacją rzecznika. Liczymy na to, że jest to już stała linia orzecznictwa, która będzie kontynuowana w takich sprawach – komentuje Milena Adamczewska-Stachura z biura RPO.

– Sąd dokonał nadinterpretacji zapisów naszej uchwały. Jako wójt gminy Serniki dalej będą stał na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny. Nikogo nie dyskryminujemy. Sprzeciwiamy się wyłącznie ideologii LGBT. Złożymy skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – zapowiada Paweł Woźniak, wójt gminy Serniki.

Podobne uchwały podjęło 18 samorządów w województwie lubelskim, najwięcej w Polsce.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Liz / 6 sierpnia 2020 r. o 20:59
+24
Ludzie! Nie ma ideologii LBTG - to są też ludzie, z rodzinami! Strachy na Lachy! Jeśli wójt gm. Serniki chce stać "na straży praworządności, konstytucji jak i rodziny" to właśnie WSA w Lublinie mu w tym pomógł! Wójcie już nie rozsławiaj w ten sposób Sernik! Znajdź lepszy sposób!
Avatar
Adam_z_Lublina / 6 sierpnia 2020 r. o 22:36
+19
PiS wyszukuje wyimaginowanego wroga aby skłócając Polaków utrzymać władzę. Szkoda, że najpierw nie pomogliśmy uchodźcom z Syrii, bo nawet PiS nie zgodził się na korytarze humanitarne dzięki którym mogliśmy leczyć dzieci uchodźców, potem wymyślił że LGBT to jakaś wroga ideologia, a ostatnio to nawet pod jakimś idotycznym pretekstem chce się wycofać z konwencji przeciwprzemocowej . I Ci biedni ludzie z Sernik na rozkaz I sekretarza z Żoliborza uchwalają takie durne uchwały kompromitując siebie i Polskę na cały świat. Szkoda ich , szkoda Polski.
Avatar
OPUSDEI / 6 sierpnia 2020 r. o 23:35
+16
Atak czy Walka, to jednoznacznie przemocowe słowa. Nikt nie przypuszcza ataków z powodu czystej miłości.  Kluczowy jest też ten element związany z tym, że określone grupy ludzi, dzięki uchwale rady gminy Serniki, mają uzasadnienie na papierze, żeby obawiać się nie tylko mieszkać w Sernikach, ale choćby przebywać, bo może to dla tych tęczowych grup ludzi źle się skończyć, nikt nie wie do jakiego stopnia poszczególne instytucje w Sernikach zastosują dyskryminację.  Zastanawiający jest też udział w sprawie tej szarej organizacji nazwanej "Ordo Iuris", oczywiście oficjalnie nie mają oni żadnych powiązań ani z Kremlem, i ani nie działają na korzyść Moskwy, ale jednak wskazywałbym wstrzemięźliwość w kontaktach z tą organizacją, ponieważ ich pobudki nie są jasne. Różne rzeczy słyszy się o nich w kuluarach. Na miejscu radnych Sernik zamiast eskalować ten kryzys, bardziej skupił bym się na tym, żeby Serniki usunąć z "Atlasu Nienawiści" - Atlas of Hate. Bo obecność w tym atlasie zdecydowanie nie służy to promocji gminy. Ani nie pomoże w zdobywaniu środków z UE. Na razie mogę odradzić podróżowanie do Sernik, dzisiaj dyskryminują LGBT, jutro Romów, pojutrze rozpoczną kolejny Holocaust. Tak kroczy nienawiść, małymi krokami. 
Atak czy Walka, to jednoznacznie przemocowe słowa. Nikt nie przypuszcza ataków z powodu czystej miłości.  Kluczowy jest też ten element związany z tym, że określone grupy ludzi, dzięki uchwale rady gminy Serniki, mają uzasadnienie na papierze, żeby obawiać się nie tylko mieszkać w Sernikach, ale choćby przebywać, bo może to dla tych tęczowych grup ludzi źle się skończyć, nikt nie wie do jakiego stopnia poszczególne instytucje w Sernikach zastosują dyskryminację.  Zastanawiający jest też udział w sprawie tej szarej o... rozwiń
Avatar
Tuco_Ramirez / 7 sierpnia 2020 r. o 09:32
+14
... wójt - strażnik praworządności !!! mam nadzieję, że nikogo ze wsi nie wygoni !!! Nie o take Polskę walczyłem !!!
Avatar
Robik / 7 sierpnia 2020 r. o 04:54
+10
Kot89 wyskakuje dość głupawo z: "Owszem jest neomarksistowska ideologia LGBT - a co to ten sędzia taki rozgrzany i kastowy???" Może p. Jędraszewski jest neomarksistą, nie wiadomo, ale to jego brednie o "ideologii LGBT" doprowadziły do tego, że ogłupieni "katolicy" polscy zaczęli gdzieniegdzie to powtarzać. "Lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni" - to określenie ludzi, którzy nie mają żadnej wspólnej "ideologii" (a na pewno LGBT nie jest określeniem "ideologii"). Podobnie jak łysi, rudzi czy smagli, zwolennicy seksu oralnego czy dziewictwa lub mieszkania wspólnego mężczyzn w jednym gospodarstwie. Poza tym jak to ten cały Kot od razu wyskakuje z wymyślaniem, że sędzia jest "nagrzany" (?) czy "kastowy"! Równie dobrze można by napisać, że Kot jest zdrętwiały z zimna lub "kastrowany".
Kot89 wyskakuje dość głupawo z: "Owszem jest neomarksistowska ideologia LGBT - a co to ten sędzia taki rozgrzany i kastowy???" Może p. Jędraszewski jest neomarksistą, nie wiadomo, ale to jego brednie o "ideologii LGBT" doprowadziły do tego, że ogłupieni "katolicy" polscy zaczęli gdzieniegdzie to powtarzać. "Lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni" - to określenie ludzi, którzy nie mają żadnej wspólnej "ideologii" (a na pewno LGBT nie jest określeniem "ideologii"). Podobnie j... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 8 sierpnia 2020 r. o 13:40
+7
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, umiejętności i zapału - w kierunku kompleksowego rozwoju wspaniałej, naszej wspólnej, pięknej małej ojczyzny, której dewizą jest przecież: "Gmina Serniki - żyjemy ze smakiem". Powodzenia znaczonego pasmem samych sukcesów, w życiu osobistym i pracy na wójtowskim stolcu!
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, u... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 12 sierpnia 2020 r. o 07:24
+4
Witajcie w Polsce, gdzie prymityw i cham, wyborca PiS - jest hołubiony i wspierany aktywnie przez państwo w swoim chamstwie. Zdrowy rozsądek jest traktowany jak przestępstwo, a zwracanie uwagi prymitywom jako agresja, wobec ich "niewinnego" zachowania.
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 14:19
+2
Dość chamskiej agresji, coś dla zmiany nastroju. "Nie dorówna żaden piernik, gdy na stole sernik z Sernik. W samej nazwie smak podwójny, więc smacznego, popróbujmy" – tak pisał o sernikach z Sernik nasz ludowy poeta, Pan Kazimierz Włosek. Idąc za jego sugestią proponuję skosztować smacznego ciasta, wsłuchać się w piękne słowa hymnu (autor: Stanisław Latek) "O ziemio lubartowska"czy "Lubartowska ty ziemico" w wykonaniu zespołu Rokiczanka: ***s://youtu.be/Nn9tx1qRxTo i odetchnąć od swarów i marności świata tego...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 14:03
+2
Dla myślących... środowisk LGBT nie profanują świętych symboli muzułmanów, nie atakują ich za BEZKOMPROMISOWE poglądy wobec homoseksualistów.... dlaczego profanują obrzędy, kościoły, krzyże i święte obrazy katolików ????
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 10:33
+1
KOT89 - Stultus es....
Avatar
Zgredek Edek / 12 sierpnia 2020 r. o 07:24
+4
Witajcie w Polsce, gdzie prymityw i cham, wyborca PiS - jest hołubiony i wspierany aktywnie przez państwo w swoim chamstwie. Zdrowy rozsądek jest traktowany jak przestępstwo, a zwracanie uwagi prymitywom jako agresja, wobec ich "niewinnego" zachowania.
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 10:33
+1
KOT89 - Stultus es....
Avatar
Zgredek Edek / 10 sierpnia 2020 r. o 04:32
-2
Możesz powiedzieć, po kiego wcinasz się po chamsku w czyjś dialog z tymi swoimi kretyństwami, których sam nie rozumiesz???Wiesz, o czym to świadczy, co mówi o Tobie, o Twoim poziomie umysłowym???
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 14:19
+2
Dość chamskiej agresji, coś dla zmiany nastroju. "Nie dorówna żaden piernik, gdy na stole sernik z Sernik. W samej nazwie smak podwójny, więc smacznego, popróbujmy" – tak pisał o sernikach z Sernik nasz ludowy poeta, Pan Kazimierz Włosek. Idąc za jego sugestią proponuję skosztować smacznego ciasta, wsłuchać się w piękne słowa hymnu (autor: Stanisław Latek) "O ziemio lubartowska"czy "Lubartowska ty ziemico" w wykonaniu zespołu Rokiczanka: ***s://youtu.be/Nn9tx1qRxTo i odetchnąć od swarów i marności świata tego...
Avatar
Zgredek Edek / 9 sierpnia 2020 r. o 11:47
+1
Przykłady, konkrety terroru, przemocy, agresji zamiast głupkowatych banialuk poproszę...Konkrety, zamiast bredni, które wklejasz na okrągło w każdym temacie, głupcze
Avatar
Zgredek Edek / 8 sierpnia 2020 r. o 13:40
+7
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, umiejętności i zapału - w kierunku kompleksowego rozwoju wspaniałej, naszej wspólnej, pięknej małej ojczyzny, której dewizą jest przecież: "Gmina Serniki - żyjemy ze smakiem". Powodzenia znaczonego pasmem samych sukcesów, w życiu osobistym i pracy na wójtowskim stolcu!
Panie Pawle! Przez szacunek dla pamięci Pańskiego Ś.P. Ojca - którego miałem przyjemność osobiście znać, do szkół razem uczęszczać i podziwiać za mądrość, olbrzymi hart ducha, głęboki humanizm, otwartość i empatię, miłość i szacunek dla drugiego człowieka - bardzo Pana proszę. Proszę o nie uzurpowanie sobie prawa do kwestionowania wyroków boskich. To Bóg stworzył KAŻDEGO człowieka na swój obraz i podobieństwo. I nie nam kwestionować jego wyroki. Jako współziomek bardzo proszę o wykorzystanie niewątpliwie olbrzymich zasobów energii, wiedzy, u... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 15:26
-3
HANIEBNE I PO-DSTĘPNE akcje neomarksistowskivh lewusow to dopiero początek. Towarzystwo teczowych zbokow w Argentynie... sprofanowalo św RODZINĘ inscenizacją aborcji dzieciątka Jezus !!!!
Avatar
Wolnoscslowa / 7 sierpnia 2020 r. o 15:16
-4
Jak mężczyzna, zdradzający żonę, z jakąś łajdaczka ze wsi może mówić że stoi na straży konstytucji i rodziny. A te wszystkie babki ze wsi mu ręce całują, i jaki on jest dobry i madry. Żenujące że ktoś taki jest wójtem gminy.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 14:03
+2
Dla myślących... środowisk LGBT nie profanują świętych symboli muzułmanów, nie atakują ich za BEZKOMPROMISOWE poglądy wobec homoseksualistów.... dlaczego profanują obrzędy, kościoły, krzyże i święte obrazy katolików ????
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 sierpnia 2020 r. o 12:45
-11
ARGENTYNA - "feministki i lgbt atakują katolicką katedrę i chcą ją zniszczyć" - widać "nadzwyczajna kasta" pasożytująca w Polsce chce mieć w tym udział....
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Z samochodu wysiadł mężczyzna, oświadczył że nie potrzebuje pomocy i odszedł. Kiedy zatrzymała go policja, miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19 – poinformowało biuro RPO.

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

45-latek z okolic Józefowa nad Wisłą odpowie za usiłowanie zabójstwa. Wpadł w szał po tym, jak musiał piechotą wracać ze szpitala w Kraśniku. Z siekierą w rękach zaatakował swoją matkę i wujka.

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Dariusz Wróbel nie jest już zastępcą burmistrza Kazimierza Dolnego. Na razie nie wiadomo co było powodem takiej decyzji burmistrza.

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Do dramatycznych wydarzeń doszło we wtorek rano w 5 LO w Zielonej Górze. W szkole wybuchła panika po tym jak jedna z uczennic zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby.

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Rozmowa z Witoldem Chwastyniakiem, trenerem Polski Cukier Avii Świdnik

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line
galeria

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line

Zagadkowa wieża, kuźnia, tajemnicze artefakty z żelaza i odległa, barwna historia w tle – to nie scenariusz filmu fantasy, ani gry komputerowej. To największe atrakcje podlubelskiego Wojciechowa, zaprezentowane w nowopowstałej aplikacji on-line. Dzięki niej ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ofertą turystyczną tej malowniczej miejscowości, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Dla osób znających wojciechowskie zabytki, aplikacja to możliwość spojrzenia na nie z nowego punktu widzenia

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf
galeria

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf

– W obydwu przypadkach kierujący ciężarowymi dafami, na skutek zaśnięcia spowodowanego zmęczeniem zjechali do rowu – informuje policja.

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł
galeria

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł

Kierowca porzucił rozbite w wypadku auto i zostawił rannego bez pomocy. Mężczyzna jest już aresztowany.

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Jaka przyszłość czeka rynek wynajmu biur?

Nowoczesne biura do wynajęcia cieszą się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Różnorodność tego typu obiektów jest na tyle duża, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie stanowi większego wyzwania. Mogłoby się wydawać, że w czasach pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie na opisywane obiekty. Faktem jest, że znaczenie pracy zdalnej wzrosło, jednak nie wszystkie obowiązki mogą być realizowane poza biurem. Nie dojdzie więc do sytuacji, że firmy całkowicie zrezygnują z jego posiadania, gdyż jest to technicznie niemożliwe.

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Biała Podlaska: Radni przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. Teraz ją unieważnią?

Radni Białej Podlaskiej w czerwcu ubiegłego roku przyjęli w formie uchwały Samorządową Kartę Praw Rodzin. Kilka dni temu, radni powiatu sztumskiego za namową mieszkańców taki dokument uchylili. Czytelnicy z Białej Podlaskiej, sugerują, że może to samo powinni zrobić bialscy radni.

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Koronawirus Lubelskie: Najwięcej nowych zakażeń w Lublinie. Zmarła pacjentka

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 29 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Katarzyna Link z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Koronawirus w Polsce: Znów dużo nowych zakażeń

Koronawirus w Polsce: Znów dużo nowych zakażeń

Mamy 1326 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Zgłosili kradzież samochodu, ale prawda była zupełnie inna

Zgłosili kradzież samochodu, ale prawda była zupełnie inna

Okazało się, że nastolatek chciał przepakować auto, ale przejażdżka źle się skończyła.

Regulamin Akcji "Zostań ambasadorem Kliniki Urody Sanitas"

Regulamin Akcji "Zostań ambasadorem Kliniki Urody Sanitas"

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.