Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

8 stycznia 2016 r.
14:17

W Lubartowie będą szkolić partyzantów. W razie wojny będą w pogotowiu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 51 A A
Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie – mówią członkowie I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego z Lubartowa
Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie – mówią członkowie I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego z Lubartowa

Pierwsza w województwie jednostka gwardii narodowej powstała w Lubartowie. Jej członkowie chcą pomagać i w szkoleniach wojskowych, i w likwidacji skutków klęsk żywiołowych. A w razie wojny będą w pogotowiu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kamil Zydlewski, emerytowany policjant i zapalony rekonstruktor wydarzeń historycznych, poprosił już Radę Miasta Lubartów o 35 tys. zł. Mają to być środki na sprzęt dla I kompanii Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego.

Lubartowska kompania to pierwsza jednostka terenowa Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego. Sztab GWBO mieści się w Lublinie. – Działamy w ramach Stowarzyszenia Bezpieczny Lublin. Naszym celem jest stworzenie sieci jednostek powiatowych na kształt gwardii narodowej. Chodzi nie tylko o szkolenie wojskowe, ale także o m.in. o pomoc przy klęskach żywiołowych, poszukiwanie zaginionych ludzi czy wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa sąsiedzkiego – mówi Grzegorz Adamczyk, jeden z założycieli i szefów GWBO.

Lada dzień zacznie się formowanie jednostki w powiecie świdnickim. – Do końca pierwszego kwartału ogłosimy nabór do jednostek w innych powiatach – zapowiada Adamczyk.

I kompania w Lubartowie, działająca także na terenie Kocka i Parczewa, liczy ponad 60 osób. – Zwróciłem się do Rady Miasta Lubartów o pieniądze na sprzęt. 35 tys. zł potrzebne nam jest na umundurowanie, namioty, śpiwory oraz innego rodzaju ekwipunek – mówi Zydlewski. – Chcemy pokazać młodym ludziom, że świat nie zamyka się tylko w Internecie i tablecie. Dlatego proponujemy im szkolenia z technik militarnych, przetrwania w lesie, uczestnictwo w akcjach ratunkowych w razie klęsk żywiołowych czy dbanie o bezpieczeństwo w najbliższej okolicy. Naszym celem jest także wyszkolenie sprawnych partyzantów, którzy w razie wojny mogą przejść do walki w konspiracji – podkreśla Zydlewski.

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni do I kompanii zapisało się 20 osób. – Trzon kadrowy stanowią doświadczeni ludzie ze służb mundurowych, emerytowani wojskowi i policjanci – dodaje Zydlewski.

Rada i burmistrz miasta Lubartów przychylnym okiem patrzą na inicjatywę Kamila Zydlewskiego. – Jednak o pomocy materialnej pomyślimy w późniejszym terminie. Tego rodzaju działania w naszym mieście załatwia Obrona Cywilna oraz struktury MON – mówi Janusz Bodziacki, burmistrz Lubartowa.

Na terenie naszego województwa działają także inne organizacje proobronne, m.in. duża Legia Akademicka i oraz lokalne filie Stowarzyszenie FIA.

Komentarze 51

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 15:38
0
Wypowiem sie bo nie moge słuchac dłużej tego bełkotu niezaradnych tatusiów! Pisze do kolegów którzy obrażają Gwardie. To Wy macie jakies kompleksy bo gdybyście nie mieli ich i gdybyście mieli jaja jak na facetów przystało to byscie nie komentowali tylko wsparli Gwardie swoją obecnością w Niej!! Nie no lepiej jest nosic kur.. rurki czy chlac browara na kanapie przed szklanym bogiem. Kadra w Gwardii jest I klasa! Doświadczeni mundurowi. Żołnierze i Policjanci! I nie macie prawa panowie tak szykanować tej grupy militarnej! Bo kto jak nie Gwardia i OT bedą Wam tyłki chronić przed ukraińcami co? WOJSKA NIE MA!! Co do dofinansowania Gwardii przez samorządy to jestem za! Sam jako Gwardzista na mundur i wszelki inny szpej wydałem gruuubo ponad 1000 zł. Ale nie żałuje tej kasy bo chce sie szkolic. Moim zdaniem lepiej wydac ta kase na organizacje proobronne niz tak jak 500+ utrzymywac żuli pod sklepem! Z naszych pieniedzy. OT już dostało wsparcie od MONu, teraz my czekamy! Czołem Gwardio!!
Wypowiem sie bo nie moge słuchac dłużej tego bełkotu niezaradnych tatusiów! Pisze do kolegów którzy obrażają Gwardie. To Wy macie jakies kompleksy bo gdybyście nie mieli ich i gdybyście mieli jaja jak na facetów przystało to byscie nie komentowali tylko wsparli Gwardie swoją obecnością w Niej!! Nie no lepiej jest nosic kur.. rurki czy chlac browara na kanapie przed szklanym bogiem. Kadra w Gwardii jest I klasa! Doświadczeni mundurowi. Żołnierze i Policjanci! I nie macie prawa panowie tak szykanować tej grupy militarnej! Bo kto jak nie Gward... rozwiń
Avatar
Thomas (tofic) / 7 kwietnia 2016 o 22:10
0
Jestem chętny ! Jeżeli to bezpłatne ? Nie pytajcie dlaczego chce w to wejść mógł by mi ktoś jakieś namiary wysłać Tomcio1008@Gmail.com

Mam do dyspozycji tylko niedziele
Avatar
alojzy / 22 stycznia 2016 o 09:24
0

Wyszkolić żołnierza może tylko wojsko, żadna inicjatywa społeczna tego nie zastąpi. Emerytowany policjant w tym przypadku to ostania rzecz jaka może mieć miejsce przy szkoleniu kogokolwiek i jeszcze wyciągając kasę od samorządu. Psychiatra z PO o nazwisku Klich rozbroił Polski naród, wojska nie mamy, a to co jest to w dwóch krótkich żołnierskich słowach do chuja nie jest podobne. Armia zawodowa to jest bardzo drogi interes i obciążenie dla budżetu polskiego państwa, mam nadzieję, że nowy polski rząd odwróci tę szkodliwą reformę polskiej armii i powrócimy do armii z poboru, która kształtuje postawy i charakter obywatela. DOŚĆ TEGO LEWACTWA W KRAJU W KAŻDEJ DZIEDZINIE ŻYCIA

świetne

świetne

rozwiń
Avatar
.......... / 20 stycznia 2016 o 11:22
0

Jak gwardia i jak kadra - ludzie bez pojęcia i kompetencji szukający sobie miejsca gdyż nigdzie ich nie chcą . Pan Kamil niestety od lat żyje w matriksie. Te jego opowieści, ordery i medale sama fikcja. Panie Burmistrzu Bodziacki żadnych pieniędzy - lepiej dać biednym lub na inne cele.

Człowieku bez pojęcia ,nie wiesz o kim i co piszesz . Dowiedz się kto koordynuje te działania , może zdasz sobie sprawę iż Twoje komentarze są idiotyczne . Zwracam uwagę na sytuację na Ukrainie ,gdzie młodzi ludzie nie potrafią posługiwać się nawet zwykłą pałką a co dopiero bronią . 

Człowieku bez pojęcia ,nie wiesz o kim i co piszesz . Dowiedz się kto koordynuje te działania , może zdasz sobie sprawę iż Twoje komentarze są idiotyczne . Zwracam uwagę na sytuację na Ukrainie ,gdzie młodzi ludzie nie potrafią posługiwać się nawet zwykłą pałką a co dopiero bronią . 

rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 12:09
0
Zniszczyliscie poważne duże jednostki obronne między innymi jednostka wojskowa we Włodawie i wiele innych a teraz tworzycie jakiś twór. Mydlenie oczu społeczeństwu.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:04
0
Jak gwardia i jak kadra - ludzie bez pojęcia i kompetencji szukający sobie miejsca gdyż nigdzie ich nie chcą . Pan Kamil niestety od lat żyje w matriksie. Te jego opowieści, ordery i medale sama fikcja. Panie Burmistrzu Bodziacki żadnych pieniędzy - lepiej dać biednym lub na inne cele.
Avatar
wiesiołyj turist / 14 stycznia 2016 o 09:51
0

Aa! kiedy w Lubartowie będą posterunki na wjeździe?

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 10:32
0
Może by się tak najpierw panowie rozliczyli ze wszystkich swoich długów za poprzednie "ATRAKCJE"?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 22:08
0
ORMO forever, sozializmus come back -Społeczne Inspektory od Ruchu Drogowego bedom jak za PRL tylko nazwa i mundury inne. Narazie za parkowanie sie weznął.A może by tak te same mundury i lizaki wprowadzić , tak dla sentymenta coby sie łeza we łoku kręciła.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 14:02
0

18 miechów w MONie zima 97, a to jakiś burdelik dla ciot

W 97 roku   odbyłeś 18 miesięcy służby? ciekawe  

Avatar
Gość / 3 sierpnia 2016 o 15:38
0
Wypowiem sie bo nie moge słuchac dłużej tego bełkotu niezaradnych tatusiów! Pisze do kolegów którzy obrażają Gwardie. To Wy macie jakies kompleksy bo gdybyście nie mieli ich i gdybyście mieli jaja jak na facetów przystało to byscie nie komentowali tylko wsparli Gwardie swoją obecnością w Niej!! Nie no lepiej jest nosic kur.. rurki czy chlac browara na kanapie przed szklanym bogiem. Kadra w Gwardii jest I klasa! Doświadczeni mundurowi. Żołnierze i Policjanci! I nie macie prawa panowie tak szykanować tej grupy militarnej! Bo kto jak nie Gwardia i OT bedą Wam tyłki chronić przed ukraińcami co? WOJSKA NIE MA!! Co do dofinansowania Gwardii przez samorządy to jestem za! Sam jako Gwardzista na mundur i wszelki inny szpej wydałem gruuubo ponad 1000 zł. Ale nie żałuje tej kasy bo chce sie szkolic. Moim zdaniem lepiej wydac ta kase na organizacje proobronne niz tak jak 500+ utrzymywac żuli pod sklepem! Z naszych pieniedzy. OT już dostało wsparcie od MONu, teraz my czekamy! Czołem Gwardio!!
Wypowiem sie bo nie moge słuchac dłużej tego bełkotu niezaradnych tatusiów! Pisze do kolegów którzy obrażają Gwardie. To Wy macie jakies kompleksy bo gdybyście nie mieli ich i gdybyście mieli jaja jak na facetów przystało to byscie nie komentowali tylko wsparli Gwardie swoją obecnością w Niej!! Nie no lepiej jest nosic kur.. rurki czy chlac browara na kanapie przed szklanym bogiem. Kadra w Gwardii jest I klasa! Doświadczeni mundurowi. Żołnierze i Policjanci! I nie macie prawa panowie tak szykanować tej grupy militarnej! Bo kto jak nie Gward... rozwiń
Avatar
Thomas (tofic) / 7 kwietnia 2016 o 22:10
0
Jestem chętny ! Jeżeli to bezpłatne ? Nie pytajcie dlaczego chce w to wejść mógł by mi ktoś jakieś namiary wysłać Tomcio1008@Gmail.com

Mam do dyspozycji tylko niedziele
Avatar
alojzy / 22 stycznia 2016 o 09:24
0

Wyszkolić żołnierza może tylko wojsko, żadna inicjatywa społeczna tego nie zastąpi. Emerytowany policjant w tym przypadku to ostania rzecz jaka może mieć miejsce przy szkoleniu kogokolwiek i jeszcze wyciągając kasę od samorządu. Psychiatra z PO o nazwisku Klich rozbroił Polski naród, wojska nie mamy, a to co jest to w dwóch krótkich żołnierskich słowach do chuja nie jest podobne. Armia zawodowa to jest bardzo drogi interes i obciążenie dla budżetu polskiego państwa, mam nadzieję, że nowy polski rząd odwróci tę szkodliwą reformę polskiej armii i powrócimy do armii z poboru, która kształtuje postawy i charakter obywatela. DOŚĆ TEGO LEWACTWA W KRAJU W KAŻDEJ DZIEDZINIE ŻYCIA

świetne

świetne

rozwiń
Avatar
.......... / 20 stycznia 2016 o 11:22
0

Jak gwardia i jak kadra - ludzie bez pojęcia i kompetencji szukający sobie miejsca gdyż nigdzie ich nie chcą . Pan Kamil niestety od lat żyje w matriksie. Te jego opowieści, ordery i medale sama fikcja. Panie Burmistrzu Bodziacki żadnych pieniędzy - lepiej dać biednym lub na inne cele.

Człowieku bez pojęcia ,nie wiesz o kim i co piszesz . Dowiedz się kto koordynuje te działania , może zdasz sobie sprawę iż Twoje komentarze są idiotyczne . Zwracam uwagę na sytuację na Ukrainie ,gdzie młodzi ludzie nie potrafią posługiwać się nawet zwykłą pałką a co dopiero bronią . 

Człowieku bez pojęcia ,nie wiesz o kim i co piszesz . Dowiedz się kto koordynuje te działania , może zdasz sobie sprawę iż Twoje komentarze są idiotyczne . Zwracam uwagę na sytuację na Ukrainie ,gdzie młodzi ludzie nie potrafią posługiwać się nawet zwykłą pałką a co dopiero bronią . 

rozwiń
Avatar
Gość / 17 stycznia 2016 o 12:09
0
Zniszczyliscie poważne duże jednostki obronne między innymi jednostka wojskowa we Włodawie i wiele innych a teraz tworzycie jakiś twór. Mydlenie oczu społeczeństwu.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2016 o 17:04
0
Jak gwardia i jak kadra - ludzie bez pojęcia i kompetencji szukający sobie miejsca gdyż nigdzie ich nie chcą . Pan Kamil niestety od lat żyje w matriksie. Te jego opowieści, ordery i medale sama fikcja. Panie Burmistrzu Bodziacki żadnych pieniędzy - lepiej dać biednym lub na inne cele.
Avatar
wiesiołyj turist / 14 stycznia 2016 o 09:51
0

Aa! kiedy w Lubartowie będą posterunki na wjeździe?

Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 10:32
0
Może by się tak najpierw panowie rozliczyli ze wszystkich swoich długów za poprzednie "ATRAKCJE"?
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 22:08
0
ORMO forever, sozializmus come back -Społeczne Inspektory od Ruchu Drogowego bedom jak za PRL tylko nazwa i mundury inne. Narazie za parkowanie sie weznął.A może by tak te same mundury i lizaki wprowadzić , tak dla sentymenta coby sie łeza we łoku kręciła.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2016 o 14:02
0

18 miechów w MONie zima 97, a to jakiś burdelik dla ciot

W 97 roku   odbyłeś 18 miesięcy służby? ciekawe  

Zobacz wszystkie komentarze 51

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 0

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 6 4

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 14 2

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 1

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 3 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 4

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 16

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 1

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 17 15

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 2 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 40 5

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 9 4

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!