Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 sierpnia 2024 r.
7:42

Lubelskie. Gdzie na dożynki w niedzielę

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A

Piękne wieńce dożynkowe, msze święte, a przy okazji kiermasze rękodzieła i atrakcje dla najmłodszych. W regionie rolnicy dziękują za tegoroczne zbiory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tradycji ludowej, dożynki to święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za zakończenie żniw i prac polowych. W kulturze słowiańskiej związane były z równonocą jesienną (23 września). Obecnie obchodzone są w sobotę lub niedzielę na przełomie sierpnia i września.

Idea święta jednak pozostała do dziś – rolnicy dziękują za tegoroczne plony i proszą o jeszcze lepsze w przyszłym roku. A towarzyszą temu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak koncerty, kiermasze czy festyny. 

>>> Dożynki 2024. Kombii zagra dla całego powiatu <<<

Tradycyjnie z dożynkami wiązało się kilka obrzędów, które w niektórych miejscach zachowały się do dziś:

  • Wieniec dożynkowy – przygotowywany był z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe (z czasem sztuczne) koguty, kaczęta lub małe gąski, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski. Wieniec przechowywany był w stodole do następnego roku. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym, co miało także zapewnić urodzaj.
  • Ostatnia kępa – pozostawiano na jakiś czas kępę lub pas nieskoszonego zboża pozostawiano na pustym już polu w celu ciągłości urodzaju. Ścinane były uroczyście przez najlepszego kośnika, po czym wręczane były najlepszym żniwiarkom do uplecenia wieńca.
  • Biesiady i tańce – po udanych żniwach urządzano wspólne biesiady, które poprzedzane były także innymi tradycyjnymi zwyczajami i modlitwami.

W dzisiejszych czasach uroczystości dożynkowe mają zarówno charakter religijny, świecki jak i ludowy, powiązany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Uczestniczą w nich nie tylko rolnicy ale także ci, którzy te plony na co dzień spożywają. 

Kiedy w twoim regionie odbywają się dożynki? Dowiesz się tego z naszej galerii, w której zebraliśmy informacje o świętach plonów w naszym województwie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tańce na Ostro
foto
galeria

Tańce na Ostro

Weekend to czas relaksu. Spotkania z kumplami albo kumpelkami. Zobaczcie, jak spędzono weekend w klubokawiarni OSTRO. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Brawura nie popłaca. Tragiczny wypadek w powiecie lubartowskim

Brawura nie popłaca. Tragiczny wypadek w powiecie lubartowskim

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną tragicznego wypadku w Wandzinie w powiecie lubartowskim. Zderzyły się dwie ciężarówki.

Zderzenie ciężarówki z motorowerem. Jedna osoba poszkodowana

Zderzenie ciężarówki z motorowerem. Jedna osoba poszkodowana

W piątkowy wieczór doszło do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym. Jedna osoba została ranna

Sax w wielkim mieście
foto
galeria

Sax w wielkim mieście

Weekend w Helium to gwarancja udanej zabawy. Zapraszamy Was na kolejną wystrzałową fotogalerię z wyjątkowej nocy. Tak się bawi Lublin!

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Warsztaty Kultury zachęcają mieszkańców Lublina do udziału w badaniach na temat lubelskich festiwali. Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 zł.

Adam Deja wierzy, że Górnik wróci do wygrywania, ale przeciwko Chrobremu Głogów nie zagra

Górnik Łęczna chce zacząć październik od wygranej z Chrobrym Głogów

Ostatni raz Górnik Łęczna sięgnął po trzy punkty 25. sierpnia wygrywając na wyjeździe z Arką Gdynia. W niedzielę łęcznianie postarają się kolejny raz o przełamanie passy bez wygranej. O godzinie 12 zielono-czarni zagrają w Głogowie z Chrobrym

Akademicki Lublin. Studenci, uczelnie i nowe wyzwania

Akademicki Lublin. Studenci, uczelnie i nowe wyzwania

Po wakacyjnej przerwie studenci tłumnie wrócili do Lublina. Za nimi rekrutacja i wybór mieszkania. Przed nimi nauka, ewentualna praca i czas dla siebie

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie
foto
galeria

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie

Lubelskie uczelnie rozpoczęły kolejny rok akademicki. Naukę w lubelskich uczelniach podjęło ok. 60 tys. osób. Uczelnie prezentują się okazale ale nie zawsze tak było. Przypominamy, jak dawniej wyglądały nasze lubelskie uniwersytety i akademie

Przeprowadzka na ukończeniu. Tak wygląda nowy Urząd Gminy
zdjęcia
galeria

Przeprowadzka na ukończeniu. Tak wygląda nowy Urząd Gminy

Przestronny parking, sala konferencyjna, winda, klimatyzacja, kolorowe tapety ze zdjęciami gminy, fotowoltaika - tak wygląda nowa siedziba Urzędu Gminy Żyrzyn. Budynek kosztował prawie 6 mln zł.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix 2025

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix 2025

Czterech Polaków w piątek walczyło o awans do finału Grand Prix 2025. Jednak sukces udało się odnieść jedynie Dominikowi Kuberze. Polak zajął w czeskich Pardubicach trzecie miejsce i zrobił to, co sobie założył przed zawodami

Wisła Puławy wciąż bez przełamania

Wisła Puławy wciąż bez przełamania

Wisła Puławy wciąż bez punktowego przełamania. W piątek w inauguracyjnym meczu 12. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka ulegli na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:2

Po raz pierwszy założyli biały fartuch
Zdjęcia
galeria

Po raz pierwszy założyli biały fartuch

To dopiero początek ich drogi zawodowej. Blisko 450 studentów Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy założyło atrybut lekarza – biały fartuch.

Prawo jazdy miała od 3 dni. Doprowadziła do poważnego wypadku

Prawo jazdy miała od 3 dni. Doprowadziła do poważnego wypadku

Niedługo prawem jazdy nacieszyła się 18-latka z powiatu tomaszowskiego, która uderzyła w barierę ochronną i spadła ze skarpy. Poważnych obrażeń doznała 16-letnia pasażerka.

Rewanżowy mecz finałowy Orlen Oil Motor - Betard Sparta jednak przełożony

Rewanżowy mecz finałowy Orlen Oil Motor - Betard Sparta jednak przełożony

Żużlowego mistrza Polski poznamy nie w sobotę, a dopiero w poniedziałek. Orlen Oil Motor poinformował, że rewanżowy mecz finałowy został przełożony ze względu na prognozowane opady deszczu.

Nahaluk nadal u steru MOSiR. Do zarządu dokooptowano kierownika od stadionów i boisk

Nahaluk nadal u steru MOSiR. Do zarządu dokooptowano kierownika od stadionów i boisk

Arkadiusz Nahaluk od jutra (5 października) będzie nowym prezesem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Bystrzyca w Lublinie. Miejską spółką odpowiadającą za sportową infrastrukturę zarządzał już od kilku tygodni, ale w ramach oddelegowania z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Wcześniej był dyrektorem Wydziału Gospodarowania Mieniem w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!