Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 września 2009 r.
13:39
Edytuj ten wpis

15 200 zł kosztuje pobyt nieletniego w schronisku w Dominowie. Miesięcznie

Autor: Zdjęcie autora rp
0 24 A A

System resocjalizacji nieletnich jest drogi i nieskuteczny – alarmuje w opublikowanych dzisiaj raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Prawie 60 procent nieletnich wraca na drogę przestępstwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Mamy takie koszty, ponieważ w schroniskach interwencyjnych jest mniej nieletnich niż w zwykłych schroniskach, a koszty funkcjonowania obiektu są stałe bez względu na liczbę osób – tłumaczy Stanisław Cur, dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Dominowie.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak w latach 2007–2009 (pierwszy kwartał) działały zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich w 10 województwach. Kontrolerzy weszli też do schroniska w Dominowie (odpowiednik aresztu śledczego dla dorosłych), gdzie trafiają szczególnie niebezpieczni młodzi ludzie z całego kraju.

Kontrolujący podzielili wydatki schronisk i poprawczaków przez liczbę wychowanków. Miesięcznie na utrzymanie nieletnich w Dominowie wydano w 2008 roku aż 15,2 tys. zł, przy przeciętnej w kraju 8 tys. zł. Więcej kosztowało utrzymanie wychowanka tylko w poprawczaku w Nowem (18,3 tys. zł).

Skąd takie kwoty? W lubelskim schronisku jest miejsce dla 54 młodych ludzi, teraz przebywa ich 32. Mają do dyspozycji internat, szkolne pracownie przedmiotowe, salę gimnastyczną, bibliotekę, warsztaty, gabinety lekarskie i kort tenisowy.

Pieniądze szły głównie na wynagrodzenia pracowników, zakup materiałów i wyposażenie, inwestycje.

– Pracujemy przez cały rok, trzeba zapłacić ochronie, pracownikom administracyjnym, nauczycielom, utrzymać warsztaty szkolne, szkoły: podstawową, gimnazjum i zawodową – tłumaczy Cur. – Dodatkowo, robiliśmy w schronisku inwestycje: do remontu poszła elewacja, wymieniliśmy dach i okna, zainstalowaliśmy monitoring.

Mimo wysokich kosztów utrzymania, NIK pozytywnie oceniła funkcjonowanie schroniska w Dominowie.

Jak się okazuje, koszt pobytu młodych ludzi w schroniskach i poprawczakach jest kilka razy droższy niż utrzymanie dzieci w rodzinach zastępczych (średnio 660–1248 zł w roku 2007) czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych (2928 zł w roku 2008).

Mniej płacimy również na dorosłych za więziennymi kratkami (ok. 2300 zł miesięcznie).

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Mająca dość czytania bzdur / 16 grudnia 2013 o 00:10
0

A wiesz co się wlicza ???

Bo ja wiem. Poczytaj psedopedagogu 

Avatar
Mająca dość czytania bzdur / 16 grudnia 2013 o 00:07
0

KL - "Choć końcowa ocena wydana przez NIK po kontroli podlubelskiego schroniska była pozytywna, to placówka zebrała kilka minusów. Największym grzechem były zbyt wysokie miesięczne koszty utrzymania podopiecznych - 15,2 tys. zł na osobę, które znacznie przewyższały średnią dla wszystkich skontrolowanych ośrodków. - Sumy te kilkakrotnie przewyższają koszty utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych, które wyniosły średnio od 660 do 1248 zł w roku 2007 - podała NIK."

A ludzie narzekają że w domach dziecka koszt kształtuje się około 3000 zł. Za 6000 zł od jednego łba sam poprowadzę całodobową resocjalizację - prywatnie i na bank skuteczniej

A wiesz co się wlicza ???

A wiesz co się wlicza ???

rozwiń
Avatar
iv / 21 sierpnia 2011 o 15:31
0
witaj Michał, czy mógłbyś podać mi na siebie jakiś namiar, np. mail? Chcę zadać Ci kilka pytań ale nie na publicznym forum. Pozdrawiam:)
Avatar
iw / 21 sierpnia 2011 o 15:28
0
[quote name='Michał' timestamp='1311450223' post='505692']
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze i wam sie podwinie noga chociaz nawet frajerowi tego nei zycze.
[/quote]
[quote name='Michał' timestamp='1311450223' post='505692']
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym... rozwiń
Avatar
Michał / 23 lipca 2011 o 21:43
0
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze i wam sie podwinie noga chociaz nawet frajerowi tego nei zycze.
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze ... rozwiń
Avatar
llllll / 26 czerwca 2011 o 17:55
0
W takich ośrodkach piniądze o których mowa idą ..... ale na pewno nie na wychowanków.Jedzenia tyle co kot napłakał. Pensje dla całej kadry. Chłopaki tam przechodzą niezły łomot, a wychowawcy na ogół pracują tam nie z potrzeby serca tylko z musu- i co tu mówic o jakiej kolwiek resocjalizacji. Resocjalizację to państwo polskie powinno zacząć od pomocy skutecznej dla rodzin które nie radzą sobie z wychowaniem takiego dziecka , juz w chwili popełnienia pierwszego wykroczenia .Psychologa dla dziecka ale równiez dla rodzica. Danie mozliwości aby dziciak miał możliwość wypełnienia wolnego czasu jakimiś zajęciami. A nie 80 zł zasiłku rodzinnego i rać sobie mamuś......Polska Kraj Prorodzinny- śmiechu warte
W takich ośrodkach piniądze o których mowa idą ..... ale na pewno nie na wychowanków.Jedzenia tyle co kot napłakał. Pensje dla całej kadry. Chłopaki tam przechodzą niezły łomot, a wychowawcy na ogół pracują tam nie z potrzeby serca tylko z musu- i co tu mówic o jakiej kolwiek resocjalizacji. Resocjalizację to państwo polskie powinno zacząć od pomocy skutecznej dla rodzin które nie radzą sobie z wychowaniem takiego dziecka , juz w chwili popełnienia pierwszego wykroczenia .Psychologa dla dziecka ale równiez dla rodzica. Danie mozliwości ab... rozwiń
Avatar
Gosc / 20 maja 2011 o 14:35
0
... KAJDANOW... same dobre mordeczkii... zaluja swoich bledow... chca ukladac zycie na nowo... Dominow to jedno wielkie bagno!!! z tamtad wychodza jeszcze gorszee chlopaki... ;/ bija sie i robia rozne zle rzeczy... a straznicy i opiekunowie nawet uwagi na to nie zwracaja... jeszcze sami na wychowankach sie wyzywaja... ! ;( tam jest gozej niz w kryminale! zero zasad...! i z tamtamaj na lepsze wychodzoc?! smieszne... wracaja gorsi... ;/

szkodaaaa tych mordeczek! tylko siedza i wygladaja w oknach... az same lzy leca...

ale jeszcze nadejdzie czas wolnosci dla was i bedzie gitaraaaa! "V" Mordunie! )))) 3majcie sie!
... KAJDANOW... same dobre mordeczkii... zaluja swoich bledow... chca ukladac zycie na nowo... Dominow to jedno wielkie bagno!!! z tamtad wychodza jeszcze gorszee chlopaki... ;/ bija sie i robia rozne zle rzeczy... a straznicy i opiekunowie nawet uwagi na to nie zwracaja... jeszcze sami na wychowankach sie wyzywaja... ! ;( tam jest gozej niz w kryminale! zero zasad...! i z tamtamaj na lepsze wychodzoc?! smieszne... wracaja gorsi... ;/

szkodaaaa tych mordeczek! tylko siedza i wygladaja w oknach...... rozwiń
Avatar
Waldek / 22 lipca 2010 o 22:01
0
15 tysięcy a wy w to wiezycie siedzialem w dominowie i wiem jakie tam jest żarcie co wy pier***icie kluski z makiem sie wpier***a przez 3 miesiace nie jadłem kurcza bo niebyło ich stac!! z kad by taki dyrektor Cur tyle pieniedzy!! a bekard to mozesz byc ty ~waldek s~ sku***synu !!!!
Avatar
morel86 / 12 lutego 2010 o 15:28
0
basar napisał:
Zgadzam się z Tobą. Powinno się gnoi zagonić do pracy , aby na siebie zarobili , a nie karmić małoletnich darmozjadów. Jak ma taki jeden z drugim nie wrócić na drogę przestępstwa , skoro ma w Zakładzie Wychowawczym lepiej niż w domu.... SZOK !!! To, co się dzieje w naszym kraju to istny SZOK.

to nie jest zaklad wychowawczy ty deb***u i nikomu sie tutaj nie podoba
Avatar
morel86 / 12 lutego 2010 o 15:16
0
gosc ty to chyba deb*** jestes co?C to jest 50-70 zlotych przy 15 200
Avatar
Mająca dość czytania bzdur / 16 grudnia 2013 o 00:10
0

A wiesz co się wlicza ???

Bo ja wiem. Poczytaj psedopedagogu 

Avatar
Mająca dość czytania bzdur / 16 grudnia 2013 o 00:07
0

KL - "Choć końcowa ocena wydana przez NIK po kontroli podlubelskiego schroniska była pozytywna, to placówka zebrała kilka minusów. Największym grzechem były zbyt wysokie miesięczne koszty utrzymania podopiecznych - 15,2 tys. zł na osobę, które znacznie przewyższały średnią dla wszystkich skontrolowanych ośrodków. - Sumy te kilkakrotnie przewyższają koszty utrzymania dzieci w rodzinach zastępczych, które wyniosły średnio od 660 do 1248 zł w roku 2007 - podała NIK."

A ludzie narzekają że w domach dziecka koszt kształtuje się około 3000 zł. Za 6000 zł od jednego łba sam poprowadzę całodobową resocjalizację - prywatnie i na bank skuteczniej

A wiesz co się wlicza ???

A wiesz co się wlicza ???

rozwiń
Avatar
iv / 21 sierpnia 2011 o 15:31
0
witaj Michał, czy mógłbyś podać mi na siebie jakiś namiar, np. mail? Chcę zadać Ci kilka pytań ale nie na publicznym forum. Pozdrawiam:)
Avatar
iw / 21 sierpnia 2011 o 15:28
0
[quote name='Michał' timestamp='1311450223' post='505692']
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze i wam sie podwinie noga chociaz nawet frajerowi tego nei zycze.
[/quote]
[quote name='Michał' timestamp='1311450223' post='505692']
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym... rozwiń
Avatar
Michał / 23 lipca 2011 o 21:43
0
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze i wam sie podwinie noga chociaz nawet frajerowi tego nei zycze.
Witam. Mam 15 lat i wyszedlem z 3 tygodnie temu z tego schroniska. Widze, że co niektorzy powinni sie przekonać jak to jest gdy sąd odbiera wolnosc bo za malo ja cenicie. Uważacie tych chłopakow za przestepcow i od razu dalibyscie im kare smierci. Nie wyobrazacie sobie jaki to jest bol dla skazanego i jego rodziny. Już nie bede tam mowil jak jest ale chodzi mi o sam fakt, chlopak ktory jest zamkniety ma duzo czasu na przemyslenia i juz woli byc normalnym czlowiekiem niz tam kiedykolwiek wrocic. Zreszta ja nie bede nic tlumacczyl kiedys moze ... rozwiń
Avatar
llllll / 26 czerwca 2011 o 17:55
0
W takich ośrodkach piniądze o których mowa idą ..... ale na pewno nie na wychowanków.Jedzenia tyle co kot napłakał. Pensje dla całej kadry. Chłopaki tam przechodzą niezły łomot, a wychowawcy na ogół pracują tam nie z potrzeby serca tylko z musu- i co tu mówic o jakiej kolwiek resocjalizacji. Resocjalizację to państwo polskie powinno zacząć od pomocy skutecznej dla rodzin które nie radzą sobie z wychowaniem takiego dziecka , juz w chwili popełnienia pierwszego wykroczenia .Psychologa dla dziecka ale równiez dla rodzica. Danie mozliwości aby dziciak miał możliwość wypełnienia wolnego czasu jakimiś zajęciami. A nie 80 zł zasiłku rodzinnego i rać sobie mamuś......Polska Kraj Prorodzinny- śmiechu warte
W takich ośrodkach piniądze o których mowa idą ..... ale na pewno nie na wychowanków.Jedzenia tyle co kot napłakał. Pensje dla całej kadry. Chłopaki tam przechodzą niezły łomot, a wychowawcy na ogół pracują tam nie z potrzeby serca tylko z musu- i co tu mówic o jakiej kolwiek resocjalizacji. Resocjalizację to państwo polskie powinno zacząć od pomocy skutecznej dla rodzin które nie radzą sobie z wychowaniem takiego dziecka , juz w chwili popełnienia pierwszego wykroczenia .Psychologa dla dziecka ale równiez dla rodzica. Danie mozliwości ab... rozwiń
Avatar
Gosc / 20 maja 2011 o 14:35
0
... KAJDANOW... same dobre mordeczkii... zaluja swoich bledow... chca ukladac zycie na nowo... Dominow to jedno wielkie bagno!!! z tamtad wychodza jeszcze gorszee chlopaki... ;/ bija sie i robia rozne zle rzeczy... a straznicy i opiekunowie nawet uwagi na to nie zwracaja... jeszcze sami na wychowankach sie wyzywaja... ! ;( tam jest gozej niz w kryminale! zero zasad...! i z tamtamaj na lepsze wychodzoc?! smieszne... wracaja gorsi... ;/

szkodaaaa tych mordeczek! tylko siedza i wygladaja w oknach... az same lzy leca...

ale jeszcze nadejdzie czas wolnosci dla was i bedzie gitaraaaa! "V" Mordunie! )))) 3majcie sie!
... KAJDANOW... same dobre mordeczkii... zaluja swoich bledow... chca ukladac zycie na nowo... Dominow to jedno wielkie bagno!!! z tamtad wychodza jeszcze gorszee chlopaki... ;/ bija sie i robia rozne zle rzeczy... a straznicy i opiekunowie nawet uwagi na to nie zwracaja... jeszcze sami na wychowankach sie wyzywaja... ! ;( tam jest gozej niz w kryminale! zero zasad...! i z tamtamaj na lepsze wychodzoc?! smieszne... wracaja gorsi... ;/

szkodaaaa tych mordeczek! tylko siedza i wygladaja w oknach...... rozwiń
Avatar
Waldek / 22 lipca 2010 o 22:01
0
15 tysięcy a wy w to wiezycie siedzialem w dominowie i wiem jakie tam jest żarcie co wy pier***icie kluski z makiem sie wpier***a przez 3 miesiace nie jadłem kurcza bo niebyło ich stac!! z kad by taki dyrektor Cur tyle pieniedzy!! a bekard to mozesz byc ty ~waldek s~ sku***synu !!!!
Avatar
morel86 / 12 lutego 2010 o 15:28
0
basar napisał:
Zgadzam się z Tobą. Powinno się gnoi zagonić do pracy , aby na siebie zarobili , a nie karmić małoletnich darmozjadów. Jak ma taki jeden z drugim nie wrócić na drogę przestępstwa , skoro ma w Zakładzie Wychowawczym lepiej niż w domu.... SZOK !!! To, co się dzieje w naszym kraju to istny SZOK.

to nie jest zaklad wychowawczy ty deb***u i nikomu sie tutaj nie podoba
Avatar
morel86 / 12 lutego 2010 o 15:16
0
gosc ty to chyba deb*** jestes co?C to jest 50-70 zlotych przy 15 200