Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 maja 2023 r.
20:39

Lublin na starych zdjęciach. Tym razem taksówką w stronę PRL

Autor: Zdjęcie autora agdy
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką
Skrzyżowanie Krakowskiego Przedmieścia z ul. Szopena i Ewangelicką (fot. Wojciech Turżański)

Tankowały na CPN, brały pasażerów stojących w kolejkach na postojach i wprost z ulicy. Lubelskie taksówki, gdy były nimi fiaty 125p, wołgi i warszawy, są bohaterkami wystawy fotograficznej. Autorem zdjęć pokazujących Lublin i jego mieszkańców z czasów PRL jest Wojciech Turżański

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To będzie kurs gratisowy, bo za wstęp na wystawę się nie płaci. Taksometr zacznie cykać w czwartek, 25 maja o godz. 18 a taksówka zatrzyma się dopiero po miesiącu. Przez ten czas w Galerii Teatru NN będzie można oglądać zdjęcia zebrane pod tytułem „Kurs na PRL" i jest to fotograficzna podróż taksówką po Lublinie z czasów gdy napis TAXI ozdabiał dachy warszaw, wołg, wartburgów, polonezów czy dużych fiatów.

Z każdym łączy się opowieść

- Rozmowy o pokazaniu fotografii trwały jakiś czas, szukaliśmy tematu. Taksówki są częścią miasta, to nie same samochody są tematem ale Lublin i taksówki. Starałem się nie ingerować w wybór jakiego dokonali autorzy wystawy, którzy dostosowali ją do tego, czego oczekują widzowie. Dołożyłem chyba tylko ze trzy zdjęcia. Każde jest w jakiś sposób szczególne, z każdym łączy się opowieść, którą przywołam oprowadzając po wystawie. Jest moją pierwszą autorską i trudno opisać co czuję. Nie sądziłem, że tak szybko po zakończeniu pracy zawodowej będę przeżywał taki stres – mówi trochę żartobliwie Wojciech Turżański, autor prezentowanych prac.

Wojciech Turżański (rocznik 1957) pochodzi z Lublina. Fotografował już jako dziecko inspirując się zainteresowaniami ojca, Jerzego Turżańskiego; fotografa, dziennikarza motoryzacyjnego i współzałożyciela „Kuriera Lubelskiego". Pan Wojciech, tak jak ojciec, oprócz fotografii interesuje się motoryzacją.

Taksówki miejskim pretekstem

- Fotografując Lublin, komunikację miejską – autobusy, trolejbusy i taksówki, łącząc swoje życiowe pasje odsłonił niszowy ówcześnie temat fotograficzny. Na wystawie prezentujemy dotąd niepublikowane zdjęcia oraz przekrój kolekcji liczącej ponad 1000 fotografii, którą zgromadziliśmy w archiwum ośrodka. Będą to widoki na lubelskie taksówki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku – motyw przewodni wystawy - jednak stanowią one jedynie pretekst do przedstawienia Lublina tamtego czasu. Wystawę fotografii wzbogacą dokumenty, relacje historii mówionej i przedmioty związane z lubelskimi taksówkami czasu PRL – mówi Patryk Pawłowski z Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który zaprojektował i opracował graficznie wystawę a wspólnie z autorem wybrał i opisał zdjęcia.

Podświetlane liczydełka

- Nie korzystaliśmy często z taksówek, każda jazda była dla mnie wielką atrakcją. Stałem za przednią kanapą, wówczas fotele nie były dzielone jak we współczesnych autach. Pierwszą rzeczą rzucająca się w oczy był mechaniczny taksometr z chorągiewką, którą kierowca przełamywał i ustawiał taryfę. Wówczas otwierały się podświetlone liczydełka, tykał zegar, przesuwały cyfry. Gdy kurs był wieczorem wyglądało to jeszcze ciekawiej. Pamiętam, że ojciec chodził złapać taksówkę gdy jechaliśmy na wakacje. Łapanie taksówki było wówczas konieczną umiejętnością, szedł na skrzyżowanie gdzie najczęściej można było zobaczyć puste. Wsiadał, przyjeżdżał pod dom, gdzie czekaliśmy z bagażami i razem jechaliśmy na dworzec kolejowy – wspomina Wojciech Turżański, którego fotografie znają czytelnicy lubelskiej prasy i osoby zainteresowane historią Lublina. Na przykład odwiedzający CSK znajdą je na wystawie pokazującej jego historię. Jest na nich gmach Teatru w Budowie zanim stał się znanym nam obiektem.

Opis łapania taksówki zwanej taryfą i widok kolejek na postojach będą abstrakcją dla współczesnych użytkowników aplikacji. To zdanie dla dziadków i pradziadków by wytłumaczyć zasadę działania telefonu nr 222-22, który dzwonił na postoju przy placu Litewskim (dziś deptak koło hotelu Europa) oraz 233-33 dźwięczącego na placu Wójtowicza przy dworcu PKP.

Rozmowy z lublinianinem 50+ wymagać będzie zlokalizowanie 27 postojów taksówek, które istniały w latach 80. ubiegłego wieku i były wyliczane wszystkie ówczesne przewodniki po mieście – m.in: przy ul. Armii Czerwonej, Bieruta, Mełgiewskiej (przy FSC), Nowotki (róg Grottgera) czy na placu Zebrań Ludowych. Nie mówiąc o ośmiu stacjach CPN, z których jedna była przy al. PKWN.

Ale nie tylko samochodowe motywy znajdą oglądający wystawę, bo w kadrach Wojciecha Turżańskiego są i barwne neony kawiarni, i restauracji Krakowskiego Przedmieścia, śródmiejskie ulice czy powstające blokowiska z wielkiej płyty.

Zwiedzanie ekspozycji w galerii przy ul. Grodzkiej 34 zaplanowano od poniedziałku do piątku (10-17); soboty po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 81 532 58 67 lub email: teatrnn@tnn.lublin.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty