To spore wyróżnienie dla Agnieszki Drozd-Bownik, do niedawna dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, a od tygodnia odpowiadającej w lubelskim urzędzie za kulturę. Od wtorku zasiada w Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
– To zaszczyt i jednocześnie wyróżnienie – przyznaje dyr. Drozd-Bownik w mediach społecznościowych, relacjonując udział we wtorkowym posiedzeniu.
To, że została członkiem Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, działającej od 2020 roku pod przewodnictwem byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, nie jest przypadkiem. Trafiła do tego gremium po tym, jak została starościną tegorocznych dożynek prezydenckich.
>>>>>Dyrektorka z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie starościną prezydenckich dożynek w Warszawie!
Zasada jest taka, że starosta wraz ze starościną na rok trafiają do Rady. Tym razem będą zasiadali już w niej do końca kadencji, bo na przyszły rok zaplanowane zostaną wybory prezydenckie.
Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich powołana została przez prezydenta RP Andrzeja Dudę 16 grudnia 2020 r Tworzą ją eksperci i praktycy z różnych dziedzin związanych z wsią i rolnictwem – m.in. rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych, osoby związane z branżą spożywczą, reprezentacja samorządu terytorialnego, a także ludzie nauki, zajmujący się problematyką wsi i rolnictwa.
Do wtorku województwo lubelskie miało w Radzie ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich troje przedstawicieli: byłą poseł Prawa i Sprawiedliwości, szefową Rolniczej Solidarności Teresę Hałas, byłego senatora i posła, przewodniczącego Związku Rolników Ojczyzna Lucjana Cichosza oraz Kamilę Grzywaczewską, byłą szefową oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, a obecnie radną Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Wtorkowe posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich połączone było z obradami Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych. Podczas spotkania rozmawiano o bezpieczeństwie żywnościowym i wyzwaniach na rynku nawozów sztucznych w Polsce, z uwzględnieniem polityki Unii Europejskiej i zaburzeń konkurencyjności, a także o przyszłości polskiego rolnictwa i ochrony przyrody w perspektywie zmian modelu gospodarki łowieckiej w kraju.