Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

11 września 2013 r.
17:09
Edytuj ten wpis

Biblioteki dla nauczycieli czekają zmiany? "To nie likwidacja"

0 26 A A
 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Pracownicy bibliotek pedagogicznych m.in. w Janowie Lubelskim, Lubartowie i Opolu Lubelskim obawiają się, że stracą pracę. Urzędnicy marszałka uspokajają. To nie byłaby likwidacja tylko zmiana szyldu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Urząd Marszałkowski likwiduje biblioteki pedagogiczne. Chodzi o osiem filii w Kraśniku, Puławach, Lubartowie, Janowie Lubelskim, Bełżycach, Bychawie, Opolu Lubelskim i Rykach”. E-mail z taką informacją otrzymaliśmy na redakcyjną pocztę.

– Od pewnego czasu krążą pogłoski, że są takie plany. Dochodzą do nas pocztą pantoflową – mówią pracownicy wymienionych bibliotek, z którymi rozmawialiśmy.

– Faktycznie, we wtorek wpłynął wniosek pani dyrektor, której podlega 8 filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej o coś, co nazywa się "likwidacja” – potwierdza Beata Górka, rzecznik marszałka województwa lubelskiego.

– Nie jest to zamysł władz województwa. Sprawa związana jest z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej. Filie bibliotek pedagogicznych mają przechodzić pod lokalne centra rozwoju edukacji i podlegać pod starostwa powiatowe.

– Nie jest to tendencja jednostkowa tylko ogólnopolska – tłumaczy Grażyna Stoma, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie, której podlega wspomnianych osiem filii. W tych bibliotekach pracuje w sumie 16 osób.

Powodów planowanych zmian jest kilka, m.in. nierentowność. Zmienił się też profil użytkowników tych bibliotek. Nie są to już nauczyciele. Poza tym osób korzystających ze zbiorów jest coraz mniej.

– W ciągu 5 lat liczba czytelników spadła nam o 36 procent – podaje dyrektor Stoma. I dodaje: Żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Najpierw sprawa musi stanąć na zarządzie powiatu. Ostateczną decyzje podejmie sejmik województwa.

– Poza tym nie byłaby to żadna likwidacja księgozbioru czy też wysyłanie ludzi na zieloną trawkę – uspokaja Górka. – Żaden zbiór książek nie uległby kasacji. On przeszedłby do biblioteki publicznej wraz z pracownikami.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2013 o 13:33
0

Ja się lepiej wypowiadać nie będę.


Słuchajcie znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizacja-polozenia
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
Zosia / 29 listopada 2013 o 12:18
0

Zmiana szyldu?

To oburzające, że stosuje się zasadę przemilczenia w takiej sprawie. Każda z bibliotek zatrudnia raptem kilka osób. Ale biblioteki pedagogiczne są szczególne! Zatrudniają nauczycieli bibliotekarzy, co równoznaczne jest z zastosowaniem wobec nich Karty Nauczyciela (a więc nauczycielskie pobory i wymagania- szkolenia, stopnie awansu, godziny przepracowane w szkole itp.).

Gdy likwiduje się taką bibliotekę dla pracowników oznacza to:

1. przymus przejścia na wcześniejszą emeryturę (jeśli mają do tego prawo), co oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzenia- bo wcześniejsza emerytura nigdy nie będzie dorównywała zarobkom z etatu!

2. wypowiedzenie umowy nauczycielowi bibliotekarzowi i zatrudnienie go na zasadach pracowników miejskich bibliotek- oznacza to, że można takiemu pracownikowi zaproponować najniższą krajową mimo wykształcenia kierunkowego i doświadczenia - czyli de facto znów zmniejszenie wynagrodzenia, ale zachowanie etatu. W drugim wariancie mogą nawet nie przysługiwać takim pracownikom odprawy! 

I rzeczywiście, księgozbiór zostanie przekazany w 'bezpieczne ręce'. Jednak zapominamy znów o miejscach pracy. I o tym, że za dwa, trzy cztery lata znów będzie wyż...i znów problem. A stworzenie biblioteki od podstaw wcale nie jest takie proste. szczególnie takiej specjalistycznej.

Chcemy mieć kardę pedagogiczną na poziomie krajów skandynawskich, a zamykamy możliwość doszkalania się dla zwykłych nauczycieli. I dziwimy się, że coś jest nie tak.

Zmiana szyldu?

To oburzające, że stosuje się zasadę przemilczenia w takiej sprawie. Każda z bibliotek zatrudnia raptem kilka osób. Ale biblioteki pedagogiczne są szczególne! Zatrudniają nauczycieli bibliotekarzy, co równoznaczne jest z zastosowaniem wobec nich Karty Nauczyciela (a więc nauczycielskie pobory i wymagania- szkolenia, stopnie awansu, godziny przepracowane w szkole itp.).

Gdy likwiduje się taką bibliotekę dla pracowników oznacza to:

1. przymus przejścia na wcześniejszą emeryturę (jeśli mają do tego prawo)... rozwiń

Avatar
M. / 2 października 2013 o 12:16
0

http://e-pedagogiczna.edu.pl/upload/file/aaa/pismo_lublin.JPG

Avatar
czytelnik / 16 września 2013 o 13:39
0

A komu taka biblioteka przeszkadz? jak ktoś chce się uczyć i czytać, to niech sobie korzysta. Ciekawe, czy ta pani Górka korzysta z jakiejkolwiek biblioteki. A urzędnicy z UMarszałk. - czy oni czytają czy tylko likwidują?

Avatar
bibliotekarz / 13 września 2013 o 10:36
0

ale to są różne ministerstwa, nauczyciele bibliotekarze straca status nauczyciela (to po co te awanse?)

Avatar
BG / 12 września 2013 o 22:06
0
Planowana restrukturyzacja bibliotek pedagogicznych jest zwykłym oszustwem, bo plan likwidacji owych placówek istnieje od kilku lat. Teraz tylko czeka się na okazję, by wcielić go w życie – pisze Barbara Gałczyńska.
Grafika Barbary Gałczyńskiej

Medialna nagonka na Urzędy Marszałkowskie, podległe premierowi RP, z setkami tysięcy podpisów z protestem, ma swoje uzasadnione podstawy społeczne:

1.Biblioteki pedagogiczne w społeczeństwie informacyjnym pełnią nieocenioną rolę w procesie dydaktycznym;

2. Współtworzą zintegrowany system doskonalenia nauczycieli;

3. Są wielkim zasobem naukowych opracowań;

4. Udostępniają literaturę z zakresu pedagogiki i dziedzin pokrewnych, w tym szczególnie dydaktyki, psychologii. Oferują opracowania z zakresu bibliotekoznawstwa i literaturę piękną;

5. Z księgozbiorów, biuletynów, czasopism naukowych korzystają nie tylko nauczyciele, ale i studenci, uczniowie, przygotowujący się do olimpiad przedmiotowych, maturzyści i każdy, kto ma potrzebę pogłębiania wiedzy;

6. Biblioteki pedagogiczne są mocno zaangażowane w życie kulturalne miast, gmin, wsi, powiatów - organizują spotkania literackie, konkursy, wystawy, współpracują ze szkołami;

7. Wykazują dużą frekwencję, bo przeciętna biblioteka w powiatowym mieście służy radą i pomocą ok. dwóm tysiącom czytelników rocznie, wypożyczających około 18 tysięcy woluminów i korzystających na miejscu z ok. 11 tysięcy opracowań naukowych;

9. Są aktywnym nośnikiem oświaty regionalnej z bogatym zasobem publikacji o danym regionie, jego historii, kultury, tradycji, korzeni;

10. Biblioteki pedagogiczne to jedyna szansa dotarcia do fachowej literatury w małych miastach, z których pochodzi wielu studentów, nie tylko zaocznych.

Dlaczego więc nasz rząd szuka oszczędności na najbiedniejszej dziedzinie, jaką jest szeroko rozumiana oświata? Komu przeszkadzają ludzie z potrzebą podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy? Wiadomo, wykształceni myślą niezależnie i są zagrożeniem dla wszelkiej ciemnoty, demagogii i zakłamania.

Najgorzej ma się sprawa planowanej likwidacji bibliotek pedagogicznych w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim - niech jadą sobie po książki jakieś 30 km. Ściana Wschodnia! Tak już bywa ze ścianą, bo służy do tego by walić w nią głową …z bezsilności.

Barbara Gałczyńska

Planowana restrukturyzacja bibliotek pedagogicznych jest zwykłym oszustwem, bo plan likwidacji owych placówek istnieje od kilku lat. Teraz tylko czeka się na okazję, by wcielić go w życie – pisze Barbara Gałczyńska.
Grafika Barbary Gałczyńskiej

Medialna nagonka na Urzędy Marszałkowskie, podległe premierowi RP, z setkami tysięcy podpisów z protestem, ma swoje uzasadnione... rozwiń

Avatar
senator niezależny / 12 września 2013 o 21:23
0

Żeby nie było niczego, czyli zwycięstwo Kononowicza.

Dobrze Kononowicz przepowiedział, że kaszubski żyd do tego doprowadzi.

Avatar
qui / 12 września 2013 o 21:17
0

Po zakładach pracy,fabrykach,stoczniach,szkołach,szpitalach,przyszła kolej na biblioteki,tak dalej być nie może,tusk musi odejść !!!

Żeby nie było niczego, czyli zwycięstwo Kononowicza.

Avatar
marco / 12 września 2013 o 21:05
0

Tusk dał kilka podwyżek dla nauczycieli,a oni jak barany głosy oddali na PO,a teraz co będzie płacz,że nie ma pracy,przecież to było do przewidzenia,że to tylko ściema.Odnośnie bibliotek pedagogicznych to znając życie to na razie likwidują file a za chwile też zlikwidują w Lublinie,to tylko kwestia czasu.Kłamstwem jest,że pracownicy przejdą do bibliotek pedagogicznych.Mam pytanie do UM gdzie mają znaleźć prace wszystkie osoby powyżej 50 lat,które zostaną zwolnione??? 

Dlatego DOŚĆ tego,ten kaszubski żyd musi odejść !!!

Dlatego DOŚĆ tego,ten kaszubski żyd musi odejść !!!

rozwiń
Avatar
ulala / 12 września 2013 o 20:59
0

A która biblioteka publiczna zechce przejąć takie stare książki? Przecież w bibliotekach wiecznie brakuje miejsca, a połączenie takich księgozbiorów zmusiłoby biblioteke do zmiany lokalu na większy. A na to zapewne nie ma pieniędzy.

Coś jakby likwidacja???A CO TO ZNACZY??? Może wyjasnią nam to urzędnicy.

NIE WIERZĘ ŻE URZĄD PRZENIESIE TE KSIĄŻKI I TYCH LUDZI DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. Przecież to nie ma sensu!

Ciągle tylko kłamstwa i mataczenie.

Popieram, że filie są bardziej przydatne w niż biblioteka w Lublinie.

Zapewniam,  wyjaśnią i to już wkrótce "coś niby zwolnienie z pracy , ale nie zwolnienie" dotykamy nowej jakości. To coś w tym stlu jak mówi premier tego kraju , że kryzys już mija , a ponoć go u nas nie było.

apewniam,  wyjaśnią i to już wkrótce "coś niby zwolnienie z pracy , ale nie zwolnienie" dotykamy nowej jakości. To coś w tym stlu jak mówi premier tego kraju , że kryzys już mija , a ponoć go u nas nie było.

rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2013 o 13:33
0

Ja się lepiej wypowiadać nie będę.


Słuchajcie znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizacja-polozenia
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Avatar
Zosia / 29 listopada 2013 o 12:18
0

Zmiana szyldu?

To oburzające, że stosuje się zasadę przemilczenia w takiej sprawie. Każda z bibliotek zatrudnia raptem kilka osób. Ale biblioteki pedagogiczne są szczególne! Zatrudniają nauczycieli bibliotekarzy, co równoznaczne jest z zastosowaniem wobec nich Karty Nauczyciela (a więc nauczycielskie pobory i wymagania- szkolenia, stopnie awansu, godziny przepracowane w szkole itp.).

Gdy likwiduje się taką bibliotekę dla pracowników oznacza to:

1. przymus przejścia na wcześniejszą emeryturę (jeśli mają do tego prawo), co oczywiście wiąże się ze zmniejszeniem wynagrodzenia- bo wcześniejsza emerytura nigdy nie będzie dorównywała zarobkom z etatu!

2. wypowiedzenie umowy nauczycielowi bibliotekarzowi i zatrudnienie go na zasadach pracowników miejskich bibliotek- oznacza to, że można takiemu pracownikowi zaproponować najniższą krajową mimo wykształcenia kierunkowego i doświadczenia - czyli de facto znów zmniejszenie wynagrodzenia, ale zachowanie etatu. W drugim wariancie mogą nawet nie przysługiwać takim pracownikom odprawy! 

I rzeczywiście, księgozbiór zostanie przekazany w 'bezpieczne ręce'. Jednak zapominamy znów o miejscach pracy. I o tym, że za dwa, trzy cztery lata znów będzie wyż...i znów problem. A stworzenie biblioteki od podstaw wcale nie jest takie proste. szczególnie takiej specjalistycznej.

Chcemy mieć kardę pedagogiczną na poziomie krajów skandynawskich, a zamykamy możliwość doszkalania się dla zwykłych nauczycieli. I dziwimy się, że coś jest nie tak.

Zmiana szyldu?

To oburzające, że stosuje się zasadę przemilczenia w takiej sprawie. Każda z bibliotek zatrudnia raptem kilka osób. Ale biblioteki pedagogiczne są szczególne! Zatrudniają nauczycieli bibliotekarzy, co równoznaczne jest z zastosowaniem wobec nich Karty Nauczyciela (a więc nauczycielskie pobory i wymagania- szkolenia, stopnie awansu, godziny przepracowane w szkole itp.).

Gdy likwiduje się taką bibliotekę dla pracowników oznacza to:

1. przymus przejścia na wcześniejszą emeryturę (jeśli mają do tego prawo)... rozwiń

Avatar
M. / 2 października 2013 o 12:16
0

http://e-pedagogiczna.edu.pl/upload/file/aaa/pismo_lublin.JPG

Avatar
czytelnik / 16 września 2013 o 13:39
0

A komu taka biblioteka przeszkadz? jak ktoś chce się uczyć i czytać, to niech sobie korzysta. Ciekawe, czy ta pani Górka korzysta z jakiejkolwiek biblioteki. A urzędnicy z UMarszałk. - czy oni czytają czy tylko likwidują?

Avatar
bibliotekarz / 13 września 2013 o 10:36
0

ale to są różne ministerstwa, nauczyciele bibliotekarze straca status nauczyciela (to po co te awanse?)

Avatar
BG / 12 września 2013 o 22:06
0
Planowana restrukturyzacja bibliotek pedagogicznych jest zwykłym oszustwem, bo plan likwidacji owych placówek istnieje od kilku lat. Teraz tylko czeka się na okazję, by wcielić go w życie – pisze Barbara Gałczyńska.
Grafika Barbary Gałczyńskiej

Medialna nagonka na Urzędy Marszałkowskie, podległe premierowi RP, z setkami tysięcy podpisów z protestem, ma swoje uzasadnione podstawy społeczne:

1.Biblioteki pedagogiczne w społeczeństwie informacyjnym pełnią nieocenioną rolę w procesie dydaktycznym;

2. Współtworzą zintegrowany system doskonalenia nauczycieli;

3. Są wielkim zasobem naukowych opracowań;

4. Udostępniają literaturę z zakresu pedagogiki i dziedzin pokrewnych, w tym szczególnie dydaktyki, psychologii. Oferują opracowania z zakresu bibliotekoznawstwa i literaturę piękną;

5. Z księgozbiorów, biuletynów, czasopism naukowych korzystają nie tylko nauczyciele, ale i studenci, uczniowie, przygotowujący się do olimpiad przedmiotowych, maturzyści i każdy, kto ma potrzebę pogłębiania wiedzy;

6. Biblioteki pedagogiczne są mocno zaangażowane w życie kulturalne miast, gmin, wsi, powiatów - organizują spotkania literackie, konkursy, wystawy, współpracują ze szkołami;

7. Wykazują dużą frekwencję, bo przeciętna biblioteka w powiatowym mieście służy radą i pomocą ok. dwóm tysiącom czytelników rocznie, wypożyczających około 18 tysięcy woluminów i korzystających na miejscu z ok. 11 tysięcy opracowań naukowych;

9. Są aktywnym nośnikiem oświaty regionalnej z bogatym zasobem publikacji o danym regionie, jego historii, kultury, tradycji, korzeni;

10. Biblioteki pedagogiczne to jedyna szansa dotarcia do fachowej literatury w małych miastach, z których pochodzi wielu studentów, nie tylko zaocznych.

Dlaczego więc nasz rząd szuka oszczędności na najbiedniejszej dziedzinie, jaką jest szeroko rozumiana oświata? Komu przeszkadzają ludzie z potrzebą podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy? Wiadomo, wykształceni myślą niezależnie i są zagrożeniem dla wszelkiej ciemnoty, demagogii i zakłamania.

Najgorzej ma się sprawa planowanej likwidacji bibliotek pedagogicznych w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim - niech jadą sobie po książki jakieś 30 km. Ściana Wschodnia! Tak już bywa ze ścianą, bo służy do tego by walić w nią głową …z bezsilności.

Barbara Gałczyńska

Planowana restrukturyzacja bibliotek pedagogicznych jest zwykłym oszustwem, bo plan likwidacji owych placówek istnieje od kilku lat. Teraz tylko czeka się na okazję, by wcielić go w życie – pisze Barbara Gałczyńska.
Grafika Barbary Gałczyńskiej

Medialna nagonka na Urzędy Marszałkowskie, podległe premierowi RP, z setkami tysięcy podpisów z protestem, ma swoje uzasadnione... rozwiń

Avatar
senator niezależny / 12 września 2013 o 21:23
0

Żeby nie było niczego, czyli zwycięstwo Kononowicza.

Dobrze Kononowicz przepowiedział, że kaszubski żyd do tego doprowadzi.

Avatar
qui / 12 września 2013 o 21:17
0

Po zakładach pracy,fabrykach,stoczniach,szkołach,szpitalach,przyszła kolej na biblioteki,tak dalej być nie może,tusk musi odejść !!!

Żeby nie było niczego, czyli zwycięstwo Kononowicza.

Avatar
marco / 12 września 2013 o 21:05
0

Tusk dał kilka podwyżek dla nauczycieli,a oni jak barany głosy oddali na PO,a teraz co będzie płacz,że nie ma pracy,przecież to było do przewidzenia,że to tylko ściema.Odnośnie bibliotek pedagogicznych to znając życie to na razie likwidują file a za chwile też zlikwidują w Lublinie,to tylko kwestia czasu.Kłamstwem jest,że pracownicy przejdą do bibliotek pedagogicznych.Mam pytanie do UM gdzie mają znaleźć prace wszystkie osoby powyżej 50 lat,które zostaną zwolnione??? 

Dlatego DOŚĆ tego,ten kaszubski żyd musi odejść !!!

Dlatego DOŚĆ tego,ten kaszubski żyd musi odejść !!!

rozwiń
Avatar
ulala / 12 września 2013 o 20:59
0

A która biblioteka publiczna zechce przejąć takie stare książki? Przecież w bibliotekach wiecznie brakuje miejsca, a połączenie takich księgozbiorów zmusiłoby biblioteke do zmiany lokalu na większy. A na to zapewne nie ma pieniędzy.

Coś jakby likwidacja???A CO TO ZNACZY??? Może wyjasnią nam to urzędnicy.

NIE WIERZĘ ŻE URZĄD PRZENIESIE TE KSIĄŻKI I TYCH LUDZI DO BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ. Przecież to nie ma sensu!

Ciągle tylko kłamstwa i mataczenie.

Popieram, że filie są bardziej przydatne w niż biblioteka w Lublinie.

Zapewniam,  wyjaśnią i to już wkrótce "coś niby zwolnienie z pracy , ale nie zwolnienie" dotykamy nowej jakości. To coś w tym stlu jak mówi premier tego kraju , że kryzys już mija , a ponoć go u nas nie było.

apewniam,  wyjaśnią i to już wkrótce "coś niby zwolnienie z pracy , ale nie zwolnienie" dotykamy nowej jakości. To coś w tym stlu jak mówi premier tego kraju , że kryzys już mija , a ponoć go u nas nie było.

rozwiń